Rock  *  Pop  *  Folk  *  Country  *  Jazz  *  Blues  *  Bluegrass  *  Metal  *  Vážná hudba

Filtry

nástroje

Autoharfa (2)

Flétna příčná (1)

Harfa (19)

Housle (1)

Harfa


Harfa (Z Wikipedie, otevřené encyklopedie)

 

Harfa je strunný hudební nástroj, jedná se o jeden z nejstarších hudebních nástrojů vůbec. Harfy se liší od ostatních složených chordofonů tím, že jsou jejich struny na rezonátor kolmé; například kytara, housle či citera mají struny s rezonátorem rovnoběžné.

 

Historie

 

Princip harfy objevili lidé nejspíše již při prostém drnkání na tětivu luku. Nástroje podobné harfě se objevují v Egyptě a Mezopotámii cca v roce 3000 př. n. l., tyto nástroje však ještě neměly sloup. Na sever se harfy dostaly zásluhou Keltů, kteří ji poznali na balkánském poloostrově ve 3. století př. n. l.[1] Ze Skotska a Irska, kde hru na tento nástroj pěstovali bardové, se potom rozšířila po ostatní Evropě. Ve 12. až 14. století byla oblíbeným nástrojem trubadúrů a minnesängrů a hra na ni byla jedním z požadavků dvorského vzdělání. Ve středověku vedle sebe existovaly harfy diatonicky laděné (se sedmi tóny v rozmezí oktávy) a chromaticky laděné (s dvanácti tóny v rozmezí oktávy). Nevýhodou diatonických byla možnost hrát pouze v jednom modu (stupnici), nevýhodou chromatických byl příliš velký počet strun.

 

Velkým pokrokem bylo vynalezení háčkové harfy v 17. století v Tyrolsku – struny bylo možno předladit do požadované tóniny připravenými háčky. Každá jednotlivá struna se navíc mohla zvýšit o půltón přitisknutím prstu k malému pražci umístěnému na rezonanční desce.[2]


Stavba a technika hry
 

Moderní harfa je přibližně trojúhelníkového tvaru, skládá se z opěrného sloupu zakončeného ozdobnou hlavicí, krku v podobě ležatého S a rezonanční skříně (z javorového dřeva), která se shora rozšiřuje. Na krku se nacházejí otáčivé terčíky, každý se dvěma ocelovými roubíky (systém à fourchette, čili vidličkový),[3] sloužící k přeladění strun.

 

Nástroj při hře spočívá mezi koleny hráče a rezonanční skříní je nakloněn k pravému rameni hráče. Pravou rukou se hrají vyšší, levou nižší tóny. Tradiční velšské nebo skotské harfy se však pokládají na levé rameno (hráč tak má nástroj nad srdcem). Pro hru na harfu se používají všechny prsty s výjimkou malíčku, který je pro hraní příliš krátký a slabý, jeho pohyby jsou navíc hůře kontrolovatelné než pohyby ostatních prstů.

 

Koncertní harfa má typicky 47 strun, váží přibližně 36 kg, na výšku měří 1,8 m, na délku 1,2 m a na konci rezonátoru je široká 55 cm. Tah strun je dohromady asi 10 000 Newtonů, čili asi 1 tuna.


Další typy harf

 

* Keltská harfa – malá nebo střední harfa používaná zejména při folkové hudbě. Je také oblíbená jako výukový nástroj, hráč se na ní může snáze naučit základní dovednosti a potom přejde na koncertní harfu. Keltská harfa má typicky 34 strun.
* Clàrsach – typ harfy používané především ve Skotsku a Irsku, je vyobrazena na irském státním znaku a na irských euromincích.

 

Existují též harfy, které mají dvě řady strun, což umožňuje hraní speciálních zvukových efektů, například rychlé opakování jednoho tónu. Obě řady mohou ale také nemusí být naladěny ve stejné tónině, často se objevuje jedna řada laděná diatonicky a druhá chromaticky.


Moderní pedálová harfa

 

V první polovině 18. století byla vynalezena pedálová harfa, jejíž struny bylo možno přeladit sešlápnutím pedálů (zprvu pěti). Dodnes používaná sedmipedálová harfa byla patentována v roce 1810 francouzským nástrojařem Sébastienem Érardem.

 

Moderní sedmipedálová harfa má 47 strun, které jsou diatonicky laděné v ces dur.[4] K chromatickému zvyšování tónů slouží sedm pedálů, které jsou propojeny táhly v dutině sloupu s otáčecím mechanismem v krku; ke všem stejnojmenným strunám patří vždy jeden pedál (občas i doplňkový osmý vydržovací pedál). Pedály mají tři polohy, v horní se zvuk strun nemění. Jednoduchým sešlápnutím pedálu se zvuk struny zvýší o půltón (např. z ces na c), dvojitým sešlápnutím o dva půltóny (např. z ces na cis).

 

Všechny struny ces jsou pro lepší orientaci nabarveny červeně, všechny struny fes modře.

 

Harfa - noty, akordy, texty písní, taby

noty na klavír, noty na zpěv, akordy na kytaru, akordy na ukulele, noty na ukulele, noty na akordeon, noty tahací harmoniku, noty na altsaxofon, noty na banjo, noty na baskytaru, noty na Bb nástroje, noty na C nástroje, noty na Eb nástroje, noty na bicí nástroje, noty na cello, noty na čtyřruční klavír, noty na foukací harmoniku, noty na harfu, noty na harmoniku, noty na housle, noty na keyboard, noty na klarinet, noty na kytaru, noty na lesní roh, noty na pozoun, noty na trombón, noty na příčnou flétnu, noty na saxofon, noty na tenorsaxofon, noty na trubku, noty na varhany, noty na violu, noty na zobcovou flétnu, taby na banjo, taby na baskytaru, taby na kytaru, texty písní, noty na dobro, noty havajskou kytaru, noty na steel kytaru, noty na mandolínu, noty na kontrabas, taby na dobro, taby havajskou kytaru, taby na steel kytaru, taby na mandolínu, škola hry na kytaru, škola hry na klavír, škola hry na zobcovou flétnu, škola hry na příčnou flétnu, škola hry na fagot, škola hry na mandolínu, škola hry na banjo, škola hry na baskytaru, škola hry na saxofon, škola hry na ukulele, škola hry na pozoun, škola hry na bicí nástroje, noty na dudy, škola hry na dudy

song
A Man's A Man For A' That
A Rosebud By My Early Walk
All In A Garden Green [Playford, John]
Alle, Psallite Cum Luya-Alleluya
Alman
Alman [Morley, Thomas]
Annie Laurie
Arabesque No.1 In E [Debussy, Claude]
Au Renouvel Du Tens
Auld Lang Syne
Ay Waulkin' O
Baloo Baleerie
Berceuse [Flagello, Nicolas]
Bonnie Bell
Bonnie Dundee
Bonnie Wee Thing
Branle
Bransle [Attaignant, Pierre]
Braw, Braw Lads
Buy Broom Besoms
Ca' The Yowes To The Knowes
Cantiga
Carmen Vernale
Comin' Thro' The Rye
Corn Rigs Are Bonnie
Corranto
Dainty Davie
Dance Royal
Dehors Lonc Pre
Douce Dame Jolie
Ductia
Dumbarton's Drums
Duncan Gray
Edi Beo Thu, Hevene Quene
English Estampie
Estampie
Fifth Estampie Royal
Five Preludes [Srebotnjak, Alojz]
Flow Gently Sweet Afton
Fortune [Byrd, William]
Fourth Estampie Royal
Fuga [De Cabezon, Antonio]
Galliarde
Gavotte [Corelli, Arcangelo]
Giga [Corelli, Arcangelo]
Green Grow The Rashes, O
Greensleeves
Hame, Hame, Hame
Hartes Ease [Holborne, Anthony]
Hec Dies
Hieland Laddie
Ho Ro My Nut-brown Maiden
Chaconne [Durand, Marie-auguste]
Chanconeta Tedesca
Chanson
Chansonnette
Charlie Is My Darling
I Aince Lo'ed A Lass
I'll Ay Ca' In By Yon Toun
Ingrata
Is There For Honest Poverty
It Was A Lover And His Lass [Morley, Thomas]
Italian Pavane [De Cabezon, Antonio]
Jock O'hazeldean
John Anderson, My Jo
Kelvin Grove
La Rotta
La Volta [Byrd, William]
Lady Riche
Lai
Lament Of Tristan
Land O' The Leal
Las, Las, Las, Las Par Grand Delit
Lassie Wi' The Lint-White Locks
Le Tambourin [Rameau, Jean-philippe]
Leezie Lindsay
Loch Lomond
Loch Tay Boat Song
Looking-glass River [Forst, Rudolf]
My Heart's In The Highlands
My Lady Carey's Dompe
My Lord Willoughby's Welcome Home [Dowland, John]
My Love She's But A Lassie Yet
My Love's Like A Red, Red Rose
My Nanie, O
Nachtanz [Susato, Tielman]
Nobilis Humilis
Nobody's Gigge [Farnaby, Giles]
Now Wolde Y Fayne Summer This Mask
Passamezzo d'Angleterre
Pavane
Rantin' Rovin' Robin
Rattlin' Roarin' Willie
Reis Glorios
Riguadon [Rameau, Jean-philippe]
Robin [Munday, John]
Sarabande (Sonata 7 Op.5) [Corelli, Arcangelo]
Scotland The Brave
Scots Wha Hae
Second Estampie Royal
Siciliano (Sonata In E Flat For Flute And Cembalo) [Bach, Johann Sebastian]
Skye Boat Song
The Birks Of Aberfeldy
The Blue Bells Of Scotland
the boatie rows
The Carman's Whistle [Byrd, William]
The Earl Of Essex Galliard [Dowland, John]
The Flowers O' The Forest
The Keel Row
The King's Dance
The Lea-rig
The Rowan Tree
The White Cockade
Toy [Cutting, Francis]
Trotto
Two Chinese Folk-songs [Wen-chung, Chou]
Wae's Me For Prince Charlie
Will Ye No Come Back Again?
Winder Wie Ist
Wolseys Wilde [Byrd, William]
Ye Banks And Braes
Zarabanda (Partita In C) [Turina, Joaquin]