Rock  *  Pop  *  Folk  *  Country  *  Jazz  *  Blues  *  Bluegrass  *  Metal  *  Vážná hudba

Filtry

nástroje

Klavír/zpěv/kytara (2)

Aretha Franklin


Aretha Franklin - Think

Aretha Franklinová

 

Wíkipedie

 

Aretha Louise Franklinová (25. března 1942 Memphis, Tennessee) je americká zpěvačka, skladatelka a pianistka a jedna z nejvýznamnějších tvůrkyň soulové hudby. Na scéně se pohybuje už přes padesát let. Za dobu svého působení se stala druhou nejúspěšnější držitelkou v historii cen Grammy. V roce 1987 byla Aretha Franklinová jako první žena v historii uvedena do rock-and-rollové síně slávy. Bývá nazývána Královna soulu.[1]
 

Životopis


Počátky kariéry

 

Franklinová se narodila 25. března 1942 v Memphisu ve státě Tennessee v rodině baptistického pastora. Její otec měl 70 vydaných gramofonových desek s nahrávkami svých kázání.[2] Proto také měla blízko ke gospelu, se kterým také začínala od malička v místním kostele. Bohužel její dětství nebylo moc šťastné. Arethyni rodiče si nerozuměli a v 10 letech zemřela matka na zástavu srdce. Poté následovala častá stěhování.

 

Zkušenosti s nahráváním měla už ve 14 letech, kdy vydala své úplně první nahrávky na albu Songs of Faith u společnosti JVB/Battle Records. Aretha byla ovlivněna zpočátku zpěvačkami jako jsou Mahalia Jacksonová nebo Clara Wardová. Zpívání musela zanechat ve chvíli, kdy se ještě jako teenager stala matkou. Při návratu ke zpívání po několika neúspěšných letech u nahrávácí společnosti Motown and RCA v roce 1966 podepsala smlouvu s Atlantic Records, u které začala její úspěšná léta.


Atlantic Records

 

V roce 1967 Franklinové vyšel první singl u společnosti Atlantic pod jménem I Never Loved a Man (The Way I Love You), přelomový hit, který se dostal do Top 10 Billboard Hot Charts a několik týdnů na 1. pozici Billboard Charts R&B Singles Chart, a druhá skladba Do Right Woman, Do Right Man.

 

Její další singl Respect, pocházející od Otise Reddinga, znamenal pro Franklinovou velký úspěch a stal se na několik týdnů číslem jedna. Úspěšné bylo album I Never Loved a Man The Way I Love You, které se začalo mohutně prodávat. Dalšími hity byly Babby I Love You, Chain Of Folls a A Natural Woman( You Make Me Feel), které patřily mezi její největší hity.

 

Od 1968 následovaly roky, kdy Aretha vyhrávala téměř každým rokem ceny Grammy za nejlepší R&B přednes, takže později se tato kategorie začala nazývat kategorií Arethy Franklinové. Celkem má 11 těchto cen. Další období bylo spojené s úspěšnými hity Think, The House That Jack Built, I Say a Little Prayer, Call Me a Don't Play That Song (You Lied).

 

Na konci 60. let byla pozice Franklinové jako jedné z nejlepších zpěvaček neotřesitelná. Alba byla v prodejnosti velmi úspěšná a songy se pravidelně umisťovaly na předních pozicích. V roce 1972 se Amazing Grace stává s více než 2 miliony prodaných alb až do roku 1996 nejprodávanějším gospelovým albem všech dob.

 

Od druhé poloviny 70. let nástup dalších hudebních proudů a problémy s nahrávací společností zapříčinily prudký pokles zpěvaččiny popularity a další alba šla s prodejností prudce dolů.


80. léta

 

V roce 1980 Clive Davis vzal Arethu pod křídla své společnosti Arista Records. Singly United Together a Love All The Hurt Away — duet s Georgem Bensonem — vrátily zpěvačku do Top 10 na The Billboard R&B Singles Chart. V roce 1982 s albem Jump To It, produkovaným Lutherem Vandrossem, zaznamenává prodejní úspěchy a vysoké pozice na žebříčku.

 

80. léta jsou pro Arethu obdobím zkušeností s populární hudbou a několika úspěšných duetů například s Eurythmics (píseň Sisters Are Doing It For Themselves) nebo s Georgem Michaelem (duet I Knew You Were Waiting For Me). V roce 1987 Aretha Franklinová vstoupila do rock-and-rollové síně slávy jako první žena v historii hudby.

 

V roce 1987 se zpěvačka vrátila ke gospelu albem One Lord, One Faith, One Baptism, které však nebylo tak úspěšné jako album z roku 1972. Následovala alba Through The Storm z roku 1989 a z roku 1991 What You See Is What You Sweat, která byla bez většího ohlasu.


Královna soulu

 

Úspěch Aretha Franklinová zaznamenala v roce 1993, kdy bodovala píseň Deeper Love, objevující se ve filmu Sestra v akci 2. V roce 1994 Franklinová přišla s dalším hitem, který produkoval Babyface, baladou Willing To Forgive, která bodovala v amerických hitparádách. V roce 1995 uspěla s dalším hitem od Babyface na soundtracku k filmu Waiting To Exhale, na kterém se podílela s dalšími zpěvačkami jako Whitney Houstonová, Mary J. Bligeová, Brandy nebo Cece Winansová.

 

Franklinová úspěch zopakovala v roce 1998, kdy vyšlo hip hop soulové album A Rose Is Still A Rose. Úvodní píseň stejného názvu pod taktovkou Lauryn Hillové se stala dalším hitem. Ve stejném roce Franklinová vystoupila s operní písní Nessun Dorma, kterou vzala po nemocném Lucianu Pavarottim. Na předávání cen Grammy tato píseň byla mezi skladbami nejlépe hodnocenými hudebníky.

 

Posledními alby jsou The Queen in Waiting z roku 2002, So Damn Happy z roku 2003 a Jewels in the Crown: All-Star Duets with the Queen z roku 2007.


Úspěšná alba

 

1967 I Never Loved a Man the Way I Love You
1967 Aretha Arrives
1968 Lady Soul
1968 Aretha Now
1969 Soul '69
1970 This Girl's in Love with You
1970 Spirit in the Dark
1971 Aretha Live at Fillmore West
1971 Young, Gifted and Black
1972 Amazing Grace
1973 Hey Now Hey (The Other Side of the Sky)
1974 Let Me in Your Life
1974 With Everything I Feel in Me
1975 You
1976 Sparkle
1977 Sweet Passion
1978 Almighty Fire

1979 La Diva
1980 Aretha
1981 Love All the Hurt Away
1982 Jump to It
1983 Get It Right'
1985 Who's Zoomin' Who?
1986 Aretha
1987 One Lord, One Faith, One Baptism
1987 The Collection
1989 Through the Storm
1991 What You See Is What You Sweat
1994 Greatest Hits 1980-1994
1998 A Rose Is Still a Rose
2002 The Queen in Waiting
2003 So Damn Happy
2007 Jewels in the Crown: All-Star Duets with the Queen

 

Aretha Franklin - noty, akordy, texty písní, taby

noty na klavír, noty na zpěv, akordy na kytaru, akordy na ukulele, noty na ukulele, noty na akordeon, noty tahací harmoniku, noty na altsaxofon, noty na banjo, noty na baskytaru, noty na Bb nástroje, noty na C nástroje, noty na Eb nástroje, noty na bicí nástroje, noty na cello, noty na čtyřruční klavír, noty na foukací harmoniku, noty na harfu, noty na harmoniku, noty na housle, noty na keyboard, noty na klarinet, noty na kytaru, noty na lesní roh, noty na pozoun, noty na trombón, noty na příčnou flétnu, noty na saxofon, noty na tenorsaxofon, noty na trubku, noty na varhany, noty na violu, noty na zobcovou flétnu, taby na banjo, taby na baskytaru, taby na kytaru, texty písní, noty na dobro, noty havajskou kytaru, noty na steel kytaru, noty na mandolínu, noty na kontrabas, taby na dobro, taby havajskou kytaru, taby na steel kytaru, taby na mandolínu, škola hry na kytaru, škola hry na klavír, škola hry na zobcovou flétnu, škola hry na příčnou flétnu, škola hry na fagot, škola hry na mandolínu, škola hry na banjo, škola hry na baskytaru, škola hry na saxofon, škola hry na ukulele, škola hry na pozoun, škola hry na bicí nástroje, noty na dudy, škola hry na dudy, škola hry na kontrabas, škola hry na varhany, noty na nástroje basového klíče

song
Aretha Franklin (You Make Me Feel Like) A Natural Woman akordy noty tab text,
Aretha Franklin A Deeper Love akordy noty tab text,
Aretha Franklin American Woman [Kravitz, Lenny] akordy noty tab text,
Aretha Franklin Bridge Over Troubled Water akordy noty tab text,
Aretha Franklin Do Right Woman, Do Right Man akordy noty tab text,
Aretha Franklin Chain Of Fools akordy noty tab text,
Aretha Franklin I Knew You Were Waiting (For Me) akordy noty tab text,
Aretha Franklin I Knew You Were Waiting (For Me) akordy noty tab text,
Aretha Franklin I Never Loved A Man (The Way I Loved You) akordy noty tab text,
Aretha Franklin I Say A Little Prayer akordy noty tab text,
Aretha Franklin I Say A Little Prayer akordy noty tab text,
Aretha Franklin Jumpin' Jack Flash akordy noty tab text,
Aretha Franklin Let It Be akordy noty tab text,
Aretha Franklin Respect akordy noty tab text,
Aretha Franklin Respect akordy noty tab text,
Aretha Franklin Sisters Are Doin' It For Themselves akordy noty tab text,
Aretha Franklin Spanish Harlem akordy noty tab text,
Aretha Franklin Think akordy noty tab text,
Aretha Franklin Try A Little Tenderness akordy noty tab text,
Aretha Franklin Walk On By akordy noty tab text,
Aretha Franklin Who's Zoomin' Who? akordy noty tab text,