Rock  *  Pop  *  Folk  *  Country  *  Jazz  *  Blues  *  Bluegrass  *  Metal  *  Vážná hudba

Filtry

nástroje

Knihy o hudbě (1)

Kytara (2)

White Stripes


The White Stripes-You Don't Know What Love Is (You Just Do As Yo

The White Stripes (Z Wikipedie, otevřené encyklopedie)

Členové


Jack White
Meg White

 

The White Stripes bylo americké rockové duo, jehož styl se dá popsat jako minimalistický rock. Duo tvořili Jack White, vlastním jménem John Anthony Gillis, který hraje na kytaru, piáno a zpívá a vokalistka Meg White, která hraje na bicí. Mají za sebou několik úspěšných alb, jako White Blood Cells a Elephant, na kterém se nachází největší hit skupiny „Seven Nation Army“, který obdržel v roce 2004 cenu Grammy za nejlepší rockovou píseň. Kapela ukončila svoji činnost 2.2.2011.

 

Kariéra

 

Kapela vznikla v roce 1997 v Detroitu, ve státě Michigan, které je často přezdívané jako rockové město. Následující rok vydali svůj debutový singl Let's Shake Hands.

 

V roce 1999 už pod vydavatelstvím Sympathy for the Record Industry byl vydán singl The Big Three Killed My Baby a následně vznikl eponymní debut, pojmenovaný jednoduše The White Stripes. Album, které obsahuje 17 skladeb, překvapilo hudební nadšence, kritiky i producenty svým ostrým a syrovým stylem. Duo si tak hned svým prvním albem zajistilo nemalou fanouškovskou základnu.

 

Hned rok poté se do hudebních krámků dostala druhá deska s názvem De Stijl. Název je odvozen od holandského stylu umění, který se vyznačuje výraznou jednoduchostí. Na album bylo zařazeno 13 písní a setkalo se s nadšeným ohlasem a skupina se začala dostávat do širšího povědomí hudebních posluchačů.

 

Průlomovým rokem se pro kapelu stal rok 2000, kdy u stejného labelu vyšlo třetí album White Blood Cells. Deska obsahuje 16 skladeb a umístila se mezi 100 neprodávanějšími deskami v Americe, Velké Británii, Austrálii a Norsku. Turné skupiny, podporující novou desku, bylo ve Velké Británii během chvíle vyprodané. Magazín Q zařadil Jacka a Meg Whitovy mezi 50 kapel, které musíte vidět, než umřete. Se singlem Fell in Love with a Girl získala kapela tři ceny MTV Video Music Award.
 

V roce 2003 bylo už vydaným singlem Seven Nation Army každému jasné, že je skupina ve své nejlepší formě a rodí se jedna z nejlepších desek začátku tisíciletí. Album Elephant duo nahrálo za pouhých 14 dnů v londýnském studiu Toe-Rag a je na něm zařazeno 14 písní. Okamžitě se vyhouplo do čela žebříčků prodejnosti ve Velké Británii, stalo se dvakrát platinové v Kanadě a Británii a jednou platinové v USA, Austrálii a na Novém Zélandě. Uznávaný časopis Rolling Stone zařadil album na 390. místo ve svém žebříčku 500 nejlepších alb všech dob. V roce 2004 byli Jack a Meg Whitovi oceněni cenami Brit Award za nejlepší kapelu a za nejlepší singl Seven Nation Army. Odnesli si také ceny Grammy za nejlepší rockový song Seven Nation Army a za nejlepší alternativní album. Další písně na desce jako I Just Don´t Know What To Do With Myself, kterou napsal Burt Bacharach, In The Cold, Cold Night, Ball and Biscuit a The Hardest Button to Button se staly hity kapely a neobejde se bez nich skoro žadný koncert.

 

V dalším roce kapele The White Stripes, jako už hvězdám a stálicím na hudebním poli, vyšla pátá studiová deska s názvem Get Behind Me Satan. Album bylo nahrané v Detroitu, obsahuje 13 songů a stejně jako předchozí deska byla vydaná u labelu V2 Records. Na této nahrávce ustupuje elektrická kytara, do popředí se dostala akustická kytara a klavír a z celého alba jde cítit inspirace country stylu. Deska se umístila na třetím místě v žebříčku alb ve Velké Británii, USA, Austrálii, Belgii, Kanadě, Irsku, Holandsku a Norsku. Kapela byla oceněna cenou Grammy za nejlepší alternativní album.

 

V roce 2007 skupina nahrála album Icky Thump. S touto deskou se kapela vrátila k tvrdému a syrovému zvuku, který byl charakteristický pro všechny jeho předchozí alba. Deska se okamžitě umístila na první místě ve Velké Británii, na druhé místě v USA a třetí místě v Austrálii v žebříčku alb. V roce 2008 získali čtyři nominace na ceny Grammy za nejlepší alternativní album, za nejlepší rockový song Icky Thump, za nejlepší speciální edici Icky Thump a za nejlepší výkon dua nebo skupiny. První a poslední nominaci následně proměnili.

 

Dne 2. února 2011 White Stripes oficiálně oznámili konec svého působení.


Zajímavosti

 

* Písně The White Stripes jsou ovlivněny řadou žánrů od garážového rocku, blues, country, folku, až po punk.
* Duo je známo mystifikací svého vztahu, celý svět se dohaduje nad tím, zda jsou Jack a Meg sourozenci, nebo rozvedení manželé.
* Skupina své kostýmy a alba stylizuje do tří základních barev - červené, bílé a černé. Podle nich jde o nejsilnější kombinaci barev všech dob a zároveň symbolizují dětskou nevinnost. Tyto barvy jsou obsažené v některých písních skupiny, např. Black Math, Red Rain, White Moon
* Dalším symbolem kapely je číslovka 3. Ať už jde o jejich tříbarevnou stylizaci, tři základní elementy jejich hudby - příběh, melodie a rytmus, používaném zvuku většiny písní - kytara, bubny a zpěv, tři elektrické kytary, na které Jack při koncertech hraje, podpis Jack White III, který často používá, apod.
* Texty The White Stripes se často zaměřují na vztah muže a ženy, dětství a školu.
* Jack White prohlásil, že kapela předvedla stovky cover songů. Mezi nejznámější cover songy, které skupina hraje, patří I Just Don´t Know What To Do With Myself od Burta Bacharacha, v jejich videoklipu tančí britstká modelka Kate Moss u tyče, Jolene od zpěvačky Dolly Parton, One More Cup of Coffee, Isis a Love Sick od písničkáře Boba Dylana a píseň St. James Infirmary Blues, kterou dříve nazpívala řada známých umělců jako Louis Armstrong, Janis Joplin a The Animals.
* Kapela také vydala dvoualbum B-Sides, koncertní nahrávku Live in Boston.
* Jack a Meg se objevili v epizodě seriálu The Simpsons a to konkrétně v 18. sérii v dílu s názvem Jazzy and Pussycats. Zazněla zde i jejich píseň The Hardest Button to Button.
* The White Stripes odehráli svůj nejkratší koncert 16. července 2007 v Newfoundlandu, ve státě Kanadě. Po jedné odehrané písni Jack prohlásil, že od této chvíle The White Stripes oficiálně hráli ve všech provinciích a teritoriích v Kanadě, a opustili pódium. Celý koncert pak odehráli později večer.
* Jack White se 1. července 2005 v Brazílii oženil s modelkou Karen Elson, která hrála v klipu The White Stripes k písni Blue Orchid. V květnu 2006 se jim narodila dcera Scarlett Teresa, která dostala jméno po postavě z románu Jih proti Severu a po matce Jacka. O dva roky později se v srpnu rodina rozrostla o chlapečka jménem Henry Lee.
* Jack založil se svým kamarádem v roce 2005 kapelu The Raconteurs.
* Jack White se také věnuje herectví. Zahrál si ve filmech Vraždy s růžencem (The Rosary Murders) v roce 1987, Návrat do Cold Mountain (Cold Mountain) a Kafe a cigára (Coffee and Cigarettes) v roce 2003. V roce 2005 ztvárnil sám sebe v dokumentu The Fearless Freaks, který zaznamenává alternativní rockovou kapelu The Flaming Lips. O dva roky později si zahrál postavu Elvise Presleyho v komedii Walk Hard: The Dewey Cox Story.
* V roce 2007 kapela zrušila nejdřív celé americké turné, den poté i všechny další plány do konce roku. Jako oficiální důvod uvedla akutní pocity strachu, kterými Meg začala trpět, a proto není schopná cestovat.
* Kvůli tomuto zdravotnímu problému The White Stripes uvažují o konci koncertní kariéry.
* V roce 2008 se kapela přidala k dalším zpěvákům a rozhodla se bojkotovat udílení cen Grammy. Důvodem jejich neúčasti je podpora členů unie Writers Guild Of America (WGA).
* V červnu 2008 Meg v doprovodu Jacka přišla na jeho koncert s The Raconteurs a posadila se za bicí, bohužel ale nezahrála.
* Takzvanou labutí písní se pro skupinu stal song We're Going To Be Friend z alba White Blood Cells, který zahráli 20. února 2009 u příležitosti derniéry televizní show Conana O´Briena, na stanici americké televize NBC.
* 2. února 2011 byl oficiálně oznámen konec kapely.

 

Diskografie


Alba


Rok Album USA UK


1999 The White Stripes - -
2000 De Stijl - -
2001 White Blood Cells 61 58
2003 Elephant 6 1
2005 Get Behind Me Satan 3 3
2007 Icky Thump - -


Singly

 

* 1998 - Let´s Shake Hands, Lafayette Blues
* 1999 - The Big Three Killed My Baby, Hand Springs
* 2000 - Hello Operator, Lord Send Me an Angel, Party of Special Things to Do
* 2001 - Hotel Yorba
* 2002 - Fell in Love with a Girl, Dead Leaves and the Dirty Ground, We´re Going to Be Friends, Red Death at 6:14, Candy Cane Children
* 2003 - Seven Nation Army, I Just Don´t Know What to Do with Myself, The Hardest Button to Button
* 2004 - There´s No Home for You Here, Jolene
* 2005 - Blue Orchid, My Doorbell, The Denial Twist
* 2006 - Conquest, You Don´t Know What Love Is (You Just Do as You´re Told)

 

White Stripes - noty, akordy, texty písní, taby

noty na klavír, noty na zpěv, akordy na kytaru, akordy na ukulele, noty na ukulele, noty na akordeon, noty tahací harmoniku, noty na altsaxofon, noty na banjo, noty na baskytaru, noty na Bb nástroje, noty na C nástroje, noty na Eb nástroje, noty na bicí nástroje, noty na cello, noty na čtyřruční klavír, noty na foukací harmoniku, noty na harfu, noty na harmoniku, noty na housle, noty na keyboard, noty na klarinet, noty na kytaru, noty na lesní roh, noty na pozoun, noty trombón, noty na příčnou flétnu, noty na saxofon, noty na tenorsaxofon, noty na trubku, noty na varhany, noty na violu, noty na zobcovou flétnu, taby na banjo, taby na baskytaru, taby na kytaru, texty písní, noty na dobro, noty havajskou kytaru, noty na steel kytaru, noty na mandolínu, noty na kontrabas, taby na dobro, taby havajskou kytaru, taby na steel kytaru, taby na mandolínu, škola hry na kytaru, škola hry na klavír, škola hry na zobcovou flétnu, škola hry na příčnou flétnu, škola hry na fagot, škola hry na mandolínu, škola hry na banjo, škola hry na baskytaru, škola hry na saxofon, škola hry na ukulele, škola hry na pozoun, škola hry na bicí nástroje, noty na dudy, škola hry na dudy

product_code
White Stripes Black Math akordy noty tab text,
White Stripes Dead Leaves And The Dirty Ground akordy noty tab text,
White Stripes Fell In Love With A Girl akordy noty tab text,
White Stripes Hotel Yorba akordy noty tab text,
White Stripes I Just Don't Know What To Do With Myself akordy noty tab text,
White Stripes I'm Bound To Pack It Up akordy noty tab text,
White Stripes I'm Finding It Hard To Be A Gentleman akordy noty tab text,
White Stripes Jumble, Jumble akordy noty tab text,
White Stripes Seven Nation Army akordy noty tab text,
White Stripes Stop Breaking Down akordy noty tab text,
White Stripes The Big 3 Killed My Baby akordy noty tab text,
White Stripes The Hardest Button To Button akordy noty tab text,
White Stripes There's No Home For You Here akordy noty tab text,
White Stripes You're Pretty Good Looking akordy noty tab text,
White Stripes You've Got Her In Your Pocket akordy noty tab text,