Rock  *  Pop  *  Folk  *  Country  *  Jazz  *  Blues  *  Bluegrass  *  Metal  *  Vážná hudba

Ella Fitzgerald


Ella Fitzgeraldová (Z Wikipedie, otevřené encyklopedie)
 

Ella Fitzgeraldová (25. dubna 1917, Newport News, Virginie, USA – 15.června 1996, Beverly Hills, Kalifornie, USA) byla americká jazzová zpěvačka. Za svůj život napsala a nazpívala stovky oblíbených písní. Ella Fitzgerald, též nazývána "First Lady of Song", patřila po více než půl století (!) mezi nejpopulárnější jazzové zpěvačky v USA. Během svého života obdržela 13 cen "Grammy" a vydala více než 40 alb.

 

Její dominantou byl precizní, temperamentní a "nestárnoucí" hlas s nádhernou barvou a rozsahem tři oktávy. Originálním způsobem dokazala podat pomalé jazzové balady stejně famózně jako temperamentní živé songy. Fascinující byla především její úžasná schopnost hlasové improvizace - scatu, dokázala svým hlasem napodobit zvuk nástrojů celého bandu. Ella Fitzgerald spolupracovala během své kariéry s takřka všemi jazzovými ikonami (Duke Ellington, Count Basie, Nat King Cole, Louis Armstrong, Frank Sinatra, Benny Goodman ad.). Respektive, je to možno formulovat spíše tak, že mnoho jazzových umělců mělo to štestí spolupracovat s Ellou Fitzgeraldovou.

 

 

Život


Mládí

 

V dětství chtěla být tanečnicí, ale i přesto velmi ráda poslouchala desky Louise Armstronga, Binga Crosbyho a The Boswell Sisters. Conee Boswellovou, zpěvačku z The Boswell Sisters, přímo zbožňovala. Později o ní řekla: „Máma jednou přinesla domů jednu z jejích desek, no a já si ji prostě zamilovala… Hodiny a hodiny jsem zkoušela zpívat tak jako ona.“

 

Její matka zemřela při autonehodě, když jí bylo 15 let. Tehdy zůstala s přítelem svojí matky, ovšem ten krátce nato zemřel na infarkt. Po těchto dramatických událostech téměř přestala chodit do školy. To byl také jeden z důvodů, proč si našla práci barmanky v jednom nevěstinci a proč si našla nové přátele z okruhu místní mafie. Poté, co měla problémy s policií, byla svěřena do opatrovnictví a poslána do církevní školy. Z té ale brzy utekla a krátce žila jako bezdomovec.

 

Její první vystoupení se odehrálo v roce 1934 na soutěži mladých talentů v Harlemu v New Yorku. Původně byla sice rozhodnutá, že na pódiu bude pouze tančit, ale potom si to nechala přeci jen rozmluvit a rozhodla se pro zpěv. Vybrala si dvě skladby z repertoáru Conee Boswellové a nakonec tuto soutěž vyhrála.


Pěvecká kariéra

 

Její pěvecký talent tím byl odhalen a ještě v roce 1934 začala její profesionální kariéra, když ji Benny Carter přijal do známé kapely Chicka Webba. Nastupovala za honorář 12 a půl dolaru týdně (přitom plat hudebníka byl kolem 60 dolarů). Za rok nato už ovšem vydělávala desetinásobek.

 

Po Webbově smrti v roce 1939 se jí podařilo dát dohromady vlastní kabaretní scénu. Na výsluní se však ocitla teprve roku 1950 díky manažerovi Normanu Granzovi, který pro ni vybíral z hudebních textů i doprovodu jen to nejlepší. Důležitým člověkem v jejím životě byl také kontrabasista Ray Brown. Nejenom, že ji doprovázel na jevišti, ale na pár let se stal i jejím manželem. Sice se rozešli, ale to neznamenalo konec jejich spolupráce.

 

Své první dlouhodobé profesionální angažmá spojila se společností Decca. Po dobu deseti let pro ni nazpívala celou řadu písní, které se v jejím podání staly nesmrtelnými, jako třeba It's only a paper moon, Old Devil Moon, How High the Moon - je zajímavé, v kolika jejích písních se vyskytoval právě Měsíc. V dalších gramofonových společnostech pak natočila svoje největší hity: Duben v Paříži, Pokaždé si říkáme sbohem, Láska na prodej a další.

 

Její vrcholná kariéra v letech 1959 až 1967 vydala na devatenáctidílný zpěvník s téměř dvěma a půl stovkami písní. First Lady of Song vynikala ve scatových pasážích i pěvecké improvizaci, projevovala velký cit pro jazzový rytmus i pro humor a stesk lidových balad, okouzlovala publikum svým hlasem a zabarvením. Jako první zpěvačka populární hudby byla oceněna státním vyznamenáním pro umělce. Výrazně se zapsala do dějin americké hudby.

 

V jejím repertoáru nebyl nikdy jenom jazz. Vždycky zpívala i gospely, blues, balady, soul, ale i písně kovbojů. Vystupovala také v Praze, stalo se tak v roce 1969. Zpívala s tanečními orchestry, ale stejně měla ráda jazzové bigbandy. Vystupovala však třeba i s jedinou doprovodnou kytarou. Moc ráda měla duety. K nejpopulárnějším patří ty s Louisem Armstrongem. Primát tady určitě drží árie z Gershwinovy jazzové opery Porgy a Bess. Jak sama ráda říkala, celý život seděla na dvou židlích. Jedna byla jazzová, druhá popová. Její práce v nahrávacím studiu byla pokaždé dokonalá, mnohým začínajícím zpěvákům a zpěvačkám byla vzorem.

 

K stáru ji však zrazovalo srdce. Měla voperovaný kardiostimulátor, skoro neviděla a na jevišti musela sedět. Přesto na ni stále chodily davy lidí. A to až do 15. června roku 1996, kdy zemřela v Los Angeles. Navzdory neobyčejné popularitě zůstala prostou a nekomplikovanou bytostí. Ve svém nitru byla stále tím děvčátkem, které ztratilo svůj žlutý košík v písni A-Tisket, A-Tasket. Byla a zůstane pro všechny své příznivce (a jsou jich dodnes miliony) The First Lady Of Song, první dámou písně.

 

Má hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy.

 

Ella Fitzgerald - noty, akordy, texty písní, taby

noty na klavír, noty na zpěv, akordy na kytaru, akordy na ukulele, noty na ukulele, noty na akordeon, noty tahací harmoniku, noty na altsaxofon, noty na banjo, noty na baskytaru, noty na Bb nástroje, noty na C nástroje, noty na Eb nástroje, noty na bicí nástroje, noty na cello, noty na čtyřruční klavír, noty na foukací harmoniku, noty na harfu, noty na harmoniku, noty na housle, noty na keyboard, noty na klarinet, noty na kytaru, noty na lesní roh, noty na pozoun, noty na trombón, noty na příčnou flétnu, noty na saxofon, noty na tenorsaxofon, noty na trubku, noty na varhany, noty na violu, noty na zobcovou flétnu, taby na banjo, taby na baskytaru, taby na kytaru, texty písní, noty na dobro, noty havajskou kytaru, noty na steel kytaru, noty na mandolínu, noty na kontrabas, taby na dobro, taby havajskou kytaru, taby na steel kytaru, taby na mandolínu, škola hry na kytaru, škola hry na klavír, škola hry na zobcovou flétnu, škola hry na příčnou flétnu, škola hry na fagot, škola hry na mandolínu, škola hry na banjo, škola hry na baskytaru, škola hry na saxofon, škola hry na ukulele, škola hry na pozoun, škola hry na bicí nástroje, noty na dudy, škola hry na dudy, škola hry na kontrabas, škola hry na varhany

product_code
Ella Fitzgerald A Fine Romance akordy noty tab text,
Ella Fitzgerald A Fine Romance [Kern, Jerome] akordy noty tab text,
Ella Fitzgerald A-Tisket A-Tasket [Fitzgerald, E.][Feldman, Al] akordy noty tab text,
Ella Fitzgerald Basin Street Blues [Williams, Spencer] akordy noty tab text,
Ella Fitzgerald Bewitched akordy noty tab text,
Ella Fitzgerald Blue Moon akordy noty tab text,
Ella Fitzgerald But Not For Me akordy noty tab text,
Ella Fitzgerald Ev'ry Time We Say Goodbye akordy noty tab text,
Ella Fitzgerald Ev'ry Time We Say Goodbye [Porter, Cole] akordy noty tab text,
Ella Fitzgerald Gone With The Wind akordy noty tab text,
Ella Fitzgerald Hey Jude akordy noty tab text,
Ella Fitzgerald How High The Moon [Lewis, Morgan] [Hamilton, Nancy] akordy noty tab text,
Ella Fitzgerald Cheeck To Cheeck [Berlin, I.] akordy noty tab text,
Ella Fitzgerald I Can't Give You Anything But Love akordy noty tab text,
Ella Fitzgerald I Could Write A Book akordy noty tab text,
Ella Fitzgerald I Get A Kick Out Of You akordy noty tab text,
Ella Fitzgerald I Love Paris akordy noty tab text,
Ella Fitzgerald I Love Paris [Porter, Cole] akordy noty tab text,
Ella Fitzgerald I Only Have Eyes For You akordy noty tab text,
Ella Fitzgerald I Wont Dance akordy noty tab text,
Ella Fitzgerald Its All Right With Me akordy noty tab text,
Ella Fitzgerald Ive Got My Love To Keep Me Warm akordy noty tab text,
Ella Fitzgerald Lets Do It (Lets Fall In Love) akordy noty tab text,
Ella Fitzgerald Lets Fall In Love akordy noty tab text,
Ella Fitzgerald Love For Sale akordy noty tab text,
Ella Fitzgerald Love Is Here To Stay akordy noty tab text,
Ella Fitzgerald Love Me Or Leave Me akordy noty tab text,
Ella Fitzgerald Lover Come Back To Me [Romberg, Sigmund] akordy noty tab text,
Ella Fitzgerald Lullaby Of Birdland akordy noty tab text,
Ella Fitzgerald Lullaby Of Birdland [Shearing, George] akordy noty tab text,
Ella Fitzgerald Mack The Knife akordy noty tab text,
Ella Fitzgerald Manhatten akordy noty tab text,
Ella Fitzgerald Midnight Sun akordy noty tab text,
Ella Fitzgerald Misty akordy noty tab text,
Ella Fitzgerald More Than You Know akordy noty tab text,
Ella Fitzgerald Mountain Greenery akordy noty tab text,
Ella Fitzgerald My Funny Valentine akordy noty tab text,
Ella Fitzgerald My Funny Valentine [Rodgers, Richard] akordy noty tab text,
Ella Fitzgerald Oh, Lady Be Good! [Gershwin, George] akordy noty tab text,
Ella Fitzgerald On The Sunny Side Of The Street akordy noty tab text,
Ella Fitzgerald One For My Baby (And One More For The Road) akordy noty tab text,
Ella Fitzgerald Perdido akordy noty tab text,
Ella Fitzgerald 'S Wonderful akordy noty tab text,
Ella Fitzgerald 'S Wonderful [Gershwin, George] [Gershwin, Ira] akordy noty tab text,
Ella Fitzgerald Satin Doll akordy noty tab text,
Ella Fitzgerald September Song [Weill, Kurt] [Anderson, Maxwell] akordy noty tab text,
Ella Fitzgerald Solitude akordy noty tab text,
Ella Fitzgerald Someone To Watch Over Me akordy noty tab text,
Ella Fitzgerald Someone To Watch Over Me [Gershwin, George] [Gershwin, Ira] akordy noty tab text,
Ella Fitzgerald Sophisticated Lady akordy noty tab text,
Ella Fitzgerald Stars Fell On Alabama akordy noty tab text,
Ella Fitzgerald Summertime akordy noty tab text,
Ella Fitzgerald Summertime [Gershwin, George] [Gershwin, Ira] akordy noty tab text,
Ella Fitzgerald Sunny akordy noty tab text,
Ella Fitzgerald Take The 'A' Train akordy noty tab text,
Ella Fitzgerald Tenderly akordy noty tab text,
Ella Fitzgerald Tennessee Waltz akordy noty tab text,
Ella Fitzgerald The Girl From Ipanema akordy noty tab text,
Ella Fitzgerald The Lady Is A Tramp akordy noty tab text,
Ella Fitzgerald The Lady Is A Tramp [Rodgers, Richard] [Hart, Lorenz] akordy noty tab text,
Ella Fitzgerald The Man I Love akordy noty tab text,
Ella Fitzgerald The Man I Love [Gershwin, George] [Gershwin, Ira] akordy noty tab text,
Ella Fitzgerald The Very Thought Of You akordy noty tab text,
Ella Fitzgerald There's A Small Hotel akordy noty tab text,
Ella Fitzgerald These Foolish Things akordy noty tab text,
Ella Fitzgerald What Is This Thing Called Love ? akordy noty tab text,
Ella Fitzgerald With A Song In My Heart akordy noty tab text,
Ella Fitzgerald You Are The Sunshine Of My Life akordy noty tab text,
Ella Fitzgerald You Do Something To Me akordy noty tab text,