Rock  *  Pop  *  Folk  *  Country  *  Jazz  *  Blues  *  Bluegrass  *  Metal  *  Vážná hudba

Filtry

nástroje

Klavír (11)

Kytara (1)

Edvard Grieg


Edvard Grieg - Wikipedie

Edvard Hagerup Grieg (15. června 1843 – 4. září 1907) byl norský hudební skladatel. Je považován za největšího norského skladatele vůbec.

 

Život

 

Narodil se a většinu života prožil v Bergenu, jeho otec Alexander Grieg však byl Skot. Griegova matka Gesine Judithe Hagerup byla inteligentní a kulturně zaměřená žena s velikým hudebním talentem, hudbu také profesionálně učila. Na klavír učila hrát Edvarda již od jeho šesti let, navíc se u Griegů scházela hudbymilovná společnost, a tak se již od brzkého dětství seznamoval s hudbou Mozarta či Chopina. Grieg studoval na konzervatoři v německém Lipsku a později u dánského skladatele Nielse W. Gadeho. Založil spolek Euteripe pro pěstování skandinávské hudby. Byl velkým vlastencem a republikánem. Spolupracoval s Henrikem Ibsenem. Tvořil krátké skladby, drobné, intimní, komorní, které měly vyvolat náladu (zamilovanost, pohodu, klid). Bezmezně miloval norskou přírodu. Všechny svoje skladby dokázal koncertně zahrát a dirigovat.

Dnes je však často nespravedlivě opomíjen, přestože některé jeho skladby, jako například Ve sluji Krále hor nebo Ráno ze suity Peer Gynt, jsou velice často hrány a řadí se do zlatého fondu klasické hudby. Největší oblibu si Grieg získal u Norů, kteří ho velice uznávali a také jim byla jeho hudba nejbližší. Když v roce 1907 zemřel, jeho pohřbu se zúčastnily tisíce lidí. Dnes je jeho popel, společně s popelem jeho ženy, uložen ve skále poblíž jeho domu.

 

Dílo

 

Jeho dílo zaujalo např. skladatele Ference Liszta, se kterým se několikrát setkal a s nímž si rovněž dopisoval. Jeho hudba vychází z národních tradic Norska a především čerpá z norské lidové hudby. Přestože nevytvořil žádné rozsáhlé dílo jako například operu nebo symfonii, v oblasti drobných prací komorní hudby představuje výjimečný přínos.

 

Mezi jeho nejvýznamnější díla patří:

 

Koncert pro klavír a orchestr a moll op. 16
Orchestrální suity Peer Gynt vybrané ze scénické hudby k divadelní hře Henrika Ibsena (mj. Ráno či Ve sluji Krále hor)
Lyrické kusy pro klavír (10 sešitů) včetně slavného Svatebního dne na Troldhaugenu
Smyčcový kvartet g moll
úpravy norských lidových písní pro čtyřruční klavír
Sonáta pro housle a klavír op. 8
Suita Z časů Holbergových pro smyčcový orchestr op. 40

 

Edvard Grieg - noty, akordy, texty písní, taby

noty na klavír, noty na zpěv, akordy na kytaru, akordy na ukulele, noty na ukulele, noty na akordeon, noty tahací harmoniku, noty na altsaxofon, noty na banjo, noty na baskytaru, noty na Bb nástroje, noty na C nástroje, noty na Eb nástroje, noty na bicí nástroje, noty na cello, noty na čtyřruční klavír, noty na foukací harmoniku, noty na harfu, noty na harmoniku, noty na housle, noty na keyboard, noty na klarinet, noty na kytaru, noty na lesní roh, noty na pozoun, noty na trombón, noty na příčnou flétnu, noty na saxofon, noty na tenorsaxofon, noty na trubku, noty na varhany, noty na violu, noty na zobcovou flétnu, taby na banjo, taby na baskytaru, taby na kytaru, texty písní, noty na dobro, noty havajskou kytaru, noty na steel kytaru, noty na mandolínu, noty na kontrabas, taby na dobro, taby havajskou kytaru, taby na steel kytaru, taby na mandolínu, škola hry na kytaru, škola hry na klavír, škola hry na zobcovou flétnu, škola hry na příčnou flétnu, škola hry na fagot, škola hry na mandolínu, škola hry na banjo, škola hry na baskytaru, škola hry na saxofon, škola hry na ukulele, škola hry na pozoun, škola hry na bicí nástroje, noty na dudy, škola hry na dudy, škola hry na kontrabas, škola hry na varhany, noty na nástroje basového klíče

song
Edvard Grieg Album Leaf akordy noty tab text,
Edvard Grieg Anitra's Dance (Peer Gynt Suite Op.46 No.1) akordy noty tab text,
Edvard Grieg Ase's Death akordy noty tab text,
Edvard Grieg Elegy [Jacob, Gordon] akordy noty tab text,
Edvard Grieg Elves Dance akordy noty tab text,
Edvard Grieg Evening In The Mountains akordy noty tab text,
Edvard Grieg Gavotte akordy noty tab text,
Edvard Grieg Homesickness akordy noty tab text,
Edvard Grieg In My Homeland akordy noty tab text,
Edvard Grieg Leaping Dance akordy noty tab text,
Edvard Grieg Melody akordy noty tab text,
Edvard Grieg Morning Mood akordy noty tab text,
Edvard Grieg Peasants' March akordy noty tab text,
Edvard Grieg Sarabande akordy noty tab text,
Edvard Grieg Shepherd Boy akordy noty tab text,
Edvard Grieg Solvejg's Song akordy noty tab text,
Edvard Grieg Waltz  akordy noty tab text,