Rock  *  Pop  *  Folk  *  Country  *  Jazz  *  Blues  *  Bluegrass  *  Metal  *  Vážná hudba

Filtry

nástroje

Klavír/zpěv/kytara (1)

Knihy o hudbě (1)

Kytara (2)

Killers


The Killers - Shot At The Night

The Killers (Z Wikipedie, otevřené encyklopedie)


The Killers je americká indie rocková skupina pocházející z Las Vegas (Nevada). Kapela vznikla v roce 2002, jejími zakládajícími členy jsou Brandon Flowers (zpěv, klávesy), Dave Keuning (zpěv, kytara) Mark Stoermer (baskytara) a Ronnie Vannucci Jr. (bicí). Debutové album Hot Fuss vyšlo v roce 2004, druhá deska s názvem Sam's Town o dva roky později. V roce 2007 vydali The Killers kompilaci raritních a béčkových písníček, které se nevešly na předchozí alba, pod názvem Sawdust. Aktuální album nese název Day & Age a vyšlo 22. listopadu 2008 (v Austrálii).

 

Historie

 

Brandon Flowers začínal jako klávesista v kapele Blush Response. V roce 2001 se však odmítl spolu se zbytkem kapely přestěhovat do Los Angeles a dobrovolně odešel. Krátce poté navštívil koncert Oasis, kde si náhle uvědomil, že by chtěl dosáhnout spojení rockové kapely a klávesů. V počátcích formování nové kapely začal nejprve s hledáním kytaristy. Odpovědí na jeho volání byl Dave Keuning - společně dali základ kapele do které později vstoupili Mark Stoermer coby baskytarysta a Ronnie Vannucci Jr. jako bubeník. The Killers se začali zabydlovat ve velkých klubech v Las Vegas a po čase na sebe strhli pozornost hudebních agentů a vydavatelství.

 

První album Hot Fuss vyšlo v Británii 7. června 2004 na labelu Lizard King (nyní Marrakesh), ve Státech o osm dní později na Island Records. Deska se okamžitě dostala na první místo prodávanosti ve Velké Británii, Irsku a Austrálii přičemž nejvíce bodovaly singly "Mr. Brightside" a "Somebody Told Me".

 

Vydání druhého Sam's Town bylo sledováno s velikým napětím a očekáváním. Pokud by se o prvním albu dalo říci, že mělo typický zvuk britských kytarovek, tak tentokráte The Killers vsadili spíše na "americký" zvuk s množstvím silných, avšak na první poslech "méně líbivých", písní. Flowers tehdy dokonce prohlásil: "Bude to jedno z nejlepších alb za posledních dvacet let." I přes velmi rozdílné hodnocení kritiků (jedni ho označovali za zklamání, druzí se nad ním rozplývali chválou), The Killers na svém druhém albu dospěli - zaplněné koncerty a více než 3,7 mil prodaných desek byla jasná odpověď fanoušků. Hity jako "When You Were Young", "For Reasons Unknown" nebo "Read My Mind" znamenaly další nárůst popularity a rozšíření fanouškovské základny.

 

Zatím poslední deska Sawdust tvořená sbírkou raritních a béčkových songů připomíná spíše kompilaci než klasické studiové album. Killers se tentokráte se nechali inspirovat béčkovými deskami Oasis, The Smiths a Smashing Pumpkins. Uslyšíte na něm například cover Joy Division "Shadowplay", "Tranquilize" - píseň kterou kapela nahrála společně s Lou Reedem, "Ruby, Don't Take Your Love to Town" - živá verze originálního songu z roku 1969 nahraná pro Radio One nebo remix "Mr. Brightside".

 

V roce 2007 koncertovali v rámci tour k desce Sam's Town po celém světě, 5. července vystoupili jako hlavní hvězda na festivalu Rock for People v Hradci Králové.

 

V listopadu roku 2008 The Killers vydali svou třetí řadovou desku s názvem Day & Age.

 

Začátkem roku 2010 se skupina rozhodla pro přestávku.


Diskografie


Studiová alba

 

* Hot Fuss (2004)
* Sam's Town (2006)
* Day & Age (2008)

Kompilace B-čkových a nevydaných songů

 

* Sawdust (2007)

 

Singly

 

* "Mr. Brightside" (2003)
* "Somebody Told Me" (2004)
* "Mr. Brightside" (2004)
* "All These Things That I've Done" (2004)
* "Somebody Told Me" - 2. vydání (2005)
* "Smile Like You Mean It" (2005)
* "Under the Gun" (2005)
* "Glamorous Indie Rock & Roll" (2005)
* "When You Were Young" (2006)
* "Bones" (2006)
* "A Great Big Sled" (2006)
* "Read My Mind" (2007)
* "For Reasons Unknown" (2007)
* "Shadowplay" (2007)
* "Tranquilize" (2007)
* "Romeo and Juliet" (2007)
* "Don't Shoot Me Santa" (2007)
* "Human" (2008)

 

Killers - noty, akordy, texty písní, taby