Rock  *  Pop  *  Folk  *  Country  *  Jazz  *  Blues  *  Bluegrass  *  Metal  *  Vážná hudba

Filtry

nástroje

Kytara (9)

Tommy Emmanuel


Tommy Emmanuel - Daytripper/Lady Madonna (by The Beatles)

Tommy Emmanuel (Z Wikipedie, otevřené encyklopedie)
 

Tommy Emmanuel (* 31. května 1955, Muswellbrook, Nový Jižní Wales) je australský kytarista, který je po světě proslulý hlavně díky jeho komplexnímu fingerpicking (Travis finger picking) stylu, energickému vystupování a používání percusivního způsobu hry na jeho kytaře.

 

Biografie

 

Narodil se v Upper Hunteru v Muswellbrooku v Novém Jižním Walesu v Australii. Svoji první kytaru obdržel již ve 4 letech, kdy ho jeho matka učila proto aby jí dělal doprovod. V sedmi letech uslyšel v rádiu Cheta Atkinse a tento moment se stal jeho celoživotní motivací. Už v devíti, v roce 1964, pracoval jako profesionální muzikant a když jeho otec začal rozpoznávat hudební nadání Tommyho a jeho bratra Phila, rozhodl se vytvořit rodinnou kapelu. Rodina prodala dům a dala se na muzikantskou kočovnou cestu. Bydleli ve dvou karavanech a většinu jeho mládí tedy strávil cestováním napříč Austrálií, hraním na rytmickou kytaru a zřídka zavítal i do školy. Rodina to neměla lehké, byli chudí a často měli hlad a nic čím by jej zahnali, nikdy nesetrvali na jednou místě. Jejich otec chtěl často jet dál a dál, organizoval rozhovory, dělal reklamu a hledal místní hudební kluby kde by mohli příští den vystupovat. Časem také New South Wales Department of Education naléhalo aby Emmanuelovy děti začaly chodit do školy pravidelně. Po smrti jeho otce (1966) se rodina ustálila v Parkesu. Nakonec se přestěhovali do Sydney a zde také vyhrál řetězec soutěží talentovaných kytaristů, když mu bylo pouhých 11 let. Během sedmdesátých let hrál na bicí s jeho bratrem Philem ve skupině GOLDRUSH. Další význačnost své osoby získal v pozdních sedmdesátých letech kdy hrál jako hlavní kytarista v The Southern Star Band, vedlejší skupině zpěváka Douga Parkinsona. V období ranných osmdesátek se připojil k znovu sestavené sedmdesátkové skupině DRAGON, se kterými hodně cestoval a také se k nim v roce 1987 připojila na turné Tina Turner avšak rok poté tuto skupinu opustil a vydal se na sólovou dráhu. Za svou kariéru hrál s mnoha vynikajícími hudebníky jako s Chetem Atkinsem, Erikem Claptonem, Sirem Goergem Martim, Johnem Denverem atd. V roce 1994 se stal členem kapely Farnhama – australského hudebního veterána, který ho pozval aby hrál na kytaru vedle Stuarta Frasera na Koncertu pro Rwandu. Jeho turné po světě se odehrávají na malých (například divadelní jeviště) ale i velkých (koncertní haly atd.) dějištích. Samotné koncerty pak bývají velmi populární díky jeho efektnímu, energickým a téměř vždy originálnímu jevištnímu vystupování. V roce 2007 musel dokonce na nějakou dobu přerušit své vystupování kvůli srdečním problému, které byly způsobeny jeho hektickým způsobem života (během roku odehraje přes 340 vystoupení), ale na začátku roku 2008 se opět vrátil v plné síle.


Hudební styl

 

Tomyho ovlivnil Atkinsonův styl hraní (fingerpicking) kdy palec ruky hraje bassovou linku a ostatní dva nebo tři prsty hrají melodii. Co do žánrů hraje hlavně folk, rock, pop a blues. Jako sólista nikdy nehraje s kulisou nějakých hudebních nahrávek a snaží se používat minimum efektů, ale čas od času na koncertech také hraje se smyčcovými kvartety a jinými kytaristy. Ačkoliv Tommy nikdy nechodil na žádné hodiny hudby je řazen k jedněm z nejlepších kytaristů a má fanoušky po celém světě.


Ocenění

 

1998 byl nominován na cenu Grammy v kategorii County instrumental performance za song Smokey Mountain Lulaby (duet s Chetem Atkinsnem), ale nevyhrál.

 

V roce 2007 vyhrála jeho skladba Gameshow Rag/Cannonball rag cenu instrumentální skladba roku na 35th Country Music Festivalu, v témže roce byla nominována na cenu Grammy v kategorii Best Country Instrumental Performance.

 

V květnu roku 2008 byl ve čtenářské anketě časopisu Guitar Player Magazine zvolen nejlepším akustickým kytaristou.


Diskografie

 

* 1979 From Out Of Nowhere
* 1987 Up From Down Under
* 1990 Dare to Be Different
* 1992 Determination
* 1993 The Journey
* 1993 The Journey Continues
* 1994 Back On Azubazi
* 1995 Initiation
* 1995 Terra Firma (s Philem Emmanuelem)
* 1995 Classical Gas (s Australian Filharmonic Orchestra)
* 1996 Can't Get Enough
* 1997 Midnight Drive
* 1997 Day Finger Pickers Took Over The World (s Chetem Atkinsem)
* 1998 Collaboration
* 2000 Only
* 2001 Greatest Hits
* 2004 Endless Road
* 2005 Live One
* 2006 Happy Hour (s Jimem Nicholsnem)
* 2006 The Mystery
* 2008 Center Stage
* 2009 Just Between Frets (s Frank Vignola)
* 2010 Little by Little (Sony)

 

Tommy Emmanuel - noty, akordy, texty písní, taby

noty na klavír, noty na zpěv, akordy na kytaru, akordy na ukulele, noty na ukulele, noty na akordeon, noty tahací harmoniku, noty na altsaxofon, noty na banjo, noty na baskytaru, noty na Bb nástroje, noty na C nástroje, noty na Eb nástroje, noty na bicí nástroje, noty na cello, noty na čtyřruční klavír, noty na foukací harmoniku, noty na harfu, noty na harmoniku, noty na housle, noty na keyboard, noty na klarinet, noty na kytaru, noty na lesní roh, noty na pozoun, noty na trombón, noty na příčnou flétnu, noty na saxofon, noty na tenorsaxofon, noty na trubku, noty na varhany, noty na violu, noty na zobcovou flétnu, taby na banjo, taby na baskytaru, taby na kytaru, texty písní, noty na dobro, noty havajskou kytaru, noty na steel kytaru, noty na mandolínu, noty na kontrabas, taby na dobro, taby havajskou kytaru, taby na steel kytaru, taby na mandolínu, škola hry na kytaru, škola hry na klavír, škola hry na zobcovou flétnu, škola hry na příčnou flétnu, škola hry na fagot, škola hry na mandolínu, škola hry na banjo, škola hry na baskytaru, škola hry na saxofon, škola hry na ukulele, škola hry na pozoun, škola hry na bicí nástroje, noty na dudy, škola hry na dudy, škola hry na kontrabas, škola hry na varhany

song
Tommy Emmanuel Blue Moon akordy noty tab text,
Tommy Emmanuel Can't Get Enough akordy noty tab text,
Tommy Emmanuel Classical Gas akordy noty tab text,
Tommy Emmanuel Countrywide akordy noty tab text,
Tommy Emmanuel Determination akordy noty tab text,
Tommy Emmanuel Guitar Boogie Shuffle akordy noty tab text,
Tommy Emmanuel Hearts Grow Fonder akordy noty tab text,
Tommy Emmanuel Initiation akordy noty tab text,
Tommy Emmanuel Stevie's Blues akordy noty tab text,
Tommy Emmanuel The Hunt akordy noty tab text,
Tommy Emmanuel The Journey akordy noty tab text,
Tommy Emmanuel Up From Down Under akordy noty tab text,