Rock  *  Pop  *  Folk  *  Country  *  Jazz  *  Blues  *  Bluegrass  *  Metal  *  Vážná hudba

Filtry

nástroje

Klavír/zpěv/kytara (1)

Knihy o hudbě (2)

Kraftwerk


Kraftwerk - Techno Pop (Demo)

Kraftwerk (Z Wikipedie, otevřené encyklopedie)

 

Kraftwerk (v překladu elektrárna) je německá hudební skupina, která významně přispěla k vývoji elektronické hudby. Byla založená v německém Düsseldorfu roku 1969 dvojicí Florian Schneider a Ralf Hütter, ale známější se stala až jako čtveřice spolu s Wolfgangem Flürem a Karlem Bartosem. Současné (2009) složení kapely je následující: Ralf Hütter, Fritz Hilpert, Henning Schmitz a Stefan Pfaffe. Florian Schneider, jeden ze zakladatelů, skupinu opustil nedávno v listopadu 2008.

 

Historie


Konec 60. let a skupina "Organisation"

 

V druhé polovině 60. let se na düsseldorfské konzervatoři potkávají Ralf Hütter a Florian Schneider coby studenti. Jak sám Hütter v jednom z pozdějších interview uvádí, oba byli považováni tak trochu za outsidery, a proto si začali říkat Mister Kling a Mister Klang. Oba projevovali zájem o avantgardní umění a hlavně hudbu, a tak spolu s dalšími třemi hudebníky zakládají svou první skupinu Organisation. Dlouho marně hledají hudebního vydavatele, nakonec se jim však podaří sepsat smlouvu s britskou společností RCA a roku 1969 vydávají své první a zároveň poslední album Tone Float. Poté se skupina rozpadá a na přelomu let 1969/1970 Hütter se Schneiderem zakládají svou skupinu Kraftwerk.


Stručná historie skupiny 1970 Ralf Hütter a Florian Schneider zakládají Kraftwerk.


1971 Eponymní album Kraftwerk.
1972 Druhé album Kraftwerk 2.
1973 Třetí album Ralf & Florian.
1974 Čtvrté a průlomové album Autobahn. Skupina se dostává do širšího povědomí i v USA. Do skupiny přichází Wolfgang Flür, který se stává členem složení skupiny v dobách největší slávy.
1975 Páté album Radioactivity. Do skupiny přichází Karl Bartos, který se stává členem složení skupiny v dobách největší slávy.
1977 Šesté album Trans-Europe Express.
1978 Sedmé album The Man-Machine. Skupina zaznamenává komerční úspěch a tvoří si image "lidí-strojů", kterou se udržela dodnes.
1981 Osmé album Computer World. Považováno za kreativní vrchol skupiny. Následuje světové koncertní turné.
1982 Skladba The Model (původně z alba The Man-Machine) na B-straně singlu Computer Love obsazuje první příčku v britské hitparádě.
1983 Vychází singl k 80. výročí prvního cyklistického závodu Tour de France. Připravované album Techno Pop nespatří světlo světa.
1986 Deváté album Electric Café, které nesklidilo příliš kladné ohlasy a které znamenalo na dlouhá léta tečku v tvorbě skupiny.
1987 Skupinu opouští Wolfgang Flür. Na jeho místo přichází Fritz Hilpert, který je členem skupiny dodnes (2009).
1990 Skupinu opouští Karl Bartos, jehož místo nahrazuje na krátký čas Fernando Abrantes a poté Henning Schmitz, který je členem skupiny dodnes (2009).
1991 Desáté album The Mix, které obsahuje zrenovované verze největších hitů.
1998 Po několikaleté odmlce skupina vyráží na světové miniturné. Ohlášené album ale nikdy nevyšlo.
1999 Singl Expo 2000, první nový materiál skupiny od roku 1986.
2003 Jedenácté album Tour de France Soundtracks ke stému výročí legendárního závodu. Album navazuje na koncept nevydaného alba Techno Pop z roku 1983.
2004 Světová tour k podpoře loňského alba.
2005 Materiál pořízený na světové tour vychází na 2CD + DVD Minimum Maximum.
2008 Během koncertní tour 2008 nahradil Floriana Schneidera video technik Stefan Pfaffe. V listopadu přichází oficiální potvrzení odchodu Floriana Schneidera.
2009 Kraftwerk vydávají remasterovaný box set svých osmi studiových alb The Catalogue.


70. léta

 

Spolu s Hütterem a Schneiderem ve skupině spolupracují kytarista Klaus Dinger a Andreas Hohmann coby hráč na perkuse. V roce 1970 si Hütter se Schneiderem zakládají a vybavují své Kling Klang Studio v Düsseldorfu. Jejich první eponymní album Kraftwerk vychází roku 1970 a pilotní skladba Ruckzuck se stává oficiální znělkou televizního magazínu ZDF "Kennzeichen D". Jedno z prvních vystoupení měli v Kolíně nad Rýnem 12. června 1971. V roce 1971 skupinu opustí Dinger, Hohmann a dokonce i Ralf Hütter a na jejich místo přichází kytarista Michael Rother a basista Eberhardt Krannemann. Skupinu tedy tvoří trojice Schneider-Rother-Krannemann. V roce 1972 se opět vrací Hütter a skupina vydává album Kraftwerk 2. V této době prodávají svou novou skladbu Autobahn firmě Phonogram za úsměvných 2000 amerických dolarů s pocitem výhodného obchodu. Ke skupině se na krátký čas připojuje Klaus Roeder, hráč na violu a kytaru. V roce 1973 vychází ještě album Ralf und Florian.

 

Poté skupina vydala první úspěšnou desku Autobahn, která vychází v listopadu 1974. Deska je charakteristická velmi futuristickým zvukem a v době svého vzniku znamenala velký průlom v hudební tvorbě. V titulní skladbě Autobahn ("Dálnice") se ozývají zvuky klapnutí dveří od auta, startování motoru a kolemjedoucích aut, které Ralf Hütter nahrával na magnetofon při jízdě po dálnici ve svém Volkswagenu. Skladba je typická vzletnými a roztažnými tóny, čímž je hudebními odborníky považována za předchůdkyni hudebního stylu trance. V průběhu koncertní tour k tomuto albu se ke kapele připojili Wolfgang Flür a Karl Bartos, kteří ve skupině setrvali v letech, kdy zaznamenávala svůj největší úspěch. V květnu roku 1975 obsadila skladba Autobahn 4. místo v britské a 5. místo v americké hitparádě.

 

Další větší úspěch skupiny přišel roku 1975, kdy vydala album Radio-Aktivität (anglicky Radioactivity), které kromě tématu využití radioaktivní energie vzdává hold objevení a využití rádiových vln. Singl Radio-Aktivität se stal následujícího roku ve Francii letním hitem, přičemž jeho prodejnost se dotkne magické sedmimístné cifry.

 

Rok poté Kraftwerk přišli s albem Trans Europa Express (anglicky Trans-Europe Express) obsahující stejnojmenný hit, který se po dlouhou dobu držel v žebříčcích hitparád. Byl k ní natočen i videoklip, ve kterém se skupina nechala zcela zjevně inspirovat filmem Metropolis Fritze Langa z 20. let. Z tohoto alba rovněž pochází hit Schaufensterpuppen (anglicky Showroom Dummies), kde se Kraftwerk poprvé transformují do podoby neživých figurín.

 

Roku 1978 Kraftwerk - pobídnuti úspěchem předešlého alba - vydali další studiovou nahrávku Die Mensch Maschine (anglicky The Man-Machine), která obsahuje hity jako Die Roboter (The Robots), Neonlichts (Neon Lights) nebo ještě známější Das Modell (The Model), která o tři roky pozdějí zdolává nejvyšší příčku hitparády. Německá rocková skupina Rammstein vydala v roce 1997 cover verzi skladby Das Modell. Album The Man-Machine spolu s albem Computer World představuje naprostý vrchol tvorby skupiny.


„ Kraftwerk představují kontinuální proces, rozvíjí koncept živé elektronické hudby. “— [1]


80. léta

 

Další album vyšlo až roku 1981. Neslo název Computerwelt (anglicky Computer World). Pilotní singl tohoto alba Taschenrechner (Pocket Calculator) byl kromě anglické a německé verze vydán také ve verzi francouzské (Mini Calculateur) a japonské (Dentaku), kterou skupina často zařazuje na svých vystoupeních za verzi anglickou. Na koncertech v Itálii Kraftwerk hrají italskou verzi Mini Calcolatore (někdy nazývaná "Picollo Calcolatore"), v Polsku polskou Mini Kalkulator a v rusku verzi ruskou. Dalšími klasikami se staly skladby Heimcomputer (Home Computer) či stejnojmenná Computer World, která v roce 1982 vyšla ve zremixovaných tanečních verzích jako singl. Nahrávka rovněž obsahuje singl Computerliebe (Computer Love), jejíž melodii použila skupina Coldplay do své skladby Talk. Jako B-strana k singlu Computer Love vyšla starší skladba The Model, která obsadila první příčku v britské hitparádě. Stala se tak jediným singlem Kraftwerk, která zabodovala na prvním místě.

 

Po vydání alba Computer World následovala světová koncertní tour, v rámci které Kraftwerk procestovali celou Evropu (včetně zemí východního bloku Maďarska a Polska), USA, Japonsko a Austrálii. Tour byla pojata velmi propracovaně co se techniky týče. Na pódiu za hudebníky byly promítány videoklipy k jednotlivým skladbám (podobně jako je tomu dnes); Kraftwerk navíc používali malá zvuková zařízení, která posílali lidem v hledišti a ti na ně mohli hrát (jako je tomu v oficiálním videoklipu ke skladbě Pocket Calculator). Computer World Tour byla první koncertní tour od roku 1976 a poslední do roku 1990.

 

V roce 1983 sice skupina připravovala album Techno Pop, avšak frontman kapely Ralf Hütter - nadšený cyklista - měl těžkou nehodu na kole a zůstal dlouhou dobu v kómatu. Skupina měla hotovo velmi málo materiálu, a tak nakonec z připravovaného alba vyšel jen jeden singl pro nadcházející závod Tour de France a rok poté remixy této skladby na samostatném singlu. Jiné prameny však uváděly, že album Techno Pop naopak bylo vydáno, ale pouze v omezené sérii, která byla jen jako promo materiál nabídnuta několika rádiovým stanicím. Faktem však je, že existují demo nahrávky skladeb Techno Pop, Sex Object a The Telephone Call, které se až na posledně zmíněnou objevily na několika neoficiálních kompilacích. Dalším důvodem zpoždění byla změna analogového záznamu na digitální. Proto album vyšlo až roku 1986 pod názvem Electric Cafe. Obsahovalo např. skladbu Music Non Stop, která se stala zakončovací skladbou na koncertech, při níž jednotliví hudebníci odcházeli po svých sólech. Druhým singlem z alba Electric Cafe byl Der Telefon Anruf (The Telephone Call), v němž zpívá hlavní vokály Karl Bartos. Oba singly se umístily na prvním místě v taneční hitparádě v USA[2]. Deska Electric Cafe byla na dlouhou dobu posledním materiálem, který skupina vydala.


„ Kde je moje kolo!? “ — Ralf Hütter: první věta po probrání z kómatu způsobeného nehodou na kole, 1983


90. léta

 

V roce 1987 opouští skupinu Wolfgang Flür a v roce 1990 Karl Bartos. Bartos své rozhodnutí zdůvodnil tím, že mu vadilo "šnečí tempo, s kterým Ralf a Florian připravovali alba a také to, že se dennodenně oddávali na dlouhé hodiny své cyklistické vášni, aniž by skládali hudbu". Bartos měl de facto pravdu - příprava tehdy posledního alba Electric Café zabrala skupině pět let, přičemž časová perioda mezi následujícími alby se ještě prodlužovala.

 

Po odchodu Flüra a Bartose do skupiny přišel Fritz Hilpert. V roce 1991 Hütter, Schneider a Hilpert remixují a modernizují staré singly skupiny, které pak vychází na albu The Mix. Jde tedy o jakési vylepšené výběrové album. V této době se na krátkou dobu ve skupině objeví Portugalec Fernando Abrantes. Během tour k The Mix se však Abrantes s Kraftwerk rozloučí. Důvodem byla zřejmě vzdálenost mezi jím a zbytkem skupiny, tudíž špatná možnost spolupráce. Další důvod mohl být, že Abrantes zcela nezapadal do „robotické“ image skupiny, na koncertech mával lidem a tak podobně. Abrantese můžeme coby robota spatřit ve videoklipu k zremixovanému singlu The Robots z roku 1991. Po něm přichází do kapely Henning Schmitz, s nímž kapela také 30. listopadu 1991 odehrála úspěšný koncert v pražském Paláci kultury a tímto koncertem uzavřeli turné po Evropě k albu The Mix, které zahrnovalo přes 30 zastavení.

 

Kraftwerk pokračovali v koncertování v menší míře i v letech 1992 a 1993, kdy navštívili Velkou Británii, Benelux, Německo a Rakousko.

 

Po celá devadesátá léta skupina žádný nový hudební materiál nevydala. Důvodem bylo, že Kraftwerk rozsáhle technicky modernizovali své Kling Klang Studio v Düsseldorfu.

 

V roce 1996 skupina zprovozňuje své internetové stránky www.kraftwerk.com[3], ale až roku 1998 se zde objevují strohé informace o aktuální tour apod.

 

Další aktivita ve skupině se začíná objevovat až roce 1997, kdy vystupují na festivalu Tribal Gathering. Zajímavostí je, že zde Kraftwerk odehráli novou neznámou skladbu a text skladby Computer World byl mírně pozměněn. Kraftwerk poté odehráli dva další koncerty (16. října v rakouském Linci a 18. října v Karlsruhe), kde krom nové skladby zahráli ještě dvě další nové skladby. Tři nové skladby z připravovaného alba skupiny Kraftwerk byly předány za přísného utajení pobočce nahrávací společnosti EMI v Londýně. O přísném utajení svědčí fakt, že v EMI mohli skladby slyšet pouze dva pracovníci. Na začátku roku 1998 Ralf Hütter potvrdil, že v druhé půli roku vyjde nové album a na internetových stránkách firmy Doepfer se na jeden den objevila informace, že Kraftwerk zahájí novou tour. Za čtyřiadvacet hodin však informace zmizela a vedení firmy Doepfer sitauci vysvětlilo tím, že si skupina po jednom dni své rozhodnutí rozmyslela. Připravované album z roku 1998 tedy nikdy nespatřilo světlo světa, známé jsou pouze ony tři naživo zahrané skladby.

 

20. dubna 1998 vychází pod patronací společnosti Concert Classics album, které zachycuje živé vystoupení skupiny Kraftwerk z roku 1975. Jak Ralf Hütter uvedl, jednalo se o oficiální materiál[4]. Faktem však je, že tracklist alba obsahuje chyby, stejně jako grafické řešení alba, které působí poněkud levně.

 

V červnu 1998 se Kraftwerk vydali na turné po Japonsku, Spojených státech a dvěma zastávkami poctili i Španělsko a Dánsko. V říjnu turné ukončili v jižní Americe. Červencový washingtonský koncert však byli nuceni zrušit kvůli špatnému počasí, neboť hrozilo, že pódium zasáhnou blesky.


„ Nepovažujeme se za muzikanty, ale za multimediální umělce. Vždy jsme krom hudby dělali výtvarné návrhy. Teď máme k dispozici také synchronizované počítače pro optickou projekci. V 80. letech jsme jednu dobu pracovali v newyorském technickém institutu v oboru počítačové grafiky, takže ji teď také využíváme. Máme textovou grafiku a videa. Děláme opravdu spíš něco jako vizuální hudbu. “— [5]


Na prahu nového milénia

 

Roku 1999 Kraftwerk vydávají třicetisekundový jingle k nadcházející výstavě Expo 2000. Jedná se o slova "Expo dva tisíce", která jsou pronesena hlasem zdeformovaným přes vocoder v anglickém, německém, francouzském, španělském, ruském a japonském jazyce. Tato událost však vzbudila velký rozruch, neboť skupina za tento půlminutový počin dostala 400 000 DM[6]. Na podzim tedy skupina vydává plnohodnotný singl Expo 2000. Rok nato vychází singl s remixy titulní skladby.

 

V roce 2001 skupina ohlásila, že hodlá vydat nové studiové album ke stému výročí prvního ročníku cyjklistického závodu Tour de France, které se uskuteční v roce 2003. Na podzim 2002 Kraftwerk vyrazili na miniturné, které zahrnovalo několik zastávek v západní Evropě a v Japonsku. Na počátku roku 2003 pak pokračovali v koncertování v Austrálii.

 

V roce 2003 skupina zaznamenala poměrně velký úspěch s novým albem Tour de France Soundtracks, se kterým obsadila první příčku v německé hitparádě. Tomuto albu předcházel singl Elektrokardiogramm vydaný však pouze v promo-verzi. Kraftwerk dokázali, že i 17 let od vydání posledního alba mají světu co říct. Tato deska samozřejmě nedosahuje takového futuristického vizionářství jako desky z konce 70. let, ale i tak představuje důležitý článek v hudební historii, neboť využívá rozvláčných kovových tónů a také ústřední téma nejslavnějšího cyklistického závodu a věcí s tím spojených (životospráva sportovců, sportovní soustředění a využití moderních materiálů a technik v oblasti cyklistiky) působí originálně a neotřele. Záhy vychází i stejnojmenný singl Tour de France 2003, ke kterému byl připraven videoklip. Následujícího roku 2004 vychází další singl Aerodynamik, se kterým skupina udělala strhující vystoupení na předávání cen MTV v roce 2003.

 

Rok 2004 byl ve znamení světové tour, kdy Kraftwerk uskutečnili téměř 70 vystoupení. Kromě celé Evropy koncertovali také v severní a jižní Americe a v Japonsku. 22. května 2004 poctili svou návštěvou i Prahu. Kraftwerk téhož roku také poprvé vydali svou remasterovanou edici The Catalogue, ale v nákladu pouhých 1000 ks určených k propagaci, nikoli k prodeji.

 

V roce 2005 Kraftwerk vydávají dvoudiskové album nesoucí název Minimum-Maximum, záznam z různých koncertů, které proběhly po celém světě v letech 2004-2005. Dostupný je na dvou discích CD, případně i s obrazovým záznamem na dvou DVD nebo SACD.

 

Kapela pokračovala v turné i v roce 2006, kdy do svého setlistu zařadila i skladby Showroom Dummies a Computerlove. Skupina vystoupila na několika festivalech, mimo jiné i na festivalu Summer of Love v Pardubicích. V tomto roce to bylo zároveň naposled, kdy byl v koncertní sestavě zařazen Florian Schneider.

 

Prozatím poslední singl z alba Tour de France vyšel 17. září 2007 a obsahuje dva remixy skladeb Aerodynamik / La Forme, které zremixovala skupina Hot Chip. V srpnu 2007 si skupina zakládá svůj profil na serveru Myspace.

 

Roku 2008 se Kraftwerk opět vydali na turné. V dubnu započali v USA, kde odehráli 4 koncerty. V koncertní sestavě však chyběl Florian Schneider, jeden ze zakladatelů skupiny. Jeho místo zaujal Stefan Pfaffe, technický spolupracovník, který již dříve zajišťoval technickou podporu pro videoprojekci na koncertech Kraftwerk. Z interview, který v září 2008 pro stránky NZherald.co.uk uskutečnil frontman Ralf Hütter, vyplynulo, že Florian Schneider momentálně spolupracuje na jiných projektech. Jako důvod jeho absence rovněž uvedl, že Schneider nesnáší přesuny mezi jednotlivými vystoupeními[7]. V listopadu 2008 však Florian Schneider opustil skupinu natrvalo[8].

 

V září Kraftwerk pokračovali několika zastávkami po Evropě, v listopadu v rámci festivalu Global Gathering uskutečnili pět vystoupení v Austrálii a Novém Zélandu a tour ukončili na počátku prosince dvěma koncerty v jihovýchodní Asii. Těsně před koncertem v Melbourne frontman skupiny Ralf Hütter vystoupil na pódium a prohlásil, že jeden z členů skupiny, Fritz Hilpert, prodělal selhání srdce[9][10]. Hilpert byl převezen do nemocnice, ale brzy se zotavil a již druhý den Kraftwerk odehráli další z koncertů v normální sestavě.

 

Kraftwerk pokračovali ve větší míře v koncertování i v roce 2009. Tour započala v březnu v jižní Americe, kde byli Kraftwerk předskokany skupině Radiohead. Další část turné proběhla v Evropě v dubnu až září několika koncerty a mnoha festivalovými vystoupeními.

 

Části koncertů v německém Wolfsburgu, v britském Manchesteru a v dánském Randers se odehrály za použití 3D videoprojekcí, přičemž divákům byly rozdány speciální 3D brýle vyrobené pro tuto příležitost[11][12].

 

Remasterovaná edice alb skupiny nazvaná Der Katalog (anglická verze The Catalogue) byla vydána 16. listopadu 2009. Předcházelo mu však vydání jednotlivých remasterovaných alb (Autobahn, Radioactivity, Trans-Europe Express, The Man Machine, Computer World, Electric Cafe - vydané pod název „Techno Pop“ a Tour de France), které byly vydány již na začátku října. Katalog byl vydán v následujících formátech: 8× samostatné CD, Box set 8 CD, 8× vinyl LP, digitální download. The Catalogue byl vydán již roku 2004, ale jen v promo verzi v nákladu 1000 kopií. První tři nekomerční alba z let 1971 až 1973 (Kraftwerk, Kraftwerk 2 a Ralf und Florian) by měly být vydány později v jiné remasterované řadě.


Budoucí scénáře

 

V březnu 2011 skupina ve spolupráci s americkým zvukovým technikem Normanem Fairbanksem vydala aplikaci Kling Klang Machine No1 určenou pro iPady, iPody a iPhone, která na základě časových pásem a aktuálního času generuje hudbu.

 

Ralf Hütter v rozhovorech poskytnutých během turné 2009 pro média několikrát uvedl, že skupina již brzy vydá nové album[13][14]. Album by podle Hütterových slov mělo být dokončeno v zimě 2009/2010. Tuto skutečnost znovu Hütter potvrdil v říjnu 2009 v rozhovoru pro portál BillBoard.com, kdy však dodal, že příprava alba je stále ve velmi rané fázi[15].


Členové

 

Současná sestava

 

* Ralf Hütter - (1970 - souč.) - zpěv (hlavní), syntezátory; v začátcích skupiny basová kytara a bicí
* Fritz Hilpert - (1987 - souč.) - syntezátory, webmaster oficiálních stránek skupiny
* Henning Schmitz - (1991 - souč.) - syntezátory, klávesy
* Stefan Pfaffe - (2008 - souč.) - syntezátory, klávesy

 

Bývalí hlavní členové

 

* Florian Schneider - Esleben - (1970 - 2008) - zpěv (doprovodný), syntezátory; v začátcích skupiny housle
* Wolfgang Flür - (1973 - 1987) - elektronické bicí
* Karl Bartos - (1975 - 1991) - elektronické bicí

 

Externí pracovník

 

* Emil Schult - (1973 - souč.) - textař, grafik tvořící obaly CD a singlů, fotograf skupiny

 

Bývalí vedlejší členové

 

* Fernando Abrantes - (1991) - elektronické bicí
* Klaus Röder - (1974) - kytara, elektrické housle
* Plato Kostic - basová kytara
* Peter Schmidt - bicí
* Michael Rother - (cca 1972) - kytara
* Houschäng Néjadepour - kytara
* Klaus Dinger - (1970 - 1971) - bicí
* Charly Weiss - bicí
* Andreas Hohmann - (cca 1970) - bicí
* Eberhard Kranemann - basová kytara

 

Zajímavosti o skupině

 

* Kraftwerk svou tvorbou ovlivnili celou řadu světoznámých umělců, mezi něž patří Depeche Mode, OMD (Orchestral Manoeuvres in the Dark), Human League, Gary Numan a mnoho dalších.
* Na obalu alba Computer World je zobrazen počítač CASIO. Traduje se, že byla vyrobena limitovaná edice těchto počítačů, na jejichž monitorech se po stisknutí určité kombinace kláves zobrazil nápis „KRAFTWERK“. Firma CASIO také vyrobila kalkulátor s ozvučenými tlačítky. Když byly stistknuty určitá tlačítka v určitém pořadí, bylo možno zahrát melodie několika sladeb skupiny Kraftwerk.
* Roku 1973 skupina vydala singl Kohoutek-Kometenmelodie. Nejenže je tato verze odlišná od obou verzí na albu Autobahn, ale je navíc pojmenována po českém astronomovi Luboši Kohoutkovi, který v březnu 1973 objevil kometu C/1973 E1, která nese jeho jméno.

 

Kraftwerk - noty, akordy, texty písní, taby

noty na klavír, noty na zpěv, akordy na kytaru, akordy na ukulele, noty na ukulele, noty na akordeon, noty tahací harmoniku, noty na altsaxofon, noty na banjo, noty na baskytaru, noty na Bb nástroje, noty na C nástroje, noty na Eb nástroje, noty na bicí nástroje, noty na cello, noty na čtyřruční klavír, noty na foukací harmoniku, noty na harfu, noty na harmoniku, noty na housle, noty na keyboard, noty na klarinet, noty na kytaru, noty na lesní roh, noty na pozoun, noty na trombón, noty na příčnou flétnu, noty na saxofon, noty na tenorsaxofon, noty na trubku, noty na varhany, noty na violu, noty na zobcovou flétnu, taby na banjo, taby na baskytaru, taby na kytaru, texty písní, noty na dobro, noty havajskou kytaru, noty na steel kytaru, noty na mandolínu, noty na kontrabas, taby na dobro, taby havajskou kytaru, taby na steel kytaru, taby na mandolínu, škola hry na kytaru, škola hry na klavír, škola hry na zobcovou flétnu, škola hry na příčnou flétnu, škola hry na fagot, škola hry na mandolínu, škola hry na banjo, škola hry na baskytaru, škola hry na saxofon, škola hry na ukulele, škola hry na pozoun, škola hry na bicí nástroje, noty na dudy, škola hry na dudy, škola hry na kontrabas, škola hry na varhany, noty na nástroje basového klíče

song
Kraftwerk Antenne akordy noty tab text,
Kraftwerk Ätherwellen akordy noty tab text,
Kraftwerk Autobahn akordy noty tab text,
Kraftwerk Europa Endlos akordy noty tab text,
Kraftwerk Kometenmelodie 1 akordy noty tab text,
Kraftwerk Kometenmelodie 2 akordy noty tab text,
Kraftwerk Metall Auf Metall akordy noty tab text,
Kraftwerk Ohm Sweet Ohm akordy noty tab text,
Kraftwerk Radio-Aktivität akordy noty tab text,
Kraftwerk Schaufensterspuppen akordy noty tab text,
Kraftwerk Spiegelsaal akordy noty tab text,
Kraftwerk Trans Europa Express akordy noty tab text,