Rock  *  Pop  *  Folk  *  Country  *  Jazz  *  Blues  *  Bluegrass  *  Metal  *  Vážná hudba

Filtry

nástroje

Mandolína (56)

Mandolína


Mandolína (Z Wikipedie, otevřené encyklopedie)
 

Mandolína je strunný hudební nástroj vzhledem někomu snad připomínající kytaru, vyvinula se podle některých názorů ve středověku z loutny, podle jíných z mandory nebo kvinterny. Dnešní podobu mandolíny získaly v sedmnáctém století v Neapoli. Používaly se jako sólové i doprovodné nástroje, často též (podobně jako dříve mandory) jako horní sbor loutnových a později kytarových orchestrů.

 

Mandolina je laděna stejně jako housle (G-D-A-E). (Některé skupiny středověké hudby používají mandolíny v kvinternovém ladění, zvukový efekt je, vzhledem k blízkému příbuzenství nástrojů, nebezpečně podobný.) Struny jsou zdvojené. Má výrazný pronikavý zvuk a hraje doprovody - údery na druhou dobu, seknutí. Používají se také ozdoby jako tremolo nebo vybrnkání sóla. V současné době je hra na mandolínu stále rozšířenější, obzvláště v bluegrassu, jinak spíše zřídkavě ve folku nebo rocku.

 

V dnešní době se používá celá řada typů mandolíny. Jedna z nejrozšířenějších je mandolína využívaná hráči country - je často elektroakustická a je opatřena snímačem. Nemá kulatý ozvučný otvor uprostřed, ale dva úzké na stranách ozvučné desky - podobně, jako housle. Tento typ mandolíny dodává mnoho světových výrobců - nejznámější je asi Fender (který ovšem většinu nástrojů dnes vyrábí v Číně). Klasické mandolíny bývají dvou základních typů: a) s rovnou zadní deskou b) se zadní deskou vypouklou, vyrobenou z dýh střídavě světlé a tmavé barvy - tento typ bývá označován, jako tzv.: "portugalská mandolína" , neboli "portugalka". Poměrně kvalitní klasické mandolíny vyráběl mnoho desítek let i český závod CREMONA. Jejich výroba byla však nedávno zastavena, protože záplava čínského zboží představuje cenově neporazitelnou konkurenci.

 

Mandolína - noty, akordy, texty písní, taby

noty na klavír, noty na zpěv, akordy na kytaru, akordy na ukulele, noty na ukulele, noty na akordeon, noty tahací harmoniku, noty na altsaxofon, noty na banjo, noty na baskytaru, noty na Bb nástroje, noty na C nástroje, noty na Eb nástroje, noty na bicí nástroje, noty na cello, noty na čtyřruční klavír, noty na foukací harmoniku, noty na harfu, noty na harmoniku, noty na housle, noty na keyboard, noty na klarinet, noty na kytaru, noty na lesní roh, noty na pozoun, noty na trombón, noty na příčnou flétnu, noty na saxofon, noty na tenorsaxofon, noty na trubku, noty na varhany, noty na violu, noty na zobcovou flétnu, taby na banjo, taby na baskytaru, taby na kytaru, texty písní, noty na dobro, noty havajskou kytaru, noty na steel kytaru, noty na mandolínu, noty na kontrabas, taby na dobro, taby havajskou kytaru, taby na steel kytaru, taby na mandolínu, škola hry na kytaru, škola hry na klavír, škola hry na zobcovou flétnu, škola hry na příčnou flétnu, škola hry na fagot, škola hry na mandolínu, škola hry na banjo, škola hry na baskytaru, škola hry na saxofon, škola hry na ukulele, škola hry na pozoun, škola hry na bicí nástroje, noty na dudy, škola hry na dudy, škola hry na kontrabas

song
Alabama Jubilee
Autumn Leaves
Black Mountain Rag
Cold Frosty Morning
Dear Old Dixie
Drunken Hiccups
East Tennessee Blues
Eighth Of January
El Cumbanchero
Fireball Mail
Flop Eared Mule
Foggy Mountain Breakdown
Gold Rush
Great Balls Of Fire
Ground Hog
How Great Thou Art
Cheep Mountain
Jerusalem's Ridge
June Apple
Limehouse Blues
Muddy Roads
Nuages
Orange Blossom Special
Pretty Saro
Rawhide
Red Wing
Roanoke
Sandy River Belle
Slipped Disc
Stardust
Stumbling
Tater Patch
Tennessee Waltz
The Entertainer
Wayfaring Stranger
Wheel Hoss
Wild Rose Of The Mountain
Wolves-A-Howlin'
Yesterday
You Are My Sunshine