Rock  *  Pop  *  Folk  *  Country  *  Jazz  *  Blues  *  Bluegrass  *  Metal  *  Vážná hudba

George Gershwin


George Gershwin

George Gershwin (Wikipedie)
 

George Gershwin, vlastním jménem Jacob Gershowitz(26. září 1898, Brooklyn – 11. července 1937, Hollywood) byl americký skladatel tvořící v první polovině 20. století.

 

Většinu svých vokálních a scénických děl napsal společně se svým starším bratrem a textařem Irou Gershwinem. Komponoval pro Broadway, klasickou hudbu, ale úspěch měla i jeho populární hudba. Jeho skladby jsou často využívány ve filmu i televizi jako jazzové motivy – mnozí z největších zpěváků jako Ella Fitzgeraldová, Frank Sinatra, Billie Holiday nebo Miles Davis je nahráli jako své nejúspěšnější nahrávky.
 

Biografie


Dětství a rodina (1898–1916)

 

George Gershwin se narodil v rodině hospodského muzikanta v newyorském Brooklynu 26. září 1898. Ačkoliv pocházel z velmi chudých poměrů (jeho rodiče sedm let před jeho narozením emigrovali do USA z Ruska)[1], stal se jedním z nejvýznamnějších amerických skladatelů a jeho muzikály se dodnes s velkým úspěchem hrají po celém světě. George měl tři sourozence: staršího bratra Iru a mladšího Arthura a sestru Francis. Právě George se stal nejznámějším ze čtyř potomků, i když mu velmi zdatně sekundoval také jeho bratr Ira. A nebýt hudebních zájmů jeho bratra, možná by George Gershwin nemohl nikdy naplno rozvinout svůj talent. Právě Ira se totiž začal jako první zajímat o hudbu, a tak mu jeho rodiče pořídili klavír. Ale daleko větší zápal pro hudbu nakonec projevil mladý George, který ve svých dvanácti letech začal za finanční podpory svých rodičů studovat hru na klavír, kterou během několika málo let dovedl k dokonalosti jemu vlastní.


Začátky úspěšné kariéry (1916–1924)

 

George započal svou profesionální kariéru jako redaktor v hudebním nakladatelství Tin Pan Alley, kam mířily kroky mladých skladatelů, kteří sem nosili své prvotiny a doufali v úspěch. Pracoval jako song plugger, což ve volném překladu znamená omílač šlágrů. Zde mu pod rukou prošlo tisíce skladeb a díky tomu získal představu, s jakým druhem muziky by mohl prorazit. Po dvou letech práce u hudebního nakladatelství začal vydávat svá první díla. Skladba When You Want ’Em You Can’t Get ’Em sice nebyla diváky nikterak oceněna, ale mladý George se dostal do povědomí tehdejších skladatelů na slavné Broadway. Díky této skutečnosti také mohl zlepšovat svůj klavírní um po boku těch nejlepších hudebníků z celé Ameriky. Jeho prvním velkým hitem byla skladba Swanee, která zazněla v muzikálu Ala Jolsona Sinbad. Během několika málo dní byl katapultován mezi nejznámější a nejvlivnější společnost ještě věhlasnější Broadway. V roce 1919 komponoval hudbu pro první vlastní muzikál La, La Lucille. Mezi roky 1920 a 1924 potom tvořil hudbu pro sérii George White Scandals.


Rapsodie v modrém (1924)

 

Jednou z písní, která zazněla v této sérii byla také krátká opereta Blue Monday. Právě tato skladba zaujala jednoho z prvních dirigentů malých orchestrů Paula Whitemana natolik, že pověřil George vytvořením podobného kusu v jazzovém stylu. Ten se tohoto úkolu zhostil natolik důkladně, že přestal tvořit jakákoli jiná díla a plně se koncentroval právě na Rapsodii v modrém. Zhruba tři týdny před jejím dokončením proběhly tiskem zprávy o velkolepé premiéře díla George Gershwina. Ta se konala v Aeolian Hall a skladba Rhapsody in Blue znamenala, že se její autor zařadil mezi nejznámější skladatele v celé historii Ameriky. V originále byla rapsodie napsána pro sólový klavír a jazzový orchestr a dodnes patří k nejhranějším[zdroj?] jazzovým skladbám nejen v Americe, ale i celém světě.


Léta na Broadwayi (1924–1929)

 

Po Rapsodii v modrém je George znám především jako komponista mnoha skladeb, které se staly součástí amerických zpěvníků. Většina z nich potom byla produkována především v období, které strávil na Broadway. Všechny se váží ke spolupráci, kterou navázal George se svým bratrem Irou v roce 1924. Společně komponovali hudbu i texty k muzikálu Lady Be Good! V tomto muzikálu zazněly šlágry jako Fascinating Rhythm a Oh, Lady, be Good. Písní, která nebyla řazena k tomuto muzikálu, potom byla populární balada The Man I Love.

 

Po Lady Be Good i nadále spolupracoval se svým bratrem a díky nim spatřily světlo světa další muzikály. Např. Tip-Toes, Oh, Kay, Strike Up the Band, Funny Face, Girl Crazy, Of Thee I Sing, ve kterých zazněly skladby jako Clap Yo’ Hands, Strike Up the Band a také píseň, která byla ve své době velmi populární Someone to Watch Over Me. I přes úspěchy, kterých dosahoval na Broadway, se rozhodl, že bude následovat svého úspěchu s Rapsodií v modrém a pokusí se zkomponovat další skladby pro klavír a orchestr. A tak přibyla na jeho kontě další známá díla. Pro sólový klavír a orchestr to bylo Concerto in F (1925), Preludes for Piano (1926) a An American in Paris (1928). An American in Paris, kterou Gershwin vytvořil poté, co navštívil hlavní město Francie, zavede posluchače do ulic Paříže 20. let. Toto dílo potom bylo druhým vrcholem tvorby Georgie Gershwina.


Hollywoodská léta (1930–1937)

 

I přesto, že se oba bratři přemístili do Hollywoodu, neměla tato změna žádný vliv na tempo, jakým stačili tvořit nová a nová díla. Vytvářeli skladby pro stříbrná plátna, včetně tvorby pro Freda Astaira a Ginger Rogersovou. První prací pro film byla hudba pro snímek The King of Jazz. Při jejím vytváření se setkal se svým přítelem Paulem Whitemanem, který byl u zrodu nehasnoucí slávy George Gershwina. Po tom, co bylo jeho dílo uvedeno, pracoval již na hudbě pro další film. Delicious byla píseň, která půvabně zachytila lásku dvou rozdílných charakterů. Motiv tohoto díla bylo dalším velkým úspěchem bratrů Greshwinových. V dalším díle Girl Crazy se oba vrátili k hudbě, která je proslavila na newyorské Broadway a dokázali takto vzkřísit písně jako Bidin’ My Time a But Not For Me. Během doby, kterou trávil George v Hollywoodu, se pokusil také navrátit k hudbě, která ho vynesla na výsluní. Dal takto vzniknout „Druhé rapsodii“ (The Second Rhapsody) a „Kubánské předehře“ (Cuban Overture), které ale nedosáhly očekávaného úspěchu. Ale asi největším zklamáním Georgovi kariéry byla nakonec „Americká opera“. (American Opera), kterou uvedl jako Porgy and Bess. Tato opera zobrazuje chudobu v ghettech a denní život a sny lidí žijících v nich. V době po světové hospodářské krizi ale toto téma velmi otřáslo obyvateli USA,a tak byla opera krátce po svém uvedení stažena a přestala se hrát. Populární se stala až po smrti George Gershwina v roce 1937 a až dodnes patří k nejúspěšnějším operám amerického autora. Některé skladby z této opery se dokázaly samy prosadit, jsou to např. Bess You Is My Woman Now, Summertime a I Got Plenty of Nuttin’.


Konec velké osobnosti (1937)

 

Jeho život měl velmi tragický konec. Co se původně zdálo jako nevinné bolesti hlavy se postupem času stávalo závažnějším a chroničtějším. Poté, co se dostavily výpadky paměti, lékaři mu po důkladném vyšetření oznámili, že má nádor na mozku a navrhli, aby se ihned podrobil chirurgickému zákroku. Bohužel se operace nezdařila a George Gershwin zemřel 11. července 1937 v Hollywoodu. Posmrtně se díky bratrovi podařilo vydat jeho do té doby neprezentované skladby.


Dílo

 

Rapsodie v modrém
Americká opera
Concerto in F
Američan v Paříži
Druhá rapsodie
Blue Monday
Porgy a Bess
Kubánská předehra

Oh, Lady Be Good

 

George Gershwin - noty, akordy, texty písní, taby

noty na klavír, noty na zpěv, akordy na kytaru, akordy na ukulele, noty na ukulele, noty na akordeon, noty tahací harmoniku, noty na altsaxofon, noty na banjo, noty na baskytaru, noty na Bb nástroje, noty na C nástroje, noty na Eb nástroje, noty na bicí nástroje, noty na cello, noty na čtyřruční klavír, noty na foukací harmoniku, noty na harfu, noty na harmoniku, noty na housle, noty na keyboard, noty na klarinet, noty na kytaru, noty na lesní roh, noty na pozoun, noty na trombón, noty na příčnou flétnu, noty na saxofon, noty na tenorsaxofon, noty na trubku, noty na varhany, noty na violu, noty na zobcovou flétnu, taby na banjo, taby na baskytaru, taby na kytaru, texty písní, noty na dobro, noty havajskou kytaru, noty na steel kytaru, noty na mandolínu, noty na kontrabas, taby na dobro, taby havajskou kytaru, taby na steel kytaru, taby na mandolínu, škola hry na kytaru, škola hry na klavír, škola hry na zobcovou flétnu, škola hry na příčnou flétnu, škola hry na fagot, škola hry na mandolínu, škola hry na banjo, škola hry na baskytaru, škola hry na saxofon, škola hry na ukulele, škola hry na pozoun, škola hry na bicí nástroje, noty na dudy, škola hry na dudy, škola hry na kontrabas, škola hry na varhany, noty na nástroje basového klíče

product_code
George Gershwin A Foggy Day akordy noty tab text,
George Gershwin A Foggy Day (A Damsel In Distress) akordy noty tab text,
George Gershwin A Foggy Day (Damsel In Distress) akordy noty tab text,
George Gershwin American Woman [Kravitz, Lenny] akordy noty tab text,
George Gershwin An American In Paris akordy noty tab text,
George Gershwin An American In Paris (Blues Theme) akordy noty tab text,
George Gershwin Bess akordy noty tab text,
George Gershwin Bess, You Is My Woman (Porgy And Bess) akordy noty tab text,
George Gershwin Bess, You Is My Woman Now akordy noty tab text,
George Gershwin Bidin' My Time akordy noty tab text,
George Gershwin Bidin' My Time (Girl Crazy) akordy noty tab text,
George Gershwin Blues Themes From An American In Paris akordy noty tab text,
George Gershwin Blues Themes From I Got Rhythm Variations akordy noty tab text,
George Gershwin But Not For Me akordy noty tab text,
George Gershwin But Not For Me (Girl Crazy) akordy noty tab text,
George Gershwin But Not For You akordy noty tab text,
George Gershwin By Strauss akordy noty tab text,
George Gershwin By Strauss (The Show Is On) akordy noty tab text,
George Gershwin Clap Yo' Hands akordy noty tab text,
George Gershwin Clap Yo' Hands (Oh, Kay!) akordy noty tab text,
George Gershwin Concerto In F (Second Movement) akordy noty tab text,
George Gershwin Could You Use Me akordy noty tab text,
George Gershwin Delishious akordy noty tab text,
George Gershwin Do Do Do akordy noty tab text,
George Gershwin Do It Again akordy noty tab text,
George Gershwin Do It Again (The French Doll) akordy noty tab text,
George Gershwin Do It Again! akordy noty tab text,
George Gershwin Do, Do, Do akordy noty tab text,
George Gershwin Do, Do, Do (Oh, Kay!) akordy noty tab text,
George Gershwin Embraceable Rhythm akordy noty tab text,
George Gershwin Embraceable You akordy noty tab text,
George Gershwin Embraceable You (Girl Crazy) akordy noty tab text,
George Gershwin Fascinating Rhythm akordy noty tab text,
George Gershwin Fascinating Rhythm (Lady Be Good!) akordy noty tab text,
George Gershwin Fascinating Rhythm (Lady, Be Good) akordy noty tab text,
George Gershwin For You, For Me, For Ever More (The Shocking Miss Pilgrim) akordy noty tab text,
George Gershwin For You, For Me, Forevermore akordy noty tab text,
George Gershwin Funny Face akordy noty tab text,
George Gershwin He Loves And She Loves akordy noty tab text,
George Gershwin High Hat akordy noty tab text,
George Gershwin How Long Has This Been Going On akordy noty tab text,
George Gershwin How Long Has This Been Going On? akordy noty tab text,
George Gershwin How Long Has This Been Going On? (Funny Face) akordy noty tab text,
George Gershwin How Long Has This Been Going On? (Rosalie) akordy noty tab text,
George Gershwin I Can't Be Bothered Now akordy noty tab text,
George Gershwin I Got Plenty O' Nuttin' (Porgy And Bess) akordy noty tab text,
George Gershwin I Got Plenty O'nuttin akordy noty tab text,
George Gershwin I Got Plenty O'nuttin' akordy noty tab text,
George Gershwin I Got Rhythm akordy noty tab text,
George Gershwin I Got Rhythm (Girl Crazy) akordy noty tab text,
George Gershwin I Loves You, Porgy (Porgy And Bess) akordy noty tab text,
George Gershwin I Was Doing Alright akordy noty tab text,
George Gershwin Idle Dreams akordy noty tab text,
George Gershwin I'll Build A Stairway To Paradise akordy noty tab text,
George Gershwin I'll Build A Stairway To Paradise (George White's Scandals Of 1922) akordy noty tab text,
George Gershwin In The Mandarin's Orchid Garden akordy noty tab text,
George Gershwin Isn't It A Pity akordy noty tab text,
George Gershwin It Aint Necessarily So akordy noty tab text,
George Gershwin It Ain't Necessarily So akordy noty tab text,
George Gershwin It Ain't Necessarily So (Porgy And Bess) akordy noty tab text,
George Gershwin Ive Got A Crush On You akordy noty tab text,
George Gershwin I've Got A Crush On You akordy noty tab text,
George Gershwin I've Got A Crush On You (Strike Up The Band) akordy noty tab text,
George Gershwin Ive Got Rhythm akordy noty tab text,
George Gershwin K-ra-zy For You akordy noty tab text,
George Gershwin Lady Be Good akordy noty tab text,
George Gershwin Lady Be Good ! akordy noty tab text,
George Gershwin Lets Call The Whole Thing Off akordy noty tab text,
George Gershwin Let's Call The Whole Thing Off akordy noty tab text,
George Gershwin Let's Call The Whole Thing Off (Shall We Dance) akordy noty tab text,
George Gershwin Let's Call The Whole Thing Off (Shall We Dance?) akordy noty tab text,
George Gershwin Liza akordy noty tab text,
George Gershwin Liza (All The Clouds'll Roll Away akordy noty tab text,
George Gershwin Liza (All The Clouds'll Roll Away) akordy noty tab text,
George Gershwin Liza (All The Clouds'll Roll Away) (Show Girl) akordy noty tab text,
George Gershwin Looking For A Boy akordy noty tab text,
George Gershwin Lorelei akordy noty tab text,
George Gershwin Love Is Here To Stay akordy noty tab text,
George Gershwin Love Is Here To Stay (Goldwyn Follies) akordy noty tab text,
George Gershwin Love Is Here To Stay (The Goldwyn Follies) akordy noty tab text,
George Gershwin Love Is Sweeping The Country akordy noty tab text,
George Gershwin Love Walked In akordy noty tab text,
George Gershwin Love Walked In (The Goldwyn Follies) akordy noty tab text,
George Gershwin Maybe akordy noty tab text,
George Gershwin My Cousin In Milwaukee akordy noty tab text,
George Gershwin My Man's Gone Now akordy noty tab text,
George Gershwin My One And Only akordy noty tab text,
George Gershwin My One And Only (What Am I Gonna Do) akordy noty tab text,
George Gershwin Naughty Baby akordy noty tab text,
George Gershwin Nice Work If You Can Get It akordy noty tab text,
George Gershwin Nice Work If You Can Get It (A Damsel In Distress) akordy noty tab text,
George Gershwin Of Thee I Sing akordy noty tab text,
George Gershwin Oh akordy noty tab text,
George Gershwin Oh Lady Be Good! akordy noty tab text,
George Gershwin Oh, Lady Be Good! akordy noty tab text,
George Gershwin Oh, Lady, Be Good akordy noty tab text,
George Gershwin Oh, Lady, Be Good! (Lady, Be Good) akordy noty tab text,
George Gershwin Our Love Is Here To Stay akordy noty tab text,
George Gershwin Piano Concerto In F akordy noty tab text,
George Gershwin Prelude For Piano 1 akordy noty tab text,
George Gershwin Prelude For Piano 2 akordy noty tab text,
George Gershwin Prelude For Piano 3 akordy noty tab text,
George Gershwin Prelude I akordy noty tab text,
George Gershwin Prelude Ii akordy noty tab text,
George Gershwin Prelude Iii akordy noty tab text,
George Gershwin Prelude No.1 (Three Preludes For Piano) akordy noty tab text,
George Gershwin Prelude No.2 (Three Preludes For Piano) akordy noty tab text,
George Gershwin Prelude No.3 (Three Preludes For Piano) akordy noty tab text,
George Gershwin Rhapsody In Blue akordy noty tab text,
George Gershwin Rhapsody In Blue (Opening Themes) akordy noty tab text,
George Gershwin Rhapsody In Blue (Slow Theme) akordy noty tab text,
George Gershwin Rhapsody In Blue (Theme) akordy noty tab text,
George Gershwin 'S Wonderful akordy noty tab text,
George Gershwin 's Wonderful Strike Up The Band akordy noty tab text,
George Gershwin 'S Wonderful (Funny Face) akordy noty tab text,
George Gershwin Scandal Walk akordy noty tab text,
George Gershwin Shall We Dance? akordy noty tab text,
George Gershwin Slap That Bass akordy noty tab text,
George Gershwin So Am I akordy noty tab text,
George Gershwin Somebody Loves Me akordy noty tab text,
George Gershwin Somebody Loves Me (George White's Scandals Of 1924) akordy noty tab text,
George Gershwin Someone To Watch Over akordy noty tab text,
George Gershwin Someone To Watch Over Me akordy noty tab text,
George Gershwin Someone To Watch Over Me (Oh, Kay!) akordy noty tab text,
George Gershwin Someone To Watch Over Mer akordy noty tab text,
George Gershwin Soon akordy noty tab text,
George Gershwin Stiff Uper Lip akordy noty tab text,
George Gershwin Strike Up The Band akordy noty tab text,
George Gershwin Strike Up The Band (Strike Up The Band) akordy noty tab text,
George Gershwin Summertime akordy noty tab text,
George Gershwin Summertime (Porgy And Bess) akordy noty tab text,
George Gershwin Summertime And A Wonam Is A Sometime Thing akordy noty tab text,
George Gershwin Swanee akordy noty tab text,
George Gershwin Swanee (Capitol Revue) akordy noty tab text,
George Gershwin Sweet And Low Down akordy noty tab text,
George Gershwin Sweet And Low Down (Tip-toes) akordy noty tab text,
George Gershwin Sweet And Low-down akordy noty tab text,
George Gershwin S'Wonderful (Funny Face) akordy noty tab text,
George Gershwin That Certain Feeling akordy noty tab text,
George Gershwin That Certain Feeling (Tip Toes) akordy noty tab text,
George Gershwin The Half Of It, Dearie, Blues akordy noty tab text,
George Gershwin The Man I Love akordy noty tab text,
George Gershwin The Man I Love (Lady Be Good!) akordy noty tab text,
George Gershwin The Man I Love (Lady, Be Good) akordy noty tab text,
George Gershwin The Man I Love: Nice Work If You Can Get It (A Damsel In Distress) akordy noty tab text,
George Gershwin The Real American Folk Song (Is A Rag) akordy noty tab text,
George Gershwin Theme (Concerto In F) akordy noty tab text,
George Gershwin Theme From Lullaby akordy noty tab text,
George Gershwin Themes From Blue Monday akordy noty tab text,
George Gershwin Themes From Concerto In F akordy noty tab text,
George Gershwin They All Laughed akordy noty tab text,
George Gershwin They All Laughed (Shall We Dance?) akordy noty tab text,
George Gershwin They Can't Tak That Away From Me akordy noty tab text,
George Gershwin They Can't Take That Away From Me akordy noty tab text,
George Gershwin They Can't Take That Away From Me (Shall We Dance?) akordy noty tab text,
George Gershwin Things Are Looking Up akordy noty tab text,
George Gershwin Tonight's The Night akordy noty tab text,
George Gershwin Waltz (Faust) [Gounod, Charles] akordy noty tab text,
George Gershwin What Causes That? akordy noty tab text,
George Gershwin Who Cares? akordy noty tab text,
George Gershwin Who Cares? (So Long As You Care For Me) akordy noty tab text,
George Gershwin You Is My Woman akordy noty tab text,