Rock  *  Pop  *  Folk  *  Country  *  Jazz  *  Blues  *  Bluegrass  *  Metal  *  Vážná hudba

Nirvana


Nirvana - Smells Like Teen Spirit

Nirvana (Z Wikipedie, otevřené encyklopedie)

Nirvana byla americká rocková kapela založená v roce 1987 v Aberdeenu ve státě Washington. Patří mezi nejvlivnější hudební skupiny 90. let 20. století. Zakládajícími členy byli Kurt Cobain (kytara, zpěv) a Krist Novoselic (basová kytara). Na místě bubeníka nakonec zakotvil Dave Grohl, který byl poslední v řadě několika bubeníků, kteří se v Nirvaně vystřídali.

 

V roce 1989 Nirvana nahrála své první studiové album s názvem Bleach, avšak stále nepatřila k hlavnímu proudu populární hudby. Zlom nastal v okamžiku, kdy v roce 1991 vyšel její nový singl s názvem „Smells Like Teen Spirit“ k albu Nevermind. Tato píseň se dostala na první příčky v hitparádách a otevřela Nirvaně cestu ke slávě. Třetí a zároveň poslední studiové album vyšlo v roce 1993 a dostalo název In Utero; obsahovalo později populární skladby jako „Rape Me“ a „Heart-Shaped Box“.

 

Nirvana se rozpadla po sebevraždě frontmana skupiny Kurta Cobaina v dubnu 1994. Od svého vzniku prodala po celém světě více než 50 milionů alb.[1] Hudebnímu stylu, který Nirvana hrála, se začalo říkat grunge. Podobnou hudbu reprezentovaly a reprezentují například kapely Alice in Chains, Mudhoney, Pearl Jam a Soundgarden.

 

Historie


Počátky

 

Počátky kapely spadají do roku 1985, kdy se prostřednictvím Buzze Osborna, kytaristy a zpěváka skupiny Melvins, poprvé setkali zakládající členové skupiny Kurt Cobain a Krist Novoselic.[2] Cobain v té době již hrál na kytaru a zpíval ve skupině Fecal Matter, kterou založil tentýž rok, a Novoselic hrál na baskytaru. Po rozpadu Fecal Matter Cobain s Novoselicem usilovali o založení nové kapely. Roku 1987 se jim podařilo najít bubeníka Aarona Burckharda, s nímž nacvičili některé ze skladeb Fecal Matter. Poté se však po vzoru Melvins pustili do pilného zkoušení nových skladeb; za tři měsíce jich měli asi tucet.[3] Kapela si v čele s Cobainem přála vystupovat před publikem. První opravdové vystoupení absolvovali v Raymondu ve Washingtonu na jednom domácím večírku.[4]

 

Následovalo několik dalších vystoupení, většinou v Aberdeenu a blízkém okolí. Po několika měsících byl Burckhard z kapely vyhozen a dočasně jej nahradil Dale Crover, bubeník Melvins.[5] V lednu roku 1988 nahrál s Nirvanou v seattleském studiu Reciprocal Recording první demo nahrávky,[6] z nichž se některé objevily na pozdějším albu Incesticide. Po nahrání dema se stal v pořadí třetím bubeníkem Dave Foster.

 

Během těchto měsíců Nirvana vystřídala množství jmen jako Skid Row, Pen Cap Chew a Ted Ed Fred. Název Nirvana vznikl až na přelomu let 1987 a 1988. „Nirvana“ (resp. nirvána) je pojem pocházející z východních náboženství (zejména buddhismu a hinduismu) a označuje „osvobození“ bytostí z hmotného světa.


První nahrávky

 

První singl Nirvany se nazýval „Love Buzz“ (původně skladba holandské kapely Shocking Blue) a byl nahrán roku 1988 u nezávislého hudebního vydavatelství Sub Pop v Seattlu. B–stranu singlu tvořila píseň „Big Cheese“. Bylo vydáno pouhých tisíc kusů, což z něj dnes činí vzácný kus pro sběratele.[7] Po vydání singlu se Cobain definitivně rozhodl, že Nirvana nebude jen jeho koníčkem, ale že se chce vydat na hudební dráhu a další, co si přeje udělat, je vydat album.[8]

 

V květnu roku 1988 kapela poprvé vystoupila s novým bubeníkem Chadem Channingenem.[9] Na nahrávání alba Nirvana potřebovala sehnat poplatek 606,17 dolarů. Nikdo z nich takovou částku neměl, proto požádali společného přítele Jasona Evermana o zapůjčení obnosu. A jelikož Everman poslední dobou pracoval na Aljašce, peníze měl a ochotně je kapele zapůjčil.[10] Když následujícího roku nahrávali své první album Bleach, Everman na něm sice je uveden jako druhý kytarista, ve skutečnosti však na albu nehrál.[2] Krist Novoselic o tom později řekl:[11] „Prostě jsme chtěli, aby se v kapele cítil víc doma.“ Bleach bylo oficiálně vydáno 15. června 1989.

 

Na turné téhož roku, které následovalo k propagaci alba, Everman z kapely odešel (později hrál se Soundgarden).[12] O svém působení v kapele později prohlásil:[13] „Každá kapela funguje trochu jako rodina, já si tam připadal jako mentálně retardovaný, dvakrát odložený nevlastní syn.“ Alba Bleach se brzy prodalo 35 000 kusů[14] a jeho pozdější reedice z něj dělá jediné album, které přineslo nahrávací společnosti Sub Pop platinovou desku.[15]

 

V létě roku 1989 Nirvana nahrála své první EP s názvem Blew, jehož producentem byl Steve Fisk. Poté se skupina společně s kapelou TAD vydala na turné po Evropě. Nedlouho po návratu do USA se Nirvana vydala na další turné, tentokrát po západním pobřeží Spojených států. Cobain společně s Novoselicem však začali být nespokojení s Channinganem a začali za něj hledat náhradu. Channingan naopak tvrdí, že to byl on, kdo z kapely odešel.[16] Na chvíli jej nahradil Dan Peters z Mudhoney, se kterým ještě stačili nahrát píseň „Sliver“, avšak trvalé místo si v kapele vydobyl až tehdejší bubeník kapely Scream Dave Grohl. Skladba „Sliver“ vyšla jako singl a jeho producentem byl tentokrát Butch Vig, bubeník skupiny Garbage, který již měl producentské zkušenosti například se Smashing Pumpkins.

 

Poslední skladbou, kterou Nirvana nahrála u vydavatelství Sub Pop, byl singl „Molly's Lips“, který vyšel na počátku roku 1991. Nirvana pak přestoupila k mnohem většímu vydavatelství Geffen Records, které jim bylo schopno zajistit rozsáhlejší distribuci alb a finanční podporu. Nirvana zůstala u Geffenu až do svého rozpadu. Koncem roku 1990 Novoselic s Grohlem zjistili, že Cobain bere heroin.[17]


Vydání Nevermind (1991)

 

Díky finanční podpoře nahrávacího studia Geffen bylo Nirvaně umožněno upustit od smlouvy se Sub Popem. Sub Pop bylo oproti Geffenu malým vydavatelstvím a pokud si Nirvana přála prorazit, Geffen se jevil jako vhodná příležitost. Oficiálně Nirvana podepsala smlouvu s Geffenem 30. dubna 1991.[18] Za producenta nového připravovaného alba byl opět zvolen Butch Vig.
 

Nové album začali nahrávat v Los Angeles v květnu a červnu roku 1991 ve studiu Sound City v Kalifornii.[19] V této době se Cobain poprvé setkal se svou budoucí ženou Courtney Love.[20] Album dostalo název Nevermind. Ještě koncem června Nirvana vyráží na menší turné po USA jako předkapela Dinosaur Jr.

 

V létě roku 1991 Nirvana vyrazila se skupinou Sonic Youth na turné po Evropě, které je zachyceno v dokumentu 1991: The Year Punk Broke. 10. září vyšel Nirvaně nový singl „Smells Like Teen Spirit“, který měl připravit půdu pro novou desku. Z počátku se neprodával moc dobře; zlom nastal v okamžiku, kdy klip ke „Smells Like Teen Spirit“ začala vysílat hudební stanice MTV.[21] Singl se začal rychle prodávat a totéž platí o novém albu, které následovalo 14 dní po něm. Lidé z Geffen Records doufali, že se alba Nevermind prodá alespoň 50 000 kusů, podobně jako to bylo u alba Goo od Sonic Youth, nicméně kolem Vánoc se prodávalo takřka 400 000 kusů Nevermind týdně.[22]

 

Úspěch, jaký nové album zaznamenalo, mělo trvalý dopad na celou kapelu. Cobain si začal stěžovat na zhoršující se bolesti v žaludku a společně s Courtney Love nadále bral heroin, případně jiné drogy. Na přelomu roku 1991 a 1992 se Nirvana vydala na nedlouhé turné s Red Hot Chili Peppers a Pearl Jam. 11. ledna následujícího roku skupina vystoupila v lukrativním pořadu stanice MTV Saturday Night Live. V následujících měsících Nirvana podnikla turné, během něhož navštívila i státy jako Japonsko či Nový Zéland. V době turné vyšla jen v Japonsku a Austrálii limitovaná série alba Hormoaning.

 

Když kapela přijela na Havaj, kde měla vystupovat v rámci turné, Cobain se tam oženil s Courtney Love. 18. srpna roku 1992 se jim narodila dcera, která dostala jméno Frances. Hned následujícího dne měli členové Nirvany absolvovat vystoupení na Reading festivalu, jednom z nejznámějších festivalů vůbec. V tomto období se šířily pověsti ohledně zdraví Kurta Cobaina a ten v reakci na to se nechal na pódium přivézt na nemocničním vozíku a když Novoselic řekl obecenstvu, že Kurt jim přijel zahrát přímo z nemocnice, Cobain se zvedl z vozíku a začal hrát „Breed“.[23] V roce 1992 Nirvana vystupovala na udílení cen MTV, kde byla nominována na čtyři ocenění a odnesla si dvě, obě za „Smells Like Teen Spirit“. Koncem roku vyšlo další album s názvem Incesticide, které bylo sbírkou B–stran singlů a dosud nevydaných skladeb.


In Utero (1993)

 

Za producenta nového alba si kapela vybrala Steva Albiniho, který byl známý díky své práci na albu Surfer Rosa od Pixies. Cobain si přál, aby jejich nové album mělo podobný zvuk právě jako Sufer Rosa.[24] Cobain měl základní představu o tom, jaké písničky se na albu objeví a jak budou vypadat, už v polovině roku 1992.[25] Společně s Albinim se členové Nirvany vydali do nahrávacího studia v Minnesotě, kde se zaregistrovali pod jménem The Simon Ritchie Group.[26] Nové, v pořadí třetí studiové album dostalo název In Utero, i když se původně mělo jmenovat „I Hate Myself and Want to Die“.[27] Kapele stačily k jeho nahrání dva týdny.[26]

 

Když In Utero odeslali do Geffenu, tamějšímu vedení se příliš nelíbilo a dokonce po Cobainovi chtělo, aby jej přepracoval, což odmítl.[28] Album nakonec vyšlo v září téhož roku. I když se In Utero vyšplhalo na přední příčky hitparád, takového úspěchu jako Nevermind nedosáhlo. K albu postupně vyšly singly „Heart-Shaped Box“, „All Apologies“/„Rape Me“ a „Pennyroyal Tea“.


Poslední měsíce

 

V listopadu roku 1993 se Nirvana objevila v pořadu MTV Unplugged. Bylo nečekané, že takřka polovina písní, které Nirvana zahrála, byly převzaté. Prakticky jediným hitem, který na koncertě zazněl, byla píseň „Come as You Are“. Na pódiu se společně s Cobainem, Grohlem a Novoselicem, objevili ještě bratři Kirkwoodovi z Meat Puppets, doprovodná violoncellistka a stálý host Lori Goldston a Pat Smear, který Nirvanu na koncertech už nějakou dobu doprovázel na kytaru.

 

Poslední vystoupení Nirvany proběhlo 1. března 1994 v Mnichově. Během něj Kurt na chvíli ztratil hlas, a byl tak nucen dočasně opustit pódium.[29] V březnu roku 1994 se vůdčí osobnost kapely Kurt Cobain pokusil v Římě o sebevraždu požitím většího množství Rohypnolu. Nirvana byla uprostřed turné a tato událost jí znemožnila pokračovat ve vystoupeních, během nichž měla mimo jiné poprvé navštívit i Prahu. Cobain byl hospitalizován a zanedlouho propuštěn. 8. dubna byl Kurt Cobain nalezen mrtev ve svém domě. Jeho smrt byla i přes spekulace o vraždě klasifikována jako sebevražda s datem pátého dubna. Tato událost znamenala rozpad kapely.


Období po rozpadu
 

Po rozpadu Nirvany byla i nadále vydávána její alba. Ještě v listopadu roku 1994 vyšla deska MTV Unplugged in New York, která byla záznamem akustického vystoupení Nirvany na podzim předešlého roku. Dva týdny poté bylo stále pod vydavatelstvím Geffen Records vydáno video Live! Tonight! Sold Out!!. V říjnu 1996 vyšlo další živé album s názvem From the Muddy Banks of the Wishkah. V roce 1997 Courtney Love, Novoselic a Grohl společně založili společnost s názvem Nirvana L. L. C., která měla za úkol spravovat veškerou pozůstalost, která se týkala Nirvany. V následujících letech začali Novoselic s Grohlem zpracovávat většinu nahrávek kapely a v září 2001 se chystali vydat box set k desetiletému výročí Nevermind.[30] Cobainova vdova Courtney Love však v červnu téhož roku odstoupila od smlouvy, zabránila vydání a začala se soudit se dvěma zbývajícími členy kapely o autorská práva na písně Nirvany,[31] což mělo za následek pozdržení vydání nahrávek o několik let. Soudní pře nakonec skončila dohodou mezi zúčastněnými stranami.[32] Roku 2002 vyšlo výběrové album s prostým názvem Nirvana, které obsahovalo dosud nepublikovanou píseň „You Know You're Right“. Až o tři roky později následoval box set With the Lights Out, který obsahoval 3 CD a jedno DVD. Zatím posledním oficiálně vydaným albem se stalo další výběrové CD Sliver: The Best of the Box z roku 2005.

 

Oba zbývající členové zůstali i nadále hudebně aktivní. Dave Grohl brzy po Cobainově smrti dal vzniknout svým prvním demo nahrávkám, které se staly základem debutového alba skupiny Foo Fighters, kterou Grohl založil. S Foo Fighters někdy vystupuje i Pat Smear. V roce 1995 vyšlo jejich debutové album s názvem Foo Fighters. Album z roku 2005 In Your Honor zahrnuje i píseň z roku 1990 s názvem „Friend of a Friend“, kterou Grohl napsal na základě svého prvního kontaktu s Novoselicem a Cobainem.[33] Grohl dále bubnoval nebo bubnuje s kapelami a osobnostmi jako Tom Petty and the Heartbreakers, Mike Watt, Queens of the Stone Age, Tenacious D a Nine Inch Nails.

 

Krist Novoselic po rozpadu Nirvany zformoval kapelu Sweet 75, která se však po jednom vydaném albu rozpadla. Později založil společně s Curtem Kirkwoodem z kapely Meat Puppets a Budem Gaughem ze Sublime projekt Eyes Adrift. V roce 2002 vydali své první album, po kterém se kapela rozpadla. Novoselic se také stal politickým aktivistou.[30]


Vlivy

 

Nirvana měla a má velký vliv na hudební průmysl. Nejednou bylo album Nevermind prohlášeno za nejzásadnější album 90. let.[34] Velký vliv Nirvany je znát např. u kapel Mudhoney či novější skupiny The Strokes.[30] Podle knihy The Rolling Stone Encyclopedia of Rock & Roll Nirvana změnila ráz hudby devadesátých let.[14]

 

Sami členové Nirvany byli ovlivněni různými kapelami a hudebními styly. Jedna z nejdůležitějších kapel, která přímo ovlivnila Kurta Cobaina, byla Pixies. Kurt dokonce prohlašoval, že nebýt Pixies, nikdy by Nirvana nevznikla.[35] Z dalších kapel to jsou zajisté Melvins, na jejichž koncerty Cobain v mládí jezdil, dále Sonic Youth, Black Flag, Dead Kennedys, The Sex Pistols, The Wipers, Beat Happening a The Vaselines.


Členové skupiny

 

* Kurt Cobain – kytara, zpěv
* Krist Novoselic – basová kytara
* Dave Grohl – bicí, doprovodný zpěv

 

Bývalí členové

 

* Aaron Burckhard – bicí (1987–1988)
* Dale Crover – bicí (1988, 1990)
* Dave Foster – bicí (1988)
* Chad Channing – bicí (1988–1990)
* Jason Everman – kytara (1989)
* Dan Peters – bicí (1990)

 

Stálí hosté

 

* Pat Smear – kytara (1993–1994)
* Lori Goldston – violoncello (1993–1994)
* Melora Creager – violoncello (1994)

 

Diskografie

 

Studiová alba

 

* 1989: Bleach
* 1991: Nevermind
* 1993: In Utero

 

Živá alba

 

* 1994: MTV Unplugged in New York
* 1996: From the Muddy Banks of the Wishkah

 

Kompilace

 

* 1992: Hormoaning (vyšlo jen v Austrálii a Japonsku)
* 1992: Incesticide
* 2002: Nirvana
* 2004: With the Lights Out
* 2005: Sliver: The Best of the Box

 

Singly

 

* 1988: „Love Buzz“
* 1990: „Sliver“
* 1991: „Smells Like Teen Spirit“
* 1992: „Come as You Are
* 1992: „Lithium“
* 1992: „In Bloom“
* 1993: „Heart-Shaped Box“
* 1993: „All Apologies“/„Rape Me“„
* 1994: „Pennyroyal Tea“
* 1994: „About a Girl“
* 2002: „You Know You're Right“

 

Ocenění


Výhry

 

* MTV Video Music Awards – 1992 – Nejlepší videoklip nového umělce – „Smells Like Teen Spirit“
* MTV Video Music Awards – 1992 – Nejlepší alternativní videoklip – „Smells Like Teen Spirit“
* MTV Video Music Awards – 1993 – Nejlepší alternativní videoklip – „In Bloom“
* MTV Video Music Awards – 1994 – Nejlepší alternativní videoklip – „Heart-Shaped Box“
* MTV Video Music Awards – 1994 – Nejlepší režie videoklipu – „Heart-Shaped Box“
* Grammy – 1996 – Nejlepší alternativní album – MTV Unplugged in New York

 

Nominace

 

* MTV Music Video Awards – 1992 – Videoklip roku – „Smells Like Teen Spirit“
* MTV Music Video Awards – 1992 – Cena diváků – „Smells Like Teen Spirit“
* MTV Music Video Awards – 1994 – Videoklip roku – „Heart-Shaped Box“
* MTV Music Video Awards – 1994 – Nejlepší kamera – „Heart-Shaped Box“
* Grammy – 1992 – Nejlepší alternativní hudební album – Nevermind
* Grammy – 1992 – Nejlepší rocková píseň – „Smells Like Teen Spirit“
* Grammy – 1992 – Nejlepší hardrockový výkon – „Smells Like Teen Spirit“
* Grammy – 1994 – Nejlepší alternativní hudební album – In Utero

 

Nirvana - noty, akordy, texty písní, taby

noty na klavír, noty na zpěv, akordy na kytaru, akordy na ukulele, noty na ukulele, noty na akordeon, noty tahací harmoniku, noty na altsaxofon, noty na banjo, noty na baskytaru, noty na Bb nástroje, noty na C nástroje, noty na Eb nástroje, noty na bicí nástroje, noty na cello, noty na čtyřruční klavír, noty na foukací harmoniku, noty na harfu, noty na harmoniku, noty na housle, noty na keyboard, noty na klarinet, noty na kytaru, noty na lesní roh, noty na pozoun, noty trombón, noty na příčnou flétnu, noty na saxofon, noty na tenorsaxofon, noty na trubku, noty na varhany, noty na violu, noty na zobcovou flétnu, taby na banjo, taby na baskytaru, taby na kytaru, texty písní, noty na dobro, noty havajskou kytaru, noty na steel kytaru, noty na mandolínu, noty na kontrabas, taby na dobro, taby havajskou kytaru, taby na steel kytaru, taby na mandolínu, škola hry na kytaru, škola hry na klavír, škola hry na zobcovou flétnu, škola hry na příčnou flétnu, škola hry na fagot, škola hry na mandolínu, škola hry na banjo, škola hry na baskytaru, škola hry na saxofon, škola hry na ukulele, škola hry na pozoun, škola hry na bicí nástroje, noty na dudy, škola hry na dudy

product_code
Nirvana (New Wave) Polly akordy noty tab text,
Nirvana A Song For The Dead akordy noty tab text,
Nirvana About A Girl akordy noty tab text,
Nirvana Aero Zeppelin akordy noty tab text,
Nirvana All Apologies akordy noty tab text,
Nirvana Aneurysm akordy noty tab text,
Nirvana Been A Son akordy noty tab text,
Nirvana Beeswax akordy noty tab text,
Nirvana Big Cheese akordy noty tab text,
Nirvana Big Long Now akordy noty tab text,
Nirvana Blew akordy noty tab text,
Nirvana Breed akordy noty tab text,
Nirvana Come As You Are akordy noty tab text,
Nirvana Dive akordy noty tab text,
Nirvana Downer akordy noty tab text,
Nirvana Drain You akordy noty tab text,
Nirvana Dumb akordy noty tab text,
Nirvana Floyd The Barber akordy noty tab text,
Nirvana Frances Farmer Will Have Her Revenge On Seattle akordy noty tab text,
Nirvana Hairspray Queen akordy noty tab text,
Nirvana Heart Shaped Box akordy noty tab text,
Nirvana Heart-shaped Box akordy noty tab text,
Nirvana In Bloom akordy noty tab text,
Nirvana Jesus Doesn't Want Me For A Sunbeam akordy noty tab text,
Nirvana Lake Of Fire akordy noty tab text,
Nirvana Lithium akordy noty tab text,
Nirvana Lounge Act akordy noty tab text,
Nirvana Love Buzz akordy noty tab text,
Nirvana Man Who Sold The World akordy noty tab text,
Nirvana Mexican Seafood akordy noty tab text,
Nirvana Milk It akordy noty tab text,
Nirvana Molly's Lips akordy noty tab text,
Nirvana Monkey Wrench akordy noty tab text,
Nirvana Mr. Moustache akordy noty tab text,
Nirvana My Hero akordy noty tab text,
Nirvana Negative Creep akordy noty tab text,
Nirvana No One Knows akordy noty tab text,
Nirvana Oh Me akordy noty tab text,
Nirvana On A Plain akordy noty tab text,
Nirvana Paper Cuts akordy noty tab text,
Nirvana Pennyroyal Tea akordy noty tab text,
Nirvana Plateau akordy noty tab text,
Nirvana Radio Friendly Unit Shifter akordy noty tab text,
Nirvana Rape Me akordy noty tab text,
Nirvana Scentless Apprentice akordy noty tab text,
Nirvana Scoff akordy noty tab text,
Nirvana Serve The Servants akordy noty tab text,
Nirvana School akordy noty tab text,
Nirvana Sifting akordy noty tab text,
Nirvana Sliver akordy noty tab text,
Nirvana Smells Like Teen Spirit akordy noty tab text,
Nirvana Something In The Way akordy noty tab text,
Nirvana Spank Through akordy noty tab text,
Nirvana Spank Thru akordy noty tab text,
Nirvana Stain akordy noty tab text,
Nirvana Stay Away akordy noty tab text,
Nirvana Stay Away (Pay To Play) akordy noty tab text,
Nirvana Swap Meet akordy noty tab text,
Nirvana Territorial Pissings akordy noty tab text,
Nirvana The Man Who Sold The World akordy noty tab text,
Nirvana Tourette's akordy noty tab text,
Nirvana Tourrets akordy noty tab text,
Nirvana Turn Around akordy noty tab text,
Nirvana Very Ape akordy noty tab text,
Nirvana Where Did You Sleep Last Night akordy noty tab text,
Nirvana You Know You're Right akordy noty tab text,