Rock  *  Pop  *  Folk  *  Country  *  Jazz  *  Blues  *  Bluegrass  *  Metal  *  Vážná hudba

Filtry

nástroje

Akordy/texty (1)

Keyboard (1)

Klavír (2)

Klavír/zpěv/kytara (2)

Knihy o hudbě (1)

Kytara (10)

Ukulele (1)

Neil Young


Neil Young - Harvest Moon

Neil Young (Z Wikipedie, otevřené encyklopedie)

 

Neil Percival Young (* 12. listopadu 1945 Toronto, Ontario) je kanadský zpěvák písničkář, hudebník a filmový režisér.
 

Youngovo dílo je typické hluboce osobními texty, charakteristickým stylem hry na kytaru a příznačným nosovým zpěvem (tenorem). Sám se doprovází na několik různých nástrojů (včetně piana a harmoniky), jeho styl hry na akustickou kytaru a časté výstřední sólování na elektrickou kytaru jsou klíčovými momenty někdy drsného, jindy uhlazeného zvuku. Young za své hudební kariéry experimentoval s různými hudebními styly, včetně swingu, jazzu, rockabilly, blues a elektronické hudby, jeho nejznámější díla však náleží do dvou stylů: folkově akustického rocku (jak je možné slyšet v "Heart of Gold", "Harvest Moon" a "Old Man") a elektrikou nabitého hard rocku (v písních jako "Cinnamon Girl", "Rockin' in the Free World" a "Hey Hey, My My (Into the Black)"). V pozdějších letech začal Young přebírat novější styly hudby jako industrial, alternative country a grunge, v němž prohloubil svůj vlastní styl hry, což mu přineslo titul "Kmotr grunge".

 

Young režíroval (nebo spolurežíroval) několik filmů pod pseudonymem Bernard Shakey, včetně Journey Through the Past (1973), Rust Never Sleeps (1979), Human Highway (1982), a Greendale (2003).[1]

 

Ačkoliv Young často zpívá o Amerických legendách a mýtech (Pocahontas, vesmírné stanice a osidlování amerického západu),[2] zůstává kanadským občanem a nikdy nechtěl občanství měnit.

 

Biografie


Mládí

 

Neil Young se narodil v Torontu (Ontario, Kanada) sportovnímu novináři a spisovateli Scottovi Youngovi a Edně Raglandové (známé jako Rassy), kteří se do Toronta přestěhovali z Manitoby. Neil strávil své mládí v malém městečku Omemee v Ontariu, 130 km severně od Toronta.

 

Už jako dítěti byla Youngovi diagnostikována cukrovka[3] a kvůli obrně, prodělané v šesti letech, měl oslabenou levou polovinu těla; dodnes na jednu nohu mírně kulhá.

 

Když bylo Youngovi 12 let, jeho rodiče se rozvedli a on se se svou matkou vrátil do rodinného domu ve Winnipegu, Manitoba, kde začala jeho kariéra hudebníka. Když Neil Young přišel Z Ontaria do Winnipegu, věděl už co to znamená být vykořeněný, protože jejich rodina cestovala všude, kam je zavedla kariéra jejich otce novináře. Po rozpadu manželství rodičů se Neil usadil spolu s matkou v dělnické čtvrti Fort Rouge v Manitobě, kde jako stydlivý mladík se suchým humorem navštěvoval Earl Grey Junior High School. Tam také potkal Kena Kobluna, se kterým později působil v The Squires a kde pak založil i svou první skupinu Jades.

 

Když navštěvoval Kelvin High School ve Winnipegu, hrál v několika instrumentálních rockových skupinách. Youngovou první stabilní skupinou byli Squires, kteří měli lokální hit nazvaný "The Sultan." Young vypadl ze střední školy[4] a hrál s nimi také ve Fort William v Ontariu, kde nahráli několik demosnímků produkovaných místním producentem (Ray Dee), kterému Young říkal "the original Briggs"[5]. Když byl v Thunder Bay, Young poprvé potkal Stephena Stillse. V roce 2006 ve filmu Heart of Gold Young vypravuje, jak trávil čas jako teenager ve Falcon Lake v Manitobě, kdy donekonečna vhazoval mince do jukeboxu, aby slyšel "Four Strong Winds od Iana Tysona."

 

Poté co odešel od Squires, pracoval Neil ve folkovém klubu, kde poprvé potkal Joni Mitchellovou[6]. Tam napsal některé ze svých nejranějších a nejtrvalejších folkových písní, jako je klasická Sugar Mountain, ve které zpívá o svém ztraceném mládí. Jako odpověď na ni napsala Joni Mitchell píseň "The Circle Game".

 

V roce 1965 Young cestoval po Kanadě jako sólový umělec a skládal hudbu na objednávku. V roce 1966 se připojil k frontmanovi Mynah Birds, Ricku Jamesovi. Skupina si zabezpečila nahrávání u značky Motown. Bohužel, když natočili první album, James byl žalářován za dezerci z armády[7]. Když se Mynah Birds rozpadli, Young a baskytarista Bruce Palmer přesídlili do Los Angeles v Kalifornii. Young v jednom interview přiznal, že ve Spojených státech pobýval ilegálně až do roku 1970, kdy dostal zelenou kartu[8].

 

Neil Young - noty, akordy, texty písní, taby

noty na klavír, noty na zpěv, akordy na kytaru, akordy na ukulele, noty na ukulele, noty na akordeon, noty tahací harmoniku, noty na altsaxofon, noty na banjo, noty na baskytaru, noty na Bb nástroje, noty na C nástroje, noty na Eb nástroje, noty na bicí nástroje, noty na cello, noty na čtyřruční klavír, noty na foukací harmoniku, noty na harfu, noty na harmoniku, noty na housle, noty na keyboard, noty na klarinet, noty na kytaru, noty na lesní roh, noty na pozoun, noty na trombón, noty na příčnou flétnu, noty na saxofon, noty na tenorsaxofon, noty na trubku, noty na varhany, noty na violu, noty na zobcovou flétnu, taby na banjo, taby na baskytaru, taby na kytaru, texty písní, noty na dobro, noty havajskou kytaru, noty na steel kytaru, noty na mandolínu, noty na kontrabas, taby na dobro, taby havajskou kytaru, taby na steel kytaru, taby na mandolínu, škola hry na kytaru, škola hry na klavír, škola hry na zobcovou flétnu, škola hry na příčnou flétnu, škola hry na fagot, škola hry na mandolínu, škola hry na banjo, škola hry na baskytaru, škola hry na saxofon, škola hry na ukulele, škola hry na pozoun, škola hry na bicí nástroje, noty na dudy, škola hry na dudy, škola hry na kontrabas, škola hry na varhany

product_code
Neil Young A Man Needs A Maid akordy noty tab text,
Neil Young After The Gold Rush akordy noty tab text,
Neil Young Alabama akordy noty tab text,
Neil Young Are You Ready For The Country? akordy noty tab text,
Neil Young Bandit akordy noty tab text,
Neil Young Be The Rain akordy noty tab text,
Neil Young Bringin' Down Dinner akordy noty tab text,
Neil Young Carmichael akordy noty tab text,
Neil Young Cinnamon Girl akordy noty tab text,
Neil Young Comes A Time akordy noty tab text,
Neil Young Cowgirl In The Sand akordy noty tab text,
Neil Young Devil's Sidewalk akordy noty tab text,
Neil Young Double E akordy noty tab text,
Neil Young Down By The River akordy noty tab text,
Neil Young Falling From Above akordy noty tab text,
Neil Young Grandpa's Interview akordy noty tab text,
Neil Young Harvest akordy noty tab text,
Neil Young Harvest Moon akordy noty tab text,
Neil Young Heart Of Gold akordy noty tab text,
Neil Young Helpless akordy noty tab text,
Neil Young Hey Hey, My My (Into The Black) akordy noty tab text,
Neil Young Leaving The Driving akordy noty tab text,
Neil Young Like A Hurricane akordy noty tab text,
Neil Young My My, Hey Hey (Out Of The Blue) akordy noty tab text,
Neil Young Ohio akordy noty tab text,
Neil Young Old Man akordy noty tab text,
Neil Young Only Love Can Break Your Heart akordy noty tab text,
Neil Young Out On The Weekend akordy noty tab text,
Neil Young Pocahontas akordy noty tab text,
Neil Young Powderfinger akordy noty tab text,
Neil Young Ride My Llama akordy noty tab text,
Neil Young Rockin' In The Free World akordy noty tab text,
Neil Young Sail Away akordy noty tab text,
Neil Young Sedan Delivery akordy noty tab text,
Neil Young Southern Man akordy noty tab text,
Neil Young Sun Green akordy noty tab text,
Neil Young The Needle And The Damage Done akordy noty tab text,
Neil Young There's A World akordy noty tab text,
Neil Young Thrasher akordy noty tab text,
Neil Young Welfare Mothers akordy noty tab text,
Neil Young Words (Between The Lines Of Age) akordy noty tab text,