Rock  *  Pop  *  Folk  *  Country  *  Jazz  *  Blues  *  Bluegrass  *  Metal  *  Vážná hudba

Filtry

nástroje

Flétna příčná (2)

Klavír/zpěv/kytara (1)

Kytara (3)

Jethro Tull


Jethro Tull - My God (Nothing Is Easy; Live At The Isle Of Wight

Jethro Tull (Z Wikipedie, otevřené encyklopedie)

Jethro Tull je britská rocková skupina, která se zformovala v roce 1967 v Blackpoolu ve Velké Británii.[1] Její vůdčí osobností je skotský hudebník (zpěvák, flétnista, kytarista, hráč na mandolínu) a skladatel Ian Anderson. Jethro Tull představují patrně světově nejproslulejší hard-folk rockový soubor, jehož vrcholným obdobím tvorby byl přelom 60. a 70. let 20. století. Hudba Jethro Tull byla od počátku inspirována starou britskou a keltskou lidovou hudbou, blues, rockem i prvky evropské klasické hudby. Progresivní přístup, originální zvuk a melodicko-harmonické principy, kombinující hard-rock s charakteristickými postupy různých forem lidové hudby včetně středověké či renesanční hudby a patrná návaznost na tradicí pěvců a hudebníků té doby činí hudební výraz kapely nezaměnitelným. Je charakteristická zvláštním mužným zpěváckým projevem, výraznou rolí flétny i neobvyklou a často komplikovanou kompozicí písní. Z dlouhé řady alb, vydaných se skupinou si některá dobyla nejen nadšeného přijetí, ale stala se klasickými (např. „Stand Up“, „Aqualung“, či „Living In The Past“). Název skupiny je odvozený od anglického agronoma žijícího na přelomu 17. a 18. století, vynálezce secího stroje[2].

 

Historie

 

Složení skupiny se během let měnilo, ale pilířem a vůdčí osobností, která určovala její uměleckou podobu, zůstával celou dobu extravagantní flétnista Ian Anderson, který ovládal několik nástrojů v čele s příčnou flétnou, ale i dudy, mandolínu a kytaru. Ian si oblékal šaškovské barevné kostýmy, stylizoval se do role starce, křepčil na pódiu na jedné noze a svojí originální inspirací středověkým folklórem získal respekt odborníků.

 

Pro skupinu je typická i hra na jednotlivé nástroje, především sólovou kytaru a flétnu (typické kytarové rify, prolínající se s vibrujícím zvukem velmi rytmicky členěného partu flétny a charakteristický zpěv Iana Andersona. Texty písní jsou velmi poetické, často ironické a provokující.

 

V začátcích skupina hrála rhythm and blues (album „This Was“), již na na druhém titulu „Stand Up“ je patrný specifický zvuk a vlastní hard-folk rockové pojetí. Od roku 1972 se postupně více stylizuje do art rocku, aby se následně zařadila do hlavního rockového proudu, aniž by však ztratila své základní charakteristické atributy. Ve všech jejích nahrávkách se vždy dají lehce vysledovat lidové a keltské kořeny skupiny a jejího lídra. Jethro Tull se řadí do „velké šestky progresivního rocku“.

 

Za nejvýznamnější album skupiny se pokládá „Aqualung“ z roku 1971, jehož první část se zabývá tématy městských tuláků a bezdomovců (titulní skladba Aqualung) a v druhé části jsou skladby tematicky spojené s náboženstvím (jedná se o kritiku anglikánské církve). Následující album „Thick as a Brick“ z roku 1972, je čtyřiceti minut trvající art-rocková poetická suita na text fiktivního geniálního dítěte Geralda Bostocka. I další album „A Passion Play“ z roku 1973 má podobný ráz.

 

Jethro Tull - noty, akordy, texty písní, taby

noty na klavír, noty na zpěv, akordy na kytaru, akordy na ukulele, noty na ukulele, noty na akordeon, noty tahací harmoniku, noty na altsaxofon, noty na banjo, noty na baskytaru, noty na Bb nástroje, noty na C nástroje, noty na Eb nástroje, noty na bicí nástroje, noty na cello, noty na čtyřruční klavír, noty na foukací harmoniku, noty na harfu, noty na harmoniku, noty na housle, noty na keyboard, noty na klarinet, noty na kytaru, noty na lesní roh, noty na pozoun, noty na trombón, noty na příčnou flétnu, noty na saxofon, noty na tenorsaxofon, noty na trubku, noty na varhany, noty na violu, noty na zobcovou flétnu, taby na banjo, taby na baskytaru, taby na kytaru, texty písní, noty na dobro, noty havajskou kytaru, noty na steel kytaru, noty na mandolínu, noty na kontrabas, taby na dobro, taby havajskou kytaru, taby na steel kytaru, taby na mandolínu, škola hry na kytaru, škola hry na klavír, škola hry na zobcovou flétnu, škola hry na příčnou flétnu, škola hry na fagot, škola hry na mandolínu, škola hry na banjo, škola hry na baskytaru, škola hry na saxofon, škola hry na ukulele, škola hry na pozoun, škola hry na bicí nástroje, noty na dudy, škola hry na dudy, škola hry na kontrabas, škola hry na varhany, noty na nástroje basového klíče

product_code
Jethro Tull A New Day Yesterday akordy noty tab text,
Jethro Tull Aqualung akordy noty tab text,
Jethro Tull Baker St. Muse akordy noty tab text,
Jethro Tull Big Dipper akordy noty tab text,
Jethro Tull Bouree akordy noty tab text,
Jethro Tull Bungle In The Jungle akordy noty tab text,
Jethro Tull Cross-eyed Mary akordy noty tab text,
Jethro Tull Cup Of Wonder akordy noty tab text,
Jethro Tull Fat Man akordy noty tab text,
Jethro Tull Fire At Midnight akordy noty tab text,
Jethro Tull From Later akordy noty tab text,
Jethro Tull Hymn #43 akordy noty tab text,
Jethro Tull Cheap Day Return akordy noty tab text,
Jethro Tull Chequered Flag akordy noty tab text,
Jethro Tull Lick Your Fingers Clean akordy noty tab text,
Jethro Tull Life Is A Long Song akordy noty tab text,
Jethro Tull Living In The Past akordy noty tab text,
Jethro Tull Locomotive Breath akordy noty tab text,
Jethro Tull Look Into The Sun akordy noty tab text,
Jethro Tull Minstrel In The Gallery akordy noty tab text,
Jethro Tull Mother Goose akordy noty tab text,
Jethro Tull My God akordy noty tab text,
Jethro Tull New Day Yesterday akordy noty tab text,
Jethro Tull Nothing Is Easy akordy noty tab text,
Jethro Tull Passion Play Edit #8 akordy noty tab text,
Jethro Tull Skating Away (On The Thin Ice Of A New Day) akordy noty tab text,
Jethro Tull Slipstream akordy noty tab text,
Jethro Tull Song For Jeffrey akordy noty tab text,
Jethro Tull Songs From The Wood akordy noty tab text,
Jethro Tull Sossity, You're A Woman akordy noty tab text,
Jethro Tull Steel Monkey akordy noty tab text,
Jethro Tull Sweet Dream akordy noty tab text,
Jethro Tull Teacher akordy noty tab text,
Jethro Tull The Whistler akordy noty tab text,
Jethro Tull The Witch's Promise akordy noty tab text,
Jethro Tull Thick As A Brick akordy noty tab text,
Jethro Tull Third Hurrah akordy noty tab text,
Jethro Tull To Cry You A Song akordy noty tab text,
Jethro Tull Too Old To Rock 'N' Roll, Too Young To Die akordy noty tab text,
Jethro Tull Too Old To Rock'n'roll (Too Young To Die) akordy noty tab text,
Jethro Tull Up To Me akordy noty tab text,
Jethro Tull Wind Up akordy noty tab text,
Jethro Tull Wond'ring Aloud akordy noty tab text,