Rock  *  Pop  *  Folk  *  Country  *  Jazz  *  Blues  *  Bluegrass  *  Metal  *  Vážná hudba

Filtry

nástroje

Kytara (4)

Alter Bridge


Alter Bridge - Rise Today

Alter Bridge (Z Wikipedie, otevřené encyklopedie)

 

Alter Bridge je americká rocková skupina, založená roku 2004 v Orlandu na Floridě, USA. Jejími členy jsou tři členové kapely Creed Mark Tremonti (sólová kytara, zpěv), Brian Marshall (basová kytara), Scott „Flip“ Phillips (bicí), a Myles Kennedy (sólový zpěv, kytara), bývalý člen kapely The Mayfield Four.


Kapela je pojmenovaná po malém mostu na Alter Road v Detroitu, nedaleko Tremontiho rodného domu, který je vyobrazen na debutovém albu skupiny „One Day Remains“. Most vedl ke „špatné části“ města a děti měly zakázáno tuto nepsanou hranici překročit - viděly tedy ve druhém konci mostu cosi neznámého. Proto podle Tremontiho symbolizuje název skupiny krok do neznáma, začátek nových událostí.


Alter Bridge vydali tři studiová alba, jedno live DVD a osm singlů. Jejich první album „One Day Remains" vydali v srpnu 2004, následovalo druhé s názvem „Blackbird“ v říjnu 2007 a třetí, zatím poslední „AB III“ bylo vydáno v říjnu 2010.

 

Historie


Vznik: 2003 - 2004

 

Koncem roku 2003 ukončila činnost kapela Creed kvůli rozporům Tremontiho a Phillipse se zpěvákem Scottem Stappem. Následoval oficiální rozpad kapely v roce 2004. Tremonti s Phillipsem se ještě v roce 2003 spojili s baskytaristou Brianem Marshallem, který Creed opustil již mnohem dříve, a jako zpěváka oslovili Mylese Kennedyho, jehož znali z dřívějška jako frontmana kapely The Mayfield Four, která předskakovala kapele Creed na turné v roce 1998. Alter Bridge datuje oficiální vznik k 1. 1. 2004.

 

One Day Remains: 2004 - 2006
 

Alter Bridge vydali svoje první album „One Day Remains“ 10. 8. 2004 pod vedením producenta Bena Grosse z Wind-Up Records. Zároveň vyšel i první singl „Open Your Eyes“, který byl následován dalšími dvěma, „Find The Real“ a „Broken Wings“. Alter Bridge také vydali instrumentální skladbu jménem „Ahavo Rabo Taco Salad“ v roce 2005 pro magazín Total Guitar.


Album „One Day Remains“, které bylo oceněno zlatem od RIAA (Americká asociace nahrávacího průmyslu), bylo v podstatě hotové už když se Kennedy ke skupině připojil. Veškerou hudbu zkomponoval Tremonti, ke které také napsal většinu textů. Nakonec se Kennedy podílel jako spoluautor na textech zhruba poloviny zbývajících písní. Nepodílel se ani jako kytarista na nahrávání desky, tento part převzal až později v několika písních při turné, které kapela zahájila 14. září 2004.


Změna nahrávací společnosti a „Blackbird“: 2006 - 2009

 

Po skončení poslední části turné k „One Day Remains“ uprostřed roku 2006, začali Alter Bridge nahrávat svoje druhé album. Kvůli tlaku jejich vydavatelství Wind-Up Records na obnovení Creed nakonec spolupráci s tímto vydavatelstvím ukončili. Na vydání další desky se dohodli s Universal Republic Records a producentem Michaelem „Elvis“ Baskettem. Dne 9. 10. 2007 vychází jejich druhé album „Blackbird“. První singl tohoto alba „Rise Today“ byl vydán 30. 7. 2007 a druhý, „Watch Over You“ 2. 1. 2008. Třetím singlem, i když jen pro Velkou Británii, se stal „Ties That Bind“. Po krátkém působení na rockových rádiích byla píseň „Watch Over You“ koncem dubna uvolněna i do popových rádií a stala se prvním songem od Alter Bridge hraným jak na rockových tak i popových stanicích. Píseň „Before Tomorrow Comes“ byla annoncována jako třetí (respektive čtvrtý) singl 1. 4. 2008 a hrát v rádiu ji začali později téhož měsíce. Tato píseň spolu s „Find The Real“ jsou jediné dva singly, ke kterým nebyl natočen oficiální videoklip.


Videoklip k písni „Watch Over You“ vyšel v září 2008. Další verze videa se scénami z amerického TV pořadu „Celebrity Rehab with Dr. Drew“ - odvykací kliniky pro celebrity přišla vzápětí a byla použita jako promo k jedné ze sérií pořadu. Existuje i třetí verze této písně Alter Bridge feat. Cristina Scabbia nazvaná „Watch Over You Duet“.


Alter Bridge také vyjeli na světové tour včetně Nového Zélandu, Austrálie a Evropy, které skončilo v prosinci 2008. Při koncertě v Amsterdamu v Heineken Music Hall dne 7. prosince 2008 natočila kapela svoje první live DVD nazvané „Live from Amsterdam".


Druhá změna nahrávací společnosti a "AB III": 2009 - současnost

 

Poté, co se po většinu roku 2009 zabývali psaním nových písní, začali Alter Bridge nahrávat svoje třetí album (pracovně nazvané AB III) v únoru 2010 a finální podoba písní byla dokončena v květnu 2010. Po vydání prvního singlu „Isolation“ dne 26. 9. 2010 (UK) bylo album, již s oficiálním názvem „AB III“, vydáno jako první v Německu a Austrálii dne 8.10. 2010, a to pod křídly nového vydavatelství Roadrunner Records, se kterým kapela podepsala smlouvu nedlouho předtím. Pod stejným labelem vyšlo i ve zbytku Evropy dne 11. 10. 2010. V USA bylo vydáno až dne 9. 11. 2010 ve vlastním nákladu kapely ve spolupráci s EMI/Capitol Records. V Japonsku pak vyšlo 24. 11. 2010, také pod Roadrunner Records.


Videoklip k prvnímu singlu "Isolation" měl premiéru 6. prosince 2010. Album se setkává s nadšenou odezvou a je také celosvětově kladně hodnoceno odborníky. Kapela bezprostředně po vydání alba v říjnu 2010 zahájila turné, které zatím zahrnuje Evropu a USA. Koncerty budou s přestávkami pokračovat po celý rok 2011, v mezidobí pak Myles Kennedy vystupuje na Slash Tour.


Slash, se kterým Kennedy v současnosti spolupracuje, se překvapivě objevil na koncertě Alter Bridge ve Stockholmu dne 2.11. 2010 a zahrál si s kapelou v písni “Rise Today”. Kapela také vystoupila na Classic Rock Roll of Honour Awards dne 10. 11. 2010 spolu se Slashem jako zvláštním hostem a s dalšími skupinami mj. AC/DC, Cheap Trick.

 

V létě 2011 bude kapela v line-up na největších evropských festivalech a to konkrétně na Rock am Ring a Rock Im Park v Německu, na Download Festivalu ve Velké Británii, NovaRock Festivalu v Rakousku, The Hellfest Festivalu ve Francii a na Sonisphere ve Švýcarsku a Itálii.


Hudební styl a vlivy

 

Žánrově bývá hudba kapely zařazována nejčastěji do stylů hard rock, alternativní metal, progresivní metal a post-grunge. Podle zpěváka Mylese Kennedyho jsou ovlivněni „bluesovými prvky, které přišly do USA na začátku minulého století a vším, co následovalo až po moderní metal.“ Členové kapely uvádějí jako hlavní vlivy Led Zeppelin, Metallicu, Scorpions, Soundgarden, Jeffa Buckleyho, Rush, Dream Theater, Lamb of God, Pink Floyd, Tool, Roberta Johnsona, The Beatles a Guns N' Roses. Hudba Alter Bridge bývá charakterizována jako tvrdá, ale melodická. Nicméně s třetím albem „AB III“ se jejich styl mírně posunul díky propracovanému a progresivnímu zvuku a temným textům.


Obsah textů

 

Většina textů je dílem Mylese Kennedyho, ačkoliv Tremonti napsal nebo se spolupodílel na převážné většině textů na prvním albu „One Day Remains“. Tyto texty se často dotýkají temných témat jako je smrt („In Loving Memory“, „Blackbird“, „Wonderful Life“) nebo závislost („Burn It Down“, „Buried Alive“, „Watch Over You“). Ačkoliv jejich první dvě alba jsou víceméně pozitivní, s tématy naděje a vytrvalosti tváří v tvář neštěstí, na jejich třetím, volném koncepčním albu „AB III“, jehož texty jsou opět drtivou většinou dílem Kennedyho, vidíme jistý odklon. Jsou výrazně temnější a pojednávají převážně o bezvýchodnosti, beznaději, vnitřním zápase člověka s démony a touhou znovu uvěřit v lásku, v přátelství, v život, ve vyšší moc. Jak Kennedy uvádí, popisují pocity a myšlenky člověka, který zjišťuje, že vše, co považoval za absolutní pravdu, nemusí existovat.


Další média

 

Myles Kennedy ztvárnil menší roli rockového fanouška jménem „Thor“ ve filmu „Rock Star“ (2001), v hlavnich rolích Mark Wahlberg a Jennifer Aniston. V roce 2005 přispěla kapela dvěma písněmi do soundtracku ke dvěma filmům: „Save Me“ pro „Elektra: The Album“ a „Shed My Skin“ pro „Fantastic 4: The Album“. Ve stejném roce poskytli živý záznam písně „The End Is Here“ na kompilační album „Ozzfest: 10th Anniversary“. Upravená verze „Open Your Eyes“ byla představena jako soundtrack k videohře Madden NFL 2005. Píseň „Rise Today“ byla použita jako ústřední melodie WWE Unforgiven (wrestling). Stejný song byl použit v upoutávce na TV seriál „Terminátor: Příběh Sáry Connorové“ a v komerční upoutávce na šestou řadu TV seriálu „CSI: Miami“. Písně „Come To Life“ a „Ties That Bind“ byly použity jako skladby do PC her „Guitar Hero“. Wrestlingová superstar Edge používá upravenou verzi písně „Metalingus“ jako svou ústřední melodii v ringu od roku 2004.


Sólové a jiné činnosti členů

 

Jak Myles Kennedy, tak Mark Tremonti pracují průběžně na svých sólových albech. Kennedy je navíc frontmanem Slashovy formace “Slash Tour Band” 2010/2011. Po reunionu kapely Creed v roce 2009 pokračují obě skupiny, Alter Bridge i Creed, v činnosti souběžně.


Diskografie


Studiová alba

 

* 2004 - One Day Remains
* 2007 - Blackbird
* 2010 - AB III

 

Živá alba a DVD

 

* 2009 - Live from Amsterdam

 

Singly


One Day Remains

 

* 2004 - Open Your Eyes
* 2005 - Find The Real
* 2005 - Broken Wings

 

Blackbird

 

* 2007 - Rise Today
* 2007 - Ties That Bind - jen pro UK
* 2008 - Watch Over You
* 2008 - Before Tomorrow Comes

 

AB III

 

* 2010 - Isolation
* 2011 - I Know It Hurts
* 2011 - Ghost Of Days Gone By - USA


Členové skupiny

 

* Myles Kennedy - zpěv, rytmická kytara
* Mark Tremonti - sólová kytara, doprovodný zpěv
* Brian Marshall - baskytara
* Scott Phillips - bicí, perkuse

 

Alter Bridge - noty, akordy, texty písní, taby

noty na klavír, noty na zpěv, akordy na kytaru, akordy na ukulele, akordy na ukulele, noty na akordeon, noty tahací harmoniku, noty na altsaxofon, noty na banjo, noty na baskytaru, noty na Bb nástroje, noty na C nástroje, noty na Eb nástroje, noty na bicí nástroje, noty na cello, noty na čtyřruční klavír, noty na foukací harmoniku, noty na harfu, noty na harmoniku, noty na housle, noty na keyboard, noty na klarinet, noty na kytaru, noty na lesní roh, noty na pozoun, noty trombón, noty na příčnou flétnu, noty na saxofon, noty na tenorsaxofon, noty na trubku, noty na varhany, noty na violu, noty na zobcovou flétnu, taby na banjo, taby na baskytaru, taby na kytaru, texty písní, noty na dobro, noty havajskou kytaru, noty na steel kytaru, noty na mandolínu, noty na kontrabas, taby na dobro, taby havajskou kytaru, taby na steel kytaru, taby na mandolínu, škola hry na kytaru, škola hry na klavír, škola hry na zobcovou flétnu, škola hry na příčnou flétnu, škola hry na fagot, škola hry na mandolínu, škola hry na banjo, škola hry na baskytaru, škola hry na saxofon, škola hry na ukulele, škola hry na pozoun, škola hry na bicí nástroje, noty na dudy, škola hry na dudy


Alter Bridge All Hope Is Gone akordy noty tab,
Alter Bridge Before Tomorrow Comes akordy noty tab,
Alter Bridge Blackbird akordy noty tab,
Alter Bridge Brand New Start akordy noty tab,
Alter Bridge Break Me Down akordy noty tab,
Alter Bridge Breathe Again akordy noty tab,
Alter Bridge Broken Wings akordy noty tab,
Alter Bridge Buried Alive akordy noty tab,
Alter Bridge Burn It Down akordy noty tab,
Alter Bridge Coeur D'Alene akordy noty tab,
Alter Bridge Come To Life akordy noty tab,
Alter Bridge Coming Home akordy noty tab,
Alter Bridge Down To My Last akordy noty tab,
Alter Bridge Fallout akordy noty tab,
Alter Bridge Find The Real akordy noty tab,
Alter Bridge Ghost Of Days Gone By akordy noty tab,
Alter Bridge Home akordy noty tab,
Alter Bridge I Know It Hurts akordy noty tab,
Alter Bridge In Loving Memory akordy noty tab,
Alter Bridge Isolation akordy noty tab,
Alter Bridge Life Must Go On akordy noty tab,
Alter Bridge Make It Right akordy noty tab,
Alter Bridge Metalingus akordy noty tab,
Alter Bridge One By One akordy noty tab,
Alter Bridge One Day Remains akordy noty tab,
Alter Bridge Open Your Eyes akordy noty tab,
Alter Bridge Rise Today akordy noty tab,
Alter Bridge Shed My Skin akordy noty tab,
Alter Bridge Show Me A Sign akordy noty tab,
Alter Bridge Slip To The Void akordy noty tab,
Alter Bridge Still Remains akordy noty tab,
Alter Bridge The End Is Here akordy noty tab,
Alter Bridge Ties That Bird akordy noty tab,
Alter Bridge Watch Over You akordy noty tab,
Alter Bridge Watch Your Words akordy noty tab,
Alter Bridge Wayward One akordy noty tab,
Alter Bridge White Knuckles akordy noty tab,
Alter Bridge Wonderful Life akordy noty tab,
Alter Bridge Words Darker Than Their Wings akordy noty tab,
Alter Bridge Zero akordy noty tab,