Rock  *  Pop  *  Folk  *  Country  *  Jazz  *  Blues  *  Bluegrass  *  Metal  *  Vážná hudba

Queen


Freddie Mercury, Montserrat Caballé - Barcelona

Queen - Wikipedie

Queen je britská rocková hudební skupina, která má své počátky už v roce 1968 (tehdy to začalo jako trio zvané Smile). Je považována za jednu z nejlepších a nejvlivnějších hudebních skupin všech dob. Původně v roce 1970 skupinu tvořili kytarista Brian May, zpěvák Freddie Mercury a bubeník Roger Taylor, o pár měsíců později se k nim přidal baskytarista John Deacon. Brian May začínal ve skupině The Others, v roce 1969 založil s Taylorem kapelu Smile. Obě se však krátce po svém vzniku rozpadly, a tak 19. února 1971 spolu s ostatními spoluhráči poprvé vystoupili pod názvem „Queen“. Počínaje rokem 1973 vydali patnáct studiových a pět živých desek, řadu kompilací a singlů. Osmnáctkrát obsadily jejich nahrávky první příčku albových hitparád po celém světě (např. Bohemian Rhapsody, Under Pressure nebo Innuendo). Během své historie obdrželi množství ocenění za živé pojetí skladeb, prodeje alb i hudební přínos. Jejich vystoupení na Live Aid v r. 1985 bylo zvoleno nejlepším koncertem všech dob.[3] V roce 2001 byli uvedeni do Rock and Roll Hall of Fame,[4] o rok později na Hollywoodský chodník slávy.[5] Kapela se nerozpadla ani po smrti Freddieho Mercuryho v roce 1991, ani po odchodu Johna Deacona v roce 1997. S novým zpěvákem Paulem Rodgersem (poprvé v r. 2005 - 2010) vystupují pod názvem Queen + Paul Rodgers. Rok 2006 byl ve znamení severoamerického turné, navíc ohlásili návrat do studia – poprvé po třinácti letech. V r.2008 vyšlo nové album The Cosmos Rocks, turné k novému počinu bylo zaznamenáno na DVD Live In Ukraine, které vyšlo v r. 2009. Koncert na Charkovském náměstí navštívilo 350 000 lidí. Queen vynikali nad ostatními skupinami svými originálními skladbami, zajímavé bylo spojení rocku s operou v Bohemian Rhapsody, dále Freddieho hlasovým rozsahem a showmanstvím. Charakteristický zvuk skupiny udávala elektrická kytara Briana Maye, vyrobená ze starého krbu.


Historie

 

Ze Smile Queen


Kariéra skupiny Smile odstartovala na chodbách londýnské Imperial College, kde se student fyziky Brian May pokusil sestavit soubor. Bývalý adept zubního lékařství Roger Taylor a student Tim Staffell. se k němu rychle přidali a začali si říkat Smile. V r. 1969 podepsali smlouvu s Mercury Records, vydali však pouze jeden singl, který byl naprostý propadák. Roku 1970 odchází ze sestavy Tim Staffell, aby zkusil své štěstí jinde, u Humpy Bong. Tim přemluvil svého bývalého spolužáka z umělecké školy, Farrokha Bulsaru, později známého jako Freddie Mercury, aby se přidal ke Smile (dříve zpíval s méně známými skupinami Wreckage a Sour Milk Sea). Rodák ze Zanzibaru měl velice přesnou představu o podobě kapely. „Musíte dělat mnohem originálnější písničky a mnohem jasněji definovat způsob vašeho hudebního vyjadřování. Kdybych byl vaším zpěvákem, věděl bych, jak na to!”, řekl tehdy a byl okamžitě přijat do souboru.

 

70.léta


1970 - 1971


V roce 1970 zkoušeli, skládali (skládali všichni tři) a zdokonalovali repertoár, který předvedli jen párkrát na večírcích kamarádům. Skupina vyzkoušela šest basových kytaristů (např. Barry Mitchella, Mike Grosse), ale nakonec měli jasno. Čtvrtým členem skupiny se stal v roce 1971 John Deacon, nejmladší člen kapely. Poté přijali název Queen. Freddie to vysvětlil takto:"Je to jenom jméno, ale je královské a zní nádherně. Je to silné slovo, naprosto univerzální a bezprostřední."

 

1972


Velký průlom přišel roku 1972, kdy se začínají objevovat v nejrůznějších londýnských klubech a barech.

 

1973
 

V roce 1973 si jich všimli pracovníci Trident Audio Productions. Podepisují vydavatelskou, producentskou a manažerskou smlouvu. Jejímž výsledkem je příslušnost k mamutí společnosti EMI. Jejich první singl, Keep yourself Alive byl propadák. Album nahrávají, pokud je studio volné, což bylo vetšinou přes noc. Tisk je ztrhal a Radio One odmítlo hrát tuto píseň. Jejich první album Queen propadlo stejně jako singl.

 

1974


Queen II

 

V roce 1974 vychází album Queen II a s ním i první hit Queen Seven Seas or Rhye. Tato skladba byla původné pomalá instrumentální skladba na albu Queen, ale Mercury jí přepracoval a stal se z ní první hitový singl a skupina poprvé zažila masový ohlas. V tomto roce Freddie vydává pod pseudonymem Larry Lurex singl I Can Hear the Music, píseň amerických The Beach Boys.

 

Sheer Heart Attack

 

Během roku 1974 vydala skupina album, které konečně prokázalo jejich možnosti. Sheer Heart Attack, album v mnohém převyšující obě předcházející, obsahovalo i klasickou Killer Queen, která dokazuje dokonalou souhru všech členů. Singl obsazuje druhou příčku a skupina za píseň získává cenu Zlatý lev. Zaslouženě následovala Seven Seas or Rhye do první desítky, kde se ustálila na druhém místě a připravila tak skupinu o první vrchol hitparád. Spolu s další písní, Now I´m Here Briana Maye (jedenáctá příčka žebříčku) album dokazuje, že Queen jsou schopni tvořit propracovanou hudbu.

 

1975


A Night At The Opera

 

Rok 1975 znamená pro Queen historický milník. Vychází přelomové album A Night At The Opera a svět už ví, že rock má svého panovníka. Tažným koněm byla Freddieho magnum opus Bohemian Rhapsody, jedna z nejvynalézavějších a nejoslnivějších písní rockové historie. Píseň je ihned katapultována na první místo hitparád, kde se udrží neskutečných 9 týdnů. To z Queen učinilo rockové megastar. Freddie za Bohemian Rhapsody získává cenu Ivora Novella. K písni vzniká videoklip, který je považován za "zakladatele hudebního videa". Další skladby alba, You´re My Best Friend Johna Deacona a Love of my Life stávají hity, mnohé také zaujala osmiminutová vokální skladba Prophet's Song nebo rocková verze britské hymny God Save the Queen. A Night At The Opera nepřinesla jen hity, ale poprvé i dnes legendární logo skupiny, které se skládá z horoskopických znamení jejích členů (rak, panna, dva lvi) a ptáka Fénixe, který ochraňuje písmeno Q. Obrázek navrhl Freddie Mercury. Queen si vždy zakládali na podobě obalů svých alb a singlů. S některými z nich byly problémy zvláště v USA a musela zasáhnout tamní cenzura, nelíbilo se např. obnažené ženské pozadí na obálce singlu Fat Bottomed Girls nebo dvě svíjející se lidská těla na Body Language.

 

1976


A Day At The Races

 

Queen si získali svět svou obratností a vydali další album pod názvem vypůjčeným z jednoho filmu bratři Marxů, A Day At The Races. Téměř přesně rok po Noci v opeře přináší album další smršť skvělých písní, včetně šokující Tie Your Mother Down, Good Old-Fashioned Loverboy a nejúspěšnější Somebody To Love (2. místo britské hitparády). V září téhož roku se uskutečnil úspěšný open air koncert v Hyde Parku, který shlédlo 150 000 lidí.

 

1977


News Of The World

 

Ze šestého alba, News Of The World, vydaného v roce 1977, pocházejí dvě z nejznámějších a nejoblíbenějších hymen skupiny, dvě skladby dodnes bourající stadiony: We Will Rock You a We Are the Champions. Skladby otevírající celé album, mají silnou sborovou linii a publikum se jimi rádo nechává doslova strhnout. Queen vyjíždějí na turné po Americe. Roger Taylor hledal větší uplatnění jako sólový zpěvák a jako první ze všech členů započal v r. 1977 svou sólovou kariéru, které se věnoval souběžně s Queen.

 

1978


Jazz

 

Album Jazz z roku 1978 sice neznamená ovládnutí teritoria Milese Davise, ale je zde dostatek materiálu opravňujícího takovýto titul. Byla to směs hitů, barokní Fat Bottomed Girls, mezitím úprk k Don´t Stop Me Now nebo technická Bicycle Race. V jiné skladbě Mustapha skupina ukázala, jak jde píseň složit zejména ze tří slov (Mustapha, Ibrahim, Allah). V 70.letech se Freddie Mercury dělil na řadových deskách o mikrofon s Brianem Mayem a Rogerem Taylorem, kteří pravidelně přispívali na nové album jednou, někdy i dvěma písničkami, v nichž měli hlavní vokál (John Deacon nikdy sólo nezpíval). V 80.letech dostávali prostor jen na B stranách singlů. Singl Spread Your Wings obsazuje třicátou čtvrtou příčku.

 

1979


Live Killers

 

V dubnu 1979 odjíždí skupina na velké turné do Japonska, kde jsou velmi populární. Skladby z evropských koncertů jsou nahrávány a vydány jako živé album Live Killers. Album obsazuje třetí příčku hitparád, ale jeho zvuk je nekvalitní a Roger Taylor prohlašuje, že tato deska do diskografie Queen oficiálně nepatří.

 

80.léta


1980


The Game

 

Po Jazzu přišla The Game (1980), znamenající návrat ke studiové práci po dvou letech. Album ukazovalo další možnosti kapely v písních Save Me, silné baladě, ve které je Freddieho vokál rozvinut naplno, a Crazy Little Thing Called Love. Elvisovská skladba kde Freddie poprvé hraje na kytaru. Ale skutečnou bombou je Another One Bites The Dust, Johnova skladba, která se rytmem funky a úžasnou basovou linkou dostává do oblasti, kterou do té doby okupovali černí disco zpěváci. Publikum na tomto albu také ocenilo píseň Play the Game.

 

Flash Gordon

 

Pak přišel další převrat ve vývoji skupiny, který jim zajistil zcela odlišný druh publika - návštěvníky kin. Roku 1980 přivítali novou dekádu zkomponováním hudby k celovečernímu filmu, přivádějícího na plátno nezničitelného komiksového hrdinu Flashe Gordona. V tu dobu nebyla spolupráce rocku s filmem obvyklá - film ještě neobjevil výhody speciálně upravené rockové hudby, ale Mercury, Deacon, May a Taylor byli prvními střihy filmu tak nadšeni, až začnou tuto novou výzvu zdolávat. Byl to naprostý úspěch, který dokazoval, že je možné vytvářet novou hudbu k filmu a mimochodem z ní udělat i hit. Flash, vtipné spojení původního zvuku se hřmícím sborem, doslova prolétl žebříčkem singlů a album dosahuje desáté příčky hitparád.

 

1981


Greatest Hits

 

Po této dobrodružné práci vzniká další album, Greatest Hits. Byl to další skutečný mezník a zároveň nejlépe prodávaná kompilace úspěšných písní nějaké skupiny v historii. Přinášelo 10 hitů, které se dostaly do první desítky anglického žebříčku, s vedoucí Bohemian Rhapsody to byla přehlídka těch nejlepších písní Queen, předvádějící jejich neuvěřitelné ovládnutí vokální a instrumentální stránky projevu.

 

1982


Hot Space

 

Uneseni úspěchem sbírky svých největších hitů, se rozhodli nahrát album, na kterém se mělo objevit jedno z nejúžasnějších spojení hudebních megastar - Queen a David Bowie. Jejich netypický duet Under Pressure vyletěl na vrchol britské hitparády. Tuto fantastickou skladbu nalezneme na albu Hot Space z roku 1982, které naznačovalo ještě další tvář Queen - dobývání taneční scény. Skupina již sklízela úspěch s disko skladbou z pera Johna Deacona Another One Biter The Dust, ale nyní se rozhodli zaútočit celou řadou písní, které by ovládly taneční parket: Back Chat, Body Language a Las Palabras De Amor, ale jediný hitparádový úspěch ji vyneslo právě prvenství se Bowiem. Neměnila se jen hudba Queen, ale i Freddie Mercury samotný. V 70. letech si zakládal většinou na dámských koncertních převlecích, které mu byly šité přímo na míru, na dlouhých vlasech a černém laku na nehty. Na přelomu 70. a 80.let vše vyměnil za kožené oblečky, krátký sestřih a hustý knír (s ním vystupoval až do r. 1986). Zřejmě se dnes jedná o nejcharakterističtější podobu Freddieho, tak si ho téměř všichni z nás pamatují nejvíce.

 

1983


Po Hot Space v roce nastala dvouletá přestávka, během které se všichni členové věnovali sólové práci. V roce 1983 John Deacon natáčí singl s Man Friday and Jive Junior, Picking Up Sounds. Brian May vystupuje na koncertě Def Leppard v Los Angeles, produkuje album skupiny Heavy Pettin a vydává sólové minialbum Star Fleet Project. Freddie Mercury v Mnichově natáčí album Mr Bad Guy. Byla to užitečná pauza. Když se znovu sešli, vytvořili jedno ze svých vůbec nejlepších alb.

 

1984


The Works

 

The Works z roku 1984 nejen přitáhly nové posluchače, také to bylo do té doby jejích nejúspěšnější album. Nabízelo bez nadsázky megaúspěšné písně, od sci-fi vize Radio GaGa až k rockového stompu Hammer To Fall, které na každé notě neslo pečeť Briana Maye. Dál tu byly hity It´s a Hard Life a hlavně I Want To Break Free. Zde Mercury podává skvělý výkon, exceluje nad nástroji ve skladbě o emancipaci a volnosti, která se později stala hymnou jejich fanoušků v represivních režimech po celém světě, zvláště v Jižní Americe a Jižní Africe. Přehršel hitovek doplňuje píseň Keep Passing the Open Windows. Do alba byla také zařazena skladba Is This The World We Created, kterou Mercury s Mayem předvedli na gigantickém koncertu Live Aid. V říjnu provádí skupina zřejmě svou nejkontroverznější akci - vystupují před mnohatisícovými davy v jihoafrickém Sun City. Toto rozhodnutí se setkalo s mohutnou dávkou kritiky. Brian May vše vysvětluje: "Jsme rozhodně proti apartheidu a všemu podobnému, ale myslím, že jsme tak vystavěli velký kus mostu mezi národy." V listopadu vychází vánoční singl Thank God It´s Christmas, příčka dvacet jedna.

 

1985


Live Aid - koncert, který otřásl světem

 

13. července 1985 - největší představení všech dob. Koncert Live Aid představil sbírku toho nejlepšího, co svět nabízí - Queen, Paul McCartney, Elton John, David Bowie, U2, The Who, Mick Jagger, Status Quo, Black Sabbath, Sting a mnoho dalších. Koncert pro pomoc hladem trpící Etiopii sledovalo na stadionu ve Wembley přes 72 000 diváku, na stadionu Johna F. Kennedyho ve Philadelphii 99 000 a televizní přenos sledovaly další 2 miliardy lidí v šedesáti zemích po celém světě. I když každá skupina měla na vystoupení jen 20 minut, Queen vlétli na pódium s největšími hity: Bohemian Rhapsody, Hammer To Fall, Radio GaGa, Crazy Little Thing Called Love, We Will Rock You a We Are The Champions. S každým svým tónem si Mercury omotávál dav víc a víc kolem prstu do ovládnutí celého davu - celý stadion zpívá s ním. Pouhých 20 minut stačilo Queen k tomu, aby se stali hvězdami večera. Druhý den snad všechny noviny po celém světě měly na titulní straně: "Queen is King". V roce 2005 bylo vystoupení Queen během Live Aid označeno v průzkumu televize Channel 4 za nejlepší živé koncertní vystoupení všech dob! Lze si jen těžko představit, co by je mohlo překonat.

 

Rock in Rio 1985

 

V lednu se v brazilském Rio de Janeiru konal na speciálně postaveném stadionu v Barra da Tajuca s kapacitou 250 000 diváků festival Rock in Rio. V průběhu deseti večerů zde vystoupily nejslavnější skupiny světa, spolu s místními kapelami. Mezi pozvanými byli AC/DC, Iron Maiden, Yes, Rod Stewart, Whitesnake a Ozzy Osbourne, ale největšími hvězdou byli Queen, kteří věvodily úvodnímu i závěřečnému koncertu. Queen pro tento koncert změnily program z turné The Works. Vstupní intro Machines se plynule přelylo do Tear it Up a Tie Your Mother Down. Vybrali to nejlepší ze svého repertoáru: Seven Seas Or Rhye, Now I´m Here, Under Pressure, Another One Bytes the Dust a zamozrějmě Bohemian Rhapsody. Dále Love Of my Life a přídavek I Want To Break Free, při kterém Freddie přišel na pódium v černé paruce a falešným poprsím, stejně jako v klipu. Na reakci davu však nebyl připraven. Pro mnoho lidí Jižní Ameriky byla píseň Johna Deacona výkřikem touhy po svodbodě, takže pohled na zpěváka převlečeného za ženu pro ně přdestavoval svatokrádež. Mercury později přiznal: "Myslel jsem, že mě ukamenují". Dav jim toto faux pas prominul, když při písni We Will Rock You Freddie poskakoval po pódiu s dvoustrannou vlajkou: z jedné strany byla Spojeného království a z druhé brazilská. Koncert ukončovali We Are the Champions a God Save the Queen. V dubnu vychází Mercuryho druhý singl, I Was Born To Love You a dostává se na 11. místo žebříčků. První Freddieho sólové album, Mr Bad Guy, napsané i produkované Mercurym, obsazuje šestou příčku.

 

1986


A Kind Of Magic

 

V roce 1986 skupina obohatila sbírku alb další deskou A Kind Of Magic. Většina písní v čele s dojímavou baladou Who Wants To Live Forever? byla zkomponována pro pohádku pro dospělé Highlander s Christopherem Lambertem v hlavní roli. Album vyletělo na vrchol popularity a singly se prodávaly úspěšně po celém světě. One Vision, hold Queen iniciátorovi koncertů Live Aid Bobu Geldofovi, obsadil sedmou příčku hitparád, A Kind Of Magic se během jedenáctitýdenního putování žebříčkem objevilo na příčce třetí. Obě písně ukazovaly šíři záběru skupiny: One Vision byl klasický rock, druhá skladba líbivý a hravý popěvek. Další byly Friends Will Be Friends, Princes Of The Universe nebo Don´t Lose Your Head za asistence talentované Joan Armatradingové. V květnu vychází titulní píseň z muzikálu Daeva Clarka Time v Mercuryho podání. Je to jedna ze dvou skladeb, kterou pro muzikál nahrál. V tomto roce Queen na evropském Magic Tour viděl více jak jeden milión diváků. Turné začalo ve Stockolmu 7. června a končilo 9. srpna v Knebworth Park - byl to jejich největší koncert v Británii a poslední koncert vůbec! Na turné se skupina zapsala do historie, když jako první hrála za železnou oponou - 27. července na Nepstadionu v Budapešti.

 

Live Magic

 

V prosinci tohoto roku je vydáno živé album Live Magic, obsahující výběr největších hitů skupinu nahraných během turné v roce 1986. Obsazuje 3. místo v žebříčku LP.

 

1987


V roce 1987 si Queen chtějí odpočinout od nahrávání i koncertování. Mercuryho sólová kariéra, stejně jako Rogera Taylora, se rozjíždějí naplno. Freddie v únoru vydává singl The Great Pretender, ze kterého se stane jeho největší hit (4. příčka). Mercury natáčí se španělskou operní pěvkyní Montserrat Caballé album Barcelona, jehož titulní píseň Barcelona vybere olympijský výbor jako hudební téma barcelonských olympijských her v roce 1992. Taylor zakládá skupinu The Cross, protože mu chybí koncertní činnost během doby odpočinku. Queen se chce s nimi vydávat na turné. V září vychází jejich první singl Cowboys And Indians.

 

1988


Mercuryho sólová kariéra je na vrcholu. V říjnu vystupuje s Montserrat Caballé v Barceloně. Kvůli zhoršujícímu se zdravotnímu stavu musí však svůj duet zpěvák odzpívat z playbacku a to vyvolává mnohé dohady. Týž měsíc vydává operní duo album Barcelona, které obsazuje dvacáté páté místo. Vychází i singl z alba The Golden Boy. Tento rok vychází první album Taylorova souboru The Cross, na závěr roku se k Taylorovi přidávají i Deacon a May a vystupují v Hammersmith Palais.

 

1989


The Miracle

 

Po A Kind Of Magic se skupina opět odmlčela až do roku 1989, kdy se objevil The Miracle. I když je kritiky zatracovaly, album vedlo hitparády. Vydáno bylo 29. května 1989. Kromě písně The Invisible Man byly všechny skladby klasické bez zvláštního novátorství. Dva singly, I Want It All a Breakthru se dostaly do první desítky, bodovaly i písně Scandal a The Miracle. Album se znovu stalo úspěšně prodávaným a dokazovalo tak nezměrnou loajálnost fanoušků Queen. Téhož roku zalovilo BBC hluboko v archívech a vydolovalo osm písní, které skupina nahrála v roce 1973 pod názvem Queen At The Beeb. Deska sice byla zajímavá, ale komerční úspěch nezaznamenala.

 

90.léta


1990


Na počátku koku 1990 prudce vzrostly dohady v tisku o Mercuryho zdravotním stavu, byť skupina vytrvale dementovala zprávy, že by zpěvák měl mít AIDS. Na předávání cen BRIT Awards v únoru se Freddie objevuje strhaný a unavený, a tak se dohady opět rozbíhají. Queen získává cenu za výjimečný přínos v oblasti hudby. V tomtéž roce vydává skupina The Cross své druhé album.

 

1991


Innuendo

 

Poslední studiovým albem Queen před Freddieho smrtí bylo Innuendo, z února 1991, devět měsíců před Mercuryho úmrtím. Hudebně šlo o návrat k osvědčeným formám, přinášelo některé skvělé písně, které později ještě získaly na údernosti, když si svět uvědomil, jaké utrpení příprava Freddiemu přinášela. Titulní melodie Innuendo byla první písní, která se rovnou usadila na prvním místě žebříčků. Skládala se ze 3 částí, připomínající tak klasickou Bohemian Rhapsody. Druhý singl I´m Going Slightly Mad ukazoval další radikální odklon od klasického zvuku Queen, zejména díky fantasknímu a zábavnému textu, ve kterém Mercury tvrdí, že je jen "o kartičku menší než baliček karet". Nalezneme zde spoustu povedených skladeb jako Headlong nebo tvrdší The Hitman a I Can´t Live With You, ve kterých je skupina v plné kráse. Drahokamy v koruně tohoto alba byly Bijou se skvělou kytarou a These Are The Days Of Our Lives, svíravá skladba, ve které se Mercury ohlíží za svým životem a trápí se nemožností vrátit čas. Jak příznačné...Ve videoklipech k této desce je Freddie Mercury pohublý, do kostýmu jsou mu dávány vycpávky, protože šaty na něm visí, je silně nalíčen, přesto někomu jeho tvář připomíná masku smrti. Nakonec bylo také použito černobílého záznamu, aby veřejnost nepoznala, jak špatně na tom zpěvákovo zdraví je. Jeho slova "I Still Love You" v posledním natočeném videu These Are The Days Of Our Lives byla nanejvýš symbolická. Posledním singlem vydaným za jeho života v Británii se v říjnu stala megahitová skladba The Show Must Go On, která se v mnoha zemích dostala v hitparádě vysoko a například v Německu se v ní držela neuvěřitelných 26 týdnů! Zdravotní stav Freddiemu neumožňoval, aby k ní bylo natočeno video. Queen se nakonec rozhodnou videoklip pojmout jako sestřih jejich nejúspěšnějších okamžiků z 80.let a využít ho k propagaci chystaného videa Greatest Flix II.

 

Greatest Hits II

 

Začátkem roku 1991 vychází druhá kompilace největších hitů Queen, Greatest Hits II. Album obsahuje řadu písní, které se dostaly v britské hitparádě do Top Ten, nebo se umístily na vyšších pozicích. Z největších hitů A King Of Magic, Radio GaGa, I Want To Break Free nebo The Show Must Go On. Album vychází pouhý měsíc před Mercuryho smrtí. 23.listopadu 1991 Freddie Mercury poprvé veřejně oznamuje, že trpí AIDS. Do té doby o jeho chorobě věděli pouze nejbližší přátelé a členové Queen. 24.listopadu ve svém domě v Londýnském Kensingtonu umírá. Pracoval až do posledních okamžiků svého života. Jeho poslední písně vycházejí až o čtyři roky později na albu Made In Heaven, mnohé z nich museli členové Queen dokončit sami. V prosinci 1991 jsou Queen navrženi na nejlepší britskou skupinu roku 1991. Vychází také Bohemian Rhapsody, jako hold zemřelému příteli, která vzlétla na první příčku hitparády. Výtěžek prodeje je darován na výzkum AIDS.

 

1992


Vzpomínkový koncert ve Wembley, Queen - Live at Wembley Stadium

 

V létě roku 1992 se uskutečnil velký vzpomínkový koncert na počest Freddiemu - Freddie Mercury Tribute Concert kde vystoupil mj. David Bowie, Axl Rose, Elton John, Robert Plant nebo George Michael. Vychází záznam koncertu Queen - Live at Wembley Stadium, který odehrály během turné Magic Tour v roce 1986

 

1995


Made In Heaven

 

Rok 1995 je ve znamení poslední studiové desky s písněmi, z nichž některé Freddie nahrál před svou smrtí a doposud nebyly vydány. Album s příznačným názvem Made In Heaven se stává komerčně velmi úspěšné. Skladby Heaven For Everyone a Too Much Love Will Kill You se stávají hity, velmi mrazivá je i poslední píseň, kterou Freddie nazpíval (i když jen polovinu, na druhou část mu nezbyly síly) Mother Love. V tomto roce je slavnostně odhalena Mercuryho socha ve švýcarském Montreaux (zde Queen natáčeli album Jazz).

 

1997


Queen Rocks

 

V roce 1997 vychází jediný a zatím poslední nový singl Queen bez Freddieho Mercuryho a za účasti všech zbylých členů skupiny, No-One but You (Only the Good Die Young)‎ na albu Queen Rocks. Pro baskytaristu Johna Deacona skončila činnost Queen rokem 1991, objevuje se se svými přáteli na vzpomínkovém koncertě v r. 1992, dokončuje s nimi desku Made In Heaven, natáčí i singl No-One but You (Only the Good Die Young)‎, ale o obnovení skupiny se zpěvákem Paulem Rodgersem již nemá zájem.

 

1999


Vychází kompilace největších hitů Greatest Hits III, která navazuje na předchozí dva výběry. Najdeme zde i skladby, které Queen nahráli s jinými hvězdami. The Show Must Go On s Eltonem Johnem, Under Pressure s Davidem Bowiem, Barcelona - Freddie Mercury + Montserrat Caballé, Somebody To Love s Georgem Michaelem. Je to jediné album, které obsahuje jak skladby skupiny, tak i sólové projekty členů.

 

21. století

 

2004


Pro milovníky živých alb vydávají Queen v roce 2004 dvoudiskové album Queen On Fire, Live At The Bowl. Písně pocházejí z roku 1982, kdy Queen vystupovali pod širým nebem v britském Milton Keynes Bowl. Koncert 5. června 1982 natáčel Channel Four a díky němu mohl koncert vyjít jako dvoudiskové DVD.

 

2007


Queen Rock Montreal. Queen vystupují živě v Montrealu v lednu 1981. Díky 18 000 fanouškům je zvuk celého alba vynikající. Skupina je v plné síle a playlist koncertu více než skvělý. Na albu najdeme největší hity Queen té doby. Fandové při Somebody To Love, Tie Your Mother Down či Bohemian Rhapsody div nezbourají montrealské Forum. Album vychází jako dvoudiskové CD, Dvoudiskové DVD a také jako speciální dvoudisková edice, v níž najdeme kromě koncertu také DVD s vystoupením Queen na legendárním koncertě Live Aid v roce 1985.

 

2011


Queen oslavují 40.výročí od vzniku skupiny, je pořádána výstava o jejich díle s názvem Stormtrooper In Stilletos a do obchodů se dostává remasterovaná kolekce všech řadových alb. Novou smlouvu podepisují s firmou Universal Music. 

 

Queen - noty, akordy, texty písní, taby

noty na klavír, noty na zpěv, akordy na kytaru, akordy na ukulele, noty na ukulele, noty na akordeon, noty tahací harmoniku, noty na altsaxofon, noty na banjo, noty na baskytaru, noty na Bb nástroje, noty na C nástroje, noty na Eb nástroje, noty na bicí nástroje, noty na cello, noty na čtyřruční klavír, noty na foukací harmoniku, noty na harfu, noty na harmoniku, noty na housle, noty na keyboard, noty na klarinet, noty na kytaru, noty na lesní roh, noty na pozoun, noty na trombón, noty na příčnou flétnu, noty na saxofon, noty na tenorsaxofon, noty na trubku, noty na varhany, noty na violu, noty na zobcovou flétnu, taby na banjo, taby na baskytaru, taby na kytaru, texty písní, noty na dobro, noty havajskou kytaru, noty na steel kytaru, noty na mandolínu, noty na kontrabas, taby na dobro, taby havajskou kytaru, taby na steel kytaru, taby na mandolínu, škola hry na kytaru, škola hry na klavír, škola hry na zobcovou flétnu, škola hry na příčnou flétnu, škola hry na fagot, škola hry na mandolínu, škola hry na banjo, škola hry na baskytaru, škola hry na saxofon, škola hry na ukulele, škola hry na pozoun, škola hry na bicí nástroje, noty na dudy, škola hry na dudy, škola hry na kontrabas, škola hry na varhany

Queen 39 akordy noty tab text,
Queen A Kind Of Magic akordy noty tab text,
Queen Another One Bites The Dust akordy noty tab text,
Queen Back Chat akordy noty tab text,
Queen Bicycle Race akordy noty tab text,
Queen Bohemian Rhapsody akordy noty tab text,
Queen Breakthru akordy noty tab text,
Queen Brighton Rock akordy noty tab text,
Queen Bring Back Leroy Brown akordy noty tab text,
Queen Crazy Little Thing Called Love akordy noty tab text,
Queen Death On Two Legs (Dedicated To...) akordy noty tab text,
Queen Don’t Stop Me Now akordy noty tab text,
Queen Dragon Attack akordy noty tab text,
Queen Dreamer's Ball akordy noty tab text,
Queen Fat Bottomed Girls akordy noty tab text,
Queen Flash akordy noty tab text,
Queen Flick Of The Wrist akordy noty tab text,
Queen Friends Will Be Friends akordy noty tab text,
Queen Get Down, Make Love akordy noty tab text,
Queen Good Company akordy noty tab text,
Queen Good Old-fashioned Lover Boy akordy noty tab text,
Queen Hammer To Fall akordy noty tab text,
Queen Headlong akordy noty tab text,
Queen Heaven For Everyone akordy noty tab text,
Queen I Want It All akordy noty tab text,
Queen I Want To Break Free akordy noty tab text,
Queen I Was Born To Love You akordy noty tab text,
Queen I'm Going Slightly Mad akordy noty tab text,
Queen I'm In Love With My Car akordy noty tab text,
Queen In The Lap Of The Gods (Revisited) akordy noty tab text,
Queen Innuendo akordy noty tab text,
Queen Is This The World We Created? akordy noty tab text,
Queen It's A Hard Life akordy noty tab text,
Queen It's Late akordy noty tab text,
Queen Keep Passing The Open Windows akordy noty tab text,
Queen Keep Yourself Alive akordy noty tab text,
Queen Killer Queen akordy noty tab text,
Queen Las Palabras de Amor (The Words Of Love) akordy noty tab text,
Queen Lazing On A Sunday Afternoon akordy noty tab text,
Queen Let Me Entertain You akordy noty tab text,
Queen Liar akordy noty tab text,
Queen Lily Of The Valley akordy noty tab text,
Queen Long Away akordy noty tab text,
Queen Love Of My Life akordy noty tab text,
Queen Mother Love akordy noty tab text,
Queen Mustapha akordy noty tab text,
Queen My Fairy King akordy noty tab text,
Queen No-one But You (Only The Good Die Young) akordy noty tab text,
Queen Now I'm Here akordy noty tab text,
Queen Ogre Battle akordy noty tab text,
Queen One Vision akordy noty tab text,
Queen One Year Of Love akordy noty tab text,
Queen Play The Game akordy noty tab text,
Queen Princes Of The Universe akordy noty tab text,
Queen Put Out The Fire akordy noty tab text,
Queen Radio Ga Ga akordy noty tab text,
Queen Save Me akordy noty tab text,
Queen Seaside Rendezvous akordy noty tab text,
Queen Seven Seas Of Rhye akordy noty tab text,
Queen Sheer Heart Attack akordy noty tab text,
Queen Somebody To Love akordy noty tab text,
Queen Son And Daughter akordy noty tab text,
Queen Spread Your Wings akordy noty tab text,
Queen Staying Power akordy noty tab text,
Queen Stone Cold Crazy akordy noty tab text,
Queen Tear It Up akordy noty tab text,
Queen Tenement Funster akordy noty tab text,
Queen The Invisible Man akordy noty tab text,
Queen The March Of The Black Queen akordy noty tab text,
Queen The Millionaire Waltz akordy noty tab text,
Queen The Miracle akordy noty tab text,
Queen The Show Must Go On akordy noty tab text,
Queen These Are The Days Of Our Lives akordy noty tab text,
Queen Tie Your Mother Down akordy noty tab text,
Queen Too Much Love Will Kill You akordy noty tab text,
Queen Under Pressure akordy noty tab text,
Queen Was It All Worth It? akordy noty tab text,
Queen We Are The Champions akordy noty tab text,
Queen We Will Rock You akordy noty tab text,
Queen We Will Rock You (Fast Version) akordy noty tab text,
Queen White Queen (As It Began) akordy noty tab text,
Queen Who Wants To Live Forever akordy noty tab text,
Queen You Take My Breath Away akordy noty tab text,
Queen You're My Best Friend akordy noty tab text,