Rock  *  Pop  *  Folk  *  Country  *  Jazz  *  Blues  *  Bluegrass  *  Metal  *  Vážná hudba

Filtry

nástroje

Kytara (2)

Bryan Adams


Bryan Adams - Heaven

Bryan Adams (Z Wikipedie, otevřené encyklopedie)

 

Bryan Adams (* 5. listopadu 1959, Kingston, Kanada) je rockový zpěvák, kytarista, autor hudebních textů a fotograf. Mezi jeho nejznámější alba patří Reckless, 18 til I Die a Waking Up the Neighbours.

 

Adams byl oceněn Řádem Kanady (Order of Canada) a Řádem Britské Kolumbie (Order of British Columbia) za svůj příspěvek na poli populární hudby a za dobročinné akce. V dubnu roku 2006 byl uveden do hudební síně slávy při předávání kanadských hudebních cen Juno. Od roku 1998 má také svou hvězdu na Kanadském chodníku slávy. Byl nominován na tři Ceny akademie a pětkrát nominován na Zlatý globus (naposled za hudbu k filmu Bobby).

 

 

Mládí

 

Bryan Adams se narodil anglickým rodičům v Kingstonu v provincii Ontario. Protože jeho rodiče byli diplomaté, strávil mládí v mnoha cizích zemích, například v Anglii, Izraeli, Portugalsku a Rakousku. Když se vrátili zpět do Kanady, žili krátce v Otavě. Po rozvodu svých rodičů se s matkou a mladším bratrem Brucem přestěhovali natrvalo do Vancouveru. Adams v patnácti ukončil školu a začal se naplno věnovat hudební kariéře.


Sedmdesátá léta

 

Začínal jako zpěvák v kapelách Shock a Sweeney Todd, se kterými vydal první album If Wishes Were Horses. Vydělával si mytím nádobí, jako prodavač ve zverimexu nebo v obchodu s hudbou. Zde se také jednoho dne potkal s bubeníkem Jimem Vallancem a začala tak zatím nepřerušená spolupráce. V roce 1978, ve věku osmnácti let, poslal Adams několik svých demo nahrávek do nahrávacího studia A&M Records v Torontu a zanedlouho poté dostal první smlouvu na jeden dolar. Od té doby zde vydal už více jak čtrnáct alb.


Osmdesátá léta

 

První album nazvané Bryan Adams vydal v únoru roku 1980. S výjimkou skladeb Remember a Wastin’ Time bylo celé album natočeno od 29. října do 29. listopadu 1979 v Manta Studios v Torontu a producenty byli Adams a Vallance. Album se však stalo zlatým teprve v roce 1986.

 

Na začátku osmdesátých let spolupracovali Adams a Vallance na řadě písní pro Vallencovu kapelu Prism. Mezi jinými napsali například píseň Don’t Let Him Know, která byla jediným hitem této kapely a dostala se do Top 40. Pro Adamse to však byla první z mnoha.

 

Adamsovo druhé album You Want It You Got It bylo natočeno v New Yorku během pouhých dvou týdnů a bylo prvním albem, na kterém spolupracoval s producentem Bobem Clearmountainem. Bylo vydáno v roce 1981 a obsahovalo rádiový hit Lonely Nights. Avšak až s třetím albem Cuts Like a Knife vydaným v únoru roku 1983 přišel dlouho očekávaný komerční úspěch. Toto album skončilo na osmém místě v žebříčku prodeje alb a v hitparádě se dostalo na přední příčky hned se čtyřmi skladbami, z nichž tou nejznámější je pilotní singl Cuts Like a Knife. Tato píseň zůstala jednou z nejoblíbenějších a nejznámějších Adamsových písní dodnes.

 

Album Reckless bylo vydáno v den Bryanových 25. narozenin, 5. listopadu 1984. Dostalo se na první místo v prodeji alb. Mezi největší hity patří Run to You, Summer of ’69 a první Adamsova píseň, která se vyhoupla v žebříčku až na samý vrchol Heaven. Za toto album dostal Bryan v USA již pět platinových ocenění.

 

Ve stejném roce také natočil duet s Tinou Turnerovou It’s Only Love. Kromě toho, že se tato píseň stala hlaví znělkou mnoha rádií a MTV, byla také nominována na cenu Grammy za nejlepší rockový duet.

 

V roce 1987 vydává již páté album nazvané Into the Fire. Toto album dostalo také platinovou desku a bylo posledním albem, které kompletně celé napsala dvojice Adams - Vallance.

 

V roce 1989 vychází album Live! Live! Live!, které je nahrávkou koncertu ve Werchteru v Belgii z 3. července 1988. Koncert byl vysílán na CBS a MTV po celém světě.


Devadesátá léta

 

Asi nejznámějším Adamsovým albem je Waking up the Neighbours, které produkoval spolu s Robertem „Muttem“ Langem. Bylo vydáno v září roku 1991 a obsahovalo největší hit všech dob (Everything I Do) I Do It for You. Je to ústřední píseň z filmu Robin Hood – Král zbojníků s Kevinem Costnerem a Alanem Rickmanem. Vysloužila si i zápis do Guinessovy knihy rekordů díky neuvěřitelným šestnácti týdnům stráveným na první příčce hitparády ve Velké Británii a sedmnácti týdnům v USA. Jak album tak singl se dostaly na první příčky v mnoha zemích světa. Jenom v USA se prodalo více jak tři milióny kopií této písně.

 

Dalším albem vydaným v roce 1993 byl výběr největších Adamsových hitů So Far So Good. Objevila se zde i jedna nová píseň Please Forgive Me, která se ihned po vydání stala hitem. Album obdrželo jen v USA pět platinových desek.

 

Později téhož roku natočil Bryan společně se Stingem a Rodem Stewartem singl All for Love k filmu Tři mušketýři. Hit All for Love v roce 1994 zazpíval společně s Lucianem Pavarotti & Friends.

 

V roce 1995 vydal Bryan svou první knihu nazvanou Bryan Adams.

 

V letech 1996 – 1999 vydal Bryan Adams každý rok jedno album. V létě roku 1996 18 til I Die, kde se objevil hit Have You Ever Really Loved a Woman z filmu Don Juan DeMarco s Johnym Deppem a Marlonem Brando. Tato píseň mu vynesla již druhou nominaci na Oscara. Alba se prodalo jen v USA více jak jeden milión kopií. Album Bryan Adams MTV Unplugged bylo vydáno v zimě 1997, album On a Day Like Today na podzim roku 1998 a již druhý výběr největších hitů The Best of Me v roce 1999. Během této doby natočil Bryan tři duety – Rock Steady s Bonnie Raittovou, I finally Found Someone s Barbrou Streisandovou (tato píseň mu přinesla již třetí nominaci na Oscara) a When You’re Gone s Melanii C, bývalou členkou dívčí skupiny Spice Girls.


2000 – 2007
 

V roce 2000 nazpíval Adams vokály k písni Don’t Give Up od britského producenta Nicka Bracegirdlea alias Chicane. Tato píseň se dostala na první místo v hitparádě ve Velké Británii.

 

V roce 2001 vydává první DVD Live at Slane Castle ze svého živého koncertu z Irska. Později v témže roce vydává Live at Budokan, záznam koncertu z Tokia.

 

V květnu roku 2002 vydává soundtrack Spirit: Stallion of the Cimarron ke stejnojmennému kreslenému filmu, v němž se objevují pouze jeho písně, za které v USA získal zlatou desku. V České republice nebyl snímek bohužel uveden.

 

V roce 2004 vychází po šesti letech první studiové album Room Service. Album se dostalo na čtvrtou příčku ve Velké Británii a jen během prvního týdne se ho prodalo 440 000 kopií.

 

V roce 2005 vychází již třetí kolekce největších hitů nazvaná Anthology. Album obsahuje dva disky a dokumentuje Adamsovu pětadvacetiletou kariéru se všemi velkými hity. Ve stejném roce vydává i třetí DVD Live in Lisbon.


Nejnovější a budoucí akce

 

K filmu The Guardian s Kevinem Costnerem a Ashtonem Kutcherem v hlavních rolích napsal a natočil píseň Never Let Go. Také se stal spoluautorem písně Never Gonna Break My Faith k filmu Bobby, kterou zpívají Aretha Franklin a Mary J Blige. Za tuto píseň dostal v roce 2007 nominaci na Zlatý globus. Vytvořil také hudbu k filmu Colour Me Kubrick.

 

Během koncertu v Londýně v květnu 2007 oznámil Adams svým fanouškům, že nové album vyjde se začátkem nové koncertní šňůry, avšak je stále nedokončeno a Adams doufá, že by mohlo vyjít na začátku léta 2007.


V Česku

 

V České republice má Bryan Adams poměrně početnou skupinu příznivců a obdivovatelů. Vystoupil zde již třikrát a pokaždé s velkým úspěchem. Poprvé v roce 1999 na festivalu v kempu Džbán, podruhé v roce 2003 v pražské T-mobile aréně a nakonec v roce 2006 v Sazka Aréně.


Skupina

 

Oproti jiným sólovým umělcům nestřídá Adams členy svého hudebního doprovodu. Má skupinku hudebníků, kteří s ním vystupují i nahrávají většinu jeho kariéry. Z tohoto důvodu je Bryan Adams často vnímán spíše jako kapela než sólový umělec.

 

Současná sestava:

 

* Keith Scott – sólová kytara
* Mickey Curry – bicí
* Gary Breit – klávesy
* Norm Fisher – basová kytara

 

Scott a Curry spolupracují s Adamsem od začátku osmdesátých let, ale Fisher a Breit se ke kapele připojili teprve na začátku roku 2000. Do té doby hrál na klávesy Tommy Mandel a na basu Dave Taylor, oba působili v kapele už od začátku osmdesátých let

 

Bryan Adams - noty, akordy, texty písní, taby

noty na klavír, noty na zpěv, akordy na kytaru, akordy na ukulele, noty na ukulele, noty na akordeon, noty tahací harmoniku, noty na altsaxofon, noty na banjo, noty na baskytaru, noty na Bb nástroje, noty na C nástroje, noty na Eb nástroje, noty na bicí nástroje, noty na cello, noty na čtyřruční klavír, noty na foukací harmoniku, noty na harfu, noty na harmoniku, noty na housle, noty na keyboard, noty na klarinet, noty na kytaru, noty na lesní roh, noty na pozoun, noty na trombón, noty na příčnou flétnu, noty na saxofon, noty na tenorsaxofon, noty na trubku, noty na varhany, noty na violu, noty na zobcovou flétnu, taby na banjo, taby na baskytaru, taby na kytaru, texty písní, noty na dobro, noty havajskou kytaru, noty na steel kytaru, noty na mandolínu, noty na kontrabas, taby na dobro, taby havajskou kytaru, taby na steel kytaru, taby na mandolínu, škola hry na kytaru, škola hry na klavír, škola hry na zobcovou flétnu, škola hry na příčnou flétnu, škola hry na fagot, škola hry na mandolínu, škola hry na banjo, škola hry na baskytaru, škola hry na saxofon, škola hry na ukulele, škola hry na pozoun, škola hry na bicí nástroje, noty na dudy, škola hry na dudy, škola hry na kontrabas, škola hry na varhany, noty na nástroje basového klíče

product_code
Bryan Adams (Everything I Do) I Do It For You akordy noty tab text,
Bryan Adams 18 Til I Die akordy noty tab text,
Bryan Adams 18 'Til I Die akordy noty tab text,
Bryan Adams All For Love akordy noty tab text,
Bryan Adams All I Want Is You akordy noty tab text,
Bryan Adams American Woman [Kravitz, Lenny] akordy noty tab text,
Bryan Adams Back To You akordy noty tab text,
Bryan Adams Broken Wings akordy noty tab text,
Bryan Adams Can't Stop This Thing We Started akordy noty tab text,
Bryan Adams Cloud Number Nine akordy noty tab text,
Bryan Adams C'mon C'mon C'mon akordy noty tab text,
Bryan Adams Cuts Like A Knife akordy noty tab text,
Bryan Adams Do I Have To Say The Words? akordy noty tab text,
Bryan Adams Dont Drop That Bomb On Me akordy noty tab text,
Bryan Adams Don't Give Up akordy noty tab text,
Bryan Adams Flower Grown Wild akordy noty tab text,
Bryan Adams Getaway akordy noty tab text,
Bryan Adams Have You Ever Really Loved A Woman? akordy noty tab text,
Bryan Adams Hearts on fire akordy noty tab text,
Bryan Adams Heat Of The Night akordy noty tab text,
Bryan Adams Heaven akordy noty tab text,
Bryan Adams Hey Honey- Im Packin' You In! akordy noty tab text,
Bryan Adams House Arrest akordy noty tab text,
Bryan Adams How Do Ya Feel Tonight akordy noty tab text,
Bryan Adams I Ain't Losin' The Fight akordy noty tab text,
Bryan Adams I Finally Found Someone akordy noty tab text,
Bryan Adams I Thought I'd Seen Everything akordy noty tab text,
Bryan Adams If You Wanna Leave Me (Can I Come Too?) akordy noty tab text,
Bryan Adams I'm Ready akordy noty tab text,
Bryan Adams Inside Out akordy noty tab text,
Bryan Adams Inside Out, akordy noty tab text,
Bryan Adams Is Your Mama Gonna Miss Ya? akordy noty tab text,
Bryan Adams It's Only Love akordy noty tab text,
Bryan Adams Kids Wanna Rock akordy noty tab text,
Bryan Adams Let's Make A Night To Remember akordy noty tab text,
Bryan Adams Mysterious Ways akordy noty tab text,
Bryan Adams Not Guilty akordy noty tab text,
Bryan Adams On A Day Like Today akordy noty tab text,
Bryan Adams One Night Love Affair akordy noty tab text,
Bryan Adams Oxygen akordy noty tab text,
Bryan Adams Please Forgive Me akordy noty tab text,
Bryan Adams Run To You akordy noty tab text,
Bryan Adams She's Got A Way akordy noty tab text,
Bryan Adams Somebody akordy noty tab text,
Bryan Adams Somethin' To Believe In akordy noty tab text,
Bryan Adams Straight From The Heart akordy noty tab text,
Bryan Adams Summer Of '69 akordy noty tab text,
Bryan Adams The Best Of Me akordy noty tab text,
Bryan Adams The Only One akordy noty tab text,
Bryan Adams The Only Thing That Looks Good On Me Is You akordy noty tab text,
Bryan Adams There Will Never Be Another Tonight akordy noty tab text,
Bryan Adams This Time akordy noty tab text,
Bryan Adams Thought I'd Died And Gone To Heaven akordy noty tab text,
Bryan Adams Tonight We HAve The Stars akordy noty tab text,
Bryan Adams Touch The Hand akordy noty tab text,
Bryan Adams Vanishing akordy noty tab text,
Bryan Adams Walk On By akordy noty tab text,
Bryan Adams We Found What We Were Looking For akordy noty tab text,
Bryan Adams When You Love Someone akordy noty tab text,
Bryan Adams When You're Gone akordy noty tab text,