Rock  *  Pop  *  Folk  *  Country  *  Jazz  *  Blues  *  Bluegrass  *  Metal  *  Vážná hudba

Filtry

nástroje

Flétna příčná (3)

Housle (1)

Klavír (2)

Klavír/zpěv (5)

Kytara (1)

Sborový zpěv (2)

Zpěv (2)

Gabriel Faure


Gabriel Faure

 

Wikipedie

 

Gabriel Fauré (12. května 1845, Pamiers, jižní Francie – 4. listopadu 1924, Paříž) byl významný francouzský hudební skladatel, působící ve 20. století.

Život

 

Mládí


Fauré, šesté, nejmladší dítě svých rodičů, se narodil v jihofrancouzské provincii Ariège, nedaleko Pyrenejí a španělských hranic. Jeho otec byl školním inspektorem a později ředitelem školy pro budoucí ředitele, ale mezi jeho předky se žádní hudebníci nenacházeli. Nicméně Gabriel projevoval hudební nadání již od devíti let a v roce 1854 získal stipendium na Škole klasické a duchovní hudby v Paříži a od jejího zakladatele Louise Niedermeyera a zůstal zde až do svých dvaceti let. Dostalo se mu přísné výuky, která ho měla připravit na dráhu chrámového sbormistra, a později se zde seznámil se svým učitelem hry na klavír, Camile Saint-Saënsem.


Dospělost


Po ukončení školy se Fauré v roce 1866 stal varhaníkem chrámu v Rennes, kde zůstal do roku 1870. Ačkoliv šokoval duchovní tím, že hrál v kostele operní hudbu a při bohoslužbách kouřil, strávil toto období plodně, dával hodiny a skládal nejrůznější skladby, hledaje svůj osobní styl. Pak přijal místo v pařížském kostele, ale odešel a poté strávil několik měsíců během prusko-francouzské války 1870–1871 v armádě, kde byl oceněn vyznamenáním Croix de Guerre. Po demobilizaci vystřídal rychle za sebou dvě místa v kostelích, nejprve v St. Honoré d’Eylau a pak v říjnu 1871 (po zhroucení revoluční komuny, která se téhož roku udržela deset měsíců u moci) jako asistent Widora u sv. Sulpicia. V roce 1874 opustil i toto místo a stal se zástupcem Saint-Saënse u Madeleine, a když jeho učitel v roce 1877 odstoupil, sbormistrem. V té době byl již Saint-Saëns oceňovaným a vlivným přítelem, v jehož domě se Fauré setkával s mnohými význačnými hudebníky, jako byl d’Indy a Chabrier, stejně tak i spisovateli Flaubertem, George Sandovou a Turgeněvem. Bylo to rovněž období jeho románku s Marianne Viardotovou, dcerou zpěvačky Pauline Viardotové. V roce 1877 se zasnoubili, ale v říjnu zasnoubení zrušili. Jeho zjitřené city z té doby se odrazily patrně v jeho první houslové sonátě (1876), prvním klavírním kvartetu (1879) a baladě pro klavír a orchestr (1881). V březnu 1883 se oženil s Marií Fremietovou, dcerou sochaře. Měli spolu dva syny, z nichž první se narodil téhož roku a druhý v roce 1889. Nebyli spolu však příliš šťastni. Skladatel i nadále vyhledával rozptýlení v mimomanželských vztazích.


První úspěchy


Jeho hudební dráha se však vyvíjela slibně a v listopadu 1871 se spojil se Saint-Saensem, d’Indym, Chabrierem, Bizetem a dalšími a společně založili Národní společnost pro francouzskou hudbu, těleso zasvěcené podpoře „galského umění“, které mělo za úkol přivodit obrození francouzské hudby, a v roce 1874 se stal jejím tajemníkem. V téže době se stal horlivým obdivovatelem Wagnera a vyjížděl na představení jeho cyklu Prsten Nibelungův. Od roku 1880 se stal Faurého život zvnějšku jednotvárným, ačkoliv občas trpěl oslabujícími depresemi. Smrt jeho otce v roce 1885 uspíšila práci na Rekviem, jednom z jeho nejoblíbenějších děl, které však dokončil teprve v roce 1900, kdy umřela i jeho matka.


Závěr života a smrt


Pro své nesčetné písně a další hudbu si nalezl vydavatele a stal se vyhledávaným učitelem a inspektorem na provinčních konzervatořích. Stal se vůdčí osobností pařížského společenského života a hodně cestoval. V roce 1896 přijal místo staršího varhaníka v chrámu Madeleine a vystřídal Masseneta jako učitele skladby na pařížské konzervatoři, kde se jeho žákem stal Maurice Ravel, jenž ho miloval a obdivoval. Rovněž psal v letech 1903–1921 hudební kritiky do pařížského listu Le Figaro. V roce 1905 se stal ředitelem konzervatoře a ačkoliv trpěl ztrátou sluchu, odešel na odpočinek teprve v roce 1920, v pětasedmdesáti letech. Gabriel Fauré skládal až do své smrti, do roku 1924. Při jeho pohřbu v kostele, kde hrál, mu zaznělo jeho Rekviem.


Nejvýznamnější díla

 

Rekviem
Balada pro orchestr
Houslové sonáty
Klavírní kvartet
Dies irae
La bonne chanson
Prométheus
Aprés un rêve
Kouzelný klavír
Úžas
Dolly
Lehké svůdnosti
Elegie pro violoncello
Béziers
Pénélopé
Písňový cyklus
Klavírní nokturna
Duet
Tajemství západního města
Sicilienne 

 

Gabriel Faure - noty, akordy, texty písní, taby

noty na klavír, noty na zpěv, akordy na kytaru, akordy na ukulele, noty na ukulele, noty na akordeon, noty tahací harmoniku, noty na altsaxofon, noty na banjo, noty na baskytaru, noty na Bb nástroje, noty na C nástroje, noty na Eb nástroje, noty na bicí nástroje, noty na cello, noty na čtyřruční klavír, noty na foukací harmoniku, noty na harfu, noty na harmoniku, noty na housle, noty na keyboard, noty na klarinet, noty na kytaru, noty na lesní roh, noty na pozoun, noty na trombón, noty na příčnou flétnu, noty na saxofon, noty na tenorsaxofon, noty na trubku, noty na varhany, noty na violu, noty na zobcovou flétnu, taby na banjo, taby na baskytaru, taby na kytaru, texty písní, noty na dobro, noty havajskou kytaru, noty na steel kytaru, noty na mandolínu, noty na kontrabas, taby na dobro, taby havajskou kytaru, taby na steel kytaru, taby na mandolínu, škola hry na kytaru, škola hry na klavír, škola hry na zobcovou flétnu, škola hry na příčnou flétnu, škola hry na fagot, škola hry na mandolínu, škola hry na banjo, škola hry na baskytaru, škola hry na saxofon, škola hry na ukulele, škola hry na pozoun, škola hry na bicí nástroje, noty na dudy, škola hry na dudy, škola hry na kontrabas, škola hry na varhany, noty na nástroje basového klíče

product_code
Gabriel Faure Adieu (Poeme D'Un Jour Op.21 No.3) akordy noty tab text,
Gabriel Faure Agnus Dei (Requiem Op.48) akordy noty tab text,
Gabriel Faure Apres Un Reve akordy noty tab text,
Gabriel Faure Apres Un Reve Op.7 No.1 akordy noty tab text,
Gabriel Faure Au Bord De L'eau akordy noty tab text,
Gabriel Faure Aurore akordy noty tab text,
Gabriel Faure Automne akordy noty tab text,
Gabriel Faure Barcarolle No.1 In A Minor Op.26 akordy noty tab text,
Gabriel Faure Barcarolle No.4 In A Flat Op.44 akordy noty tab text,
Gabriel Faure Berceuse (The Dolly Suite Op.56) akordy noty tab text,
Gabriel Faure Berceuse Op.16 akordy noty tab text,
Gabriel Faure Cantique De Jean Racine Op.11 akordy noty tab text,
Gabriel Faure Clair De Lune akordy noty tab text,
Gabriel Faure Clair De Lune Op.46 No.2 [Faure, Gabriel] akordy noty tab text,
Gabriel Faure Elegie Op.24 akordy noty tab text,
Gabriel Faure Chanson D'amour akordy noty tab text,
Gabriel Faure Chanson D'Amour Op.27 No.11 akordy noty tab text,
Gabriel Faure Ici-bas! akordy noty tab text,
Gabriel Faure Impromptu No.3 In A Flat Major Op.34 akordy noty tab text,
Gabriel Faure Le Secret akordy noty tab text,
Gabriel Faure Les Berceaux akordy noty tab text,
Gabriel Faure Les Roses D'ispahan akordy noty tab text,
Gabriel Faure Les Roses D'ispahan Op.39 No.4 akordy noty tab text,
Gabriel Faure Lydia akordy noty tab text,
Gabriel Faure Mandoline akordy noty tab text,
Gabriel Faure Nell akordy noty tab text,
Gabriel Faure Nocturne No.1 In E Flat Minor Op.33 akordy noty tab text,
Gabriel Faure Nocturne No.5 In B Flat akordy noty tab text,
Gabriel Faure Notre Amour akordy noty tab text,
Gabriel Faure Pavane Op.50 [Faure, Gabriel] akordy noty tab text,
Gabriel Faure Pie Jesu (Requiem Op.48) akordy noty tab text,
Gabriel Faure Prelude No.4 In F Major akordy noty tab text,
Gabriel Faure Prelude No.9 In E Minor akordy noty tab text,
Gabriel Faure Rencontre akordy noty tab text,
Gabriel Faure Sanctus (Requiem Op.48) akordy noty tab text,
Gabriel Faure Sicilienne (Pelleas Et Melisande Op.80) akordy noty tab text,
Gabriel Faure Song Without Words Op.17 No.1 akordy noty tab text,
Gabriel Faure Song Without Words Op.17 No.3 akordy noty tab text,
Gabriel Faure Tendresse (The Dolly Suite Op.56) akordy noty tab text,
Gabriel Faure Valse-caprice No.1 In A Major Op.30 akordy noty tab text,