Rock  *  Pop  *  Folk  *  Country  *  Jazz  *  Blues  *  Bluegrass  *  Metal  *  Vážná hudba

Filtry

nástroje

Klavír/zpěv/kytara (2)

Knihy o hudbě (1)

Kytara (2)

George Harrison


George Harrison (Z Wikipedie, otevřené encyklopedie)

 

George Harold Harrison, MBE (25. února 1943 v Liverpoolu – 29. listopadu 2001 v Los Angeles) byl populární britský kytarista, zpěvák, skladatel a hudební i filmový producent, známý především jako člen kapely Beatles.
 

Biografie

 

George vyrůstal v harmonické rodině (matka Louisa Harrisonová, otec Harold Harrison) v britském Liverpoolu společně se třemi sourozenci (sestra Louise, bratři Harold ml. a Peter). Nejmladší člen skupiny Beatles chodil na stejnou základní školu jako John Lennon, ale neznali se. Na gymnáziu v Quarry Bank poznal Paula McCartneyho. V jeho třinácti letech mu rodiče koupili první kytaru, přes počáteční nezájem začal George pravidelně cvičit a dělat pokroky, poslouchal nahrávky a snažil se je napodobovat. Paul McCartney ho učil hrát první akordy. Po čase mu matka koupila pořádnou kytaru. Aby jí George splatil částku, již na koupi nástroje vydala, nastoupil jako poslíček u řezníka.

 

Po absolvování gymnázia v roce 1953 postoupil George na Liverpool Institute. Školu po čase opustil a stal se elektrikářským učněm v obchodním domě. V té době založil svou první hudební skupinu The Rebels (česky povstalci). Jeho velkým vzorem byl americký kytarista Buddy Holly.

 

Od roku 1958 začal George hrát na kytaru v kapele Quarrymen, kam ho přivedl McCartney. Na podzim roku 1958 se skupina přejmenovala na Johnny and the Moondogs a v roce 1959 se skupina opět přejmenovala, tentokrát na The Silver Beetles. V roce 1960 se skupina naposledy přejmenovala na The Beatles (slovní hříčka - beetle znamená brouk, beat znamená tlouci, bít, tep…) a dostala angažmá v německém Hamburku. George v té době ještě nebyl plnoletý a neměl pracovní povolení a tak byl předčasně vyhoštěn zpět do Anglie. Nicméně po odchodu původního basového kytaristy Stuarta Sutcliffa jeho nástroj přebral Paul McCartney a McCartneyovu sólovou kytaru mohl převzít George.

 

George Harrison byl výtečný kytarista, ale během působení ve skupině Beatles nedostal mnoho příležitostí k prosazení vlastních skladeb. Až do alba Revolver se jeho písně objevovaly na deskách Beatles výjimečně (vždy max. dvě).

 

V roce 1964 poznal George při natáčení filmu Perný den modelku Pattie Boydovou. Oddáni byli 21. ledna 1966.

 

V letech 1966 až 1969 se George potýkal s drogovou závislostí. Užíval LSD, marihuanu. V roce 1965 na albu Rubber Soul jsou zaznamenány první Georgeovy pokusy o hru na indický strunný nástroj sitár. V té době se setkal s indickým hudebním skladatelem a především vynikajícím sitáristou Ravi Šankarem, který se stal jeho přítelem a učitelem. George se začal zajímat o indickou kulturu i meditaci a v roce 1969 se stal význačným příznivcem hnutí Hare Krišna, odpoutal se tak od drog, ale zároveň to narušilo jeho soukromý život a manželka Pattie Boyd po osobních neshodách odchází k Eriku Claptonovi.

 

Ještě za působení v Beatles vydává Harrison dvě alba - Wonderwall Music (1968) a Electronic Sound (1969), která však kritiky nebyla příliš přijata. V prvním případě se jedná o hudbu k filmu, v druhém o experimentální syntezátorovou desku. V roce 1970 však vychází velmi úspěšné album All Things Must Pass se slavnou písní My Sweet Lord (opěvující Krišnu), kvůli které se Harrison dostal v roce 1976 k soudu a byl obviněn z plagiátorství (pro podobnost s písní He's So Fine z roku 1962 newyorské skupiny Chiffons).

 

1. srpna 1971 uspořádal George Harrison v newyorské Madison Square Garden dobročinný koncert pro válkou zmítaný Bangladéš (Concert for Bangladesh), na kterém vystoupilo mnoho slavných hudebníků, např.: Bob Dylan, Eric Clapton, Ringo Starr, Billy Preston, Ravi Šankar a další. Z koncertu vzniklo úspěšné hudební album i celovečerní film.

 

Po dalším vynikajícím albu Living in the Material World zakládá George v roce 1974 vlastní gramofonovou firmu Dark Horse, stejnojmenné album však není úspěšné a jeho sólové turné po USA není kritikou dobře přijato. V roce 1974 žil George nějaký čas s modelkou Kathy Simmons, bývalou přítelkyní Roda Stewarta. Pak se zamiloval do Mexičanky Olivie Trinidad Ariasové, sekretářky firmy A&M, jež distribuovala desky jeho společnosti. Měsíc před svatbou, 1. srpna 1978, se jim narodil syn Dhani Harrison (nyní kytarista a zpěvák ve vlastní skupině Thenewno2).

 

V mezidobí vydával Harrison i nadále sólová alba (33 & 1/3 či George Harrison) - tu s větším, tu s menším úspěchem. Vždy se však jednalo o melodicky silné a textově zajímavé počiny, přestože se George držel svého stylu a odmítal jakkoli přijímat nastalé trendy v hudbě. Snad i proto poptávka po jeho tvorbě poněkud poklesla.

 

Po smrti Johna Lennona (8. prosince 1980) se uzavřel před okolním světem a věnoval se většinou jen filmové produkci v nově založené společnosti HandMade Films a své rodině. Dále však vydává sólová alba. V roce 1981 vyddává album Somewhere in England, na kterém je i písnička věnovaná Johnu Lennonovi. Jmenuje se All Those Years Ago a v části textu se zpívá "Mluvil jsi o lásce a oni s tebou jednali jak se psem ...". Dalším vydaným albem je v roce 1982 Gone Troppo. Je to příjemné album nijak se nevymykající Georgeově stylu - Harrison však tentokrát ignoroval jakékoli propagační aktivity a deska v hitparádách propadla.

 

Až v roce 1985 se vrací na koncertní pódium (vzpomínkový pořad Carla Perkinse). Vystoupil i na charitativním koncertu ve Wembley.

 

V roce 1987 mu pak vyšlo nové album Cloud Nine, které se dostalo do první desítky žebříčků hitparád a dosahuje kvalit nejlepších Beatlesáckých alb. Z alba vzešel i hitový singl Got My Mind Set on You. V roce 1988 se Harrison spojil s hudebníky Royem Orbisonem, Jeffem Lynneem, Bobem Dylanem a Tomem Pettym a natáčejí dvě alba pod společným názvem Traveling Wilburys.

 

29. listopadu 2001 George Harrison podlehl rakovině plic v Los Angeles v Kalifornii. Podle dostupných informací byl jeho popel nasypán do indické posvátné řeky Gangy. Krátce před smrtí vytvořil nové album, které pak dle jeho instrukcí dokončili Jeff Lynne, syn Dhani a bubeník Jim Keltner. Bylo vydáno pod názvem Brainwashed v roce 2002.


Používané nástroje

 

* 1961: Gretsch 6128 Duo Jet - Model měl černou barvu. George ho koupil od námořníka v Hamburku a hrál na něj až do roku 1963. K tomuto modelu měl záložní Gretsch 6131 Fire Bird který měl jen jiné knoflíky a červenou barvu.
* 1962: Gibson EJ-160 - Model měl černo-hnědo-žlutou barvu. Elektro-Akustická kytara, kterou George používal až do roku 1968.
* 1963: Gretsch 6122 Country Gentleman - Měl 2 modely, první- ořechový a druhý černý. Používal je do roku 1965. Rozdíly mezi nimi: Barva, jinak posazené knoflíky.
* 1964: Gretsch 6119 Tennesee Ann- Model byl červený. Používal ho do roku 1966.
* 1964: Rickenbacker 360/12 - Měl 2 modely oba byli červeno-žluté. Používal je do roku 1967. Jediný rozdíl byl v tvaru hran. První byl hranatý druhý zakulacený
* 1966: Epiphone E230 TDV Casino - Původně byl model černo-hnědo-žlutý, od roku 1968 přírodní.

 

Diskografie (mimo Beatles)


Studiová alba

 

* Wonderwall Music (1968) US #49
* Electronic Sound (1969) US #191
* All Things Must Pass (1970) UK #4 (8 týdnů), US #1
* Living in the Material World (1973) UK #2, US #1
* Dark Horse (1974) US #4
* Extra Texture (Read All About It) (1975) UK #16, US #8
* Thirty Three & 1/3 (1976) UK #35, US #11
* George Harrison (1979) UK #39, US #14
* Somewhere in England (1981) UK #13, US #11
* Gone Troppo (1982) US #108
* Cloud Nine (1987) UK #10, US #8
* All Things Must Pass (2001)
* Brainwashed (2002) UK #29, US #18

 

Živé nahrávky

 

* The Concert For Bangla Desh (1971) UK #1, US #2
* Live In Japan (1992) US #126

 

Kompilace

 

* The Best of George Harrison (1976) US #31
* Best of Dark Horse 1976-1989 (1989) US #132
* The Dark Horse Years 1976-1992 (2004)

 

Se skupinou Traveling Wilburys

 

* Traveling Wilburys Vol. 1 (1988) UK #16, US #3
* Traveling Wilburys Vol. 3 (1990) UK #14, US #11

 

George Harrison - noty, akordy, texty písní, taby

noty na klavír, noty na zpěv, akordy na kytaru, akordy na ukulele, noty na ukulele, noty na akordeon, noty tahací harmoniku, noty na altsaxofon, noty na banjo, noty na baskytaru, noty na Bb nástroje, noty na C nástroje, noty na Eb nástroje, noty na bicí nástroje, noty na cello, noty na čtyřruční klavír, noty na foukací harmoniku, noty na harfu, noty na harmoniku, noty na housle, noty na keyboard, noty na klarinet, noty na kytaru, noty na lesní roh, noty na pozoun, noty na trombón, noty na příčnou flétnu, noty na saxofon, noty na tenorsaxofon, noty na trubku, noty na varhany, noty na violu, noty na zobcovou flétnu, taby na banjo, taby na baskytaru, taby na kytaru, texty písní, noty na dobro, noty havajskou kytaru, noty na steel kytaru, noty na mandolínu, noty na kontrabas, taby na dobro, taby havajskou kytaru, taby na steel kytaru, taby na mandolínu, škola hry na kytaru, škola hry na klavír, škola hry na zobcovou flétnu, škola hry na příčnou flétnu, škola hry na fagot, škola hry na mandolínu, škola hry na banjo, škola hry na baskytaru, škola hry na saxofon, škola hry na ukulele, škola hry na pozoun, škola hry na bicí nástroje, noty na dudy, škola hry na dudy, škola hry na kontrabas, škola hry na varhany, noty na nástroje basového klíče

product_code
George Harrison All Things Must Pass akordy noty tab text,
George Harrison All Those Years Ago akordy noty tab text,
George Harrison Any Road akordy noty tab text,
George Harrison Apple Scruffs akordy noty tab text,
George Harrison Baby Don't Run Away akordy noty tab text,
George Harrison Badge akordy noty tab text,
George Harrison Baltimore Oriole akordy noty tab text,
George Harrison Bangla Desh akordy noty tab text,
George Harrison Beautiful Girl akordy noty tab text,
George Harrison Between The Devil And The Deep Blue Sea akordy noty tab text,
George Harrison Blood From A Clone akordy noty tab text,
George Harrison Blow Away akordy noty tab text,
George Harrison Brainwashed akordy noty tab text,
George Harrison Breath Away From Heaven akordy noty tab text,
George Harrison Circles akordy noty tab text,
George Harrison Cloud Nine akordy noty tab text,
George Harrison Crackerbox Palace akordy noty tab text,
George Harrison Dark Horse akordy noty tab text,
George Harrison Dark Sweet Lady akordy noty tab text,
George Harrison Dear One akordy noty tab text,
George Harrison Devil's Radio akordy noty tab text,
George Harrison Dream Away akordy noty tab text,
George Harrison Faster akordy noty tab text,
George Harrison Fish On The Sand akordy noty tab text,
George Harrison For You Blue akordy noty tab text,
George Harrison Give Me Love (Give Me Peace On Earth) akordy noty tab text,
George Harrison Gone Troppo akordy noty tab text,
George Harrison Got My Mind Set On You akordy noty tab text,
George Harrison Greece akordy noty tab text,
George Harrison Here Comes The Moon akordy noty tab text,
George Harrison Here Comes The Sun akordy noty tab text,
George Harrison Hong Kong Blues akordy noty tab text,
George Harrison Cheer Down akordy noty tab text,
George Harrison I Me Mine akordy noty tab text,
George Harrison I Really Love You akordy noty tab text,
George Harrison If You Believe akordy noty tab text,
George Harrison Isn't It A Pity akordy noty tab text,
George Harrison It's What You Value akordy noty tab text,
George Harrison Just For Today akordy noty tab text,
George Harrison Learning How To Love You akordy noty tab text,
George Harrison Life Itself akordy noty tab text,
George Harrison Looking For My Life akordy noty tab text,
George Harrison Love Comes To Everyone akordy noty tab text,
George Harrison Marwa Blues akordy noty tab text,
George Harrison My Sweet Lord akordy noty tab text,
George Harrison Mystical One akordy noty tab text,
George Harrison Never Get Over You akordy noty tab text,
George Harrison Not Guilty akordy noty tab text,
George Harrison P2 Vatican Blues (Last Saturday Night) akordy noty tab text,
George Harrison Piggies akordy noty tab text,
George Harrison Pisces Fish akordy noty tab text,
George Harrison Pure Smokey akordy noty tab text,
George Harrison Rising Sun akordy noty tab text,
George Harrison Rocking Chair In Hawaii akordy noty tab text,
George Harrison Run So Far akordy noty tab text,
George Harrison Save The World akordy noty tab text,
George Harrison Savoy Truffle akordy noty tab text,
George Harrison See Yourself akordy noty tab text,
George Harrison Shanghai Surprise akordy noty tab text,
George Harrison Soft Hearted Hana akordy noty tab text,
George Harrison Soft Touch akordy noty tab text,
George Harrison Someplace Else akordy noty tab text,
George Harrison Something akordy noty tab text,
George Harrison Stuck Inside A Cloud akordy noty tab text,
George Harrison Teardrops akordy noty tab text,
George Harrison Tears Of The World akordy noty tab text,
George Harrison That Which I Have Lost akordy noty tab text,
George Harrison That's The Way It Goes akordy noty tab text,
George Harrison That's What It Takes akordy noty tab text,
George Harrison This Is Love akordy noty tab text,
George Harrison This Song akordy noty tab text,
George Harrison True Love akordy noty tab text,
George Harrison Unconsciousness Rules akordy noty tab text,
George Harrison Unknown Delight akordy noty tab text,
George Harrison Wah-wah akordy noty tab text,
George Harrison Wake Up My Love akordy noty tab text,
George Harrison What Is Life akordy noty tab text,
George Harrison When We Was Fab akordy noty tab text,
George Harrison While My Guitar Gently Weeps akordy noty tab text,
George Harrison Woman Don't You Cry For Me akordy noty tab text,
George Harrison Wreck Of The Hesperus akordy noty tab text,
George Harrison Writing's On The Wall akordy noty tab text,
George Harrison You akordy noty tab text,
George Harrison Your Love Is Forever akordy noty tab text,
George Harrison Zig Zag akordy noty tab text,