Rock  *  Pop  *  Folk  *  Country  *  Jazz  *  Blues  *  Bluegrass  *  Metal  *  Vážná hudba

John Lennon


John Lennon - Imagine (official video)

John Lennon (Z Wikipedie, otevřené encyklopedie)

John Winston Ono Lennon, MBE (9. října 1940 Liverpool, Spojené království – 8. prosince 1980 New York, Spojené státy americké) byl britský zpěvák a hudební skladatel, člen hudební skupiny The Beatles. Prosadil se také jako malíř, herec, spisovatel a politický aktivista. Významným způsobem ovlivnil vývoj rockové hudby 20. století.

 

Biografie
 

John Lennon neměl lehké dětství, otec (Alfred Lennon, lodní stevard) rodinu opustil velmi brzy po jeho narození, matka (Julia Lennonová) malého Johna svěřila na výchovu své sestře (Mary Elizabeth „Mimi“ Smithové) a tragicky zemřela při přecházení ulice,když mu bylo sedmnáct let. Johna Lennona tato událost poznamenala na celý život. Měl dvě nevlastní sestry. Od sedmi let vymýšlel básničky a kratičké příběhy, které doprovázel vlastními kresbami, byl náruživým čtenářem. V roce 1952 nastoupil John Lennon na gymnázium Quarry Bank, začal hrát na kytaru a později s kamarádem Petem Shottonem založil první skifflovou skupinu The Quarry Men.

 

Historie skupiny The Beatles začala v roce 1957, kdy se na pouti v anglickém Wooltonu John Lennon seznámil s Paulem McCartneym a přivedl ho do své skupiny jako kytaristu. Tímto okamžikem vzniklo nejslavnější hudební spojení všech dob - Lennon/McCartney. Lennon a McCartney pak začali spolupracovat na psaní písní, za první dva roky spolupráce jich napsali kolem jednoho sta.

 

Johna Lennona studium moc nebavilo, a tak přestoupil na uměleckou školu College of Art, kde se seznámil se Stuartem Sutcliffem, kterého přivedl do skupiny, tu posléze přejmenoval na Johnny and the Moondogs, později na The Silver Beetles a v roce 1960 definitivně na The Beatles.

 

23. srpna 1962 se John Lennon oženil se svou spolužačkou z umělecké školy Cynthií Powellovou, 8. dubna 1963 se jim narodil syn John Charles Julian Lennon.

 

V březnu roku 1964 vydal Lennon svou první knihu In His Own Write, takřka přes noc se stala bestsellerem. O rok později vydal další knihu s názvem A Spaniard in the Works.

 

John Lennon byl celý život rebel, 4. března 1966 pronesl při jednom interview poznámku o tom, že Beatles jsou populárnější než Ježíš Kristus, rozpoutala se vlna odporu a rozhlasové stanice v USA bojkotují vysílání hudby Beatles. Rok 1966 byl důležitý i pro jeho osobní život - 9. listopadu potkal svou životní lásku, kontroverzní japonskou umělkyni Yoko Ono. O dva roky později se rozvedl s manželkou Cynthií a 20. března 1969 se na Gibraltaru s Yoko Ono oženil.

 

Rok 1969 byl pro Beatles kritický. John Lennon začínal na nahrávání vodit Yoko Ono, proti čemuž protestoval hlavně Paul McCartney. John Lennon se vrhl na sólové projekty, s Yoko Ono natočil album Unfinished Music No. 1: Two Virgins, na jehož obalu byli oba nazí, proto se gramofonová deska musela prodávat v papírovém sáčku. Lennon a Yoko založili skupinu Plastic Ono Band a začali se politicky angažovat a protestovat proti válkám. Pořádali mírové happeningy, nejznámější - Bed In - se odehrál květnu 1969 v Montrealu. Novomanželé Lennonovi strávili 8 dní v posteli, vzývali mír, pořádali mírové dýchánky a společně s přáteli (mj. Timothy Leary) nahráli dnes již kultovní skladbu Give Peace a Chance.

 


V roce 1970 se Beatles oficiálně rozpadli. O rok později se manželé Lennonovi přestěhovali natrvalo do USA a zabydleli se v domě Dakota House v New Yorku. Lennon vydal album Imagine. Ve Spojených státech měl John Lennon problémy s imigračním úřadem kvůli dřívějšímu přechování drog. V roce 1976 získal Lennon „zelenou kartu“.

 

9. října 1975 přivedla Yoko Ono na svět jediné společné dítě, Seana Ono Taro Lennona. Po narození syna si Lennon dal pauzu a uzavřel se před okolním světem, věnoval se pouze dítěti. V srpnu 1980 začal po šesti letech znovu skládat hudbu a natáčet písně. Z těchto nahrávek vzniknou dvě alba - Double Fantasy (1980) a Milk and Honey (1984).


Atentát
 

Podrobnější informace naleznete v článku Vražda Johna Lennona.

 

Dne 8. prosince 1980 se Lennon stal obětí atentátu, když se vracel z natáčení. Před branou jeho newyorského bytu v the Dakota ho těžce postřelil duševně nemocný Mark David Chapman, kterému se několik hodin předtím podepsal na své nové album Double Fantasy. Lennon s Yoko Ono vystoupili asi ve 22 hodin 50 minut z limuzíny, která je přivezla z nahrávacího studia. Když prošli vstupní bránou domu Dakota, zavolal Chapman zezadu „Pane Lennone!“ Lennon se stihl sotva otočit, když na něj Chapman pětkrát vystřelil. Lennon ještě stačil vyjít několik schodů a poté se zhroutil na zem.[1]

 

Na místě byli velice záhy dva policisté, kteří se rozhodli vzhledem k vážnému stavu zraněného nečekat na sanitku a odvézt jej do nemocnice policejním autem. Z místa činu do Rooseveltovy nemocnice museli ujet asi jednu míli. Během tohoto převozu Lennon ztrácí vědomí. Podle vyjádření doktora Stephena Lynna, který té noci sloužil pohotovost v Rooseveltově nemocnici, byl Lennon mrtvý již v okamžiku, kdy ho do nemocnice přivezli, tj. krátce před 23. hodinou. Přesto učinil pokusy o jeho záchranu, ale všechny byly marné.

 

Mnohočetné střelné rány samozřejmě způsobily vícečetná zranění včetně roztříštěné levé lopatky a průstřelu plic, fatálním zraněním však bylo přetnutí krční tepny. To bylo příčinou ztráty asi 80% krve, Lennon zemřel na hemoragický šok.

 

Kolem 23:15 je tato zpráva oznámena Yoko Ono. Ta nemocnici opustila zhruba o půl hodiny později.

 

Krátce před půlnocí doktor Lynn popisoval událost na tiskové konferenci přímo v budově nemocnice. Přibližně v té době se zpráva dostala do vysílání rozhlasových i televizních stanic po celých Spojených státech a odtud prakticky do celého světa. Ve stejnou dobu byl již shromážděný dav lidí před domem Dakota, kde zpívali Lennonovy písně jak z období Beatles, tak jeho sólové kariéry.

 

Po několik následujících dní většina rozhlasových i televizních stanic zrušila svoje programové schéma a věnovala se téměř výhradně této události. Hudební složku vysílání tvořily převážně nahrávky Beatles a Johna Lennona, některé televizní stanice pak zařadily do vysílání některý z filmů Beatles. Vražda Johna Lennona kromě jiného rozproudila debatu o držení zbraní v USA.

 

Po jeho smrti se vyrojila spousta teorií o fingované vraždě a Lennonovi, který žije někde v tichomoří na zapadlém ostrově. Lennonova vdova, Yoko Ono, žije v Dakota House dodnes.

 

Lennonovy písně (např. Imagine, Strawberry Fields Forever) jsou často zařazovány mezi vůbec nejlepší písně hudební historie. V roce 2002 britská rozhlasová stanice BBC uspořádala hlasování o 100 největších Britů v historii. John Lennon se umístil na 8. místě.

 

Má svou hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy.


Používané nástroje


Kytary Johna Lennona

 

* 1960: Rickenbacker 325 C58 - Původně byl model přírodní, od roku 1962 černý. Model který Lennon používal od Hamburku (1960) do Ed Sullivan Show (1964)


* 1962: Gibson EJ-160 - Původně byl model černo-hnědo-žlutý, od roku 1967 byla pomalován na modro-růžovou a v roce 1969 na přírodní. Elektro-Akustická kytara, kterou John Lennon používal až do své smrti.


* 1964: Rickenbacker 325 C64 - Černý model, který dostal Lennon darem od firmy Rickenbacker. Používal ji od roku 1964 do roku 1966. K této kytaře později dostal 12-ti strunný černý model Rickenbacker 325/12 C64 a 6-ti strunný červený model Rickenbacker 325 C96 s F- otvorem jako rezervu.


* 1966: Epiphone E230 TD Casino - Původně byl model černo-hnědo-žlutý, od roku 1968 přírodní. Lennon tuto kytaru měl nejraději ze všech používal ji do své smrti.


Studiová alba

 

* Unfinished Music No.1: Two Virgins (1968)
* Unfinished Music No.2: Life with the Lions (1969)
* Wedding Album (1969)
* Plastic Ono Band (1970)
* Imagine (1971)
* Sometime In New York City (1972)
* Mind Games (1973)
* Walls and Bridges (1974)
* Rock'n'Roll (1975)
* Double Fantasy (1980)
* Milk and Honey (1984)

 

Živé nahrávky

 

* Live Peace in Toronto 1969 (1969) US #10
* Live in New York City (1986) UK #55; US #41

 

Kompilace

 

* Shaved Fish (1975) UK #5; US #12
* The John Lennon Collection (1982) UK #1; US #33
* Menlove Ave. (1986) US #147
* Imagine: John Lennon (1988) UK #64; US #31
* Lennon (1990)
* Lennon Legend: The Very Best of John Lennon (1997) UK #3; US #65
* John Lennon Anthology (1998) UK #64; US #99
* Wonsaponatime (1998) UK #76
* Acoustic (2004) US #31
* Peace, Love & Truth (2005)
* Working Class Hero: The Definitive Lennon (2005) UK #11; US #135

 

Filmografie (mimo Beatles)

 

* How I Won the War (Jak jsem vyhrál válku)
* The U.S. vs John Lennon

 

Bibliografie

 

* In His Own Write (Písání)
* Spaniard in the Works (Španěl na vesnici)
* Skywriting By Word of Mouth (Nanebepění)

 

John Lennon - noty, akordy, texty písní, taby

noty na klavír, noty na zpěv, akordy na kytaru, akordy na ukulele, noty na ukulele, noty na akordeon, noty tahací harmoniku, noty na altsaxofon, noty na banjo, noty na baskytaru, noty na Bb nástroje, noty na C nástroje, noty na Eb nástroje, noty na bicí nástroje, noty na cello, noty na čtyřruční klavír, noty na foukací harmoniku, noty na harfu, noty na harmoniku, noty na housle, noty na keyboard, noty na klarinet, noty na kytaru, noty na lesní roh, noty na pozoun, noty na trombón, noty na příčnou flétnu, noty na saxofon, noty na tenorsaxofon, noty na trubku, noty na varhany, noty na violu, noty na zobcovou flétnu, taby na banjo, taby na baskytaru, taby na kytaru, texty písní, noty na dobro, noty havajskou kytaru, noty na steel kytaru, noty na mandolínu, noty na kontrabas, taby na dobro, taby havajskou kytaru, taby na steel kytaru, taby na mandolínu, škola hry na kytaru, škola hry na klavír, škola hry na zobcovou flétnu, škola hry na příčnou flétnu, škola hry na fagot, škola hry na mandolínu, škola hry na banjo, škola hry na baskytaru, škola hry na saxofon, škola hry na ukulele, škola hry na pozoun, škola hry na bicí nástroje, noty na dudy, škola hry na dudy, škola hry na kontrabas, škola hry na varhany, noty na nástroje basového klíče

product_code
John Lennon #9 Dream akordy noty tab text,
John Lennon (Just Like) Starting Over akordy noty tab text,
John Lennon A Day In The Life akordy noty tab text,
John Lennon Across The Universe akordy noty tab text,
John Lennon All You Need Is Love akordy noty tab text,
John Lennon Ballad Of John And Yoko akordy noty tab text,
John Lennon Beautiful Boy akordy noty tab text,
John Lennon Beautiful Boy (Darling Boy) akordy noty tab text,
John Lennon Beautiful Boys akordy noty tab text,
John Lennon Borrowed Time akordy noty tab text,
John Lennon Clean Up Time akordy noty tab text,
John Lennon Cold Turkey akordy noty tab text,
John Lennon Come Together akordy noty tab text,
John Lennon Crippled In Side akordy noty tab text,
John Lennon Crippled Inside akordy noty tab text,
John Lennon Dear Yoko akordy noty tab text,
John Lennon Don't Let Me Down akordy noty tab text,
John Lennon Every Man Has A Woman Who Loves Him akordy noty tab text,
John Lennon Gimme Some Truth akordy noty tab text,
John Lennon Girl akordy noty tab text,
John Lennon Give Me Something akordy noty tab text,
John Lennon Give Peace A Chance akordy noty tab text,
John Lennon God akordy noty tab text,
John Lennon Grow Old With Me akordy noty tab text,
John Lennon Happy Xmas (War Is Over) akordy noty tab text,
John Lennon Hard Times Are Over akordy noty tab text,
John Lennon Help! akordy noty tab text,
John Lennon How akordy noty tab text,
John Lennon How Do You Sleep akordy noty tab text,
John Lennon How Do You Sleep? akordy noty tab text,
John Lennon How? akordy noty tab text,
John Lennon I Am The Walrus akordy noty tab text,
John Lennon I Don't Want To Be A Soldier akordy noty tab text,
John Lennon I Feel Fine akordy noty tab text,
John Lennon I Found Out akordy noty tab text,
John Lennon I Want You (She's So Heavy) akordy noty tab text,
John Lennon I'm Losing You akordy noty tab text,
John Lennon I'm Moving On akordy noty tab text,
John Lennon I'm Your Angel akordy noty tab text,
John Lennon Imagine akordy noty tab text,
John Lennon In My Life akordy noty tab text,
John Lennon Instant Karma akordy noty tab text,
John Lennon Instant Karma! akordy noty tab text,
John Lennon Isolation akordy noty tab text,
John Lennon It's So Hard akordy noty tab text,
John Lennon Jealous Guy akordy noty tab text,
John Lennon John Sinclair akordy noty tab text,
John Lennon Julia akordy noty tab text,
John Lennon Kiss Kiss Kiss akordy noty tab text,
John Lennon Look At Me akordy noty tab text,
John Lennon Love akordy noty tab text,
John Lennon Luck Of The Irish akordy noty tab text,
John Lennon Lucy In The Sky With Diamonds akordy noty tab text,
John Lennon Mind Games akordy noty tab text,
John Lennon Mother akordy noty tab text,
John Lennon My Mummys Dead akordy noty tab text,
John Lennon Nobody Told Me akordy noty tab text,
John Lennon Norwegian Wood akordy noty tab text,
John Lennon Norwegian Wood (This Bird Has Flown) akordy noty tab text,
John Lennon Nowhere Man akordy noty tab text,
John Lennon Oh My Love akordy noty tab text,
John Lennon Oh Yoko akordy noty tab text,
John Lennon Old Dirt Road akordy noty tab text,
John Lennon Out The Blue akordy noty tab text,
John Lennon Power To The People akordy noty tab text,
John Lennon Real Love akordy noty tab text,
John Lennon Remember akordy noty tab text,
John Lennon Revolution akordy noty tab text,
John Lennon Stand By Me akordy noty tab text,
John Lennon Strawberry Fields Forever akordy noty tab text,
John Lennon Summer Of 42 akordy noty tab text,
John Lennon Sunday Bloody Sunday akordy noty tab text,
John Lennon The Ballad Of John And Yoko akordy noty tab text,
John Lennon The Night akordy noty tab text,
John Lennon Twist And Shout akordy noty tab text,
John Lennon Watching The Wheels akordy noty tab text,
John Lennon Well Well Well akordy noty tab text,
John Lennon Well, Well, Well akordy noty tab text,
John Lennon Whatever Gets You Through The Night akordy noty tab text,
John Lennon Whatever Gets You Thru akordy noty tab text,
John Lennon Woman akordy noty tab text,
John Lennon Working Class Hero akordy noty tab text,
John Lennon You've Got To Hide Your Love Away akordy noty tab text,