Rock  *  Pop  *  Folk  *  Country  *  Jazz  *  Blues  *  Bluegrass  *  Metal  *  Vážná hudba

Filtry

nástroje

Kytara (11)

Partitury (1)

Carlos Santana


Santana feat. Chad Kroeger - Into The Night ft. Chad Kroeger

Carlos Santana (Z Wikipedie, otevřené encyklopedie)

 

Carlos Santana, celým jménem Carlos Augusto Alves Santana, známý však jednoduše i jako Santana (* 20. července 1947 v Autlanu, Mexiko, matka Španělka, otec mexický Indián) je mexicko-americkým[1] hudebníkem, kytaristou a zpěvákem, který rozhodujícím způsobem ovlivnil rockovou hudbu svým svérázným stylem. Je pokládán za jednoho z nejlepších kytaristů světa.

 

Význam

 

Santana se proslavil koncem 60. let 20. století spolu se svou skupinou Santana Blues Band (též často zkráceně jen Santana), kdy prorazili novým stylem, skládajícím se z prvků salsy, rocku, blues a jazzu. Nápadné byly jeho čisté kytarové kompozice, kontrastující s doprovodem latinskoamerických instrumentů jako timbales a conga. Santana u své fúze rocku s latinskoamerickou (a částečně africkou) hudbou zůstal, stal se jeho prvním představitelem a založil dodnes známý latin rock nebo latinský rock.

 

Santana si udělal jméno v hudebním světě nejen jako virtuozní kytarista, spolu se svou skupinou ovlivnil i mnoho dalších hudebníků v pozdějších letech. Koncem 90. let se mu podařil comeback, koncertní turné pořádá dodnes. Odhaduje se, že celosvětově prodal kolem 80 milionů alb.


Hudební kariéra

 

Již jako pětiletý přišel do styku s hudbou – jeho otec, sám hudebník, ho učil hrát na housle. Santana se však brzo začal zajímat o hru na kytaru a orientoval se zprvu na hudebníky jako B. B. King, John Lee Hooker a T. Bone Walker. V roce 1952 se rodina přestěhovala do Tijuany. Po přistěhování do San Franciska v roce 1961 založil roku 1966 skupinu, ke které patřil Tom Frazier (kytara), Mike Carabello (perkuse), Rod Harper (bicí), Gus Rodriguez (basová kytara) a Gregg Rolie (varhany a zpěv), která vstoupila ve známost jako The Santana Blues Band.

 

Skupiny si brzy všiml promotér Bill Graham, který jim roku 1968 umožnil debut ve velice známé a legendární síni Fillmore v San Francisku. Významný pro jeho kariéru byl rok 1969: v srpnu vystoupil na festivalu ve Woodstocku a slavil tam úspěchy (legendární byla jeho jedenáctiminutová instrumentální skladba Soul Sacrifice), v téže době pak vydal své první album Santana, která dva celé roky patřilo mezi pět nejprodávanějších desek (prodej: přes 2 miliony alb).

 

Jeho další album Abraxas z počátku 70. let obsahuje mimo jiné i několik klasiků jako je Samba Pa Ti, Oye Como Va a Black Magic Woman, jeho prodej dosáhl čtyř milionů kusů. Následovaly koncerty a alba, krátkodobě se Santana se svou skupinou rozešel (a 1972 opět spojil), vystoupil společně s Buddy Milesem; téhož roku vychází čtvrté album, Caravanserai, kde je, podobně jako na další desce Welcome, znatelná tendence k jazzu, a získalo cenu platinového alba. V roce 1973 pod vlivem kytaristy Johna McLaughlina přijal indické jméno Devadip (Světlo boží lampy), praktikoval jógu a hudebním vzorem mu byl John Coltrane. Během 70. a 80. let následovaly další úspěchy, za sólovou desku Blues for Salvador z roku 1987 získal cenu Grammy za rockový instrumentální výkon. V 90. letech se Santanova kariéra zdála být u konce.

 

Roku 1999 se však Santanovi podařil jeden z nejvýznamnějších comebacků hudebních dějin: jeho album Supernatural slavilo úspěch na celém světě, při udělování ceny Grammy roku 2000 zaznamenalo s celkem devíti vyznamenáními nový rekord (mimo jiné Album roku, Píseň roku). Později získal další ceny. Song Smooth, který nazpíval společně s Robem Thomasem se stal jedním z nejúspěšnějších v historii pop music.

 

Nejnovější turné, které Santana podnikl, se jmenovalo (podle jeho posledního alba) All That I Am Tour 2006; převážná většina koncertů se konala v Evropě a zejména v Německu. Na všech celkem 24 vystoupeních hrál jako tzv. opening band (tedy skupina, která vystupuje před hlavním koncertem) Salvador Santana Band, kterou vede syn Carlose Santany Salvador Santana.


Santana: sólo, se skupinou, s hosty


2005

Santana byl jako hudebník velkým individualistou a v mnoha obdobích vystupoval také sám. Pokud vystupoval se svou skupinou Santana Blues Band, hrál jednoznačně vedoucí roli, což se odráží i ve skutečnosti, že složení skupiny se často a radikálně měnilo.

 

Mnoho koncertů (a také studiových nahrávek) uskutečnil Santana ve spolupráci s jinými hudebníky, mezi které patřil mimo jiné Herbie Hancock, Buddy Miles, Eric Clapton, The Fabulous Thunderbirds a mnoho dalších.


Santana soukromě

 

Carlos Santana a jeho bývalá žena Deborah (má s ní dvě dcery a syna, rozvedli se v roce 2007) se již dlouhou dobu angažují v různých dobročinných projektech v sociální oblasti. K takovým akcím patří např. koncerty ve prospěch různých událostí jako Blues for Salvador, San Francisco Earthquake Relief, Tijuana Orphans, Rights of Indigenous Peoples, podpora výuky ve spolupráci s Hispanic Media & Education Group; roku 1998 zakládá se svou ženou nadaci Milagro Foundation se stejným účelem. Roku 2003 věnoval Santana výtěžek svého turné Shaman tour (přibližně 2,5 až 3 miliony dolarů) boji proti AIDS. Provozuje síť mexických restaurací Maria Maria, pojmenovanou podle hitu z alba Supernatural.


Diskografie

Santana se skupinou

 

* Santana (1969) US: 2x Multi-Platinum[2]
* Abraxas (1970) US: 5x Multi-Platinum[2]
* Santana III, (1971) US: 2x Multi-Platinum[2]
* Caravanserai (1972) US: Platinum[2]
* Welcome (1973) US: Gold[2]
* Lotus (Live) (1974)
* Borboletta (1974) US: Gold[2]
* Amigos (1976) US: Gold[2]
* Festival (1977) US: Gold[2]
* Moonflower (1977) US: 2x Multi-Platinum[2]
* Inner Secrets (1978) US: Gold[2]
* Marathon (album)Marathon (1979) US: Gold[2]
* Zebop! (1981) US: Platinum[2]
* Shango (1982)
* Beyond Appearances (1985)
* Freedom (1987)
* Spirits Dancing in the Flesh (1990)
* Milagro (1992)
* Sacred Fire: Live in South America (1993)

 

Santana sólo

 

* 1968 The Live Adventures of Mike Bloomfield and Al Kooper
* 1972 Live - Carlos Santana and Buddy Miles
* 1973 Love, Devotion, Surrender - Carlos Santana a John McLaughlin
* 1974 Illuminations - Carlos Santana a Alice Coltrane
* 1979 Oneness, Silver Dreams - Golden Reality
* 1980 Swing Of Delight
* 1983 Havana Moon
* 1987 Blues For Salvador

 

Carlos Santana - noty, akordy, texty písní, taby

noty na klavír, noty na zpěv, akordy na kytaru, akordy na ukulele, noty na ukulele, noty na akordeon, noty tahací harmoniku, noty na altsaxofon, noty na banjo, noty na baskytaru, noty na Bb nástroje, noty na C nástroje, noty na Eb nástroje, noty na bicí nástroje, noty na cello, noty na čtyřruční klavír, noty na foukací harmoniku, noty na harfu, noty na harmoniku, noty na housle, noty na keyboard, noty na klarinet, noty na kytaru, noty na lesní roh, noty na pozoun, noty na trombón, noty na příčnou flétnu, noty na saxofon, noty na tenorsaxofon, noty na trubku, noty na varhany, noty na violu, noty na zobcovou flétnu, taby na banjo, taby na baskytaru, taby na kytaru, texty písní, noty na dobro, noty havajskou kytaru, noty na steel kytaru, noty na mandolínu, noty na kontrabas, taby na dobro, taby havajskou kytaru, taby na steel kytaru, taby na mandolínu, škola hry na kytaru, škola hry na klavír, škola hry na zobcovou flétnu, škola hry na příčnou flétnu, škola hry na fagot, škola hry na mandolínu, škola hry na banjo, škola hry na baskytaru, škola hry na saxofon, škola hry na ukulele, škola hry na pozoun, škola hry na bicí nástroje, noty na dudy, škola hry na dudy, škola hry na kontrabas, škola hry na varhany, noty na nástroje basového klíče

product_code
Carlos Santana (Da Le) Yaleo akordy noty tab text,
Carlos Santana Adouma akordy noty tab text,
Carlos Santana Africa Bamba akordy noty tab text,
Carlos Santana All I Ever Wanted akordy noty tab text,
Carlos Santana America akordy noty tab text,
Carlos Santana Amore (Sexo) akordy noty tab text,
Carlos Santana Aye Aye Aye akordy noty tab text,
Carlos Santana Black Magic Woman akordy noty tab text,
Carlos Santana Brown Skin Girl akordy noty tab text,
Carlos Santana Con Santana akordy noty tab text,
Carlos Santana Corazon Espinado akordy noty tab text,
Carlos Santana Cry Baby Cry akordy noty tab text,
Carlos Santana Da Tu Amor akordy noty tab text,
Carlos Santana Do You Like The Way akordy noty tab text,
Carlos Santana El Farol akordy noty tab text,
Carlos Santana El Fuego akordy noty tab text,
Carlos Santana Europa akordy noty tab text,
Carlos Santana Europa (Earth's Cry Heaven's Smile) akordy noty tab text,
Carlos Santana Everybody's Everything akordy noty tab text,
Carlos Santana Everything's Coming Our Way akordy noty tab text,
Carlos Santana Evil Ways akordy noty tab text,
Carlos Santana Feels Like Fire akordy noty tab text,
Carlos Santana Flor D'luna akordy noty tab text,
Carlos Santana Foo Foo akordy noty tab text,
Carlos Santana Hannibal akordy noty tab text,
Carlos Santana Hermes akordy noty tab text,
Carlos Santana Hope You're Feeling Better akordy noty tab text,
Carlos Santana Hoy Es Adios akordy noty tab text,
Carlos Santana Chill Out (Things Gonna Change) akordy noty tab text,
Carlos Santana I Am Somebody akordy noty tab text,
Carlos Santana I Don't Wanna Lose Your Love akordy noty tab text,
Carlos Santana I'm Feeling You akordy noty tab text,
Carlos Santana Interplanetary Party akordy noty tab text,
Carlos Santana Into The Night akordy noty tab text,
Carlos Santana Jingo (Jin-go-lo-ba) akordy noty tab text,
Carlos Santana Just Feel Better akordy noty tab text,
Carlos Santana Life Is For Living akordy noty tab text,
Carlos Santana Love Of My Life akordy noty tab text,
Carlos Santana Make Somebody Happy akordy noty tab text,
Carlos Santana Maria Maria akordy noty tab text,
Carlos Santana Migra akordy noty tab text,
Carlos Santana My Man akordy noty tab text,
Carlos Santana No One To Depend On akordy noty tab text,
Carlos Santana Nothing At All akordy noty tab text,
Carlos Santana Novus akordy noty tab text,
Carlos Santana One Of These Days akordy noty tab text,
Carlos Santana Oye Como Va akordy noty tab text,
Carlos Santana Persuasion akordy noty tab text,
Carlos Santana Primavera akordy noty tab text,
Carlos Santana Put Your Lights On akordy noty tab text,
Carlos Santana Put Your Lights On, akordy noty tab text,
Carlos Santana Saja/Right Now akordy noty tab text,
Carlos Santana Samba Pa Ti akordy noty tab text,
Carlos Santana Se A Cabo akordy noty tab text,
Carlos Santana Sensitive Kind akordy noty tab text,
Carlos Santana Shes Not There akordy noty tab text,
Carlos Santana She's Not There akordy noty tab text,
Carlos Santana Sideways akordy noty tab text,
Carlos Santana Since Supernatural akordy noty tab text,
Carlos Santana Smooth akordy noty tab text,
Carlos Santana Somewhere In Heaven akordy noty tab text,
Carlos Santana The Calling akordy noty tab text,
Carlos Santana The Game Of Love akordy noty tab text,
Carlos Santana The Game Of Love (With Michelle Branch) akordy noty tab text,
Carlos Santana The Healer akordy noty tab text,
Carlos Santana This Boy's Fire akordy noty tab text,
Carlos Santana Trinity akordy noty tab text,
Carlos Santana Twisted akordy noty tab text,
Carlos Santana Victory Is Won akordy noty tab text,
Carlos Santana Why Don't You And I akordy noty tab text,
Carlos Santana Wings Of Grace akordy noty tab text,
Carlos Santana Wishing It Was akordy noty tab text,
Carlos Santana You Are My Mind akordy noty tab text,
Carlos Santana Your Touch akordy noty tab text,