Rock  *  Pop  *  Folk  *  Country  *  Jazz  *  Blues  *  Bluegrass  *  Metal  *  Vážná hudba

Filtry

nástroje

Klavír/zpěv (2)

Luciano Pavarotti


Nessun Dorma

Luciano Pavarotti (Z Wikipedie, otevřené encyklopedie)


Luciano Pavarotti (12. října 1935, Modena, Itálie – 6. září 2007 Modena, Itálie) byl světoznámý operní zpěvák, přezdívaný „král vysokého C“.

 

Život

 

Narodil se v italské Modeně jako syn amatérského zpěváka a pekaře. Zemřel 6. září 2007 na rakovinu slinivky. Byl jedním z nejpopulárnějších tenorů vůbec, jeho koncerty vysílaly televize na celém světě. Také se věnoval charitě, pomáhal uprchlíkům, a pracoval pro Červený kříž.

 

Talent Luciano zdědil po otci, který ač hlasově v pořádku, nedal se na profesionální kariéru z důvodu přílišné nervozity. Otec ho ke zpěvu vedl od malička a přibližně v devíti letech ho přihlásil do místního farního sboru „Gioacchino Rossini“, se kterým vyhrál mezinárodní soutěž[2]. Více než zpěv ho ale zajímal sport - především fotbal. A tak Pavarotti po škole řešil dilema, zda se stát profesionálním fotbalistou nebo zpěvákem. Poté co navštívil koncert Benjamina Gigliho hudba nakonec zvítězila a Lucianno v 19 letech (1954) začal studovat zpěv u respektovaného profesora Arrigo Pola. Během studií se několikrát rozhodoval, zda ve zpěvu pokračovat a vydělával si jako učitel na základní škole nebo jako pojišťovák.[3]

 

Zlom nastal až v roce 1961, kdy ztvárnil roli Rodolfa v Pucciniho opeře La bohème. Po tomto úspěchu následovaly angažmá v Amsterdamu, Vídni, Curychu, Londýně a USA. V roce 1972 zažil fenomenální úspěch, když v metropolitní opeře v New Yorku zazpíval v představení La Fille du Regiment bez námahy devětkrát dvoučárkované C - publikum si jej 17x vytleskalo zpět před oponu.

 

Od té doby jeho sláva a popularita stoupala. Ve známost vešel svými televizními operními přenosy, největší popularitu mu přineslo jeho „členství“ ve hvězdném týmu Tří tenorů. Společně s José Carrerasem a Plácidem Domingem zazpíval na koncertu při fotbalovém mistrovství světa v roce 1990, který se přenášel do celého světa.

 

Pavarotti ale miloval i moderní rockovou a popovou hudbu, což dokládá několik jeho koncertů se Stingem, irskými U2 nebo Bryanem Adamsem, což mělo pozitivní vliv na popularizaci vážné hudby. Luciano Pavarotti se intenzivně věnoval také charitativním projektům, které pomáhaly získat peníze pro uprchlíky a Červený kříž. Na sklonku života se zdarma věnoval i výuce zpěvu ve svém rodném kraji.

 

V červenci 2006 u něj lékaři objevili rakovinový nádor, který vyžadoval okamžitou operaci. Ač lékaři oznámili, že se uzdravuje, jeho stav nebyl uspokojivý. 9. srpna 2007 musel být opět hospitalizován kvůli komplikacím a ráno 6. září umírá.

 

Luciano Pavarotti - noty, akordy, texty písní, taby

noty na klavír, noty na zpěv, akordy na kytaru, akordy na ukulele, noty na ukulele, noty na akordeon, noty tahací harmoniku, noty na altsaxofon, noty na banjo, noty na baskytaru, noty na Bb nástroje, noty na C nástroje, noty na Eb nástroje, noty na bicí nástroje, noty na cello, noty na čtyřruční klavír, noty na foukací harmoniku, noty na harfu, noty na harmoniku, noty na housle, noty na keyboard, noty na klarinet, noty na kytaru, noty na lesní roh, noty na pozoun, noty na trombón, noty na příčnou flétnu, noty na saxofon, noty na tenorsaxofon, noty na trubku, noty na varhany, noty na violu, noty na zobcovou flétnu, taby na banjo, taby na baskytaru, taby na kytaru, texty písní, noty na dobro, noty havajskou kytaru, noty na steel kytaru, noty na mandolínu, noty na kontrabas, taby na dobro, taby havajskou kytaru, taby na steel kytaru, taby na mandolínu, škola hry na kytaru, škola hry na klavír, škola hry na zobcovou flétnu, škola hry na příčnou flétnu, škola hry na fagot, škola hry na mandolínu, škola hry na banjo, škola hry na baskytaru, škola hry na saxofon, škola hry na ukulele, škola hry na pozoun, škola hry na bicí nástroje, noty na dudy, škola hry na dudy, škola hry na kontrabas, škola hry na varhany, noty na nástroje basového klíče

song
Luciano Pavarotti Ave Maria akordy noty tab text,
Luciano Pavarotti Brindisi akordy noty tab text,
Luciano Pavarotti Caruso akordy noty tab text,
Luciano Pavarotti Celeste Aida akordy noty tab text,
Luciano Pavarotti Core N'Grato akordy noty tab text,
Luciano Pavarotti E Lucevan Le Stelle akordy noty tab text,
Luciano Pavarotti Funiculi Funicula akordy noty tab text,
Luciano Pavarotti Granada akordy noty tab text,
Luciano Pavarotti Che Gelida Manina akordy noty tab text,
Luciano Pavarotti La Donna E Mobile akordy noty tab text,
Luciano Pavarotti Mamma akordy noty tab text,
Luciano Pavarotti Mattinata akordy noty tab text,
Luciano Pavarotti Nessun Dorma akordy noty tab text,
Luciano Pavarotti Non Ti Scordar Di Me akordy noty tab text,
Luciano Pavarotti O Sole Mio akordy noty tab text,
Luciano Pavarotti Panis Angelicus akordy noty tab text,
Luciano Pavarotti Santa Lucia akordy noty tab text,
Luciano Pavarotti Torna A Surriento akordy noty tab text,
Luciano Pavarotti Una Furtiva Lagrima akordy noty tab text,
Luciano Pavarotti Volare akordy noty tab text,