Rock  *  Pop  *  Folk  *  Country  *  Jazz  *  Blues  *  Bluegrass  *  Metal  *  Vážná hudba

Filtry

nástroje

Klavír/zpěv/kytara (3)

Ellie Goulding


Ellie Goulding - Goodness Gracious

Ellie Goulding (Z Wikipedie, otevřené encyklopedie)
 

Ellie Goulding, rodným jménem Elena Jane Goulding (* 30. prosince 1986, Hereford, Anglie, Spojené království) je anglická zpěvačka, textařka a kytaristka. Proslavila se především díky úspěchu v anketě BBC Sound of 2010 a vítězstvím Ceny kritiků na BRIT Awards. Podepsala smlouvu s nahrávací společností Polydor Records v roce 2009, kde nahrála své první EP An Introduction to Ellie Goulding, následované jejím debutovým albem Lights, jenž bylo vydáno roku 2010.

 

Biografie

 

Narodila se ve městečku Hereford v Anglii a studovala na Lady Hawkins' High School v Kington, Herefordshire. Později navštěvovala vzdělávací institut Hereford Sixth Form College, ale nakonec odešla na Kent University. Zde po dobu roční pauzy rozvíjela svůj talent. Naučila se hrát na kytaru a začala psát své vlastní folkové písně již v patnácti letech. Během studia Kent University, kde studovala drama, začala spolupracovat s Vincentem Frankem (profesně je znám jako Frankmusik) na skladbě Wish I Stayed. Zanedlouho se spřátelila se Starsmithem, který se stal hlavním producentem jejího druhého alba Lights. Po dvou letech studia z Kent University opět na rok odešla a přesunula se do Západního Londýna.


Hudební kariéra


Rok 2009

V roce 2009 začala spolupracovat s nahrávací společností Polydor Records. I přesto svůj druhý singl Under the Sheets nahrávala v malé nezávislé společnosti Neon Gold Records. Premiéra písně 20. září 2009 na BBC Radio 1 jí přinesla velký úspěch, který vedl k tomu, že se singl umístil na 53. místě v UK Singles Chart.

 

V říjnu 2009 hostovala na turné Little Boots a 20. října 2009 byla hostem v show Later... with Jools Holland se skladbami "Under the Sheets" a "Guns and Horses".

 

Její píseň Wish I Stayed se stal singlem týdne na UK iTunes Store od 22. do 28. prosince 2009.
[editovat] Lights: 2010 až současnost

 

Před vydáním jejího debutového alba Lights bylo oznámeno, že vyhrála BBC Sound of 2010, což je cena mapující talenty a možné budoucí hvězdy dle mínění kritiků, hudebních vydavatelů a představitelů hudebního průmyslu a vyhrála i Cenu kritiků BRIT Awards pro rok 2010.

 

Její album Lights, které bylo uvedeno singlem Starry Eyed dne 22. února 2010, vyhrálo žebříček UK Albums Chart. Velká část alba je výsledkem spolupráce s anglickým producentem Starsmithem.

 

Z její textařské činnosti vyjmenujme písně "Love Me Cos You Want To" pro album Ten od Gabrielly Cilmi nebo "Remake Me and You" a "Jumping Into Rivers" od Diany Vickers (spoluautoři: Vickers a Guy Sigsworth).


Diskografie


Studiová alba

* 2010 Lights

 

EPs

 

* 2009 An Introduction to Ellie Goulding

 

Ellie Goulding - noty, akordy, texty písní, taby