Rock  *  Pop  *  Folk  *  Country  *  Jazz  *  Blues  *  Bluegrass  *  Metal  *  Vážná hudba

Filtry

nástroje

Klavír (2)

Star Trek


Star Trek

 

Wikipedie

 

Star Trek (v angličtině doslova „Hvězdné putování“, ale nepřekládá se) je jeden z nejpopulárnějších a nejúspěšnějších televizních sci-fi seriálů, na který navazují také filmy, knihy a počítačové hry. Příběh Star Treku vytvořil scenárista a producent Gene Roddenberry. První Star Trek seriál, známý jako The Original Series (doslovně Původní série) vznikl roku 1966 a čítal 3 série. Představil divákům kapitána Jamese Kirka s jeho posádkou, kterak prozkoumávají vesmír na palubě vesmírné lodi USS Enterprise (NCC-1701). Jejich příběhy pokračovaly v seriálu The Animated Series (doslovně Animovaná série) a 6 celovečerních filmech. Dále postupně byly natočeny čtyři další seriály, které stavěly na stejném základu: The Next Generation (Nová generace), která byla zasazena o několik desítek let za události původních sérií. Deep Space Nine a Voyager se odehrávaly ve stejném čase jako události The Next Generation, dle kterého vznikly i další 4 celovečerní filmy. Poslední seriálová řada s názvem Star Trek: Enterprise má děj situovaný do období před prvním seriálem. Star Trek se stal pojmem, který získal mnoho ocenění[1], jmenovitě 31 cen Emmy, několik cen BAFTA, ale především dal vzniknout široké základně fanoušků, označované jako trekkies, mezi které se počítá např. Bill Gates, Arnold Schwarzenegger nebo Whoopi Goldberg.[2]

Koncept

 

Gene Roddenberry pracoval v první polovině 60. let na novém seriálu. Protože probíhala studená válka a zároveň závod o dobývání vesmíru, bylo více než zajímavé uvést seriál o putování mezi planetami, který by se odehrával v době, kdy na Zemi není válek a strachu. Seriál se zpočátku nezdál moc úspěšný a Roddenberry byl z různých stran informován, že jde spíše o propadák.[3] Už tehdy fanoušci svým naléháním na televizní společnost NBC prodloužili život seriálu na 3 sezóny, kdy byl finálně ukončen. Později měl být seriál obnoven a Roddenberry začal pracovat na Star Trek: Phase 2 (fáze 2). K produkci však nakonec nedošlo. Zachovanou ideou Roddenberryho i pro další seriály byla nejenom jednotnost lidstva, ale také vynechání osobních hodnot jako rasismus, sexismus, feminismus atp. Proto už v prvním seriálu vystupuje Nyota Uhura coby zástupkyně černošské rasy a od druhé sezóny Pavel Čechov jako zřejmý zástupce Ruska. Posádka měla být mezinárodní a tím i bořit zavedené společenské bariéry. Jedním takovým mezníkem se stal polibek kapitána Kirka s Uhurou, coby bělocha s černoškou. Když roku 1991 Roddenberry zemřel, jeho práci v seriálu The Next Generation převzal Rick Berman. TNG se stalo nejoblíbenějším seriálem z celé řady Star Treků.[6] Společnost Paramount proto začala pracovat na seriálu Deep Space Nine ještě před ukončením TNG.


Příběh a svět Star Treku

 

Příběh Star Treku popisuje budoucnost lidstva, které po objevu mezihvězdného pohonu cestuje po celé galaxii, setkává se s mimozemskými civilizacemi a přes časté konflikty pomáhá šířit mír a vzájemné porozumění. Vesmír Star Treku obsahuje až nerealisticky mnoho obydlených planet a různých ras (převážně humanoidních). Mezi nejdůležitější z hlediska série patří lidé a Vulkánci, spolu s dalšími rasami tvořící mírumilovnou Federaci, zrádní Romulané, bojovní Klingoni a civilizace kyborgů - Borg. Nejčastějším mezihvězdným (FTL) pohonem je warp, mezi další používanou fiktivní techniku patří transportér. Lodě jsou vybaveny paprskovými zbraněmi (phasery a disruptory), torpédy (fotonovými, plasmovými a jinými) a štíty. Popsaná je také „historie budoucnosti“, tedy fiktivní události od 60. let 20. století, kdy se seriál začal točit, do 23. století, ve kterém se odehrává; část připadající na dobu, která již uplynula, tak tvoří svého druhu alternativní historii, např. roku 1993 začaly „eugenické války“ vedené geneticky vylepšenými lidmi, ve kterých zemřelo přes 30 000 000 lidí.

 

Seriály

 

The Original Series


The Original Series (zkratkou TOS) začal v roce 1966 hraným seriálem Gene Roddenberryho. Zvláštností je, že první pilotní díl s názvem Klec z roku 1964 byl společností NBC zamítnut a své premiéry na televizních obrazovkách se dočkal až o 20 let později. Tento seriál má 3 sezóny s dohromady 80 dílů po 49 minutách. Hlavní postavou je kapitán James Tiberius Kirk, který velí posádce lodi USS Enterprise (NCC-1701) na pětileté misi. Úkolem této mise je prozkoumávat neznámý vesmír, navazovat kontakty s novými civilizacemi a hlásat poslání Spojené federace planet.
Tvůrce seriálu a Star Treku vůbec Gene Roddenberry chtěl vytvořit sci-fi seriál, který by ukazoval nejen na technologický pokrok lidstva daleké budoucnosti, ale také na odbourání projevů rasismu, diskriminace žen a dalších negativ. Seriál byl několikrát upravován a Roddenberry nakonec i sjednotil Zemi pod jednu samosprávu a lidstvo samotné tak představuje spíše národ v paletě různých mimozemských civilizací. První kroky provázely problémy. Studia seriál vůbec nechtěly a úspěch zažil Roddenberry až u Desilu Studios. I zde však narazil na kritické poznámky po natočení pilotního dílu Klec, ale seriál byl schválen a podpořen dobrým rozpočtem. Toto však ustalo po 2. sezóně, kdy Desilu bylo koupeno společnosti Paramount, která snížila rozpočet a sám Roddenberry od další tvorby ustoupil. Seriál byl tak ukončen při celkovém počtu 80 epizod ve třech sériích, což se projevilo jako chybné, když Paramount prodal vysílací práva i jiným společnostem a Star Trek se velmi rychle rozšířil a získal mnoho fanoušků. Zvažovalo se i obnovení seriálu v 70. letech, ale to se zdálo společnosti velmi nákladné a namísto toho byl vytvořen animovaný seriál Star Trek, který dabovali původní herci. Roddenberry původní seriál ohraničil na trojici hlavních postav - kapitán James T. Kirk (William Shatner), první důstojník, vulkánec Spock (Leonard Nimoy) a vrchní lékař Dr. Leonard McCoy (DeForest Kelley) společně účinkovali v největším počtu epizod. Ostatní postavy posádky byly spíše doprovodné. Tuto taktiku se Roddenberry rozhodl změnit až u seriálu Nová generace, kde zaměřil dění na více členů posádky.


The Animated Series

The Animated Series (zkratkou TAS) z roku 1973 je seriál o dvou sezóznách, dohromady 22 dílů zhruba po 30 minutách. Došlo k menším změnám v posádce, ale hlavní hrdinové jsou totožní. Události navazují na předchozí seriál. Hlasy animovaným postavám propůjčili herci původní posádky z TOS, kteří si (změněnými hlasy) zahráli i role dalších postav.


The Next Generation


The Next Generation (zkratkou TNG) začal vznikat roku 1987 a obsahuje 7 sezón, 178 dílů po 45 minutách. Odehrává se přibližně 70 let po původním seriálu (v letech 2364-2370). V seriálu tak vystupuje nová loď Enterprise-D s novou posádkou, které velí kapitán Jean-Luc Picard (hraje Patrick Stewart). Posádka má více členů, mezi nimi i příslušníky mimozemských druhů, jako jsou poradkyně a poloviční Betazoid Deanna Troi (hraje Marina Sirtis) a poručík Worf (hraje Michael Dorn), první Klingon ve Hvězdné flotile. Dalšími členy posádky jsou první důstojník komandér William Riker (Jonathan Frakes), druhý důstojník android Dat (Brent Spiner), lodní lékařka Beverly Crusherová (Gates McFadden), hlavní inženýr Geordi La Forge (LeVar Burton) a syn doktory Crusherové Wesley (Wil Wheaton). Seriál se začal vysílat 28. září 1987 (v ČR 29. září 1994[7]) a měl sedm řad. Premiréra závěrečného dílu byla vysílána 23. května 1994 (v ČR 26. ledna 2001[8]). Prostředí Star Treku prezentované v tomto seriálu posloužilo jako základ pro dva další seriály, Star Trek: Stanice Deep Space Nine a Star Trek: Vesmírná loď Voyager. Seriál zpočátku řídil tvůrce Star Treku, Gene Roddenberry, který zemřel v roce 1991. Seriál byl v roce 1994 nominován na cenu Emmy za nejlepší dramatický seriál[9]. Obdržel také cenu Peabody Award za epizodu Poslední sbohem (The Big Goodbye)[10]. Ocenění Hugo Award za nejlepší hrané představení získaly epizody Vnitřní světlo (The Inner Light) v roce 1993[11] a Všechno dobré... (All Good Things...) v roce 1995[12].


Stanice Deep Space Nine


Deep Space Nine (zkratkou DS9) vznikl roku 1993, měl 7 sezón, 176 dílů o délce 45 minut. Začal se vysílat 3. ledna 1993 (v ČR 17. dubna 1994)[13] a měl sedm řad. Premiéra závěrečného dílu byla vysílána 2. června 1999[14]. V ČR byly odvysílány jen první tři řady. Odehrává se během posledních let Nové generace a v letech bezprostředně následujících (2369-2375). Jde o jediný seriál z prostředí Star Treku, který se odehrává na vesmírné stanici a nikoli na hvězdné lodi. Děj je zasazen na stanici postavenou rasou Cardassianů pojmenovanou Deep Space Nine (v původním českém překladu Hluboký vesmír devět), původně Terok Nor. Nachází se u planety Bajor a unikátní stabilní červí díry, která poskytuje přístup do 60 000 světelných let vzdáleného kvadrantu gama. Seriál sleduje osudy posádky stanice, kterou vede komandér (později kapitán) Benjamin Sisko (hraje Avery Brooks). Prvním důstojníkem je Bajoranka major (později plukovník) Kira Nerys (hraje Nana Visitor). Dalšími členy posádky jsou šéf bezpečnosti měňavec Odo (René Auberjonois), doktor Julian Bashir (Alexander Siddig), vědecká důstojnice z rasy Trillů Jadzia Dax (Terry Farrellová), syn komandéra Siska Jake (Cirroc Lofton) a ferengský barman Quark (Armin Shimerman). Ze seriálu Nová generace přišli inženýr Miles O'Brien (Colm Meaney) a ve 4. řadě ještě Klingon Worf (Michael Dorn), jehož příchod měl pomoci zlepšit sledovanost. Ve třetí řadě je ke stanici přidělena hvězdná loď USS Defiant, která poskytla posádce i scénáristům nové možnosti. Umístění děje na stanici umožnilo rozvíjet témata, která se vinou celým seriálem, například dopady cardassijské okupace Bajoru, role Siska jako Vyslance Proroků, významné náboženské osobnosti pro Bajorany, v pozdějších řadách pak zejména válka s mocností z kvadrantu gama zvanou Dominion. Od ostatních seriálů Star Treku se tak liší delšími příběhy tvořenými několika epizodami, konfliktem mezi rasami a náboženskými tématy, což jsou prvky, které diváci a kritici oceňují, ale které Gene Roddenberry zakázal v původním seriálu a Nové generaci. Nicméně Roddenberry byl o plánech na seriál DS9 před smrtí informován, a jde tak o poslední seriál, s nímž ho lze spojovat[15]. Podobně jako Nová generace, i Stanice Deep Space Nine získal několik ocenění, například cenu Emmy za make-up nebo hudbu a celou řadu nominací[16].


Voyager

Voyager (zkratkou VOY) pochází z roku 1995. Má 7 sezón, 172 epizod po 45 minutách. Odehrává se na lodi Voyager s kapitánkou Katheryn Janeway. V průběhu tohoto seriálu převzal vedení Star Treku po Roddenberryho smrti Brandon Braga, který ho směřuje dost odlišně, což u významné části fanoušků vzbudilo rozhořčení.[17][18]. Hlavním předmětem kritiky jsou častá narušení kontinuity seriálu.


Enterprise


Star Trek: Enterprise se natáčel v letech 2001 - 2005 pod vedením Brandona Bragy. Tato série měla 4 sezóny, celkem 98 epizod po 45 minutách. Odehrává se před všemi předchozími, dokonce ještě před založením Federace. Loď se jmenuje Enterprise a nese označení NX-01.


Produkce fanoušků


Kromě "oficiálních" seriálů existuje také mnoho příběhů natočených amatérsky fanoušky (o psané fan fiction nemluvě), dokonce i celý seriál Star Trek: Hidden Frontier (Skrytá hranice), ve kterém už vznikla sedmá řada.[19] Za zmínku stojí také Star Trek: Phase II, který navazuje na původní seriál a amatérští tvůrci si dali za cíl nahradit neuskutečněné pokračování ST: TOS (druhá fáze).[20] Tato neoficiální díla nemají licenci od společnosti Paramount, ta ale jejich vzniku nijak významně nebrání.


Filmy

 

V letech 1979–2009 bylo natočeno 11 celovečerních filmů z prostředí Star Treku.


Prvních šest navazuje na původní seriál (TOS) se stejnou posádkou:


Star Trek: Film (1979; Star Trek: The Motion Picture, málo užívaná zkratka ST:TMP)
Star Trek II: Khanův hněv (1982; Star Trek II: The Wrath of Khan – ST:TWK)
Star Trek III: Pátrání po Spockovi (1984; Star Trek III: The Search for Spock – ST:TSS)
Star Trek IV: Cesta domů (1986; Star Trek IV: The Voyage Home – ST:TVH)
Star Trek V: Nejzazší hranice (1989; Star Trek: The Final Frontier – ST:TFF)
Star Trek VI: Neobjevená země (1991; Star Trek: The Undiscovered Country – ST:TUC)
Další čtyři navazují na Star Trek: Novou generaci:
Star Trek: Generace (1994; Star Trek: Generations – ST:GEN)
Star Trek: První kontakt (1996; Star Trek: First Contact – ST:FC)
Star Trek: Vzpoura (1998; Star Trek: Insurrection – ST:INS)
Star Trek: Nemesis (2002; Star Trek: Nemesis - ST:NEM)


Jedenáctý film se vrací do období TOS, ale vytváří alternativní realitu:


Star Trek (2009; Star Trek)

 

Star Trek - noty, akordy, texty písní, taby

noty na klavír, noty na zpěv, akordy na kytaru, akordy na ukulele, noty na ukulele, noty na akordeon, noty tahací harmoniku, noty na altsaxofon, noty na banjo, noty na baskytaru, noty na Bb nástroje, noty na C nástroje, noty na Eb nástroje, noty na bicí nástroje, noty na cello, noty na čtyřruční klavír, noty na foukací harmoniku, noty na harfu, noty na harmoniku, noty na housle, noty na keyboard, noty na klarinet, noty na kytaru, noty na lesní roh, noty na pozoun, noty na trombón, noty na příčnou flétnu, noty na saxofon, noty na tenorsaxofon, noty na trubku, noty na varhany, noty na violu, noty na zobcovou flétnu, taby na banjo, taby na baskytaru, taby na kytaru, texty písní, noty na dobro, noty havajskou kytaru, noty na steel kytaru, noty na mandolínu, noty na kontrabas, taby na dobro, taby havajskou kytaru, taby na steel kytaru, taby na mandolínu, škola hry na kytaru, škola hry na klavír, škola hry na zobcovou flétnu, škola hry na příčnou flétnu, škola hry na fagot, škola hry na mandolínu, škola hry na banjo, škola hry na baskytaru, škola hry na saxofon, škola hry na ukulele, škola hry na pozoun, škola hry na bicí nástroje, noty na dudy, škola hry na dudy, škola hry na kontrabas, škola hry na varhany

product_code
 Star Trek/The Next Generation akordy noty tab text,
 Star Trek akordy noty tab text,
 Star Trek: Deep Space Nine akordy noty tab text,
 Star Trek Vi: The Undiscovered Country akordy noty tab text,
 Star Trek V: The Final Frontier akordy noty tab text,
 Star Trek Iv: The Voyage Home akordy noty tab text,
 Star Trek Iii: The Search For Spock akordy noty tab text,
 Star Trek Ii: The Wrath Of Khan akordy noty tab text,
 Star Trek - The Motion Picture akordy noty tab text,
 Star Trek: Generations akordy noty tab text,
 Star Trek/Voyager akordy noty tab text,
 Star Trek: The Next Generation akordy noty tab text,
 Star Trek/Generations akordy noty tab text,
 Star Trek/Deep Space Nine akordy noty tab text,
 Star Trek Vi/The Undiscovered Country akordy noty tab text,
 Star Trek V/The Final Frontier akordy noty tab text,
 Star Trek Iv/The Voyage Home akordy noty tab text,
 Star Trek Iii/The Search For Spock akordy noty tab text,
 Star Trek Ii/The Wrath Of Khan akordy noty tab text,
 Star Trek (Theme From Movie) akordy noty tab text,
 Theme From 'Star Trek' akordy noty tab text,
 That New Car Smell akordy noty tab text,
 Nice To Meld You akordy noty tab text,
 Nero Fiddles, Narada Burns akordy noty tab text,
 Labor Of Love akordy noty tab text,
 Hella Bar Talk akordy noty tab text,
 Does It Still McFly? akordy noty tab text,
 Back From Black akordy noty tab text,
 Star Trek: First Contact akordy noty tab text,
 Theme From Star Trek: Deep Space Nine akordy noty tab text,
 To Boldly Go akordy noty tab text,
 Theme From 'Star Treck Generations' akordy noty tab text,
 The Search For Spock (Theme From Star Trek Iii) akordy noty tab text,
 Star Trek: Voyager akordy noty tab text,
 Star Trek Iv: The Voyage Home - Main Title akordy noty tab text,