Rock  *  Pop  *  Folk  *  Country  *  Jazz  *  Blues  *  Bluegrass  *  Metal  *  Vážná hudba

Filtry

nástroje

C nástroje (1)

Kytara (5)

Joe Pass


Joe Pass (Z Wikipedie, otevřené encyklopedie)
 

Joe Pass (rozený Joseph Anthony Jacobi Passalacqua) (* 13. ledna 1929, New York - † 23. května 1994) byl americký jazzový kytarista. Vynikal rozsáhlým využitím herní techniky zvané walking-bass spojené akordickým způsobem hry melodie. Měl vynikající znalost akordových průběhů.

 

Životopis

 

Narodil se ve městě New Brunswick ve státě New Jersey. Narodil se do nehudební rodiny, jeho otec Mariano Passalacqua pracoval v ocelárně jako dělník. Jako dítě spatřil portrét herce Gene Autry coby kovboje hrajícího na kytaru a právě díky tomuto začal hrát na kytaru. První kytaru dostal v devíti letech (model Harmony v ceně 17 dolarů). Otec brzy rozpoznal jeho talent a neustále ho podporoval v další hře.

 

Již ve 14. letech začal koncertovat a hrál s kapelou Fronted (Tony Pastor a Charlie Barnet), kde nadále rozšiřoval a zdokonaloval své hudební dovednosti. Později začal cestovat s menšími jazzovými skupinami až se nakonec přestěhoval z Pensylvánie do New Yorku. V roce 1950 se stal obětí drog a hodně utrácel. Z drogové závislosti ho vyléčil až pobyt na rehabilitačním programu v Synanon Center. Během této terapie neustále hrál na kytaru a dále prohluboval své dovednosti. Po patnácti měsících v Synanon (roku 1961) nahrál společně s Arnoldem Rossem album s názvem Sounds of Synanon. Během celého léčebného pobytu v Synanon Center Pass neměl svou kytaru a využíval nástroj Fender, který byl vlastnictvím Synanon Center.


Kariéra

 

Během roku 1960 nahrál sérii alb pro vydavatelství Pacific Jazz Records, včetně ranné Catch Me, 12-String Guitar, For Django a Simplicity. V roce 1963 Pass obdržel cenu New Star Award udělovanou časopisem Downbeat. Na začátku sedmdesátých let zahájil spolupráci s Herbem Ellisem se kterým pravidelně vystupovali v jazzovém klubu Donte v Los Angeles. Vyvrcholení této spolupráce bylo nahrávání společného alba Jazz/Concord (#CJS-1) v novém vydavatelství Concord Jazz. Společně s Passem a Ellisem na tomto albu spolupracovali basista Ray Brown a bubeník Jake Hanna. Věnoval se také vzdělávací činnosti a vydal několik učebnic kytarové improvizace pro studenty jazzu (psané Billem Thrasherem).

 

V roce 1974 vydal své sólové album Virtuoso a to nově pod vydavatelstvím Pablo Records. Také v roce 1974 pokračoval v tomto vydavatelství s novým albem The Trio featuring Pass (Joe Pass, Oscar Peterson, Niels-Henning Ørsted Pedersen). Roku 1975 získává Trio cenu Grammy, jako nejlepší jazzová skupina. Stejně často jako nahrával pro společnost Pablo Records, spolupracoval s Benny Carterem, Milt Jacksonem, Herbem Ellisem, Zoot Simsem, Duke Ellingtonem, Dizzy Gillespiem, Ellou Fitzgerald, Countem Basiem a spoustou dalších.

 

S Ellou Fitzgerald nahrál celkem čtyři alba a všechny pod hlavičkou Pablo Records: Take Love Easy (1973), Fitzgerald and Pass... Again (1976), Speak Love (1983), Easy Living (1986).

 

Joe Pass zemřel na rakovinu jater v Los Angeles ve státě Kalifornie ve věku 65 let.


Vybavení


Kytary

 

* Gibson ES-175 - Hlavní nástroj, který dostal poprvé v roce 1963 od Mike Peakse.
* D'Aquisto - Od roku 1970 hrál na Signature model Joe Pass.
* Fender Jazzmaster - Na tuto kytaru hrál pouze během pobytu v Synanon Center v Kalifornii.
* Ibanez Joe Pass - Používal ji v letech 1980-1990 na ni na základě smlouvy s firmou Ibanez.
* Gibson L-5
* Gibson Super 400

 

Aparatura

 

* kombo Polytone Mini-Brute (110W, repro 12")

 

Joe Pass - noty, akordy, texty písní, taby

noty na klavír, noty na zpěv, akordy na kytaru, akordy na ukulele, noty na ukulele, noty na akordeon, noty tahací harmoniku, noty na altsaxofon, noty na banjo, noty na baskytaru, noty na Bb nástroje, noty na C nástroje, noty na Eb nástroje, noty na bicí nástroje, noty na cello, noty na čtyřruční klavír, noty na foukací harmoniku, noty na harfu, noty na harmoniku, noty na housle, noty na keyboard, noty na klarinet, noty na kytaru, noty na lesní roh, noty na pozoun, noty na trombón, noty na příčnou flétnu, noty na saxofon, noty na tenorsaxofon, noty na trubku, noty na varhany, noty na violu, noty na zobcovou flétnu, taby na banjo, taby na baskytaru, taby na kytaru, texty písní, noty na dobro, noty havajskou kytaru, noty na steel kytaru, noty na mandolínu, noty na kontrabas, taby na dobro, taby havajskou kytaru, taby na steel kytaru, taby na mandolínu, škola hry na kytaru, škola hry na klavír, škola hry na zobcovou flétnu, škola hry na příčnou flétnu, škola hry na fagot, škola hry na mandolínu, škola hry na banjo, škola hry na baskytaru, škola hry na saxofon, škola hry na ukulele, škola hry na pozoun, škola hry na bicí nástroje, noty na dudy, škola hry na dudy, škola hry na kontrabas, škola hry na varhany

song
Joe Pass Have You Met Miss Jones akordy noty tab text,
Joe Pass I Can't Get Started akordy noty tab text,
Joe Pass In Your Own Sweet Way akordy noty tab text,
Joe Pass On Green Dolphin Street akordy noty tab text,
Joe Pass 'round Midnight akordy noty tab text,
Joe Pass Sweet Lorraine akordy noty tab text,
Joe Pass The Man I Love akordy noty tab text,