Rock  *  Pop  *  Folk  *  Country  *  Jazz  *  Blues  *  Bluegrass  *  Metal  *  Vážná hudba

ABBA


Abba - Dancing Queen

ABBA - Wikipedie

 


ABBA byla švédská popová skupina založená ve Stockholmu v roce 1970 a jedná se o jednu z nejúspěšnějších kapel v historii populární hudby. Název této hudební skupiny vznikl jako akronym spojením začátečních písmen křestních jmen jejích členů A*gnetha, B*jörn, B*enny a A*nni-Frid. Do roku 2010 skupina prodala přes 375 miliónů desek a i v současnosti prodávají kolem 3 miliónů alb ročně. ABBA dosáhla mezinárodního průlomu poté, co v roce 1974 zvítězila v soutěži Eurovize s písní Waterloo a byla první ne-anglicky mluvící popová skupina, která dobyla hitparády v anglicky mluvících zemí, včetně Velké Británie, USA, Kanady, Irska, Jižní Afriky, Austrálie a Nového Zélandu. Obrovského úspěchu dosáhla také v zemích Jižní Ameriky a Mexika. ABBA také nahrála kompilační album svých hitů ve španělštině, určené pro španělsky mluvící země. Velký zájem o nahrávky čtveřice byl i v zemích bývalého socialistického bloku. Například v roce 1978 byla v tehdejším SSSR poptávka po 40 miliónech kusech alba ABBA The Album uspokojena ze strany sovětského vedení pouze 200 000 kusy. Autorem všech skladeb byli Benny Andersson a Björn Ulvaeus a mnoho z nich se pravidelně umisťovalo na předních příčkách světových hitparád. Písně skupiny ABBA zůstaly v povědomí posluchačů i po rozpadu skupiny na počátku roku 1983. V současnosti se opět objevily v muzikálu Mamma Mia!

Členové
 
Agnetha Fältskog (*5. duben 1950, Jönköping) - zpěv
Björn Ulvaeus (*25. duben 1945, Göteborg) - texty, hudba, aranžmá, produkce, kytary, benžo, mandolína, zpěv
Benny Andersson (*16. prosinec 1946, Stockholm) - hudba, aranžmá, produkce, klávesové nástroje a syntezátory, piáno, zpěv
Anni-Frid Lyngstad (*15. listopad 1945, Björkåsen/Ballangen, Norsko ) - zpěv
 
 
Historie skupiny
 
První živé vystoupení "Festfolk" a první společné nahrávky (1970 - 1971)

 

K prvnímu pokusu o spojení jejich talentů došlo v dubnu 1970, když oba dva páry jely na dovolenou na ostrov Kypr. To, co začalo jako zpěv pro zábavu na pláži skončilo jako improvizované živé vystoupení před vojáky OSN umístěných na ostrově. Agnetha, Björn, Benny a Anni-Frid poprvé veřejně vystoupili 1. listopadu 1970 v jedné kavárně v Göteborgu. Po tomto prvním veřejném vystoupení následovalo mezi prosincem 1970 a únorem 1971 turné po švédských klubech. Toto turné však žádný úspěch nepřineslo, a byl to jasný propadák. Tato zkušenost je na čas odradila od společné spolupráce.Agnetha i Anni-Frid (Frida) v té době byly ve Švédsku známými zpěvačkami. Björn s Bennym skládali písně pro své vlastní skupiny a další interprety. Jezdili často na turné, kam začali brát Agnethu a Fridu s sebou. Agnetha a Björn se vzali v roce 1971 a Frida byla zasnoubena s Bennym.
 
První singl "People need Love" (1972)
 

29. března roku 1972 Agnetha, Björn, Benny a Anni-Frid nahráli první píseň v anglickém jazyce People Need Love, která jasně upřednostňovala vokály Agnethy a Fridy. Píseň vyšla 1. června 1972 na singlu a oficiálně se jedná o první nahrávku a singl skupiny ABBA (i když jsou na obalu desky uvedena pouze křestní jména všech čtyř členů; BJÖRN & BENNY AGNETHA & ANNI-FRID), a která se dostala mezi nejlepších deset ve švédských hitparádách. Skupina povzbuzena úspěchem začíná 26. září 1972 pracovat na svém prvním studiovém albu. 1. listopadu 1972 vychází jejich druhý singl He Is Your Brother, který je vynáší na první místo švédské hitparády.
 
Ring Ring (1973)

Roku 1973 se zúčastnili švédského národního kola hudební soutěže Eurovision Song Contest s písní Ring Ring, ale vzhledem k systému hlasování se jim nepodařilo uspět. Pobouření fanoušci si pak vynutili změnu systému hodnocení. ABBA se o účast v Eurovizi pokusila znovu o rok později s písní Waterloo. Tentokráte byla skupina úspěšná a 6. dubna 1974 zvítězila v mezinárodním kole, které se konalo v Brightonu ve Velké Británii. Tímto vítězstvím odstartovala svoji úspěšnou mezinárodní kariéru. V září 1975 se dostavil další úspěch. Na singlu vyšla píseň S.O.S., která se okamžitě vyšplhala na sedmé místo britské hitparády, následovala Mamma Mia, jež dosáhla v lednu 1976 prvního místa. Na stejné umístění se dostala i skladba Fernando v dubnu téhož roku. Album Greatest Hits se stalo třetí nejlépe prodávanou kompilací sedmdesátých let. Úspěchy rostly, s písní Dancing Queen obsadila ABBA opět první místo, a to dokonce i ve Spojených státech. Následovala série mezinárodních hitů. Do prestižní UK TOP 10 jich skupina dostala 19, z toho 9x dosáhla prvního místa. V roce 1977 vyjela skupina na turné do Austrálie, kde si zároveň zahrála ve filmu Abba – The Movie. Mezinárodní úspěch Abby začal koncem 70. let narušovat osobní vztahy. V prosinci 1978 se Frida a Benny vzali, ale téměř ve stejnou dobu požádali Agnetha a Björn o rozvod. Spekulace o možném rozpadu ukončila ABBA novým albem a obřím turné v roce 1979.
 
Voulez-Vous (1979)

V březnu 1978 začala ABBA pracovat na svém v pořadí již šestém studiovém albu. V plánu bylo přijít s novou deskou do konce roku, ale natáčení komplikoval rozpadající se vztah mezi Agnethou a Björnem. V říjnu 1978 si Benny bral Fridu, zatímco manželství Agnethy a Björna se rozpadlo o dva měsíce později. Tuto skutečnost se veřejnost dozvěděla až v únoru 1979. Došlo prý k "přátelskému" rozchodu. Podle Agnethy a Björna se tím napětí ve skupině uvolnilo a zlepšila se spolupráce. V dubnu 1979 vychází album Voulez-Vous.
 
Turné (1979 - 1980)

Super Trouper (1980)

V dubnu 1980 se skupina vrátila po kratší odmlce opět na první místa singlových hitparád s písněmi The Winner Takes It All a Super Trouper. Jejich alba si nadále vedla velmi dobře, zůstávala na prvních místech přes pět týdnů i déle.
 
The Visitors (1981)

K přelomu došlo v roce 1981. Frida a Benny požádali o rozvod. Plánované turné se již neuskutečnilo a skupina se rozhodla natočit alespoň další studiovou desku, The Visitors. Na albu se nacházel jeden hit – One Of Us.
 
Poslední nahrávky a vystoupení (1982)

Sedmé studiové album Super Trouper

V roce 1982 skupina slavila 10 let svého trvání. V květnu téhož roku začala ABBA nahrávat deváté album. Na konci srpna bylo nahrávání přerušeno z důvodu vyčerpání energie. Bylo dokončeno 6 nových písní,You Owe Me One, Just Like That, I Am The City, Cassandra, Under Attack a The Day Before You Came. V říjnu téhož roku byl vydán singl The Day Before You Came - Cassandra. V listopadu 1982 vydávají dvojité album největších hitů " The Singles-The First Ten Years", doprovázené posledním propagačním turné ABBY po Německu a Anglii. 11. prosince 1982 ABBA naposledy vystupuje v TV pořadu "Late Late Breakfast Show" přenášeným živě přes satelit ze Stockholmu do Londýna. Na počátku roku 1983 vychází poslední singl Under Attack - You Owe Me One a po něm si ABBA dává "dočasnou přestávku", která se protáhla až do dnešních dní. Poté Agnetha s Fridou natáčejí sólové desky. Benny a Björn píší muzikál "Chess". ABBA ještě jednou a naposledy veřejně vystoupila 16. ledna 1986 v TV show. Zájem o skupinu Abba nastal opět v roce 1992 díky britskému duu Erasure a jejich EP ABBA-Esque, které dosáhlo prvního místa v mnohých hitparádách. Tento hold Abbě probudil nebývalý zájem o originální nahrávky, což vedlo k vydání multiplatinového alba ABBA Gold a roku 1993 také alba More ABBA Gold. Od té doby vycházejí další nové kompilace nejúspěšnějších skladeb, z nichž ta nejobsáhlejší Thank You For The Music, obsahující 4 CD, obsahuje i velké množství raritního materiálu. Na počátku 21. století se zájem o skupinu začal opět obnovovat. V létě 2008 měl premiéru filmový přepis úspěšného muzikálu Mamma Mia! s Meryl Streepovou v hlavní roli, obsahující největší hity skupiny. Muzikál se hraje po celém světě od roku 1999. Poté, co zpěvačka Madonna přišla s hitem Hung Up postaveným na úryvcích z písně Gimme! Gimme! Gimme!, oznámila svou touhu nahrávat s dámskou polovinou Abby.[zdroj?] Ačkoli skupina odmítla miliardovou nabídku na návrat a uspořádání turné,[zdroj?] Robbie Williams vystoupil se zájmem dát skupinu opět dohromady
 
Sólové kariéry
 
Ještě za existence ABBY vydala první sólovou desku v angličtině Frida (Anni-Frid). Pod producentským dohledem Phila Collinse nahrála rockovější album Something´s Going On (1982) s hitem I Know There´s Something Going On. O dva roky později přišlo album Shine (1984), kterým se zpěvačka odklonila od popu. V roce 1996 vydala švédsky zpívanou kolekci Djupa Andetag, která v severských zemích zaznamenala velký úspěch. Frida se chystala natočit album také v anglické verzi. Tomu však zabránily tragické události v osobním životě. Při autonehodě zemřela zpěvaččina dcera a její manžel zemřel na rakovinu. Frida se pak stáhla z veřejného života a nepodnikala žádné aktivity. Až v roce 2002 natočila novou píseň – duet s operní zpěvačkou Filippou Giordano. O rok později spolupracovala na singlu zpěváka Dana Daniela, který udělal novou verzi hitu Abby I Have a Dream. Zatím poslední hudební počin vytvořila Frida v roce 2004 pro autorské album Jona Lorda ze skupiny Deep Purple. Její píseň nese název The Sun Will Shine Again. Agnetha Fältskog se spojila s producentem Mikem Chapmanem a v roce 1983 vydala album s názvem Wrap Your Arms Around Me. Následující desky Eyes Of a Woman (1985) a I Stand Alone (1987) měly spíše lokální úspěch. Poté se zpěvačka stáhla do soukromí a na veřejnosti se objevovala už jen sporadicky. Teprve v roce 2004 se po 17 letech přihlásila s albem My Colouring Book, na kterém nazpívala své oblíbené coververze. Album i singl If I Thought You´d Ever Change Your Mind zaznamenaly úspěch v mnoha zemích včetně Velké Británie. Benny Andersson a Björn Ulvaeus se po rozpadu skupiny věnují komponování muzikálů a písní pro jiné interprety. Největší ohlas měl jejich muzikál The Chess (Šachy, 1984) v polovině 80. let s hity One Night In Bangok a I Know Him So Well. Za zmínku stojí také hudební zpracování historického příběhu ze švédských dějin Kristina från Duvemåla (1995). 
 

ABBA - noty, akordy, texty písní, taby

noty na klavír, noty na zpěv, akordy na kytaru, akordy na ukulele, noty na ukulele, noty na akordeon, noty tahací harmoniku, noty na altsaxofon, noty na banjo, noty na baskytaru, noty na Bb nástroje, noty na C nástroje, noty na Eb nástroje, noty na bicí nástroje, noty na cello, noty na čtyřruční klavír, noty na foukací harmoniku, noty na harfu, noty na harmoniku, noty na housle, noty na keyboard, noty na klarinet, noty na kytaru, noty na lesní roh, noty na pozoun, noty na trombón, noty na příčnou flétnu, noty na saxofon, noty na tenorsaxofon, noty na trubku, noty na varhany, noty na violu, noty na zobcovou flétnu, taby na banjo, taby na baskytaru, taby na kytaru, texty písní, noty na dobro, noty havajskou kytaru, noty na steel kytaru, noty na mandolínu, noty na kontrabas, taby na dobro, taby havajskou kytaru, taby na steel kytaru, taby na mandolínu, škola hry na kytaru, škola hry na klavír, škola hry na zobcovou flétnu, škola hry na příčnou flétnu, škola hry na fagot, škola hry na mandolínu, škola hry na banjo, škola hry na baskytaru, škola hry na saxofon, škola hry na ukulele, škola hry na pozoun, škola hry na bicí nástroje, noty na dudy, škola hry na dudy, škola hry na kontrabas, škola hry na varhany, noty na nástroje basového klíče

 

Abba Andante, Andante akordy noty tab text,
Abba Angeleyes akordy noty tab text,
Abba Another Town, Another Train akordy noty tab text,
Abba As Good As New akordy noty tab text,
Abba Bang-a-boomerang akordy noty tab text,
Abba Cassandra akordy noty tab text,
Abba Dance (While The Music Still Goes On) akordy noty tab text,
Abba Dancing Queen akordy noty tab text,
Abba Does Your Mother Know akordy noty tab text,
Abba Dum Dum Diddle akordy noty tab text,
Abba Eagle akordy noty tab text,
Abba Fernando akordy noty tab text,
Abba Gimme! Gimme! Gimme! (A Man After Midnight) akordy noty tab text,
Abba Gonna Sing You My Lovesong akordy noty tab text,
Abba Happy New Year akordy noty tab text,
Abba Hasta Manana akordy noty tab text,
Abba Head Over Heels akordy noty tab text,
Abba Hey, Hey Helen akordy noty tab text,
Abba Honey Honey akordy noty tab text,
Abba Chiquitita akordy noty tab text,
Abba I Am The City akordy noty tab text,
Abba I Do, I Do, I Do, I Do, I Do akordy noty tab text,
Abba I Have A Dream akordy noty tab text,
Abba I Wonder (Departure) akordy noty tab text,
Abba If It Wasn't For The Nights akordy noty tab text,
Abba I'm A Marionette akordy noty tab text,
Abba I've Been Waiting For You akordy noty tab text,
Abba King Kong Song akordy noty tab text,
Abba Kisses Of Fire akordy noty tab text,
Abba Knowing Me, Knowing You akordy noty tab text,
Abba Lay All Your Love On Me akordy noty tab text,
Abba Lovelight akordy noty tab text,
Abba Lovers (Live A Little Longer) akordy noty tab text,
Abba Mamma Mia akordy noty tab text,
Abba Me And I akordy noty tab text,
Abba Money, Money, Money akordy noty tab text,
Abba Move On akordy noty tab text,
Abba My Love, My Life akordy noty tab text,
Abba My Mama Said akordy noty tab text,
Abba Nina, Pretty Ballerina akordy noty tab text,
Abba On And On And On akordy noty tab text,
Abba One Man, One Woman akordy noty tab text,
Abba One Of Us akordy noty tab text,
Abba Our Last Summer akordy noty tab text,
Abba People Need Love akordy noty tab text,
Abba Ring Ring akordy noty tab text,
Abba S.O.S. akordy noty tab text,
Abba Should I Laugh Or Cry akordy noty tab text,
Abba Slipping Through My Fingers akordy noty tab text,
Abba So Long akordy noty tab text,
Abba Soldiers akordy noty tab text,
Abba Summer Night City akordy noty tab text,
Abba Super Trouper akordy noty tab text,
Abba Take A Chance On Me akordy noty tab text,
Abba Thank You For The Music akordy noty tab text,
Abba The Day Before You Came akordy noty tab text,
Abba The King Has Lost His Crown akordy noty tab text,
Abba The Name Of The Game akordy noty tab text,
Abba The Piper akordy noty tab text,
Abba The Visitors akordy noty tab text,
Abba The Way Old Friends Do akordy noty tab text,
Abba The Winner Takes It All akordy noty tab text,
Abba Tiger akordy noty tab text,
Abba Tropical Loveland akordy noty tab text,
Abba Two For The Price Of One akordy noty tab text,
Abba Under Attack akordy noty tab text,
Abba Voulez-vous akordy noty tab text,
Abba Waterloo akordy noty tab text,
Abba What About Livingstone akordy noty tab text,
Abba When All Is Said And Done akordy noty tab text,
Abba When I Kissed The Teacher akordy noty tab text,
Abba Why Did It Have To Be Me akordy noty tab text,