Rock  *  Pop  *  Folk  *  Country  *  Jazz  *  Blues  *  Bluegrass  *  Metal  *  Vážná hudba

Frank Sinatra


Frank Sinatra (Z Wikipedie, otevřené encyklopedie)
 

Francis Albert Sinatra (12. prosince 1915, Hoboken – 14. května 1998, Los Angeles) byl americký zpěvák a herec patřící k největším hudebním hvězdám 20. století.[1]

 

Život a kariéra

 

Frank Sinatra byl jediným dítětem sicilského hasiče Anthonyho Martina Sinatry (1894–1969), který se do Spojených států přistěhoval v roce 1895, a Natalie Delly Gavarantové (1896–1977), která se z Ligurie do Států přistěhovala v roce 1897. Na začátku druhé světové války mu byla kvůli protrženému ušnímu bubínku, způsobenému při porodu, přidělena lékařská klasifikace „4-F“, takže místo odvodu k letectvu mohl budovat svou kariéru.

 

Pro kariéru zpěváka se rozhodl pod vlivem Binga Crosbyho, kterého znal z rozhlasu. Začal zpívat v malých klubech a rozhlasových stanicích v New Jersey. Roku 1939 jej pro svůj velký orchestr získal Harry James.[2] V roce 1940 se přidal k orchestru Tommyho Dorseye, kde si jako zpěvák vydobyl slávu. Pro populární hudbu získal celou novou část publika – náctileté dívky, tzv. bobby soxers – do té doby mezi posluchače patřili spíše dospělí. Zpěv s Dorseyem Sinatrovi také přinesl jeho první filmové role, např. v roce 1942 v muzikálu Ship Ahoy (kde ještě nebyl ani uveden v titulcích).

 

Později jako sólový umělec uzavřel smlouvu se společností Columbia Records, přičemž se setkal s jistým úspěchem zvláště v době stávek hudebníků, neboť vokalisté nebyli členy odborů, takže i v průběhu stávky mohli vytvářet nahrávky a capella.

 

Jeho kariéra jako zpěváka začala na přelomu 40. a 50. let upadat. V letech 1950–1952 účinkoval v televizní show společnosti CBS (a později, na přelomu 1957/1958, také v ABC). Začátek jeho extrémně úspěšného comebacku přišel s rolí vojína Angela Maggia ve válečném dramatu Odtud až na věčnost (From Here to Eternity) z roku 1953, za kterou získal Oscara za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli. Prakticky přes noc se Sinatra vrátil na vrchol.[3]

 

Po úspěchu filmu se obnovila i Sinatrova pěvecká kariéra. V průběhu 50. let nahrával u Capitol Records, kde pracoval s mnoha známými aranžéry, mezi nimi byli mimo jiné Nelson Riddle, Gordon Jenkins či Billy May, kteří pro něj upravili mnoho starších šlágrů. Na začátku 60. let byl natolik úspěšný, že založil vlastní společnost, Reprise Records; funkce v této společnosti mu vynesla přezdívku „Předseda správní rady“ (The Chairman of the Board).

 

V průběhu 50. a 60. let Sinatra vystupoval jako největší hvězda Las Vegas. Přátelil se s mnoha dalšími tamními baviči včetně Deana Martina, Sammyho Davise, Jr., herce Petera Lawforda, komika Joey Bishopa a někdy také Shirley MacLaineové. Spolu vytvořili jádro Rat Pack („krysí smečka“), volného seskupení známých tváří showbusinessu. Sinatra hrál významnou roli v desegregaci nevadských hotelů a casin v 60. letech tím, že přiměl kolegy z Rat Packu, aby nepodporovali podniky, kde odmítali obsloužit Sammy Davise, Jr. Po úspěchu filmu Dannyho jedenáctka (Ocean’s Eleven, 1960) přinesl skupině i Sinatrovi osobně dostatek pozornosti pro prosazování konce segregace. Po Sinatrově smrti, v roce 2001, Las Vegas vzdalo Sinatrovi poctu tím, že po něm pojmenovali novou ulici Frank Sinatra Drive.

 

Dalšími kroky v Sinatrově filmové kariéře byla hlavní role ve filmu Mandžuský kandidát (Manchurian Candidate, 1962) či válečný hrdina ve filmu Von Ryanův expres (Von Ryan’s Express, 1965).

 

V 70. letech zinscenoval odchod do důchodu a několik comebacků; nenatočil příliš mnoho desek, ale stále vystupoval v Las Vegas i po světě.

 

Sinatrova pěvecká kariéra pokračovala až do 90. let, zvláště komerčně úspěšnými alby Duets, na kterých zpíval s dalšími hudebními hvězdami (např. s Bonem z U2). Živě vystupoval až do února 1995, ale jako už téměř osmdesátiletý často potřeboval pomoc čtecího zařízení s textem.


Manželství a rodina

 

Sinatra se 4. února 1939 oženil se svou dětskou láskou, Nancy Barbatovou. Spolu měli tři děti: Nancy (* 8. července 1940), Franka Juniora (* 10. ledna 1944) a Christinu „Tinu“ (* 20. června 1948). Přestože Frank nebyl své ženě příliš věrný, byl oddaným otcem. Ale poté, co vyšla ve známost jeho aféra s herečkou Avou Gardnerovou, se manželé v roce 1950 rozešli a 29. října 1951 byli rozvedeni (přestože Nancy měla proti rozvodu z náboženských důvodů námitky).

 

Sinatra se poté, 7. listopadu 1951, pouhých deset dní po nabytí platnosti rozvodu, s Avou Gardnerovou oženil. Přestože byla Ava označována jako Sinatrova nejopravdovější láska, v říjnu 1953 se rozešli a v roce 1957 i rozvedli.

 

Sinatra po jistou dobu udržoval známost s Lauren Bacallovou.

 

Dne 8. prosince 1963 byl unesen Sinatrův syn, Frank Sinatra, Jr. Poté, co Sinatra zaplatil únoscům požadované výkupné $240 000 (dokonce nabídl únoscům $1 000 000, pokud syna vrátí, únosci kupodivu tuto nabídku odmítli), byl syn 10. prosince v pořádku propuštěn. Únosci byli později dopadeni a odsouzeni.

 

V roce 1966 se Sinatra oženil s o třicet let mladší Miou Farrow. O dva roky později se rozvedli.

 

V roce 1976 si vzal Barbaru Blakeley Marxovou (dřívější manželku Zeppa Marxe), se kterou vydržel až do své smrti. Vztahy Barbary se Sinatrovými dětmi nebyly ideální, Nancy se veřejně nechala slyšet, že Barbara dětem ani nedala vědět o blížící se Frankově smrti, takže nemohly být u jeho smrtelné postele.


Skandály a obvinění

 

Sinatra byl mnohokrát obviňován ze styků s členy mafie a z toho, že jeho kariéru na pozadí podporoval organizovaný zločin.[4] J. Edgar Hoover Sinatru očividně podezíral, Sinatrův spis u FBI dosáhl 2403 stran,[5] Sinatra však všechna obvinění zásadně odmítal a nikdy nebyl z žádného zmiňovaného zločinu obviněn. Podle Sinatry byla vytvořena postava Johnnyho Fontaina v Puzově Kmotrovi.

 

Sinatra byl blízkým přítelem rodiny Kennedyů a přítelem a stoupencem prezidenta J. F. Kennedyho. O mnoho let později Sinatrova nejmladší dcera Tina tvrdila, že Sinatra spolu s mafiánem Samem Giancanou pomohl Kennedymu zvítězit v důležitých primárkách v roce 1960 tím, že získal hlasy odborů.[6] Sinatra prý také seznámil Kennedyho s Judith Campbellovou, která udržovala styky se Sinatrou i Giancanou. Judith prý měla s Kennedym poměr, dokud Robert F. Kennedy neupozornil bratra, aby od Sinatry udržoval odstup.[7] Sinatrovi v roce 1963 odebrala Nevadská komise pro hazardní hry licenci poté, co byl Giancana viděn v casinu Cal-Neva Lodge, které Sinatra spoluvlastnil.

 

Licenci pro provozování casina obdržel Sinatra zpět v roce 1981 po vyšetřování před Nevadskou komisí. Novinář Pete Hamill ve své knize Why Sinatra Matters napsal, že Sinatra byl „nejdůkladněji vyšetřovaným americkým umělcem od doby Johna Wilkese Bootha“. Sinatra sám řekl: „Jistě, znal jsem některé tyhle chlápky. Trávil jsem spoustu času v hospodách. A hospody neprovozují Křesťanští bratři. Pohybovalo se tam spousta chlápků, kteří vycházeli z prohibice a provozovali celkem dobrý hospody. Byl jsem dítě. Pracoval jsem na místech, kde bylo otevřeno. Zaplatili vám a šeky byly kryté. Nepotkal jsem tam žádné nositele Nobelovy ceny. Ale kdyby František z Assisi byl zpěvák a pracoval v hospodě, potkával by stejné chlápky.“

 

V roce 1986 vydala investigativní novinářka Kitty Kelleyová Sinatrovu biografii nazvanou His Way: The Unauthorized Biography of Frank Sinatra (Jeho cesta: Neautorizovaná biografie Franka Sinatry). Sinatra se soudně pokoušel zabránit vydání knihy a autorku zažaloval o dva miliony dolarů, protože věřil, že ho kniha vykresluje v nehezkém světle a obviňoval ji, že se neoprávněně vydává za autorizovaného životopisce. Později žalobu stáhl a kniha měla obrovský komerční úspěch, dosáhla vrcholu žebříčku bestsellerů New York Times a prodávala se i v mnoha dalších zemích.


Ocenění
 

V průběhu své kariéry vyhrál Sinatra deset cen Grammy, včetně cen za nejlepší album roku za Come Dance With Me (1959), September of My Years (1965) a Strangers in the Night (1966) či nejlepší píseň, Strangers in the Night v roce 1966. (Ceny Grammy vznikly až v roce 1958, už po dvou vrcholech Sinatrovy kariéry.)

 

Sinatra také v letech 1941–1966 šestnáctkrát vyhrál ocenění čtenářů časopisu Down Beat pro zpěváka roku a šestkrát cenu pro osobnost roku. Dvakrát ho také jako zpěváka roku jmenovali kritikové tohoto časopisu.

 

Sedmkrát mezi roky 1957 a 1963 byl v časopise Playboy jmenován mužským vokalistou roku.

 

V roce 1980 byl uveden do Síně slávy big bandů a jazzu, v roce 2001 ho BBC Radio 2 jmenovalo „největším hlasem 20. století“.[8]

 

V roce 1983 napsal pro časopis Rolling Stone Record Guide Stephen Holden:

 

„Frank Sinatra je historie populární hudby. […] Jako Presley a Dylan – jediní další bílí Američané od roku 1940, jejichž popularitu, vliv a mytickou moc lze porovnávat se Sinatrou – bude Sinatra žít navždy. Prakticky vynalezl frázování moderních populárních písní.“

 

O dvě dekády později napsal Jonathan Schwartz v recenzi knihy pro New York Observer:

 

„Věřím, po celém životě uvažování, že Frank Sinatra byl nejlepším hudebním interpretem, kterého tato země kdy zplodila.“

 

Frank Sinatra - noty, akordy, texty písní, taby

noty na klavír, noty na zpěv, akordy na kytaru, akordy na ukulele, noty na ukulele, noty na akordeon, noty tahací harmoniku, noty na altsaxofon, noty na banjo, noty na baskytaru, noty na Bb nástroje, noty na C nástroje, noty na Eb nástroje, noty na bicí nástroje, noty na cello, noty na čtyřruční klavír, noty na foukací harmoniku, noty na harfu, noty na harmoniku, noty na housle, noty na keyboard, noty na klarinet, noty na kytaru, noty na lesní roh, noty na pozoun, noty na trombón, noty na příčnou flétnu, noty na saxofon, noty na tenorsaxofon, noty na trubku, noty na varhany, noty na violu, noty na zobcovou flétnu, taby na banjo, taby na baskytaru, taby na kytaru, texty písní, noty na dobro, noty havajskou kytaru, noty na steel kytaru, noty na mandolínu, noty na kontrabas, taby na dobro, taby havajskou kytaru, taby na steel kytaru, taby na mandolínu, škola hry na kytaru, škola hry na klavír, škola hry na zobcovou flétnu, škola hry na příčnou flétnu, škola hry na fagot, škola hry na mandolínu, škola hry na banjo, škola hry na baskytaru, škola hry na saxofon, škola hry na ukulele, škola hry na pozoun, škola hry na bicí nástroje, noty na dudy, škola hry na dudy, škola hry na kontrabas, škola hry na varhany, noty na nástroje basového klíče

product_code
Frank Sinatra (Love Is) The Tender Trap akordy noty tab text,
Frank Sinatra A Fine Romance akordy noty tab text,
Frank Sinatra A Foggy Day akordy noty tab text,
Frank Sinatra A Garden In The Rain akordy noty tab text,
Frank Sinatra Ain't That A Kick In The Head akordy noty tab text,
Frank Sinatra All Of Me akordy noty tab text,
Frank Sinatra All Of You akordy noty tab text,
Frank Sinatra All Or Nothing At All akordy noty tab text,
Frank Sinatra All The Things You Are akordy noty tab text,
Frank Sinatra All The Way akordy noty tab text,
Frank Sinatra Among My Souvenirs akordy noty tab text,
Frank Sinatra Angel Eyes akordy noty tab text,
Frank Sinatra April In Paris akordy noty tab text,
Frank Sinatra April Played The Fiddle akordy noty tab text,
Frank Sinatra Autumn In New York akordy noty tab text,
Frank Sinatra Because Of You akordy noty tab text,
Frank Sinatra Begin The Beguine akordy noty tab text,
Frank Sinatra Bewitched akordy noty tab text,
Frank Sinatra Beyond The Sea akordy noty tab text,
Frank Sinatra Blue Moon Of Kentucky akordy noty tab text,
Frank Sinatra Brazil akordy noty tab text,
Frank Sinatra Bye Bye Baby akordy noty tab text,
Frank Sinatra Call Me Irresponsible akordy noty tab text,
Frank Sinatra C'est Magnifique akordy noty tab text,
Frank Sinatra Come Dance With Me akordy noty tab text,
Frank Sinatra Come Fly With Me akordy noty tab text,
Frank Sinatra Come Rain Or Come Shine akordy noty tab text,
Frank Sinatra Day By Day akordy noty tab text,
Frank Sinatra Dear Heart akordy noty tab text,
Frank Sinatra Do I Worry? akordy noty tab text,
Frank Sinatra Don't Blame Me akordy noty tab text,
Frank Sinatra Don't Worry About Me akordy noty tab text,
Frank Sinatra Dream akordy noty tab text,
Frank Sinatra East Of The Sun akordy noty tab text,
Frank Sinatra East Of The Sun (And West Of The Moon) akordy noty tab text,
Frank Sinatra Embraceable You akordy noty tab text,
Frank Sinatra Everything Happens To Me akordy noty tab text,
Frank Sinatra Fallin In Loe With You akordy noty tab text,
Frank Sinatra Fly Me To The Moon (In Other Words) akordy noty tab text,
Frank Sinatra Fools Rush In (Where Angels Fear To Tread akordy noty tab text,
Frank Sinatra Foolsrush In akordy noty tab text,
Frank Sinatra For Once In My Life akordy noty tab text,
Frank Sinatra From Here To Eternity akordy noty tab text,
Frank Sinatra Full Moon And Empty Arms akordy noty tab text,
Frank Sinatra Goodbye akordy noty tab text,
Frank Sinatra Goody Goody akordy noty tab text,
Frank Sinatra Granada akordy noty tab text,
Frank Sinatra Guys And Dolls akordy noty tab text,
Frank Sinatra Have Yourself A Merry Little Christmas akordy noty tab text,
Frank Sinatra Here's That Rainy Day akordy noty tab text,
Frank Sinatra Hey Jealous Lover akordy noty tab text,
Frank Sinatra High Hopes akordy noty tab text,
Frank Sinatra How Insensitive (Insensatez) akordy noty tab text,
Frank Sinatra Christmas Dreaming akordy noty tab text,
Frank Sinatra I Could Have Told You akordy noty tab text,
Frank Sinatra I Get A Kick Out Of You akordy noty tab text,
Frank Sinatra I Hear A Rhapsody akordy noty tab text,
Frank Sinatra I Love Paris akordy noty tab text,
Frank Sinatra I Only Have Eyes For You akordy noty tab text,
Frank Sinatra I Think Of You akordy noty tab text,
Frank Sinatra I Wanna Be Around akordy noty tab text,
Frank Sinatra I Wish You Love akordy noty tab text,
Frank Sinatra If I Had You akordy noty tab text,
Frank Sinatra If You Are But A Dream akordy noty tab text,
Frank Sinatra I'll Never Smile Again akordy noty tab text,
Frank Sinatra I'll Never Smile Again, Until I Smile At You akordy noty tab text,
Frank Sinatra I'll Remember April akordy noty tab text,
Frank Sinatra I'm Beginning To See The Light akordy noty tab text,
Frank Sinatra I'm Getting Sentimental Over You akordy noty tab text,
Frank Sinatra I'm Gonna Live Till I Die akordy noty tab text,
Frank Sinatra I'm Gonna Make It All The Way akordy noty tab text,
Frank Sinatra I'm Gonna Sit Right Down And Write Myself A Letter akordy noty tab text,
Frank Sinatra In The Blue Of Evening akordy noty tab text,
Frank Sinatra In The Still Of The Night akordy noty tab text,
Frank Sinatra It Was A Very Good Year akordy noty tab text,
Frank Sinatra It's Nice To Go Travelling akordy noty tab text,
Frank Sinatra It's Nice To Go Trav'ling akordy noty tab text,
Frank Sinatra It's Only A Paper Moon akordy noty tab text,
Frank Sinatra I've Got The World On A String akordy noty tab text,
Frank Sinatra Ive Got You Under My Skin akordy noty tab text,
Frank Sinatra I've Got You Under My Skin akordy noty tab text,
Frank Sinatra Just In Time akordy noty tab text,
Frank Sinatra Just One Of Those Nights akordy noty tab text,
Frank Sinatra Lean Baby akordy noty tab text,
Frank Sinatra Learnin' The Blues akordy noty tab text,
Frank Sinatra Let's Get Away From It All akordy noty tab text,
Frank Sinatra Love And Marriage akordy noty tab text,
Frank Sinatra Love Is The Tender Trap akordy noty tab text,
Frank Sinatra Love Walked In akordy noty tab text,
Frank Sinatra Lover akordy noty tab text,
Frank Sinatra Loves Been Good To Me akordy noty tab text,
Frank Sinatra Luck Be A Lady akordy noty tab text,
Frank Sinatra Mack The Knife akordy noty tab text,
Frank Sinatra Me And My Shadow akordy noty tab text,
Frank Sinatra Moon River akordy noty tab text,
Frank Sinatra Moonlight Becomes You akordy noty tab text,
Frank Sinatra Moonlight On The Ganges akordy noty tab text,
Frank Sinatra More Than You Know akordy noty tab text,
Frank Sinatra Mrs Robinson akordy noty tab text,
Frank Sinatra My Funny Valentine akordy noty tab text,
Frank Sinatra My Kind Of Girl akordy noty tab text,
Frank Sinatra My Kind Of Town (Chicago Is) akordy noty tab text,
Frank Sinatra My Way akordy noty tab text,
Frank Sinatra Nancy (With The Laughing Face) akordy noty tab text,
Frank Sinatra New York akordy noty tab text,
Frank Sinatra New York, New York akordy noty tab text,
Frank Sinatra Nice And Easy akordy noty tab text,
Frank Sinatra Nice 'N' Easy akordy noty tab text,
Frank Sinatra Night And Day akordy noty tab text,
Frank Sinatra Oh Look At Me Now akordy noty tab text,
Frank Sinatra Old Devil Moon akordy noty tab text,
Frank Sinatra Ol'e Man River akordy noty tab text,
Frank Sinatra On The Sunny Side Of The Street akordy noty tab text,
Frank Sinatra One For My Baby (And One More For The Road) akordy noty tab text,
Frank Sinatra Pennies Fom Heaven akordy noty tab text,
Frank Sinatra Saturday Night akordy noty tab text,
Frank Sinatra September Song akordy noty tab text,
Frank Sinatra Smoke Get In Your Eyes akordy noty tab text,
Frank Sinatra Someone To Watch Over Me akordy noty tab text,
Frank Sinatra Somethin' Stupid akordy noty tab text,
Frank Sinatra Something akordy noty tab text,
Frank Sinatra Something Stupid akordy noty tab text,
Frank Sinatra Stars Fell On Alabama akordy noty tab text,
Frank Sinatra Stella Bu Starlight akordy noty tab text,
Frank Sinatra Stormy Weather akordy noty tab text,
Frank Sinatra Strangers In The Night akordy noty tab text,
Frank Sinatra Summer Wind akordy noty tab text,
Frank Sinatra Tangerine akordy noty tab text,
Frank Sinatra Teach Me Tonight akordy noty tab text,
Frank Sinatra Tenderly akordy noty tab text,
Frank Sinatra Thanks For The Memory akordy noty tab text,
Frank Sinatra That Old Black Magic akordy noty tab text,
Frank Sinatra That's Amore akordy noty tab text,
Frank Sinatra That's Amoré (That's Love) akordy noty tab text,
Frank Sinatra That's Life akordy noty tab text,
Frank Sinatra The Best Of Everything akordy noty tab text,
Frank Sinatra The Birth Of The Blues akordy noty tab text,
Frank Sinatra The Coffee Song akordy noty tab text,
Frank Sinatra The Girl From Ipanema akordy noty tab text,
Frank Sinatra The Christmas Waltz akordy noty tab text,
Frank Sinatra The Lady Is A Tramp akordy noty tab text,
Frank Sinatra The Nearness Of You akordy noty tab text,
Frank Sinatra The Night We Called It A Day akordy noty tab text,
Frank Sinatra The Song Is You akordy noty tab text,
Frank Sinatra The Tender Trap akordy noty tab text,
Frank Sinatra The Things We Did Last Summer akordy noty tab text,
Frank Sinatra The Very Thought Of You akordy noty tab text,
Frank Sinatra The Way You Look Tonight akordy noty tab text,
Frank Sinatra Theme From New York, New York akordy noty tab text,
Frank Sinatra These Foolish Things akordy noty tab text,
Frank Sinatra They Cant Take That Away From Me akordy noty tab text,
Frank Sinatra They Can't Take That Away From Me akordy noty tab text,
Frank Sinatra Three Coins In The Fountain akordy noty tab text,
Frank Sinatra True Love akordy noty tab text,
Frank Sinatra Try A Little Tenderness akordy noty tab text,
Frank Sinatra Violets For Your Furs akordy noty tab text,
Frank Sinatra Watch What Happens akordy noty tab text,
Frank Sinatra We'll Be Together Again akordy noty tab text,
Frank Sinatra What Is This Thing Called Love? akordy noty tab text,
Frank Sinatra What Kind Of Fool Am I? akordy noty tab text,
Frank Sinatra Without A Song akordy noty tab text,
Frank Sinatra Witchcraft akordy noty tab text,
Frank Sinatra Wives And Lovers akordy noty tab text,
Frank Sinatra Yes Indeed akordy noty tab text,
Frank Sinatra Yesterday akordy noty tab text,
Frank Sinatra Yesterdays akordy noty tab text,
Frank Sinatra You Are The Sunshine Of My Life akordy noty tab text,
Frank Sinatra You Brought A New Kind Of Love To Me akordy noty tab text,
Frank Sinatra You Go To My Head akordy noty tab text,
Frank Sinatra You Make Me Feel So Young akordy noty tab text,
Frank Sinatra You My Love akordy noty tab text,
Frank Sinatra You'll Never Know akordy noty tab text,
Frank Sinatra Young At Heart akordy noty tab text,
Frank Sinatra You're Nobody 'Til Somebody Loves You akordy noty tab text,