Rock  *  Pop  *  Folk  *  Country  *  Jazz  *  Blues  *  Bluegrass  *  Metal  *  Vážná hudba

Filtry

nástroje

Bicí nástroje (1)

Kytara (2)

Dream Theater


Dream Theater - On The Backs of Angels [OFFICIAL VIDEO]

Dream Theater (Z Wikipedie, otevřené encyklopedie)Kapela Dream Theater je americké progmetalové uskupení.

 

Založili jej studenti Berklee College, Mike Portnoy - bicí, John Myung - baskytara a John Petrucci - kytara. Původně vystupovali pod jménem Majesty. Takto vydali jednu demonahrávku a přibrali zpěváka Charlieho Dominiciho. Zjistili, že jméno, které si zvolili má už jistá jazzová formace, a tak si zvolili jméno Dream Theater. Přibírají klávesáka Kevina Moora a v roce 1989 vydávají první album: When Dream and Day Unite. Po tomto albu opouští kapelu zpěvák Dominici kvůli osobním a uměleckým rozporům. Po 3 letech náhrávají nové album Images and Words, už se zpěvákem Jamesem LaBriem. S klávesákem Moorsem nahrají ještě jedno album a pak ho střidá (kvůli profesionálním neshodám) Derek Sherinian. Nahrají jedno album a poté ho vymění Jordan Rudess. V tomto složení zůstávají až do roku 2010, kdy ohlašuje odchod z kapely bubeník Mike Portnoy.

 

Přestože nejsou příliš známí ve středním proudu, po 22 letech od jejich založení se stali jednou z nejvíce komerčně úspěšných skupin hrajících progresivní styl od vrcholu progresivního rocku v sedmdesátých letech. Za nejprodávanější album Dream Theater je považováno album Images and Words (1992), které bylo oceněno cenou Gold Record a které je stále považováno za klíčové album v tvorbě progresivního metalu, i když dosáhlo pouze na 61. příčku v americké hitparádě nejprodávanějších alb, Billboard 200. Druhým nejprodávanějším albem se stalo Awake, které dosáhlo na 32. příčku v Billboard 200. Dream Theater prodali ve Spojených státech přes 2 milióny alb a více než 6 miliónů po celém světě.

 

Skupina je velmi známá díky vysoké technické zdatnosti všech hráčů, kteří vyhráli mnoho ocenění hudebních časopisů. Hráči Dream Theater jsou vysoce uznáváni mezi nejlepšími rockovými a metalovými hráči, takže často spolupracují i s jinými hráči a skupinami. Nejznámějším příkladem je kytarista John Petrucci, který byl pětkrát jmenován třetím kytaristou na G3 tour společně se Stevem Vaiem a Joe Satrianim, což je vícekrát než kterýkoliv jiný pozvaný kytarista. Petrucci tímto jde v šlépějích Erica Johnsona, Roberta Frippa, Yngwieho Malmsteena a dalších významných kytaristů.

 

Dream Theater jsou také známí svými charakteristickými texty, kvalitními koncerty, nezaměnitelným logem, kvalitními audionahrávkami a originálními coververzemi písní.

 

V obchodech najdete skupinu nejčastěji v oddělení hard & heavy. Je to asi proto, že v počátcích své kariéry dělali předskokana skupině Metallica

 

 

Historie

 

1985 - 1990

 

Zakládajícími členy byli roku 1985 John Myung, Mike Portnoy a John Petrucci, tehdy studenti Berklee College of Music v Bostonu. Později přibrali klávesistu Kevina Moora, který se znal z kapely na střední škole s Petruccim. Také do kapely přibyl vokalista Chris Collins.

 

Pětice hráčů si zvolila název Majesty (jméno inspirované Portnoyovám popisem závěrečné části písně „Bastile Day“ od Rush) a tři studenti Berklee odešli ze školy, aby se mohli soustředit na práci v kapele. Jejich první nahrávka stojící za povšimnutí byla takzvaná Majesty demos, sbírka nápadů a demonahrávek, které vyšly v roce 1986. Album vyšlo v nákladu 1000 kusů a prodalo se během 6 měsíců.

 

V listopadu roku 1986, po pár měsících skládání písní a několika koncertech, odešel Chris Collins z kapely vzhledem k rozporům při tvorně písní s ostatními členy kapely. Po roce hledání náhradníka prošel úspěšně konkurzem Charlie Dominici, který byl starší a zkušenější než ostatní členové kapely. Se stabilitou, kterou přineslo Dominiciho působení v kapele, začali Majesty hrát více koncertů po celém New Yorku a na kapelu, která ještě nevydala album, se jim dostalo velké pozornosti.

 

Krátce po Dominiciho vstupu do kapely byli nuceni změnit název, jelikož se objevila jiná kapela se jménem Majesty a hrozila jim soudním procesem. Přemýšleli o spoustě jmen, dokud Portnoyův otec nepřišel s nápadem na název Dream Theater, což bylo jméno nyní už zdemolovaného kina v Monterey v Kalifornii. Dream Theater podepsali v roce 1988 první nahrávací smlouvu s Mechanic (část MCA) a začali pracovat na svém debutovém albu.

 

Album When Dream and Day Unite vyšlo v roce 1989 s menší slávou, než ve kterou kapela doufala. Název alba pocházel z jednoho verše písně na albu „Only a Matter of Time“. Mechanic nakonec porušili některé sliby ohledně financí, které dali kapele, když podepisovala smlouvu. Kapela byla nakonec nucena hrát malé koncerty po New Yorku, aby propagovala svoje album. Promo turné k albu sestávalo z pěti koncertů a všechny byly odehrány v New Yorku nebo na Rhode Island.

 

Po čtvrtém promo koncertě byl Dominici vyhozen z kapely. Brzy potom ale Marillion požádala Dream Theater, aby odehráli koncert v Ritz v New Yorku, takže Dominici dostalo poslední příležitost k vystoupení s kapelou. Bude trvat ještě dva roky, než si Dream Theater najdou nového stálého zpěváka.

 

1991 - 1994

 

Hned po propuštění Dominiciho se Dream Theater rozhodli zrušit smlouvu s Mechanic, začali hledat nového zpěváka a pracovat na materiálech pro své příští album. Do doby, než měli zajištěnou náhradu za zpěváka, napsali většinu hudby pro jejich druhé CD Images and Words.


Logo a symbolika

 

Na počátku své kariéry si Dream Theater přisvojili starý symbol (známý jako Majesty symbol) a psané logo, které se od té doby objevuje na všech jejich promo materiálech. Tyto materiály bývají označeny alespoň jedním oficiálním logem Dream Theater na přední straně obalu s jedinou výjimkou desky Once in a LIVEtime. Přestože skupina upustila od svého původního jména Majesty, symbol zůstal oficiálním logem kapely.

 

Majesty symbol je inspirován pečetí skotské královny Marie a byl přepracovaný Charliem Dominicim pro album When Dream and Day Unite.


Charakteristika písní

 

Dream Theater používají mnoho různých technik pro psaní textů svých písní, což je nejpatrnější v pozdějším období kariéry, jelikož jim jejich nahrávací společnost poskytuje větší volnost při tvorbě textů.

 

Počínaje albem Train of Thought začala kapela úmyslně vkládat do své hudby malé skryté části, jako balíček pro své zapálené fanoušky. Nejznámější z těchto takříkajíc „oříšků“ se objevuje v písni „In the Name of God“ a je to část známého výroku Mike Portnoye – „eat my ass and balls“ (česky: sežer mou prdel i koule) zakódovaný v morseovce šikovně skryté za mixáží písně (hlavně v úseku na 5:50 až 6:07 minutě). Od té doby fanoušci Dream Theater aktivně vyhledávají tyto drobné zvláštnosti, které ovšem příliš nezaujmou běžného posluchače.

 

Některé z technik skládání písní používané skupinou během jejich působení:

 

* Zvuk gramofonu, který je slyšet na konci písně „Finally Free“ na albu Metropolis Pt. 2: Senes from a Memory je stejný jako zvuk na začátku písně „The Glass Prison“ z jejich následujícího alba Six Degrees of Inner Turbulence. Akord, kterým zazní do ztracena konec alba Six Degrees of Inner Turbulence je stejný jako akord ve který se promění píseň „As I Am“ na následujícím albu Train of Thought. Nota kterou hrají klávesy na konci písně „In the Name of God“ z Train of Thought, je stejná jako nota která otvírá píseň „The Root of All Evil“ na dalším albu Octavarium, i když toto album začíná stejnou notou na klavír, kterou i končí.


* Tři části písně „The Glass Prison“ z alba Six Degrees of Inner Turbulence, dvě části písně „This Dying Soul“ z alba Train of Thought a dvě části písně „The Root of All Evil“ z Octavaria obsahují prvních sedm taktů z dvanáctitaktové suity s textem Mika Portnoye, který vypráví o jeho účasti na dvanáctistupňovém protialkoholním programu Billa W. Tyto tři písně sdílejí některé stejné rify, hudební témata i texty. Portnoy projevil svůj zájem o hraní těchto taktů postupně po dokončení suity a každou část zvlášť věnoval Wilsonovi. Písně mají po textové i hudební stránce vztah s písněmi „Mirror“ a „Lie“ z alba Awake, na kterém píseň „Mirror“ pojednává o Portnoyově alkoholismu


* Dream Theatre často používají při komponování techniku, při které rozšiřují části písně pokaždé, když tuto část použijí. Jako příklad můžeme uvést „6:00“ z alba Awake, kde po intru začíná skupina už skoro hrát refrén, ale nezahraje ho a začne s další slokou (v 1:33 minutě). Když má potom znovu přijít refrén, zahrají z něho jen část (v 2:11 minutě). Píseň potom pokračuje a když se opět vrátí k refrénu, zahrají ho už celý (minuta 4:41). Tuto techniku nalezneme také v písních „Peruvian Skies“, „Blind Faith“, „Endless Sacrifice“ a další.


* Hudební citace (hudební téma, lehce přetvořené a použité v jiném hudebním kontextu) je technika, kterou proslavil Charles Ives. Dream Theatre ji použili například zde:
o Sólo v „Take Away my Pain“ (minuta 3:35) je citované v sólu „These Walls“ (minuta 4:43).
o Téma písně „Wait for Slede“ je později použito v písni „Learning to Live“ (minuta 8:11) a také dvakrát v písni „Just Let Me Breathe“ (v minutách 3:39 a 5:21).
o Téma písně „Learning to Live“ je použité v „Another Day“ (minuta 2:53).
o Téma písně „Space-Dye Vest“ je použité hned několikrát na celém albu Awake.
o Jedna z hlavních melodií písně „The Mirror“ je použitá jako outro ve skladbě „Lie“ na albu Awake (minuta 5:14).
o Jedno z témat písně „Erotomania“ je citováno v písni „A Change of Seasons“ (minuta 2:48)
o Jedna z melodických linek v „Metropolis Pt 1 (The Miracle and the Sleeper)“ (minuta 8:28) se opakuje v „Overture 1928“ (minuta 1:34) z alba Metropolis Pt. 2: Senes from a Memory a v druhém refrénu skladby „Home“ (minuta 6:49), kde je změněno pouze jedno slovo. Navíc některé slova z písně „Metropolis Pt 1“ jsou recitovány v „Home“ (minuta 5:17). V podstatě celé Senes from a Memory je plné hudebně-lyrických citací z „Metropolis Pt 1“ a píseň „Dance of Eternity“ je celé zkonstruovaná z různých částí které jsou součástí původního alba. Navíc Mike Portnoy hraje během skladby „Home“ rytmus z „Metropolis Pt 1“ (minuta 2:35). Tento koncept pak vysvětluje na instruktážním DVD s názvem „Liquid Drum Theatre“.


* Části každé písně na alba Octavarium hrají jako pozadí ve čtvrté části písně „Octavarium“ (minuta 18:40). Pořadí písní:
o základ: „Take all of me“ z Root of All Evil (minuta 3:03)
o sekunda: „Don’t let the day go by“ z The Answer Lies Within (minuta 4:21)
o tercie: „Tear Down These Walls For Me“ z These Walls
o kvarta: „I walk beside you“ z I Walk Beside You (minuta 1:06)
o kvinta: „Hysteria“ z Panic Attack (minuta 3:35)
o sexta: „Chat would you say“ z Never Enough (minuta 2:49) – tento úsek je nejlépe slyšitelný
o septima: „All praised and sacrificed sons“ z Sacrificed Sons (minuta 3:26)
o oktáva: „Medicate me“ z Octavarium (minuta 10:08)


* Hudební citace jiných interpretů v hudbě Dream Theater:
o Ve „Fatal Tragedy“ se dvakrát objevuje „Acid Rain“ od Liquid Tension Experiment (stopa 4:21 a 6:33)
o Ve „Sacrified Sons“ se objevuje linka z Teddy Bears Picnic (stopa 7:02)
o Píseň Jingle Bells je na „Octavarium“ (stopa 17:47)
o Battle Hymn of the Republic se objevuje v pozadí písně "In the Name of God" (stopa 12:56)
o Píseň od The Beatles "Within You Without You" se objevuje v písni "To Live Forever" na videu Images and Words: Live in Tokyo


* Texty jiných skladatelů, které se objevují v textech Dream Theater:
o Třetí část „Octavaria“, která se nazývá Full Circle je ódou Mika Portnoye na progresivní rock. Text obsahuje spoustu slovních hříček na seznam jeho blíbených písní, kapel a dalších věcí. Jsou to například: Day Tripper, Lucy In The Sky With Diamonds, Get Back od Beatles, Supper's Ready a The Cinema Show od Genesis, Careful With That Axe Eugene a Yes' Machine Messiah od Pink Floyd, a také My Generation (The Who), Show Me The Way (Peter Frampton), Light My Fire (The Doors), Day For Night (Spock's Beard), Sailing On The Seven Seas of Rhye (Queen), Seize The Day/Diem (téma jejich písně z roku 1995 "A Change Of Seasons"), Gabba Gabba Hey (z písně "Pinhead" by The Ramones), a Hey Hey My My (Neil Young). Uveden je zde i herec Owen Wilson, bývalý vokalista Judas Priest Tim "Ripper" Owens, frontman skupinyVan Halen David Lee Roth, Wilson Phillips, Jack the Ripper, Cheech and Chongův "Dave's not here, man…", a Nightmare Cinema.
o Také na „Octavariu“ (stopa 14:00) je ukázka, osoby říkající „This is where we came“. Tato ukázky je pravděpodobně referencí na „The Wall“ od skupiny Pink Floyd. Na konci The Wall totiž můžeme zaslechnout hlas říkající „Isn’t this where…” a na začáku desky stejný hlas říká “…we came in?” Toto je pravděpodobně ukázkou téma celého Octavaria - jak se věci stále dokola opakují.

 

Mike Portnoy odchází

 

Dne 8. září 2010 bubeník Mike Portnoy ohlásil svůj odchod z kapely. V oficiálním prohlášení uvedl, že potřebuje pauzu.


Diskografie

 

* Black Clouds & Silver Linings (CD, 2009) - Portnoy - bicí, Petrucci - kytary, Myung - basa, Rudess - klávesy, La Brie - zpěv
* Systematic Chaos (CD, 2007) - Portnoy - bicí, Petrucci - kytary, Myung - basa, Rudess - klávesy, La Brie - zpěv
* Score - 20th Anniversary World Tour (3CD, 2006) - Portnoy - bicí, Petrucci - kytary, Myung - basa, Rudess - klávesy, La Brie - zpěv
* Octavarium (CD, 2005)- Portnoy - bicí, Petrucci - kytary, Myung - basa, Rudess - klávesy, La Brie - zpěv
* Live at Budokan (3CD, 2004)- Portnoy - bicí, Petrucci - kytary, Myung - basa, Rudess - klávesy, La Brie - zpěv
* Train Of Thought (CD, 2003)- Portnoy - bicí, Petrucci - kytary, Myung - basa, Rudess - klávesy, La Brie - zpěv
* Six Degrees Of Inner Turbulence (2CD, 2002)- Portnoy - bicí, Petrucci - kytary, Myung - basa, Rudess - klávesy, La Brie - zpěv
* Live Scenes From New York (3CD, 2001)- Portnoy - bicí, Petrucci - kytary, Myung - basa, Rudess - klávesy, La Brie - zpěv
* Through Her Eyes (Single, 2000)- Portnoy - bicí, Petrucci - kytary, Myung - basa, Rudess - klávesy, La Brie - zpěv
* Metropolis Pt. 2: Scenes from a Memory (CD, 1999)- Portnoy - bicí, Petrucci - kytary, Myung - basa, Rudess - klávesy, La Brie - zpěv
* Once In A LIVEtime (2CD, 1998)- Portnoy - bicí, Petrucci - kytary, Myung - basa, Sherinian - klávesy, La Brie - zpěv
* Falling Into Infinity (CD, 1997)- Portnoy - bicí, Petrucci - kytary, Myung - basa, Sherinian - klávesy, La Brie - zpěv
* Hollow Years (Single, 1997)- Portnoy - bicí, Petrucci - kytary, Myung - basa, Sherinian - klávesy, La Brie - zpěv
* A Change Of Seasons (EP, 1995)- Portnoy - bicí, Petrucci - kytary, Myung - basa, Sherinian - klávesy, La Brie - zpěv
* Awake (CD, 1994)- Portnoy - bicí, Petrucci - kytary, Myung - basa, Moore - klávesy, La Brie - zpěv
* The Silent Man (Single, 1994)- Portnoy - bicí, Petrucci - kytary, Myung - basa, Moore - klávesy, La Brie - zpěv
* Lie (Single, 1994)- Portnoy - bicí, Petrucci - kytary, Myung - basa, Moore - klávesy, La Brie - zpěv
* Live At The Marquee (Live EP, 1993)- Portnoy - bicí, Petrucci - kytary, Myung - basa, Moore - klávesy, La Brie - zpěv
* Another Day (Single, 1992)- Portnoy - bicí, Petrucci - kytary, Myung - basa, Moore - klávesy, La Brie - zpěv
* Images And Words (CD, 1992)- Portnoy - bicí, Petrucci - kytary, Myung - basa, Moore - klávesy, La Brie - zpěv
* When Dream And Day Unite (CD, 1989) - Portnoy - bicí, Petrucci - kytary, Myung - basa, Moore - klávesy, Dominici - zpěv

 

Dream Theater - noty, akordy, texty písní, taby

noty na klavír, noty na zpěv, akordy na kytaru, akordy na ukulele, noty na ukulele, noty na akordeon, noty tahací harmoniku, noty na altsaxofon, noty na banjo, noty na baskytaru, noty na Bb nástroje, noty na C nástroje, noty na Eb nástroje, noty na bicí nástroje, noty na cello, noty na čtyřruční klavír, noty na foukací harmoniku, noty na harfu, noty na harmoniku, noty na housle, noty na keyboard, noty na klarinet, noty na kytaru, noty na lesní roh, noty na pozoun, noty na trombón, noty na příčnou flétnu, noty na saxofon, noty na tenorsaxofon, noty na trubku, noty na varhany, noty na violu, noty na zobcovou flétnu, taby na banjo, taby na baskytaru, taby na kytaru, texty písní, noty na dobro, noty havajskou kytaru, noty na steel kytaru, noty na mandolínu, noty na kontrabas, taby na dobro, taby havajskou kytaru, taby na steel kytaru, taby na mandolínu, škola hry na kytaru, škola hry na klavír, škola hry na zobcovou flétnu, škola hry na příčnou flétnu, škola hry na fagot, škola hry na mandolínu, škola hry na banjo, škola hry na baskytaru, škola hry na saxofon, škola hry na ukulele, škola hry na pozoun, škola hry na bicí nástroje, noty na dudy, škola hry na dudy, škola hry na kontrabas, škola hry na varhany, noty na nástroje basového klíče

product_code
Dream Theater Losing Time/Grand Finale akordy noty tab text,
Dream Theater 0,25 akordy noty tab text,
Dream Theater About To Crash akordy noty tab text,
Dream Theater About To Crash (Reprise) akordy noty tab text,
Dream Theater Anna Lee akordy noty tab text,
Dream Theater Another Day akordy noty tab text,
Dream Theater As I Am akordy noty tab text,
Dream Theater Beyond This Life akordy noty tab text,
Dream Theater Blind Faith akordy noty tab text,
Dream Theater Burning My Soul akordy noty tab text,
Dream Theater Caught In A Web akordy noty tab text,
Dream Theater Constant Motion akordy noty tab text,
Dream Theater Disappear akordy noty tab text,
Dream Theater Endless Sacrifice akordy noty tab text,
Dream Theater Erotomania akordy noty tab text,
Dream Theater Fatal Tragedy akordy noty tab text,
Dream Theater Finally Free akordy noty tab text,
Dream Theater Goodnight Kiss akordy noty tab text,
Dream Theater Hell's Kitchen akordy noty tab text,
Dream Theater Hollow Years akordy noty tab text,
Dream Theater Home akordy noty tab text,
Dream Theater Honor Thy Father akordy noty tab text,
Dream Theater In The Name Of God akordy noty tab text,
Dream Theater Innocence Faded akordy noty tab text,
Dream Theater Just Let Me Breathe akordy noty tab text,
Dream Theater Learning To Live akordy noty tab text,
Dream Theater Lie akordy noty tab text,
Dream Theater Lifting Shadows Off A Dream akordy noty tab text,
Dream Theater Lines In The Sand akordy noty tab text,
Dream Theater Metropolis Part 1: The Miracle And The Sleeper akordy noty tab text,
Dream Theater Metropolis Part 2: Scene II - Overture 1928 akordy noty tab text,
Dream Theater Metropolis Part 2: Scene III - Fatal Tragedy akordy noty tab text,
Dream Theater Metropolis Part 2: Scene III - Through My Words akordy noty tab text,
Dream Theater Metropolis Part 2: Scene IV - Beyond This Life akordy noty tab text,
Dream Theater Metropolis Part 2: Scene IX - Finally Free akordy noty tab text,
Dream Theater Misunderstood akordy noty tab text,
Dream Theater New Millennium akordy noty tab text,
Dream Theater One Last Time akordy noty tab text,
Dream Theater Overture akordy noty tab text,
Dream Theater Overture 1928 akordy noty tab text,
Dream Theater Peruvian Skies akordy noty tab text,
Dream Theater Pull Me Under akordy noty tab text,
Dream Theater Regression akordy noty tab text,
Dream Theater Scarred akordy noty tab text,
Dream Theater Scene Seven: 1. The Dance Of Eternity akordy noty tab text,
Dream Theater Scene Six: Home akordy noty tab text,
Dream Theater Six Degrees Of Inner Turbulence akordy noty tab text,
Dream Theater Solitary Shell akordy noty tab text,
Dream Theater Space-dye Vest akordy noty tab text,
Dream Theater Strange Deja Vu akordy noty tab text,
Dream Theater Stream Of Consciousness akordy noty tab text,
Dream Theater Surrounded akordy noty tab text,
Dream Theater Take Away The Pain akordy noty tab text,
Dream Theater Take The Time akordy noty tab text,
Dream Theater The Glass Prison akordy noty tab text,
Dream Theater The Great Debate akordy noty tab text,
Dream Theater The Home Of Eternity akordy noty tab text,
Dream Theater The Mirror akordy noty tab text,
Dream Theater The Silent Man akordy noty tab text,
Dream Theater The Spirit Carries On akordy noty tab text,
Dream Theater The Test That Stumped Them All akordy noty tab text,
Dream Theater This Dying Soul akordy noty tab text,
Dream Theater Through Her Eyes akordy noty tab text,
Dream Theater Through My Words akordy noty tab text,
Dream Theater Trial Of Tears I. Its Raining Ii. Deep In Heaven Iii. The Wasteland akordy noty tab text,
Dream Theater Under A Glass Moon akordy noty tab text,
Dream Theater Under The Glass Moon akordy noty tab text,
Dream Theater Vacant akordy noty tab text,
Dream Theater Voices akordy noty tab text,
Dream Theater Wait For Sleep akordy noty tab text,
Dream Theater War Inside My Head akordy noty tab text,
Dream Theater Wither akordy noty tab text,
Dream Theater You Not Me akordy noty tab text,