Rock  *  Pop  *  Folk  *  Country  *  Jazz  *  Blues  *  Bluegrass  *  Metal  *  Vážná hudba

Filtry

nástroje

Akordy/texty (1)

Klavír/zpěv/kytara (1)

Knihy o hudbě (2)

Kytara (1)

Kinks


The Kinks - You Really Got Me (Live on The Beat Club, 1964)

The Kinks (Z Wikipedie, otevřené encyklopedie)

The Kinks, anglická skupina, založená v roce 1963 pod původním názvem The Ravens. Jedna z nejslavnějších a nejvýznamnějších rockových skupin 60. let. Vedle The Beatles, The Rolling Stones, The Who a řady dalších patřili k nejpopulárnějším hudebním skupinám. Leader skupiny Ray Davies patří mezi nejvlivnější a nejproduktivnější skladatele v historii populární hudby.

 

Historie skupiny

 

Skupina vznikla v roce 1963 jako The Ravens. Pod tímto názvem nahráli jeden jediný nevydaný singl I´m A Hog For You Baby/I Belived You. Již jako The Kinks vydali debutový singl Long Tall Sally (původně hit Little Richarda), který byl pravým opakem úspěšné cover verze od The Beatles. Píseň byla zpomalena a sám Ray Davies po letech přiznal, že jeho hlasu vůbec neseděla. Singl propadl. Jako pověstná první vlaštovka se na b-straně objevila autorská píseň Ray Daviese I Took My Baby Home. Druhého a již plně autorského singlu You Do Something To Me/You Still Want Me se prodalo 127 kusů. Úspěch přišel až s třetím singlem. Syrová a energická nahrávka You Really Got Me se vyšplhala v hitparádě na první příčku britské hitparády. Na úspěchu skladby se kromě energického a dnes již klasického riffu podepsal také zvuku kytary Dave Daviese, který propíchl pletací jehlicí reproduktor svého zeleného zesilovače a ten pak připojil na velký VOX. Kytara tak zněla nakřáple a syrově a dodala skladbě správný „drive“.

 

Producent Shal Talmy tehdy viděl v Kinks zlatý důl a během následujících osmnácti měsíců dokázal z Kinks dostat sérii hitů, jejichž autorem je Ray Davies. Od bezprostředních a úderných písniček přešel Davies k textově propracovaným skladbám, v nichž dokázal převést typicky anglickou tematiku i humor do šiřší a srozumitelnější formy. Druhým hitem číslo jedna se rok po You Really Got Me stala skladba Tired Of Waiting. Písničky Dedicated Follower Of Fasion (ironický komentář na módní fanatiky), výjimečná Waterloo Sunset (titul písně odkazuje k londýnským reáliím - k názvu stanice londýnského metra; Ray Daviese hlavní motiv napadl, když ležel v nemocnici svatého Tomáše a díval se z nemocničního okna ven a byl fascinován množstvím světel projíždějích automobilů, ačkoliv sám je odpůrcem automobilové dopravy a auta doslova nesnáší) či Autumn Almanac mu vysloužily nejvyšší respekt, srovnatelný s dvojicí Lennon-McCartney. Posledním hitem číslo jedna byla pro skupinu skladba Sunny Afternoon.

 

Ještě v šedesátých letech napsal Davies hudbu k filmu The Virgin Soldiers, jeho bratr Dave natočil v roce 1967 (s doprovodem Kinks) hit Death of Clown, který v USA vyšel pod hlavičkou Kinks. Jako doprovodná zpěvačka se na nahrávce objevuje první manželka Ray Daviese Rasa (ta pak zpívá vokály i na celém albu Something Else…). Spolu s Waterloo Sunset a hořkou skladbou David Watts ji zachycuje album Something Else by the Kinks, kterým skončila spolupráce skupiny s Shelem Talmym. Ta byla ale „rozviklána“ již několik let před tím. Říká se, že když Talmy opustil studio, Ray Davies si písně předělal po svém.

 

Další nahrávky už produkoval výhradně Ray Davies. Podobně jako v případě Beatles měla následující alba Kinks charakter tematických celků, zvláště The Kinks Are the Village Green Preservation Society a Arthur (Or the Decline and Fall of the British Empire); druhá z nich byla vlastně jednou z prvních rockových oper, kterou Ray Davies napsal pro televizi Granada. Obě desky obsahují řadu autobiografických prvků. Novým baskytaristou se tehdy stal John Dalton. V roce 1970 se skupina vrátila do singlových hitparád v USA i Británii kontroverzní, ale velmi zdařilou písničkou Lola o transvestitismu. Album Lola versus Powerman and the Moneygoround, Part One ostře komentovalo agresivní manipulaci v showbyznysu.

 

V téže době Davies natočil soundtrack k filmu Percy a hrál hlavní roli v televizní inscenaci The long distance piano player. Protože v té době vypršel kontrakt se společností Pye i s manažmentem, přešla skupina k RCA. První album pro novou značku Muswell Hillbillies natočili Kinks s klávesistou Johnem Goslingem a dechovou sekcí skupiny Mike Cotton Sound, ze všech hráčů se pak stali stálí členové. Album Maswell Hillbillies se stalo společně se Something Else dvěma kritiky nejlépe hodnocenými alby v historii skupiny. V USA ovšem popularita skupiny stoupala. V roce 1970 se totiž mohli opět vrátit do Spojených států, kam měli od roku 1965 kvůli rvačce v televizi zakázán vstup. Další tvorba měla silný divadelní podtext, čerpala z tradice kabaretu a velmi často šlo o velkolepé projekty. Albem Sleepwalker v roce 1977 přešli k nahrávací společnosti Arista, po konceptuálních albech Preservation (1973), Preservation II (1974) a Soap Opera (1975) se vrátili zpět k „písničkové“ tvorbě.

 

V roce 1974 založili Kinks vlastní značku Konk Records, pro kterou Ray Davies produkoval album Stage Door Johnnies pro zpěvačku Claire Hamill a debut skupiny Café Society. V roce 1977 přesunuli Konk pod Aristu. Novým baskytaristou se načas stal Andy Pyle (ex. Savoy Brown), dechová sekce odešla. V roce 1979 vyšla ve Spojených státech velmi úspěšná deska Low Budget, která byla prvou deskou, kterou Kinks natočili v amerických studiích. Ke skupině se na albu přidal basista Jim Rodford, který před tím hrál ve skupině Argent svého bratrance Roda Argenta. Dále následovalo úspěšné živé dvojalbum One for the Road, které bylo natočeno během turné Kinks po Spojených státech, živá verze skladby Lola pronikla do amerického žebříčku Hot 100.

 

S albem Give the People What They Want se Kinks vrátili k přímočařejšímu rocku a syrovějšímu zvuku. Raye Daviese znovu potvrdil svůj potenciál coby „hitmaker“ v roce 1983 skladbou Come Dancing z alba State OF Confusion. Následovalo album Word of Mouth, na němž se objevilo několik skladeb, které zazněly v úspěšném a kritiky ceněném televizním filmu Return to Waterloo, ke kterému napsal scénář a režíroval jej Ray Davies. V roce 1986 následovalo album Think Visual a v roce 1989 album UK Jive. Kapela dále pokračovala v koncertech s novým bubeníkem Bobem Henrytem, který již při nahrávání desky Think Visual nahradil původního bubeníka Micka Avoryho, který se skupinou hrál od jejích počátků, a klávesistou Markem Haleyim.

 

Repertoár Kinks inspiroval mnohé ke vzniku řady cover verzí. K těm známějším patří Stop Your Sobbing a I Go To Sleep od Pretenders, další natočili Fall, Kirsty MacColl, The Jam, David Bowie nebo Van Halen. V roce 1976 pronikli Stranglers do žebříčků s pečlivě okopírovanou verzí All The Day And All Of The Night. Kapela byla uvedena do rock'n'rollové síně slávy a patří k nejrespektovanějším britským kapelám, na čemž mají zásluhu Daviesovy skladby, i jejich zcela specifický „britský“ postoj.

 

V roce 1991 přešli Kinks k vydavatelství CBS/Sony, kde vydali album Phobia. Posledním albem, které skupina vydala, bylo dvojalbum To The Bone. Album je složeno z živých elektrických i akustického vystoupení Kinks a ze studiových remaků jejich starších více i méně známých skladeb. Jako bonus se jako poslední dvě písně druhého cd objevil zbrusu nový singl Animal a To The Bone.

 

Od roku 1996 Kinks jako skupina prakticky neexistují. Svůj poslední koncert odehráli v norském Oslu. Ray i Dave Davies vystupují od roku 1996 sólově.


Členové skupiny

 

* Ray Davies - zpěv, kytara
* Dave Davies - zpěv, kytara
* Jim Rodford - baskytara
* Bob Henrit - bící
* Ian Gibbons - klávesy
* Mick Avory - bící

 

Bývalí členové

 

* Pete Quaife - baskytara 1
* John Dalton - baskytara 2
* Andy Pyle - baskytara 3
* John Gosling - klávesy
* Gordon Edwards - klávesy 2
* Mark Haley - klávesy

 

Diskografie


Studiové desky

 

1. The Kinks (Ve Spojených státech pod názvem You Really Got Me) – 1964
2. Kinda Kinks– 1965
3. The Kink Kontroversy– 1965
4. Face to Face – 1966
5. Something Else by the Kinks – 1967
6. The Kinks Are the Village Green Preservation Society – 1968
7. Arthur (Or the Decline and Fall of the British Empire) – 1969
8. Lola versus Powerman and the Moneygoround, Part One – 1970
9. Percy (soundtrack) – 1971
10. Muswell Hillbillies – 1971
11. Everybody's in Show-Biz – 1972
* The Great Lost Kinks Album – 1973
12. Preservation: Act 1 – 1973
13. Preservation: Act 2 – 1974
14. Soap Opera – 1975
15. Schoolboys in Disgrace – 1976
16. Sleepwalker – 1977
17. Misfits – 1978
18. Low Budget – 1979
19. Give the People What They Want – 1981
20. State of Confusion – 1983
21. Word of Mouth – 1984
22. Think Visual – 1986
23. UK Jive – 1989
24. Phobia – 1993
25. To The Bone - 1996

 

Koncertní nahrávky

 

* 1968 – Live at Kelvin Hall
* 1980 – One for the Road
* 1986 – Come Dancing with the Kinks
* 1987 – Live: The Road

 

Kompilace

 

* 1966 Greatest Hits!
* 1966 Well Respected Kinks
* 1967 Sunny Afternoon
* 1970 The Kinks ["The Black Album"]
* 1971 Hit Collection
* 1971 Kinks Greatest Hits
* 1971 Golden Hour of The Kinks
* 1972 The Kink Kronikles
* 1973 Lola
* 1973 The Great Lost Kinks Album
* 1973 Golden Hour of The Kinks Vol. 2
* 1974 Lola, Percy and the Apeman Come Face to Face With the Village Green Preservation Society… Something Else
* 1975 The Pye History of British Pop Music: The Kinks
* 1976 The Kinks' Greatest: Celluloid Heroes
* 1977 The File Series: The Kinks
* 1978 20 Golden Greats
* 1980 Spotlight on The Kinks
* 1980 You Really Got Me
* 1980 Second Time Around
* 1981 Hit Station
* 1983 The Kinks Collection
* 1983 Candy From Mr Dandy
* 1983 Dead End Street: Kinks Greatest Hits
* 1984 20th Anniversary Box Set
* 1984 Kinks Kollectables
* 1984 The Kinks: A Compleat Collection
* 1984 The Kinks: A Compleat Collection - 20th Aniversary Edition
* 1985 Backtrackin': The Definitive Double-Album Collection
* 1986 Come Dancing With The Kinks: The Best of 1977-1986
* 1987 The Kinks Are Well Respected Men
* 1987 The Kinks Hit Singles
* 1988 Kinks-Size / Kinkdom
* 1989 25 Years - The Ultimate Collection
* 1989 Best of The Kinks 1964-65
* 1989 From 64 to 70
* 1989 PRT Collector
* 1989 The Kinks Greatest Hits
* 1989 The Ultimate Collection
* 1990 Fab Forty
* 1990 The EP Collection
* 1991 The Complete Collection
* 1991 You Really Got Me
* 1991 Lost & Found (1986-89)
* 1992 The Kinks
* 1992 The Kinks Story Vol. 1: 1964-1966
* 1992 The Kinks Story Volume 2: 1967-1971
* 1992 The Kinks - The Collection
* 1992 The EP Collection Vol. Two
* 1993 Gold (Greatest Hits)
* 1993 The Definitive Collection: The Kinks Greatest Hits
* 1994 Preservation - A Play in Two Acts
* 1994 The Best of: 20 Classic Tracks
* 1994 You Really Got Me: The Very Best of The Kinks
* 1995 The Story of the Kinks
* 1995 Tired of Waiting for You
* 1996 The Kinks
* 1997 Greatest Hits Vol. 1 & Vol. 2 Pop Legends
* 1997 The Very Best of: 25 Original Recordings
* 1997 The Singles Collection
* 1998 God Save The Kinks, Vol. 1
* 1998 God Save The Kinks, Vol. 2
* 1998 God Save The Kinks, Vol. 3
* 1998 Limited Edition Compilation: Music From the First Four Velvel Reissues
* 1998 It's The Kinks
* 1998 Limited Edition Compilation 2
* 1998 The EP Collection
* 1999 Greatest Hits
* 1999 Limited Edition Compilation 3
* 2000 You Really Got Me: The Best of The Kinks
* 2000 The EP Collection Vol. 2 (box set)
* 2001 The Marble Arch Years
* 2002 The Ultimate Collection
* 2005 The Pye Album Collection (10 CD box set)

 

Kinks - noty, akordy, texty písní, taby

noty na klavír, noty na zpěv, akordy na kytaru, akordy na ukulele, noty na ukulele, noty na akordeon, noty tahací harmoniku, noty na altsaxofon, noty na banjo, noty na baskytaru, noty na Bb nástroje, noty na C nástroje, noty na Eb nástroje, noty na bicí nástroje, noty na cello, noty na čtyřruční klavír, noty na foukací harmoniku, noty na harfu, noty na harmoniku, noty na housle, noty na keyboard, noty na klarinet, noty na kytaru, noty na lesní roh, noty na pozoun, noty na trombón, noty na příčnou flétnu, noty na saxofon, noty na tenorsaxofon, noty na trubku, noty na varhany, noty na violu, noty na zobcovou flétnu, taby na banjo, taby na baskytaru, taby na kytaru, texty písní, noty na dobro, noty havajskou kytaru, noty na steel kytaru, noty na mandolínu, noty na kontrabas, taby na dobro, taby havajskou kytaru, taby na steel kytaru, taby na mandolínu, škola hry na kytaru, škola hry na klavír, škola hry na zobcovou flétnu, škola hry na příčnou flétnu, škola hry na fagot, škola hry na mandolínu, škola hry na banjo, škola hry na baskytaru, škola hry na saxofon, škola hry na ukulele, škola hry na pozoun, škola hry na bicí nástroje, noty na dudy, škola hry na dudy, škola hry na kontrabas, škola hry na varhany, noty na nástroje basového klíče

product_code
Kinks (So) Tired Of Waiting For You akordy noty tab text,
Kinks All Day And All Of The Night akordy noty tab text,
Kinks Apeman akordy noty tab text,
Kinks Arthur akordy noty tab text,
Kinks Autumn Almanac akordy noty tab text,
Kinks Come Dancing akordy noty tab text,
Kinks Come On Now akordy noty tab text,
Kinks Days akordy noty tab text,
Kinks Dead End Street akordy noty tab text,
Kinks Dedicated Follower Of Fashion [Davies, Raymond] akordy noty tab text,
Kinks Don't Forget To Dance akordy noty tab text,
Kinks Everybody's Going To Be Happy akordy noty tab text,
Kinks Lola akordy noty tab text,
Kinks Plastic Man akordy noty tab text,
Kinks Rock 'N' Roll Fantasy akordy noty tab text,
Kinks See My Friends akordy noty tab text,
Kinks Set Me Free akordy noty tab text,
Kinks Sleepwalker akordy noty tab text,
Kinks Something Better Beginning akordy noty tab text,
Kinks Sunny Afternoon akordy noty tab text,
Kinks Till The End Of The Day akordy noty tab text,
Kinks Tired Of Waiting For You akordy noty tab text,
Kinks Tired Of Waiting For You (So Tired) akordy noty tab text,
Kinks Victoria akordy noty tab text,
Kinks Waterloo Sunset akordy noty tab text,
Kinks Well Respected Man akordy noty tab text,
Kinks Where Haver All The Good Times Gone akordy noty tab text,
Kinks Who'll Be The Next In Line akordy noty tab text,
Kinks You Really Got Me akordy noty tab text,