Rock  *  Pop  *  Folk  *  Country  *  Jazz  *  Blues  *  Bluegrass  *  Metal  *  Vážná hudba

Filtry

nástroje

Akordy/texty (1)

Baskytara (3)

Klavír/zpěv/kytara (4)

Knihy o hudbě (4)

Kytara (12)

Ukulele (1)

Led Zeppelin


Led Zeppelin - Black Dog - Celebration Day [OFFICIAL]

Led Zeppelin - Wikipedie

Led Zeppelin byla anglická rocková skupina, která se stala jednou z nejvýznamnějších a nejúspěšnějších v historii rockové hudby.


Historie

 

Před Led Zeppelin


Jimmy Page z Felthamu v Middlesexu začal hrát na kytaru pod vlivem blues, Chucka Berryho a Elvise Presleyho. Po působení v amatérských skupinách přijímal v době studií na umělecké škole studiovou práci na nahrávkách The Kinks, The Who, Van Morrisona, Joe Cockera aj. V roce 1966 vstoupil jako baskytarista do skupiny The Yardbirds, po jejíž reorganizaci hrál na kytaru společně s Jeffem Beckem. Po Beckově odchodu měl možnost spolu s manažerem Peterem Grantem vést „Nové Yardbirds“, na radu Keitha Moona se však rozhodl pro název Led Zeppelin.

 

Počátky


Společně s londýnským multi-instrumentalistou John Paul Jonesem (v L. Z. hrál na elektrickou kytaru, basovou kytaru a na klávesy), který doposud spolupracoval s Donovanem a aranžoval jeho snímky Sunshine Superman A Mellow Yellow (na nástroj hraje od r. 1960, k hudbě ho přivedli rodiče, varietní umělci), usilovali zprvu o zpěváka Terryho Reida, po jeho odmítnutí vyzvali Roberta Planta z Birminghamu. Také Robert Plant se od svých 15 let zajímal o bluesové umělce, z nichž ho zejména Robert Johnson silně ovlivnil vokálním stylem napodobujícím zvuk elektrické kytary. Tohoto způsobu použil Plant hned na 1. LP (Led Zeppelin I) ve snímku „You Shook Me“. První snímky nazpíval se skupinou Listen, poté se sešel s Johnem Bonhamem ke zpěvákovi T. Rosemu. V roce 1968 si navzájem doporučili pro Led Zeppelin Jimmyho Page, který měl premiéru v londýnském klubu Middle Earth a ještě v témže roce vydal spontánně, za pouhých 30 hodin natočené album (Led Zeppelin I), jež dodatečně (1982) vyšlo i u nás. Když se Led Zeppelin sešli na první zkoušce, nemohli ani uvěřit tomu, jak dobře se jim spolu hraje. Skupina od začátku šlapala jako švýcarské hodinky. Náhodou vznikla dokonalá alchymie, kde se sešly čtyři mimořádné talenty. Hlas Roberta Planta s krásným projevem a obrovským rozsahem, Pageovy schopnosti skladatelské, producentské a hráčské, Bonhamovy paže rychlé jako světlo a velice progresivní styl bubnování (byl to např. on, kdo poprvé použil „metalové“ víření basovým bubnem a ukázal tím cestu mnohým dalším) a konečně John Paul Jones, který tvořil solidní páteř celé hudby a s postupujícím časem také víc a víc skládal. V roce 1969 připojili Led Zeppelin druhou, po nocích na cestách natočenou LP (Led Zeppelin II, která bývá mnohými kritiky označována za nejlepší v historii souboru. Rozhodně je dokonalou ukázkou hardrockového ideálu té doby, kdy nespoutaný a je úderný rock se vzrušenými shouty Roberta Planta povýšen virtuozitou všech hráčů a jednoznačným názorem jejich kompozic, z nichž vyniká především „Whole Lotta Love“. Právě tato píseň byla 20. prosince 1969 vydána na jediné SP v Británii, po týdnu však byla překvapivě stažena a Led Zeppelin se výjimečně stali skupinou, která se celou svou kariéru obešla bez singlů i bez popularizace na hitparádách a přesto prodala přes 50 mil. desek. V USA naproti tomu bylo vydáno 9 SP, z nichž největší ohlas měly tituly „Communication Breakdown“ (1969), „Whole Lotta Love“ (1969), „Immigrant Song“ (1970), „Black Dog“ (1971), „Rock'n'Roll“ (1972) a „D'yer Mak'er“ (1973).

 

Led Zeppelin IV


Nejúspěšnější skladbou v historii skupiny však byla píseň Stairway to Heaven ze čtvrtého, grafickými znaky pojmenovaného alba (Led Zeppelin IV) (1971), která vyhrála anketu sdružených amerických rozhlasových stanic o nejlepší píseň posledních 50 let. Toto album, stejně jako předchozí (1970, Led Zeppelin III se stěžejními snímky „Immigrant Song“ a „Friends“), naznačilo příklon skupiny k akustickému, specificky folkově avantgardnímu zvuku, kterým se podle pozdějších slov Robeta Planta (Melody Marker 19. 3. 1977) chtěla odlišit od hudby typu Deep Purple: „Počínaje třetím albem jsme chtěli lidem ukázat, že umíme zahrát i něco jiného.“ Skupina vždy měla hlavní základnu svých posluchačů v USA, kde nepřetržitě lámala návštěvnické rekordy: 1973 v Tampě 57 000, 1977 v Silverstone 76 000 diváků. Její vystoupení 1973 v Madison Square Garden (NYC) bylo zfilmováno a v souvislosti s premiérou filmu vyšel 1976 i dvojalbový soundtrack The Song Remains the Same. V roce 1974 uvedla skupina v život svou gramofonovou společnost Swan Song, kde dala příležitost mj. skupinám Bad Company, Detective a Pretty Things a sólistům M. Belové, Dave Edmundsovi a svému favoritovi Roy Harperovi, jemuž věnovala i píseň „Hats Off to (Roy) Harper“ na 3. LP (Led Zeppelin III). Po akademicky chladném, komorním albu Houses of the Holy (1973) debutovali Led Zeppelin na své značce dvojalbem Physical Graffiti s nejlepšími snímky „Custard Pie“, „Trampled under Foot“ a „Kashmir“, kompozičně i zvukově pojatými stejně grandiózně jako skladba „Achilles Last Stand“ z následujícího LP Presence (1976). V roce 1977, kdy byla souboru předána mimořádná cena Ivora Novella za vynikající přínos britské hudbě, se naplnilo obtížné období Roberta Planta (předtím - 1975 - se vážně zranil spolu s manželkou Maureen při autonehodě v Řecku): 27. 7. 1977 neočekávaně zemřel jeho pětiletý syn Karac (Plant má kromě něho ještě o 4 roky starší dceru Carmen) - pro něho byla napsána skladba „All My Love“. Skupina proto přerušila své koncertní turné v USA a na pódium se vrátila až 1979, přestože Plant 1978 pohostinsky vystoupil se skupinou Little Acre v Birminghamu, s D. Edmundsem v Londýně a skupinou Dr. Feelgood ve španělské Ibize.

 

Rozpad a následný rozvoj


V roce 1979 skupina rozvinula blues-hard rockový koncept své hudby na albu In Through the Out Door s dominujícím zvukem syntezátorů J. P. Jonese a kytarového syntezátoru Roland Jimmyho Page. Na prahu další dekády, do jejíhož hudebního vývoje by Led Zeppelin nepochybně rovněž promluvili, umírá John Bonham (25. září 1980 - opilý se udusil zvratky) a skupina se poté rozhodla ukončit činnost. Následující sólové album Roberta Planta (s Robbiem Bluntem - kytara, C. Powellem a P. Collinsem - bicí nástroje), Pageova hudba k filmu Death Wish II, příležitostné seskupení Roberta Planta The Honey Dripper's inspirované Ahmetem Ertegünem a Jimmyho Page s J. Beckem (obě 1981) a konečně vydání alba Coda (1982) s dosud nepublikovanými, ale i méně významnými snímky z pozůstalosti Led Zeppelin, mohou být chápány jako předstupeň budoucích projektů, snad opět v rámci stálé, silně obsazené skupiny. Za zmínku stojí též výrazný přínos Petera Granta (5. dubna 1935 – 21. listopadu 1995), producenta a manažera skupiny, který dokázal vytvořit kolem skupiny opar tajemna a výjimečnosti, zásadně byl proti vydávání singlů skupiny a dokázal prosadit kapelu i bez hitparádových berliček. 26. srpna 2008 přineslo BBC zprávu, že Jimmy Page, John Paul Jones a Jason Bonham nahráli materiál, který by mohl být využit jako nové studiové album skupiny; Robert Plant se této schůze prý nezúčastnil.[1] V době, kdy už se nečekalo od "nových" Led Zeppelinů nic jiného, než sólové dráhy členů kapely, se objevila zpráva, že se Led Zeppelini chystají opět zahrát v Anglii. Ano, bylo to tak. V moderní O2 Aréně se rozlehla kytarová sóla Jimmyho Page, složité bubnování Jasona Bonhama, který převzal otěže po svém otci a v neposlední řadě melodický hlas Roberta Planta, který byl podle kritiků v nejlepší formě. Suma, která byla vytěžená ze vstupného, byla věnována na charitu. Hned po zahájení prodeje lístků byly lístky vyprodané za necelý týden. Na koncert se sjeli nadšenci bezmála ze 40 zemí. Kritici tento koncert odsuzovali, avšak když zazněla úvodní píseň Good Times Bad Times, všechny pochyby opadly. Po tomto koncertu se dlouho spekuluje o návratu Led Zeppelinů, kteří se v prosinci 2007 sešli po dlouhých letech pospolu. Nečekané překvapení přišlo také na olympiádě Beijing 2008, kde si na zakončení olympiády Jimmy Page zazpíval rockovou klasiku 60. let "Whole Lotta Love" s popovou zpěvačkou Leonou Lewis.

 

Diskografie

 

Studiová alba


1968 Led Zeppelin I
1969 Led Zeppelin II
1970 Led Zeppelin III
1971 (Led Zeppelin IV)
1973 Houses of the Holy
1975 Physical Graffiti (2CD)
1976 Presence
1979 In Through the Out Door
1982 Coda


Živá alba


1976 The Song Remains the Same (2CD)


Kompilace


1990 Profiled
1990 Box Set (4CD)
1992 Remasters (2CD)
1993 Box Set 2 (2CD)
1993 The Complete Studio Recordings (10CD)
1999 Early Days: Best of Led Zeppelin Volume One
2000 Latter Days: Best of Led Zeppelin Volume Two
2007 Mothership (2CD) 

 

Led Zeppelin - noty, akordy, texty písní, taby

noty na klavír, noty na zpěv, akordy na kytaru, akordy na ukulele, noty na ukulele, noty na akordeon, noty tahací harmoniku, noty na altsaxofon, noty na banjo, noty na baskytaru, noty na Bb nástroje, noty na C nástroje, noty na Eb nástroje, noty na bicí nástroje, noty na cello, noty na čtyřruční klavír, noty na foukací harmoniku, noty na harfu, noty na harmoniku, noty na housle, noty na keyboard, noty na klarinet, noty na kytaru, noty na lesní roh, noty na pozoun, noty na trombón, noty na příčnou flétnu, noty na saxofon, noty na tenorsaxofon, noty na trubku, noty na varhany, noty na violu, noty na zobcovou flétnu, taby na banjo, taby na baskytaru, taby na kytaru, texty písní, noty na dobro, noty havajskou kytaru, noty na steel kytaru, noty na mandolínu, noty na kontrabas, taby na dobro, taby havajskou kytaru, taby na steel kytaru, taby na mandolínu, škola hry na kytaru, škola hry na klavír, škola hry na zobcovou flétnu, škola hry na příčnou flétnu, škola hry na fagot, škola hry na mandolínu, škola hry na banjo, škola hry na baskytaru, škola hry na saxofon, škola hry na ukulele, škola hry na pozoun, škola hry na bicí nástroje, noty na dudy, škola hry na dudy, škola hry na kontrabas, škola hry na varhany

 

Led Zeppelin Achilles Last Stand akordy noty tab text,
Led Zeppelin All My Love akordy noty tab text,
Led Zeppelin Babe, I'm Gonna Leave You akordy noty tab text,
Led Zeppelin Baby Come On Home akordy noty tab text,
Led Zeppelin Black Country Woman akordy noty tab text,
Led Zeppelin Black Dog akordy noty tab text,
Led Zeppelin Black Mountain Side akordy noty tab text,
Led Zeppelin Boogie With Stu akordy noty tab text,
Led Zeppelin Bring It On Home akordy noty tab text,
Led Zeppelin Bron-Y-Aur Stomp akordy noty tab text,
Led Zeppelin Bron-Yr-Aur akordy noty tab text,
Led Zeppelin Candy Store Rock akordy noty tab text,
Led Zeppelin Carouselambra akordy noty tab text,
Led Zeppelin Celebration Day akordy noty tab text,
Led Zeppelin Communication Breakdown akordy noty tab text,
Led Zeppelin Custard Pie akordy noty tab text,
Led Zeppelin Dancing Days akordy noty tab text,
Led Zeppelin Darlene akordy noty tab text,
Led Zeppelin Dazed And Confused akordy noty tab text,
Led Zeppelin Down By The Seaside akordy noty tab text,
Led Zeppelin D'yer Mak'er akordy noty tab text,
Led Zeppelin Fool In The Rain akordy noty tab text,
Led Zeppelin For Your Life akordy noty tab text,
Led Zeppelin Four Sticks akordy noty tab text,
Led Zeppelin Friends akordy noty tab text,
Led Zeppelin Gallows Pole akordy noty tab text,
Led Zeppelin Going To California akordy noty tab text,
Led Zeppelin Good Times Bad Times akordy noty tab text,
Led Zeppelin Hats Off To (Roy) Harper akordy noty tab text,
Led Zeppelin Heartbreaker akordy noty tab text,
Led Zeppelin Hey Hey What I Can Do akordy noty tab text,
Led Zeppelin Hot Dog akordy noty tab text,
Led Zeppelin Hots On For Nowhere akordy noty tab text,
Led Zeppelin Houses Of The Holy akordy noty tab text,
Led Zeppelin How Many More Times akordy noty tab text,
Led Zeppelin I Can't Quit You Babe (Coda version) akordy noty tab text,
Led Zeppelin I Can't Quit You Babe (Led Zeppelin version) akordy noty tab text,
Led Zeppelin I'm Gonna Crawl akordy noty tab text,
Led Zeppelin Immigrant Song akordy noty tab text,
Led Zeppelin In My Time Of Dying akordy noty tab text,
Led Zeppelin In The Evening akordy noty tab text,
Led Zeppelin In The Light akordy noty tab text,
Led Zeppelin Kashmir akordy noty tab text,
Led Zeppelin Living Loving Maid (She's Just A Woman) akordy noty tab text,
Led Zeppelin Misty Mountain Top akordy noty tab text,
Led Zeppelin Moby Dick akordy noty tab text,
Led Zeppelin Night Flight akordy noty tab text,
Led Zeppelin No Quarter akordy noty tab text,
Led Zeppelin Nobody's Fault But Mine akordy noty tab text,
Led Zeppelin Out On The Tiles akordy noty tab text,
Led Zeppelin Over The Hills And Far Away akordy noty tab text,
Led Zeppelin Ozone Baby akordy noty tab text,
Led Zeppelin Poor Tom akordy noty tab text,
Led Zeppelin Ramble On akordy noty tab text,
Led Zeppelin Rock And Roll akordy noty tab text,
Led Zeppelin Royal Orleans akordy noty tab text,
Led Zeppelin Sick Again akordy noty tab text,
Led Zeppelin Since I've Been Loving You akordy noty tab text,
Led Zeppelin Somethin' Else akordy noty tab text,
Led Zeppelin South Bound Saurez akordy noty tab text,
Led Zeppelin Stairway To Heaven akordy noty tab text,
Led Zeppelin Tangerine akordy noty tab text,
Led Zeppelin Tea For One akordy noty tab text,
Led Zeppelin Ten Years Gone akordy noty tab text,
Led Zeppelin Thank You akordy noty tab text,
Led Zeppelin That's The Way akordy noty tab text,
Led Zeppelin The Battle Of Evermore akordy noty tab text,
Led Zeppelin The Crunge akordy noty tab text,
Led Zeppelin The Girl I love She Got Long Black Wavy Hair akordy noty tab text,
Led Zeppelin The Lemon Song akordy noty tab text,
Led Zeppelin The Ocean akordy noty tab text,
Led Zeppelin The Rain Song akordy noty tab text,
Led Zeppelin The Rover akordy noty tab text,
Led Zeppelin The Song Remains The Same akordy noty tab text,
Led Zeppelin The Wantong Song akordy noty tab text,
Led Zeppelin Trampled Under Foot akordy noty tab text,
Led Zeppelin Travelling Riverside Blues akordy noty tab text,
Led Zeppelin Walter's Walk akordy noty tab text,
Led Zeppelin Wearing And Tearing akordy noty tab text,
Led Zeppelin We're Gonna Groove akordy noty tab text,
Led Zeppelin What Is And What Should Never Be akordy noty tab text,
Led Zeppelin When The Levee Breaks akordy noty tab text,
Led Zeppelin White Summer/Black Mountain Side akordy noty tab text,
Led Zeppelin Whole Lotta Love akordy noty tab text,
Led Zeppelin You Shook Me akordy noty tab text,
Led Zeppelin Your Time Is Gonna Come akordy noty tab text,