Rock  *  Pop  *  Folk  *  Country  *  Jazz  *  Blues  *  Bluegrass  *  Metal  *  Vážná hudba

Filtry

nástroje

Banjo (26)

Dobro (1)

Film (2)

Housle (12)

Kytara (29)

Mandolína (10)

Ukulele (2)

Zpěv (2)

Bluegrass

 

Wikipedie

 

Bluegrass je hudební styl, který vznikl kolem roku 1945 ve Spojených státech. Patří do skupiny stylů, které se nazývají Country & Western Music. Tato hudba se původně hrála v oblasti amerického Jihu (Appalačské pohoří, Kentucky, Jižní a Severní Karolína).

 

Bluegrass je charakteristický především použitými nástroji a způsobem zpěvu. Tradiční složení hudební skupiny používá pět základních akustických nástrojů: pětistrunné banjo, mandolínu, kytaru, housle a kontrabas. Později (kolem roku 1955) přibylo také dobro (což je ale pouze jeden druh tzv. resofonické kytary).

 

Vokální složka hudby se skládá až ze čtyř hlasů: vedoucí (lead), tenor, vysoký tenor (high tenor) nebo baryton a čtvrtým je bas. Často se ale uplatňují pouze první dva hlasy v podobě tzv. kříženého vokálu.

 

Bluegrass navazuje na hudební tradice bílého obyvatelstva Jihu USA. Původní styl se nazývá hillbilly music nebo old-time music, podle teoretiků správněji tzv. mountain music, jak se nazývá hudba horalů Appalačského pohoří. Velká část skladeb má svůj původ v anglo-americkém folklóru i ve skladbách ostatních národů, přicházejících do Ameriky. Zároveň byl ovlivněn některými prvky dobové populární hudby amerického Severu a jazzu.

 

První skupinou, která tyto prvky používala, byla Blue Grass Boys, kterou založil otec bluegrassu Bill Monroe kolem roku 1938. Její styl se ustálil v roce 1945, který je považován za rok vzniku bluegrassu. Skupina hrála až do roku 1948 v sestavě: Bill Monroe (mandolína, zpěv), Lester Flatt (kytara, zpěv), Earl Scruggs (banjo, zpěv), Chubby Wise (housle) a Howard Watts alias Cedric Rainwater (kontrabas).

 

Hudba toto období se označuje jako tradiční bluegrass. Vzniklo mnoho dalších skupin a styl se dále rozvíjel v celou řadu navazujících stylů. Bluegrass je stále živý a má mnoho příznivců i aktivních hudebníků i v České republice.

 

Propagaci tohoto stylu v Česku se systematicky věnuje také pražské Country radio, ve svém pravidelném pořadu Bluegrassová kolekce, který uvádí každý týden pan Zbyněk Bureš, člen skupiny Refiéf.

 

Vybraní američtí interpreti

 

Bill Monroe
Lester Flatt
Ricky Skaggs
Earl Scruggs
Stanley Brothers
Osborne Brothers
Alison Krauss
Alison Brown
Rhonda Vincent
Tony Rice

 

Čeští interpreti

 

Robert Křesťan & Druhá tráva
Poutníci
Cop a Míša Leicht
Blanket
CHBQ (Chval Brothers Quintet)
Bobři
Petr Kůs a Fámy
Roll's Boys
Svaťa Kotas band
Flashback
Reliéf
GoodWill
GrassRoad

 

Bluegrass

noty na klavír, noty na zpěv, akordy na kytaru, akordy na ukulele, noty na ukulele, noty na akordeon, noty tahací harmoniku, noty na altsaxofon, noty na banjo, noty na baskytaru, noty na Bb nástroje, noty na C nástroje, noty na Eb nástroje, noty na bicí nástroje, noty na cello, noty na čtyřruční klavír, noty na foukací harmoniku, noty na harfu, noty na harmoniku, noty na housle, noty na keyboard, noty na klarinet, noty na kytaru, noty na lesní roh, noty na pozoun, noty trombón, noty na příčnou flétnu, noty na saxofon, noty na tenorsaxofon, noty na trubku, noty na varhany, noty na violu, noty na zobcovou flétnu, taby na banjo, taby na baskytaru, taby na kytaru, texty písní, noty na dobro, noty havajskou kytaru, noty na steel kytaru, noty na mandolínu, noty na kontrabas, taby na dobro, taby havajskou kytaru, taby na steel kytaru, taby na mandolínu, škola hry na kytaru, škola hry na klavír, škola hry na zobcovou flétnu, škola hry na příčnou flétnu, škola hry na fagot, škola hry na mandolínu, škola hry na banjo, škola hry na baskytaru, škola hry na saxofon, škola hry na ukulele, škola hry na pozoun, škola hry na bicí nástroje, noty na dudy, škola hry na dudy