Rock  *  Pop  *  Folk  *  Country  *  Jazz  *  Blues  *  Bluegrass  *  Metal  *  Vážná hudba

Louis Armstrong


Louis Armstrong (Z Wikipedie, otevřené encyklopedie)
 

Louis Daniel Armstrong (4. srpna 1901?, New Orleans - 6. července 1971, New York) - známý také pod přezdívkami Pops a Satchmo (v překladu něco jako „Velká huba“), byl slavný americký jazzový trumpetista a zpěvák. Je považován za jednoho z nejvýznamnějších jazzových umělců 20. století.

 

Životopis


Dětství

 

Narodil se pravděpodobně v roce 1901 v chudé černošské čtvrti v New Orleansu. Datum Armstrongova narození je však obestřeno záhadou: sám Armstrong jej uváděl na Den nezávislosti roku 1900 (4. červenec 1900), což bylo v Americe velice oblíbené datum u všech Američanů, kteří neměli rodný list. Místo 4. července 1900 se nejčastěji oficiálně uvádí 4. srpen 1901. Existují však seriózní odhady, že to bylo o několik let dříve. Údajně neexistuje jakýkoliv doklad o jeho existenci do jeho osmnácti let.

 

Jeho otec Willie Armstrong byl patrně silná osobnost, ale se synem a jeho matkou se prakticky vůbec nestýkal. Měl jinou rodinu. Louis ho popsal slovy: „Ostrý vysoký chlap, stejně šikovný jako dobře stavěný. (…) Neměl čas mě cokoliv naučit, měl moc práce s lítáním za holkami.“ Jeho nezájem nesl těžce i v dospělosti a snažil se tohle bílé místo zaplňovat jinými vztahy. Louis byl přenechán matkou na výchovu tchyni, zatímco se sama přestěhovala do Perdido Street, přímo do samého středu černošského Storyvillu. Pro Louise poslala až kolem roku 1905, aby se staral o ni, tehdy nemocnou, a o jeho tříletou sestřičku Beatrice, přezdívanou Mama Lucy. Chodil do školy, kde se naučil číst, psát a počítat. Často musel shánět jídlo sám, jelikož jeho matka byla pryč i několik dní. Prodával noviny, dělal poslíčka prostitutkám, občas něco ukradl nebo hrál kostky, které hrál celý život. Od deseti let se cítil být hlavou rodiny. Nakonec skončil v polepšovně za střelbu z bujarosti na Silvestra[1]. Zde se naučil hrát na kornet. Svůj první kornet získal od Joea Olivera, kapelníka jazzové hot skupiny.


Začátky kariéry

 

Od roku 1918 působil v souboru Kid Ory´s Brown Skinned Babies. Později hrál v Tuxedo Brass Bandu a současně i na parníku v orchestru Fata Marablea (stálé angažmá pak v letech 1919 - 1921). Následovala skupina Paula Domingueze a trio Shelbyho Singletona. Od roku 1922 působí v Chicagu, ve skupině King Oliver´s Creole Jazz Band. S ní také v roce 1923 poprvé nahrával (skladby Dippermouth Blues, Chimes Blues, Snag Rag atd.). Nahrával také s vlivnými skupinami Hot Five (založeno 1935) a Hot Seven (založeno 1927).

 

Po čase se do něj zamilovala Lillian Hardinová a začala se o něho starat. Zorganizovala svůj i Louisův rozvod (první Armstrongova žena byla prostitutka) a roku 1924 vystrojila svatbu.

 

Zní to jako kýč, ale vyprávěla to poslední Armstrongova žena Lucille: koupila vánoční stromeček a postavila ho do hotelového pokoje. Když odcházeli spát a Louis byl stále jak dítě u vytržení ze světýlek na něm, chtěla je zhasnout. „Ne, nech to svítit,“ bránil se Armstrong, „to je první vánoční stromeček, který jsem kdy měl.“ Bylo mu čtyřicet.


Na vrcholu slávy

 

Od roku 1944 hrál s tradičně zaměřenou skupinou AllStars. Od roku 1925 začal kapely i řídit. Nahrával první snímky pro značku (label) Okeh pod hlavičkou L.A. And His Hot Five (m.j. slavné sklady Big Butter And Egg Man, Come Back Sweet Papa, V.S.O.P., Hotter Than That, Savoy Blues atd.). Obdobně významný je i jeho následný soubor Hot Seven (např. skladby Alligator Crawl, Potato Head Blues …). V letech 1928-1929 vedl proměnlivou formaci Savoy Ballroom Five. V období 1929-1947 působil průběžně s vlastními velkými orchestry, jejichž hudebními šéfy byli Carroll Dickerson, Zilmer Randolph a Luis Carl Russell. V Evropě vystoupil poprvé v roce 1932, jeho pražský koncert v roce 1965 se pro mnoho jeho českých a slovenských fanoušků stal nezapomenutelným hudebním zážitkem. Kromě hudby se věnoval i herectví. Objevil se v dramatu Ex : flame z roku 1930, v komedii Pennies From Heaven (1936). Dále pak ve filmech Artist And Models, Dr. Rhythm, Everyday Day´s A Holiday a Going Places (všechny 1938),Cabin In The Sky (1943), Jam Session (1944), A Song Is Born (1948), The Strip (1951), High Society (1956), Hello Dolly! (1969). V r. 1939 také hrál v muzikálu Swingin´ The Dream (na Broadwayi).

 

Byl jednou z osobností, jež předurčily hudební tvář celého století. Vyrůstal v dost primitivním prostředí, a proto věřil, že když naplno a bez zábran vyjádří to, co cítí, je to v pořádku a nemusí se nijak ospravedlňovat. V tomto přirozeném vyjadřování tkvělo jeho kouzlo osobnosti. Byl jednou z nejznámějších osobností neworleanského jazzu. Po celý svůj život zůstal věrným přívržencem raných improvizací s krátkými obdobími orchestrální swingové hudby a typickým představitelem hot-jazzu.

 

Někteří kritici mu vyčítali přílišnou podbízivost bělošskému obecenstvu. Jeho posuňky, grimasy a výstřední přehánění „černošství“ však byly především doplňky jeho představení. Armstrong byl dokonalý profesionál, takže kromě mistrovského zvládnutí hudebního nástroje musel být i showmanem, poskytujícím zábavnou podívanou.

 

Po jeho boku mnoho let vystupovala i „lady jazz“ Ella Fitzgeraldová.

 

První infarkt jej postihl už v roce 1959. Říká se, že když 6. července 1971 umíral, tak se na své smrtelné posteli smál.

 

Má hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy.


Diskografie

 

* Louis Armstrong Plays the Blues (Riverside 1924)
* New Orleans Jazz (Decca 1940)
* Satchmo Sings (Decca 1947)
* Satchmo at Symphony Hall [live] (Decca 1947)
* Satchmo at Symphony Hall, Vol. 2 [live] (Decca 1947)
* New Orleans Days (Decca 1950)
* Jazz Concert [live] (Decca 1950)
* New Orleans Nights (Decca 1950)
* Satchmo on Stage [live] (Decca 1950)
* Satchmo Serenades (Decca 1950)
* New Orleans to New York (Decca 1950)
* Satchmo at Pasadena [live] (Decca 1951)
* Louis Armstrong Plays W.C. Handy (Columbia / Legac 1954)
* Latter Day Louis (Decca 1954)
* Louis Armstrong Sings the Blues (RCA 1954)
* Satch Plays Fats: The Music of Fats Waller (Columbia / Legac 1955)
* Satchmo the Great [live] (Columbia 1955)
* Ambassador Satch (Columbia 1955)
* Great Chicago Concert 1956 [live] (Columbia 1956)
* American Jazz Festival at Newport [live] (Columbia 1956)
* Ella and Louis (Verve 1956)
* At Pasadena Civic Auditorium, Vol. 1 [live] (GNP 1956)
* Louis Under the Stars (Verve 1957)
* Porgy and Bess (Verve 1957)
* Louis Armstrong Meets Oscar Peterson (Verve 1957)
* Louis and the Angels (Decca 1957)
* Satchmo in Style (Decca 1959)
* Louis & the Dukes of Dixieland (Audio Fidelity 1960)
* Happy Birthday, Louis! Armstrong & His… [live] (Omega 1960)
* Paris Blues (United Artists 1960)
* Louis Armstrong and Duke Ellington (Roulette 1961)
* Armstrong/Ellington: Together for the First… (Mobile 1961)
* Together for the First Time (Mobile 1961)
* Hello, Dolly (MCA 1963)
* Satchmo [Decca] (Decca 1964)
* Louis (Mercury 1964)
* I Will Wait for You (Brunswick 1967)
* The Satchmo Way (Walt Disney 1968)
* What a Wonderful World (RCA 1970)
* Louis Armstrong Meets Oscar Peterson ([Import… Polygram 2000)
* Louis Live (Demand 2000)
* The Katanga Concert [live] (Milan 2000)
* In Concert [live] (Special Music 2001)
* What a Wonderful World [In Concert] [live] (Special Music 2001)
* Best Live Concert, Vol. 1 (Verve 2001)
* La Vie en Rose ([Import] Import 2001)
* Best Live Concert, Vol. 2 (Verve 2001)

 

Louis Armstrong - noty, akordy, texty písní, taby

noty na klavír, noty na zpěv, akordy na kytaru, akordy na ukulele, noty na ukulele, noty na akordeon, noty tahací harmoniku, noty na altsaxofon, noty na banjo, noty na baskytaru, noty na Bb nástroje, noty na C nástroje, noty na Eb nástroje, noty na bicí nástroje, noty na cello, noty na čtyřruční klavír, noty na foukací harmoniku, noty na harfu, noty na harmoniku, noty na housle, noty na keyboard, noty na klarinet, noty na kytaru, noty na lesní roh, noty na pozoun, noty na trombón, noty na příčnou flétnu, noty na saxofon, noty na tenorsaxofon, noty na trubku, noty na varhany, noty na violu, noty na zobcovou flétnu, taby na banjo, taby na baskytaru, taby na kytaru, texty písní, noty na dobro, noty havajskou kytaru, noty na steel kytaru, noty na mandolínu, noty na kontrabas, taby na dobro, taby havajskou kytaru, taby na steel kytaru, taby na mandolínu, škola hry na kytaru, škola hry na klavír, škola hry na zobcovou flétnu, škola hry na příčnou flétnu, škola hry na fagot, škola hry na mandolínu, škola hry na banjo, škola hry na baskytaru, škola hry na saxofon, škola hry na ukulele, škola hry na pozoun, škola hry na bicí nástroje, noty na dudy, škola hry na dudy, škola hry na kontrabas, škola hry na varhany

song
Louis Armstrong Ain't Misbehavin' akordy noty tab text,
Louis Armstrong Blueberry Hill akordy noty tab text,
Louis Armstrong Cabaret akordy noty tab text,
Louis Armstrong Down By The Riverside akordy noty tab text,
Louis Armstrong Dream A Little Dream Of Me akordy noty tab text,
Louis Armstrong Go Down Moses akordy noty tab text,
Louis Armstrong Hello Dolly akordy noty tab text,
Louis Armstrong Jeepers Creepers akordy noty tab text,
Louis Armstrong Just A Gigolo akordy noty tab text,
Louis Armstrong Kiss Of Fire akordy noty tab text,
Louis Armstrong Let's Call The Whole Thing Off akordy noty tab text,
Louis Armstrong Nobody Knows The Trouble I've Seen akordy noty tab text,
Louis Armstrong Only You (And You Alone) akordy noty tab text,
Louis Armstrong Sweet Georgia Brown akordy noty tab text,
Louis Armstrong Tiger Rag (Hold That Tiger!) akordy noty tab text,
Louis Armstrong We Have All The Time In The World akordy noty tab text,
Louis Armstrong What A Wonderful World akordy noty tab text,
Louis Armstrong When The Saints Go Marching In akordy noty tab text,
Louis Armstrong When You're Smiling akordy noty tab text,