Rock  *  Pop  *  Folk  *  Country  *  Jazz  *  Blues  *  Bluegrass  *  Metal  *  Vážná hudba

Filtry

nástroje

Tuba (7)

Tuba


Tuba (Z Wikipedie, otevřené encyklopedie)
 

Tuba je basový žesťový dechový nástroj, někdy zván jen „bas“. V orchestrech se tento nástroj objevuje od 19. století a hraje se na ni většinou kvůli její značné hmotnosti vsedě.

 

Rozsah

 

Jde o jeden z nejhlouběji znějících nástrojů vůbec - srovnatelný rozsah hlubokých tónů mívají např. píšťaly některých rejstříků chrámových varhan. Rozsah tuby je ovšem (stejně jako u všech žesťových nástrojů) relativní - je závislý na použitém nátrubku a do značné míry na fyzických předpokladech hráče (velikost a tvar rtů, tvar čelistí a chrupu, motorika mimického svalstva, atd.).


Ladění a notace
 

Nástroj se vyrábí převážně v základních laděních B a C (kontrabasové tuby), Es a F (basové tuby), nebo jejich kombinacích. Nástroj se chová jako struna v tom smyslu, že např. B tuba má základní tón B2 (hes subkontra) a upínáním rtů hráč tvoří řadu tónů alikvotních (něco jako flažolety na strunných nástrojích). Tuba je opatřena minimálně třemi, častěji však čtyřmi a u mistrovských nástrojů až šesti rotačními ventily nebo písty, z nichž 5. a 6. slouží k dolaďování nejhlubších tónů (kontra a subkontra oktáva), případně (u kombinovaných nástrojů) k přelaďování (např. z F do B ladění).


Notace

 

Jde o běžný klasický zápis do pětilinkové notové osnovy v f-klíči (basovém) v c hlasu (= bez transpozice), tj. zapisují se přesně ty tóny, které mají při hře znít. Běžný rozsah je F1 - b(f1).


Typy a historie

 

Existuje mnoho typů tub, od barytonového eufonia až po kontrabasovou tubu, laděnou většinou v B. Klasická basová nebo kontrabasová tuba může mít i tvar tzv. heligonu, tj. je zatočena kolem hráčova těla. Podobný tvar má i suzafon, jenže jeho ozvučník je obrácen dopředu. V historii vznikalo mnoho velice bizarních experimentů s žesti, z nichž velkou část u nás prováděl proslulý nástrojář Václav František Červený. Své unikátní tuby často obdařoval přídomkem „císařský“. Bylo by také hodno zmínit tzv. „šedifony“ ukrajinsko-českého nástrojáře Josefa Šedivy, které se pak uchytily zejména v ruských kapelách – tyto nástroje měly totiž dva ozvučníky, mezi nimiž bylo možno přepínat tzv. distribučním ventilem. Jeden byl užší a měl poněkud přímější a ostřejší zvuk, podobný pozounu, ten širší byl naopak jemnější a zastřenější.

 

Moderní tuba má mnoho předků, např. ruský fagot, ofiklejda či serpent. V minulosti bylo pro tyto hlasově nižší nátrubkové nástroje užíváno též názvu „zpěvoroh“.

 

Tuba - noty, akordy, texty písní, taby

noty na klavír, noty na zpěv, akordy na kytaru, akordy na ukulele, noty na ukulele, noty na akordeon, noty tahací harmoniku, noty na altsaxofon, noty na banjo, noty na baskytaru, noty na Bb nástroje, noty na C nástroje, noty na Eb nástroje, noty na bicí nástroje, noty na cello, noty na čtyřruční klavír, noty na foukací harmoniku, noty na harfu, noty na harmoniku, noty na housle, noty na keyboard, noty na klarinet, noty na kytaru, noty na lesní roh, noty na pozoun, noty na trombón, noty na příčnou flétnu, noty na saxofon, noty na tenorsaxofon, noty na trubku, noty na varhany, noty na violu, noty na zobcovou flétnu, taby na banjo, taby na baskytaru, taby na kytaru, texty písní, noty na dobro, noty havajskou kytaru, noty na steel kytaru, noty na mandolínu, noty na kontrabas, taby na dobro, taby havajskou kytaru, taby na steel kytaru, taby na mandolínu, škola hry na kytaru, škola hry na klavír, škola hry na zobcovou flétnu, škola hry na příčnou flétnu, škola hry na fagot, škola hry na mandolínu, škola hry na banjo, škola hry na baskytaru, škola hry na saxofon, škola hry na ukulele, škola hry na pozoun, škola hry na bicí nástroje, noty na dudy, škola hry na dudy, škola hry na kontrabas

song
A Faust Overture [Wagner, Richard]
Also Sprach Zarathustra [Strauss, Richard]
Bourree (Cello Suite No.3 In C BWV1009) [Bach, Johann Sebastian]
Dream Of A Witches'sabbath (Symphonie Fantastique) [Berlioz, Hector]
Duet [Saint-jacome, Louis A.]
Ernani [Verdi, Guiseppe]
Falstaff [Verdi, Guiseppe]
Hungarian March (The Damnation Of Faust) [Berlioz, Hector]
March To The Scaffold (Symphonie Fantastique) [Berlioz, Hector]
Masterings Of Nurenberg Prelude [Wagner, Richard]
None But The Lonely Heart [Tchaikovsky, Pyotr Ilyich]
O Isis Und Osiris (The Magic Flute) [Mozart, Wolfgang Amadeus]
Otello [Verdi, Guiseppe]
Polka (L'age D'or) [Shostakovich, Dmitri]
Predlude To Act Iii Lohengrin [Wagner, Richard]
Rigoletto [Verdi, Guiseppe]
Romanze And Rondo (Horn Concerto No.3) [Mozart, Wolfgang Amadeus]
Rondo Alla Scherzo (Clarinet Concerto In E Flat) [Stamitz, Karl]
Salome [Strauss, Richard]
Theme Fr. Die Walkure (Wagner) [Wagner, Richard]
Theme From Das Rheingold [Wagner, Richard]
Theme From Siegfried [Wagner, Richard]
Two Concert Duets [Blazhevich, Vladislav]
Waltz For Mippy Iii [Bernstein, Leonard]