Rock  *  Pop  *  Folk  *  Country  *  Jazz  *  Blues  *  Bluegrass  *  Metal  *  Vážná hudba

Jimi Hendrix


The Jimi Hendrix Experience - Foxey Lady (Miami Pop 1968)

Jimi Hendrix (Z Wikipedie, otevřené encyklopedie)
 

James Marshall Hendrix (* jako Johnny Allen Hendrix 27. listopadu 1942, Seattle – 18. září 1970 Londýn) byl americký kytarista, zpěvák a skladatel. Je považován za jednoho z nejvýznamnějších a nejvlivnějších kytaristů v historii rockové hudby. Po počátečním úspěchu v Anglii dosáhl světového věhlasu zejména díky vystoupení na popovém festivalu v Monterey v roce 1968. V roce 1969 byl hlavní hvězdou festivalu Woodstock. O rok později náhle zemřel ve věku pouhých 27 let.

 

Život
 

Hendrix se narodil 27. listopadu 1942 v americkém Seattlu ve státě Washington v době, kdy byl jeho otec (černošského původu) v armádě v Oklahomě. Narodil se jako Johnny Allen Hendrix, jeho matka Lucille Hendrix, rozená Jeter, byla indiánského původu a v době jeho narození jí bylo pouhých 17 let. Oba rodiče byli profesionální tanečníci. Po jejich rozvodu vyrůstal Jimi se svým mladším bratrem Leonem pouze s otcem, který mu v roce 1946 nechal změnit rodné jméno na James Marshall. Otec často střídal zaměstnání, a tak Jimi prošel postupně celou řadou škol v Seattlu. V osmnácti letech opustil školu a začal se plně věnovat hře na kytaru. Po ročním pobytu v armádě byl propuštěn. (V knize Room Full Of Mirrors, Místnost plná zrcadel, se píše, že "Jimi vstoupil do armády dobrovolně, aby se vyhnul oplétačkám za to, že si vypůjčil několik aut. Po roce měl armády plné zuby a chtěl se věnovat hudbě, proto prý armádnímu psychiatrovi namluvil, že se zamiloval do jednoho vojáka, a lékař ho nakonec doporučil k propuštění pro podezření na homosexuální úchylku".)

 

* Kniha Room Full Of Mirrors uvádí, že Hendrix šel do armády dobrovolně a že ho propustili pro homosexuální úchylku, jiný zdroj naopak dokládá, že v roce 1959, kdy Jimi ukončil střední školu, byl do odveden k výsadkářům. Z armády ho propustili kvůli naprosté nepoužitelnosti. On sám pak tvrdil, že to bylo kvůli zranění páteře a kotníku při jednom ze seskoků.[1]

 

V období mezi lety 1963–1965 hrál s různými kapelami jako doprovodný kytarista a počátkem roku 1964 přišel do New Yorku, kde začal hrát se skupinou Isley Brothers. Později stál na pódiu s hvězdami jako je B. B. King, Tina Turner, Sam Cook, Little Richard. Nějakou dobu hrál s Curtisem Knightem. Později se zcela osamostatnil a začal působit v newyorské čtvrti Greenwich Village. Zde se setkal s Chasem Chandlerem, s nímž v roce 1966 opustil New York a přesídlil do Londýna. Zároveň si změnil jméno na Jimi Hendrix.

 

V říjnu 1966 byla založena skupina The Jimi Hendrix Experience, jejímiž členy byli Jimi Hendrix, Mitch Mitchell a Noel Redding. Svoji premiéru absolvovala skupina ve slavné Olympii v Paříži.

 

Následující období až do jara 1967 bylo obdobím úžasného Hendrixova nástupu. Současně svým vzhledem, vystupováním a především hudbou spoluvytvářel atmosféru konce šedesátých let. Jimi Hendrix oslňoval brilantní technikou, velmi často však také vytvářel až brutální zvukové efekty za pomocí různých elektronických pomůcek, které mu výráběl nadšenec a fanda efektů Roger Mayer.

 

V roce 1967 označil časopis Melody Maker Jimiho Hendrixe za nejlepšího světového umělce pop-music. V srpnu 1969 vystoupil Jimmi ve Woodstocku, kde hrál jako poslední, čímž uzavřel i celý Woodstock. Jeho zdejší vystoupení bylo nezapomenutelné. Poslední koncert měl 6. září 1970 na ostrově Fehmarn v Německé spolkové republice. 18. září 1970 zemřel v Londýně po pravděpodobně neúmyslném předávkování léky, kdy při převozu do nemocnice zemřel zadušením zvratky. Toto tvrzení se ale ukázalo jako nepravdivé, protože Jimi Hendrix byl mrtvý už když na místo dorazili záchranáři[zdroj?]. Spekuluje se i o tom, že Hendrix byl zabit. V jeho plicích bylo nalezeno víno a je velmi možné, že se jím někdo pokusil Jimmyho udusit záměrně.


Dílo

 

Je často označován za nejlepšího rockového kytaristu, jenž kdy žil. Na běžnou kytaru hrál levou rukou. Neuměl noty a proto místo nich používal barvy.

 

Má hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy. Co se týče hraní, byl samouk. Hrál na elektrickou kytaru typu Fender Stratocaster, kterou otočil a držel obráceně. Hendrix byl průkopníkem zvukového efektu „feedback“ (dosl. zpětná vazba). Spuštěním zesilovačů na maximum docílil zvuku, který se dříve při hraní považoval za nežádoucí. Ovlivnila jej tvorba a inovace bluesových hudebníků jako byli B. B. King, Muddy Waters, Albert King a T-Bone Walker. Co se týče stylu, nechal se do značné míry inspirovat kytaristy hrajícími rhythm and blues a soul jako byl např. Curtis Mayfield, Steve Cropper či Cornell Dupree, jakož i tradičním jazzem. Hendrixovo vystupování na pódiu bylo pravděpodobně ovlivněno stylem rockového průkopníka Little Richarda, s jehož kapelou The Upsetters byl svého času na turné.

 

Hendrix se snažil propojit to, co nazýval „země,“ což byly doprovodné bluesové, jazzové a funky rytmy, s „vesmírem,“ což naopak byly pronikavé psychedelické zvuky, které vznikaly jeho improvizováním při hře na kytaru. Jako hudební producent, udělal další novátorský krok – začal používat nahrávací studio jako zkušební prostor pro své invence. Byl jedním z prvních, kteří experimentovali se stereofonními a fázovacími efekty přímo během nahrávání.

 

V roce 1992 byl Hendrix uveden do rock´n´rollové síně slávy a v roce 2005 do Britské hudební síně slávy. Od roku 1994 zdobí jeho hvězda Hollywoodský chodník slávy. Roku 2006 bylo jeho debutové album Are You Experienced zařazeno do Národního registru nahrávek Knihovny amerického Kongresu. Hudební magazín Rolling Stone označil v roce 2003 Hendrixe za nejlepšího kytaristu všech dob a v roce 2004 ho v anketě o nejlepšího umělce všech dob zařadil na šesté místo. Americká hudební televizní stanice VH1 jej rovněž označila za třetího nejlepšího hard rockového umělce.


Diskografie

Studiová alba


The Jimi Hendrix Experience

 

* Are You Experienced (1967)
* Axis: Bold as Love (1967)
* Electric Ladyland (1968)

 

Jimi Hendrix/Band of Gypsys

 

* Band of Gypsys (1970)

 

Posmrtná alba

 

* The Cry of Love (1971)
* Rainbow Bridge (1971)
* War Heroes (1972)
* Loose Ends (1974)
* Crash Landing (1975)
* Midnight Lightning (1975)
* Nine to the Universe (1980)
* Valleys of Neptune (2010)

 

Kompilace a box sety

 

* Smash Hits (1968)
* Electric Jimi Hendrix (1968)
* Sound Track Recordings from the Film Jimi Hendrix (1973)
* Musique Originale du Film Jimi Plays Berkeley (1975)
* Re-Experienced (1975)
* The Essential Jimi Hendrix (1978)
* The Essential Jimi Hendrix Volume Two (1979)
* Stone Free (1981)
* The Singles Album (1983)
* Kiss the Sky (1984)
* The Essential Jimi Hendrix Volumes One and Two (1989)
* Live & Unreleased: The Radio Show (1989)
* Cornerstones: 1967-1970 (1990)
* Lifelines: The Jimi Hendrix Story (1990)
* Sessions (1991)
* Footlights (1991)
* Stages (1991)
* The Ultimate Experience (1992)
* Blues (1994)
* Voodoo Soup (1995)
* First Rays of the New Rising Sun (1997)
* South Saturn Delta (1997)
* BBC Sessions (1998)
* Experience Hendrix: The Best of Jimi Hendrix (1998)
* The Jimi Hendrix Experience (2000)
* Voodoo Child: The Jimi Hendrix Collection (2001)
* The Singles Collection (2003)
* Martin Scorsese Presents the Blues: Jimi Hendrix (2003)
* Astro Man (2003)
* West Coast Seattle Boy: The Jimi Hendrix Anthology (2010)

 

Jimi Hendrix - noty, akordy, texty písní, taby

noty na klavír, noty na zpěv, akordy na kytaru, akordy na ukulele, noty na ukulele, noty na akordeon, noty tahací harmoniku, noty na altsaxofon, noty na banjo, noty na baskytaru, noty na Bb nástroje, noty na C nástroje, noty na Eb nástroje, noty na bicí nástroje, noty na cello, noty na čtyřruční klavír, noty na foukací harmoniku, noty na harfu, noty na harmoniku, noty na housle, noty na keyboard, noty na klarinet, noty na kytaru, noty na lesní roh, noty na pozoun, noty na trombón, noty na příčnou flétnu, noty na saxofon, noty na tenorsaxofon, noty na trubku, noty na varhany, noty na violu, noty na zobcovou flétnu, taby na banjo, taby na baskytaru, taby na kytaru, texty písní, noty na dobro, noty havajskou kytaru, noty na steel kytaru, noty na mandolínu, noty na kontrabas, taby na dobro, taby havajskou kytaru, taby na steel kytaru, taby na mandolínu, škola hry na kytaru, škola hry na klavír, škola hry na zobcovou flétnu, škola hry na příčnou flétnu, škola hry na fagot, škola hry na mandolínu, škola hry na banjo, škola hry na baskytaru, škola hry na saxofon, škola hry na ukulele, škola hry na pozoun, škola hry na bicí nástroje, noty na dudy, škola hry na dudy, škola hry na kontrabas, škola hry na varhany

Jimi Hendrix 1983... (A Merman I Should Turn To Be) akordy noty tab text,
Jimi Hendrix 51st Anniversary akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Ain't No Telling akordy noty tab text,
Jimi Hendrix All Along The Watchtower akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Angel akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Are You Experienced? akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Astro Man akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Belly Button Window akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Bleeding Heart akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Bold As Love akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Born Under A Bad Sign akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Burning Of The Midnight Lamp akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Can You See Me akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Can You See Me? akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Castles Made Of Sand akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Catfish Blues akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Come Down Hard On Me akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Come On (Part 1) akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Crash Landing akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Crosstown Traffic akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Crying Blue Rain akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Dolly Dagger akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Drifting akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Earth Blues akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Electric Church Red House akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Exp akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Ezy Ryder akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Fire akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Foxey Lady akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Foxy Lady akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Freedom akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Gypsy Eyes akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Have You Ever Been (To Electric Ladyland) akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Hear My Train A Comin' akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Hear My Train A Comin' (Acoustic) akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Hear My Train A Comin' (Electric) akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Hear My Train A Comin' (Get My Heart Back Together) akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Hear My Train A-comin' akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Hey Baby (New Rising Sun) akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Hey Joe akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Highway Chile akordy noty tab text,
Jimi Hendrix House Burning Down akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Changes akordy noty tab text,
Jimi Hendrix I Don't Live Today akordy noty tab text,
Jimi Hendrix If 6 Was 9 akordy noty tab text,
Jimi Hendrix If Six Was Nine akordy noty tab text,
Jimi Hendrix In From The Storm akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Introduction akordy noty tab text,
Jimi Hendrix It's Too Bad akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Izabella akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Jam Back At The House akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Jelly 292 akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Killing Floor akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Knockin' On Heaven's Door akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Little Miss Lover akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Little Miss Strange akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Little Wing akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Long Hot Summer Night akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Look Over Yonder akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Love Or Confusion akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Lover Man akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Lullaby For The Summer akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Machine Gun akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Manic Depression akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Mannish Boy akordy noty tab text,
Jimi Hendrix May This Be Love akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Message To Love akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Message To Love (Message Of Love) akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Midnight Lightning akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Moon akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Moon, Turn The Tides... Gently, Gently Away akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Mr. Bad Luck akordy noty tab text,
Jimi Hendrix My Friend akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Night Bird Flying akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Once I Had A Woman akordy noty tab text,
Jimi Hendrix One Rainy Wish akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Power Of Soul (Power To Love) akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Purple Haze akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Radio One Theme akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Rainy Day Dream Away akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Red House akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Red House, akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Remember akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Room Full Of Mirrors akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band akordy noty tab text,
Jimi Hendrix She's So Fine akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Ships Passing Through The Night akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Somewhere akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Spanish Castle Magic akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Star Spangled Banner (Instrumental) akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Stepping Stone akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Still Dreaming akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Still Raining akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Still Raining Still Dreaming akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Still Raining, Still Dreaming akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Stone Free akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Straight Ahead akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Sunshine Of Your Love akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Taking Care Of No Business akordy noty tab text,
Jimi Hendrix The Burning Of The Midnight Lamp akordy noty tab text,
Jimi Hendrix The Queen (Adaptation Of 'God Save The Queen') akordy noty tab text,
Jimi Hendrix The Star Spangled Banner akordy noty tab text,
Jimi Hendrix The Stars That Play akordy noty tab text,
Jimi Hendrix The Star-Spangled Banner akordy noty tab text,
Jimi Hendrix The Wind Cries Mary akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Third Stone From The Sun akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Three Little Bears akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Up From The Skies akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Valleys Of Neptune akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Villanova Junction akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Voodoo Child (Slight Return) akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Voodoo Chile akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Wait Until Tomorrow akordy noty tab text,
Jimi Hendrix We Gotta Live Together akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Who Knows akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Wild Thing akordy noty tab text,
Jimi Hendrix Woodstock Improvisation akordy noty tab text,
Jimi Hendrix You Got Me Floatin'  akordy noty tab text,