Rock  *  Pop  *  Folk  *  Country  *  Jazz  *  Blues  *  Bluegrass  *  Metal  *  Vážná hudba

Filtry

nástroje

Akordy/texty (2)

Klavír/zpěv/kytara (2)

Kytara (11)

Dire Straits


Dire Straits - Brothers In Arms

Dire Straits - Wikipedie

Dire Straits byla britská rocková skupina působící v letech 1977 až 1995, která vydala jedno z celosvětově nejprodávanějších alb 80. let.

 

Začátky


V zakládající čtveřici Dire Straits byli Mark Knopfler (zpěv, kytara, autor hudby a textů), jeho bratr David (kytara), John Illsley (baskytara) a Pick Withers (bicí). Jednalo se vesměs o muzikanty s určitými zkušenostmi odjinud, kteří už vzhledem k jejich věku a zkušenostem nebyli předurčeni k zařazení se do punkové vlny, jež tehdy ovládala britské ostrovy. Prvních několik vystoupení odehráli ještě jako Café Racers, ale přítel bubeníka je brzy díky jejich finanční situaci a vyhlídkám překřtil ve volném překladu na „strašlivou tíseň“. Již v prvním roce existence skupina nahrála dostatek písní, jejichž téměř výhradním tvůrcem byl Mark Knopfler. Skupina díky němu zněla na tehdejší dobu až nepatřičně klidně a proslulým se stal moment, kdy žádal manažery klubů, aby z reprobeden šel jenom tak silný zvuk, aby si lidé při jejich produkci mohli povídat. Hudba jako ze staré dobré školy doplněná o texty skvěle reflektující britské reálie však naštěstí rychle zaujala v rádiu BBC patřičné lidi. Důsledkem byla již na konci prvního roku existence uzavřená velká nahrávací smlouva. V roce 1978 hráli Dire Straits na turné skupiny Talking Heads a vzápětí vydali album pojmenované po sobě. Prosazení se do obecného povědomí nebylo pro skupinu přesto ničím snadným. Album Dire Straits naplnilo z hlediska prodejnosti a hraní v rádiích úsloví o tom, že doma není nikdo prorokem. Úspěchy v tomto směru totiž zprvu zaznamenalo hlavně v Nizozemí, Austrálii a dalších zemích, kde si již tehdy skupina zajistila nehynoucí popularitu. I díky tomu se kromě prvního domácího samostatného turné skupina brzy dočkala též vyprodaných vystoupení na kontinentě v Evropě a na počátku roku 1979 vystupovala už i v USA. Bylo skoro příznačné, že první velký hit skupiny Sultans of Swing se zde v singlovém žebříčku dostal výše než ve Velké Británii. Při svých cestách skupina natočila na Bahamách druhé album Communiqué, které obsahovalo natolik rovnocenné skladby, až z něj žádný výrazný hit nevzešel.

 

Vzestup


Rok 1980 byl ve skupině ve znamení prvních výrazných personálních otřesů, které se posléze staly jejím průvodním znakem. David Knopfler pochopil, že v Dire Straits by byl vždy až ten druhý po bratrovi a rozhodl se osamostatnit. To už ovšem byly položeny základy třetímu albu, které dostalo název Making Movies, ačkoli píseň stejného jména na něj zařazena nebyla. Po spíše nesmělém pokusu z minulého alba, kde hostoval Boby Bear, se zde mnohem výrazněji ke slovu dostaly klávesy a s nimi Roy Bittan známý od Bruce Springsteena. Album definitivně pomohlo kapele i na domácí scéně, k čemuž přispěl jistě i z něj vybraný singl Romeo and Juliet. Singl Skateaway vybraný pro trh v USA pro změnu pomohl celé nahrávce zabydlet se v tehdejší novince - walkmanu. První skladba alba Tunnel of Love byla zase svojí délkou předzvěstí věcí příštích. Čtvrté album Love Over Gold z roku 1982 začínalo totiž bezmála čtvrthodinou epickou kompozicí Telegraph road. Pouze pětipísňové a přesto zcela regulérní album bylo přijato jako celek velmi příznivě, což se odrazilo v jeho delším setrvání na čele britské hitparády. V domácím singlovém žebříčku se více než dobře dařilo i Private Investigations. Stálé osazenstvo skupiny bylo obohaceno o druhého kytaristu Hala Lindese a Alana Clarka za klávesami. Mark Knopfler pak album sám produkoval. V roce 1983 došlo k odchodu druhého ze zakládajících členů, když Witherse za soupravou bubnů vystřídal Terry Williams. Jakési přímé střídání stráží provedli na minialbu ExtendedancEPlay, ze kterého tentokrát vzešel rock'n'rollový hit Twisting by the Pool. V nové sestavě doplněné o několik hostů (především Mel Collins na saxofon - nástroj, který se stal i v dalších letech důležitým prvkem nejen živých vystoupení skupiny) Dire Straits podnikli další velké turné. Zvukový záznam vystoupení z Londýna vyšel na dvojalbu Alchemy v roce 1984. Obsahovalo sice známé skladby, ale mnohé z nich předvedlo ve verzích doplněných o bohaté instrumentální pasáže, které dokonale prokazovaly schopnosti skupiny a hlavně pak jejího vedoucího.

 

Vrchol


Na samotný vrchol popularity dostoupali Dire Straits v polovině 80. let. V roce 1985 se zaskvěli krátkým ale výrazným vystoupením na koncertě Live Aid v londýnském Wembley. Za přispění Stinga zde již díky rázné písni Money for Nothing propagovali právě vydané album Brothers in Arms. Uvedený singl ovládl ovšem žebříček v USA, zatímco na domácí půdě se více dařilo zpěvné Walk of Life. Albu jako celku se však v žebříčcích prodejnosti dařilo zcela mimořádným způsobem v celém světě, takže se stalo na mnoha místech několikanásobně platinové a okupovalo tam dlouho první příčky. Napomohl tomu i fakt, že se jednalo o jednu z prvních novinek, která se k posluchačům dostávala též v podobě CD a celosvětové turné podporovala firma Philips. Na nahrávce se mezi jinými podíleli i noví stálí členové skupiny Guy Fletcher za klávesami a Omar Hakim za bicí soupravou, zatímco ze stálého osazenstva vypadl druhý kytarista. K dovršení důrazu na moderní technologie byl k písní Money for Nothing natočen i pozoruhodný videoklip s počítačovými animacemi vhodně doplňujícími text, díky němuž se stal tím prvním, co posléze viděli diváci na MTV Europe. S touto skladbou a albem jako celkem se také pojily dvě ocenění Grammy. Při celosvětovém turné Dire Straits zastavili na více než 200 místech, když vyprodávali jeden stadión za druhým a přidávali celá vystoupení, aby je mohlo vidět na 2,5 miliónu lidí.

 

Konec nadvakrát


U příležitosti desetiletého výročí vydání debutového alba přišel čas k ohlédnutí a na trhu se objevila kompilace sestavená poměrně citlivě s ohledem na všechna údobí trvání skupiny. Dire Straits jako celek ovšem v té době aktivitou nikterak nepřekypovali. Na pódiu se sešli alespoň při koncertu ve Wembley k příležitosti 70. narozenin jihoafrického bojovníka proti apartheidu Nelsona Mandely v roce 1988. Mark Knopfler však potom oznámil jejich konec, aby se mohl věnovat vlastním aktivitám. K obnovení činnosti došlo s novým desetiletím. V roce 1991 se Dire Straits pokusili vrátit s albem On Every Street, při jehož nahrávání postrádali v základní sestavě bubeníka. Nejen tento problém ovšem vyřešili za pomoci hostujících hráčů. Písní zde bylo více než u předchozího veleúspěšného díla, ale první desítku žebříčku singlů neatakoval na žádné straně Atlantiku ani úvodní kus Calling Elvis ani řízná Heavy Fuel. Kritikové přecházeli do útoku slovy o ušlechtilé nudě, ale Britové vynesli na první příčku hitparády alespoň album jako celek. Na následném opět dlouhém a ještě více vyčerpávajícím turné se prezentovali Mark Knopfler, Illsley, Fletcher, Clark, Phil Palmer (kytara), Paul Franklin (pedal steel), Chris White (saxofon), Chris Whitten (bicí) a Danny Cummings (perkuse). Po něm už se ani stálé jádro skupiny k další trvalé spolupráci nesešlo a vydávány tak byly dál jenom kompilace a různě staré živé nahrávky. Mark Knopfler se věnuje sólové dráze a John Illsley spíše maluje. Jenom v USA se dosud prodalo na 15,5 miliónů kusů nahrávek Dire Straits a celosvětově je tento počet nejméně pětinásobný.

 

Diskografie

 

Studiová alba


1978 Dire Straits (v USA dvojnásobně platinová deska)
1979 Communiqué (v USA zlatá deska)
1980 Making Movies
1982 Love Over Gold
1985 Brothers in Arms
1991 On Every Street (v USA platinová deska)
[editovat]Živé nahrávky
1978 Live In Rotterdam
1984 Alchemy (v USA zlatá deska)
1993 On the Night (části vystoupení ve Francii a Nizozemí k albu On Every Street)
1995 Live at the BBC (záznamy vystoupení z prvních let kariéry)
[editovat]Kompilace
1988 Money for Nothing (v USA platinová deska)
1998 Sultans of Swing: The Very Best of Dire Straits (výběr přeceňující poslední dvě řadová alba)
2005 Private Investigations: The Best Of Dire Straits And Mark Knopfler 

 

Dire Straits - noty, akordy, texty písní, taby

noty na klavír, noty na zpěv, akordy na kytaru, akordy na ukulele, akordy na ukulele, noty na akordeon, noty tahací harmoniku, noty na altsaxofon, noty na banjo, noty na baskytaru, noty na Bb nástroje, noty na C nástroje, noty na Eb nástroje, noty na bicí nástroje, noty na cello, noty na čtyřruční klavír, noty na foukací harmoniku, noty na harfu, noty na harmoniku, noty na housle, noty na keyboard, noty na klarinet, noty na kytaru, noty na lesní roh, noty na pozoun, noty trombón, noty na příčnou flétnu, noty na saxofon, noty na tenorsaxofon, noty na trubku, noty na varhany, noty na violu, noty na zobcovou flétnu, taby na banjo, taby na baskytaru, taby na kytaru, texty písní, noty na dobro, noty havajskou kytaru, noty na steel kytaru, noty na mandolínu, noty na kontrabas, taby na dobro, taby havajskou kytaru, taby na steel kytaru, taby na mandolínu, škola hry na kytaru, škola hry na klavír, škola hry na zobcovou flétnu, škola hry na příčnou flétnu, škola hry na fagot, škola hry na mandolínu, škola hry na banjo, škola hry na baskytaru, škola hry na saxofon, škola hry na ukulele, škola hry na pozoun, škola hry na bicí nástroje, noty na dudy, škola hry na dudy

 

Dire Straits All The Road Running akordy noty tab text,
Dire Straits Angel Of Mercy akordy noty tab text,
Dire Straits Badges, Posters, Stickers, T-shirts akordy noty tab text,
Dire Straits Boom, Like That akordy noty tab text,
Dire Straits Brothers In Arms akordy noty tab text,
Dire Straits Calling Elvis akordy noty tab text,
Dire Straits Cannibals akordy noty tab text,
Dire Straits Communique akordy noty tab text,
Dire Straits Darling Pretty akordy noty tab text,
Dire Straits Down To The Waterline akordy noty tab text,
Dire Straits Eastbound Train akordy noty tab text,
Dire Straits Expresso Love akordy noty tab text,
Dire Straits Fade To Black akordy noty tab text,
Dire Straits Follow Me Home akordy noty tab text,
Dire Straits Get Lucky akordy noty tab text,
Dire Straits Going Home (Theme from ‘Local Hero’) akordy noty tab text,
Dire Straits Hand In Hand akordy noty tab text,
Dire Straits Heavy Fuel akordy noty tab text,
Dire Straits Hill Farmer's Blues akordy noty tab text,
Dire Straits How Long akordy noty tab text,
Dire Straits If I Had You akordy noty tab text,
Dire Straits In The Gallery akordy noty tab text,
Dire Straits Industrial Disease akordy noty tab text,
Dire Straits Iron Hand akordy noty tab text,
Dire Straits It Never Rains akordy noty tab text,
Dire Straits Kingdom Come akordy noty tab text,
Dire Straits Lady Writer akordy noty tab text,
Dire Straits Les Boys akordy noty tab text,
Dire Straits Let It All Go akordy noty tab text,
Dire Straits Lions akordy noty tab text,
Dire Straits Love Over Gold akordy noty tab text,
Dire Straits Millionaire Blues akordy noty tab text,
Dire Straits Money For Nothing akordy noty tab text,
Dire Straits Monteleone akordy noty tab text,
Dire Straits My Parties akordy noty tab text,
Dire Straits News akordy noty tab text,
Dire Straits On Every Street akordy noty tab text,
Dire Straits Once Upon A Time In The West akordy noty tab text,
Dire Straits One World akordy noty tab text,
Dire Straits Our Shangri-La akordy noty tab text,
Dire Straits Planet Of New Orleans akordy noty tab text,
Dire Straits Portobello Belle akordy noty tab text,
Dire Straits Prairie Wedding akordy noty tab text,
Dire Straits Private Investigations akordy noty tab text,
Dire Straits Ride Across The River akordy noty tab text,
Dire Straits Romeo And Juliet akordy noty tab text,
Dire Straits Sailing To Philadelphia akordy noty tab text,
Dire Straits Setting Me Up akordy noty tab text,
Dire Straits Single Handed Sailor akordy noty tab text,
Dire Straits Six Blade Knife akordy noty tab text,
Dire Straits Skateaway akordy noty tab text,
Dire Straits So Far Away akordy noty tab text,
Dire Straits So Far From The Clyde akordy noty tab text,
Dire Straits Solid Rock akordy noty tab text,
Dire Straits Southbound Again akordy noty tab text,
Dire Straits Speedway At Nazareth akordy noty tab text,
Dire Straits Sultans Of Swing akordy noty tab text,
Dire Straits Telegraph Road akordy noty tab text,
Dire Straits The Bug akordy noty tab text,
Dire Straits The Fish And The Bird akordy noty tab text,
Dire Straits The Man's Too Strong akordy noty tab text,
Dire Straits The Trawlerman's Song akordy noty tab text,
Dire Straits Ticket To Heaven akordy noty tab text,
Dire Straits True Love Will Never Fade akordy noty tab text,
Dire Straits Tunnel Of Love akordy noty tab text,
Dire Straits Twisting By The Pool akordy noty tab text,
Dire Straits Two Young Lovers akordy noty tab text,
Dire Straits Walk Of Life akordy noty tab text,
Dire Straits Water Of Love akordy noty tab text,
Dire Straits What It Is akordy noty tab text,
Dire Straits When It Comes To You akordy noty tab text,
Dire Straits Where Do You Think You're Going? akordy noty tab text,
Dire Straits Why Aye Man akordy noty tab text,
Dire Straits Why Worry akordy noty tab text,
Dire Straits Wild Theme akordy noty tab text,
Dire Straits Wild West End akordy noty tab text,
Dire Straits You And Your Friend akordy noty tab text,
Dire Straits Your Latest Trick akordy noty tab text,