Rock  *  Pop  *  Folk  *  Country  *  Jazz  *  Blues  *  Bluegrass  *  Metal  *  Vážná hudba

Filtry

nástroje

Klavír/zpěv/kytara (1)

Juanes


Juanes - La Luz

Juanes

 

Wikipedie

 

Juan Esteban Aristizábal Vásquez (narozen 9. srpna 1972), známý jako Juanes je rockový zpěvák a držitel ceny Latin Grammy z města Medellín v Kolumbii. Během osmdesátých a devadesátých let byl členem heavy-metalové skupiny Ekhymosis, ale od skupiny odešel v roce 1998 aby mohl rozjet sólovou kariéru. Jeho debutové album Fíjate Bien mělo komerční úspěch a získalo tři ceny Latin Grammy. Jeho druhé album Un Día Normal získalo ve většině španělsky mluvících zemích platinovou desku. Prvním singlem byl „Adios Le Pido“ se dostal na první místa hitparád ve dvanácti zemích. Mi Sangre, jeho třetí album bylo úspěšné, Juanes ho propagoval na turné na kterém odehrál více než 200 koncertů. Třetí singl z toho alba „La Camisa Negra“ se stal kontroverzním poté, co byl využit k propagaci italského neofašismu. Juanes je jedním z nejprodávanějších kolumbijských umělců, prodal totiž přes deset milionů alb. Je také známý svojí humanitární činností, zvláště u pomoci pro kolumbijské oběti.
 

Biografie

 

Dětství


Juanes se narodil jako Juan Esteban Aristizábal Vásquez v městě Medellín v Kolumbii. Je nejmladším potomkem Alicie Vasquéz a Javiera Aristizábala. Jeho otec mu říkal Juanes, což je zkratka jeho prvních dvou jmen „Juan Estéban“ a tuto přezdívku nyní využívá i ve své profesi. V sedmi letech se od svého otce a svých starších bratrů naučil hrál na akustickou kytaru a hrál tradiční latinské styly jako bolero, tango, cumbia, vallenato a guasca. Během svého dětství ztratil několik jemu blízkých lidí. Jeho bratranec byl unesen a po zaplacení výkupného byl popraven,jeho blízký přítel byl zastřelen a jeho otec zemřel na rakovinu. Kdyř byl Juanes ve svých teenagerovských letech, začal hrát muziku, která zněla spíše heavy-metalově a byla ovlivněna především skupinou Metallica. 


1988–2001: Počátky kariéry


V roce 1988 začal hrát ve skupině Ekhymosis a vydali stejnojmenné album,které si sami produkovali. Během své kariéry vydala skupina pět studiových alb a spolupracovali například s jmény jako Alejandro Sanz, Aterciopelados a Ricky Martin. Podle slov Juanese kapela však nepronikla do zahraničí a zůstala omezena na kolumbijský trh. Juanes ze skupiny odešel v roce 1998 aby mohl zahájit sólovou kariéru. V roce 2000 vydal Juanes svůj debut Fíjate Bien (Dobře se podívej), produkovaný Gustavem Santaolallem. Album bylo však úspěšné jen v Kolumbii. Za toto album získal tři ceny Latin Grammy – za objev roku, za nejlepší rockové sólové album a za nejlepší rockovou píseň. Na tomto ceremoniálu Juanes také vystupoval. Ještě ve stejnou noc zašel do studia svého producenta se čtyřiceti novými písněmi a tak byl připraven nahrát nové album.


2002–současnost


Následující Un Día Normal (Normální Den) bylo produkováno též Santaolallou bylo vydáno v roce 2002 a v celé latinské Americe bylo velmi úspěšné. Během prvního dne prodeje získalo v Kolumbii zlatou desku a dále platinovou a multiplatinovou desku v Kolumbii, Mexiku a Španělsku. Albu se podařilo udržet 92 týdnů v hitparádě „Billboard Latino Album Chart“. Album bylo vydáno těsně před uzavřením nominací na latinské Grammy a tak vyhrálo 3 tyto ceny.Pilotní singl „A Dios Le Pido“ (Prosím boha) vyhrál cenu za nejlepší rockovou píseň. „A Dios le Pido“ bylo na vrcholu žebříčků ve dvanácti zemích a v hitparádě „Billboard Hot Latin Tracks“ zůstalo 47 týdnů. Na tomto albu byl duet s Nelly Furtado "Fotografía" ("Fotografie") o odloučení milenců. Později spolu spolupracovali na remixu Nellyiny písně „Powerless“ (Say What You Want),úvodního singlu z jejího alba „Folklore“ a také na duetu „Te Busqué“ („Hledal jsem tě“), což je singl z jejího třetího alba Loose. Juanes vyhrál na cenách Latin Grammy všech pět cen, na které byl nominován a také se stal absolutním vítězem. Byly to ceny například za píseň roku, nahrávku roku a album roku. V září 2004 bylo vydáno album „Mi Sangre“ (Má Krev) a debutovalo na první příčce hitparády “Billboard Top Latin Albums“. Z tohoto alba vzešly tří úspěšné hity a zajistilo Juanesovi několik dalších cen Latin Grammy. Třetí singl "La Camisa Negra" ("Černá Košile") byl v Itálii využit na podporu neofašismu, protože černá košile byla část uniformy za vlády Benita Mussoliniho. Z některých stran se proto ozývaly návrhy tuto píseň bojkotovat. Juanes později prohlásil, že „La Camisa Negra“ s fašismem či Mussolinim nemá co dělat. „Myslím,že lidé si muziku mohou vyložit mnoha způsoby.“ V Dominikánské republice byla tato píseň zakázána kvůli sexuálnímu podtextu. Na cenách Latin Grammy 2005 získal Juanes tři ceny. A to za nejlepší rockovou píseň (Nada Valgo Sin Tu Amor - Bez Tvé Lásky Nic Neznamenám), za nejlepší rockové sólové album a nejlepší video (Volverte A Ver – Znovu Tě Vidět) 9. prosince 2005 vystoupil Juanes na mezinárodním večírku spojeném s FIFA 2006 s písní La Camisa Negra v Německu. V červnu 2006 se rozhodl vzít si roční volno aby mohl být se svou manželkou, modelkou Karen Martinéz a se svými dcerami Lunou a Palomou. V říjnu 2007 vydal album La vida... es un ratico. Když byl tázán na téma nahrávání album v angličtině odpověděl: „Je velmi důležité zpívat ve španělštině, protože je to jazyk, ve kterém myslím a cítím. Respektuji lidi, kteří zpívají v angličtině, ale já si zatím nechám svou španělštinu.“ Juanes také chystá v říjnu založit svoji vlastní nahrávací společnost, která se bude jmenovat 4J.


Další aktivity

 

Během své kariéry prosazoval Juanes mír a prohlásil: „Velmi se kvůli mé zemi trápím… Je to morální podpora a snažím se říct, že to jsou vaši lidé, mladí lidé, lidé s rodinami a čtyři nebo pět z nich denně zemře“. V roce 2005 byl jmenován časopisem Time jedním ze sta nejvlivnějších lidí. Juanes podporoval nynějšího kolumbijského prezidenta Alvara Uribeho a prohlásil,že "s touto novou vládou Alvara Uribeho se zdá, že je země v lepším stavu.“ 15. listopadu 2005 byl oceněn za svou práci dobrovolného ambasádora u „United for Columbia“, což je nezisková organizace která upozorňuje na nebezpečí min v zemi. 19. dubna vystoupil před evropským parlamentem v rámci kampaně za zvýšení pozornosti proti používání pozemních min po světě. Byl prvním zpěvákem, který zde vystoupil. Parlament dal symbolický dar 2,5 milionu eur na odstranění min a na podporu jejich obětí. Na počest jeho muziky a práce dostal od mírového aktivisty Césara Lopéze „escopetarru“ (vyřazenou zbraň AK-47 změněnou v kytaru), kterou později prodal za 17 000 dolarů v Beverly Hills. Juanes pořádal 24. května 2006 benefiční koncert společně s KLVE a Univision, který vydělal 350 000 dolarů. Tento koncert se pořádal na podporu zraněných a postižených dětí. 19. července 2006 dostal Juanes ocenění od francouzského ministra kultury Renauda Donnedieho L'Ordre des Arts et des Lettres za jeho sociální aktivity. V prosinci 2006 začaly práce na rekreačním parku „Parque Juanes de la Paz“ v Medellínu. Zařízení má 68 000 metrů čtverečních a bude stát 10,6 miliard kolumbijských peset a částečně ho zaplatí vláda Medellínu a bude dokončen v květnu 2007.


Diskografie

 

Fíjate Bien (2000)


Ahí le Va
Para Ser Eterno
Volcán
Podemos Hacernos Daño
Destino
Nada
Fíjate Bien
Vulnerable
Soñador
Ficción
Para Qué
Me da Igual


Un Día Normal (2002)


A Dios le Pido
Es Por Tí
Un Día Normal
La Paga
La Única
Luna
Día Lejano
Mala Gente
Fotografía
Desde Que Despierto
La Historia de Juan
La Noche


Mi Sangre (2004)


Ámame
Para Tu Amor
Sueños
La Camisa Negra
Nada Valgo Sin Tu Amor
No Siento Penas
Dámelo
Lo Que Me Gusta a Mí
Rosario Tijeras
¿Qué Pasa?
Volverte a Ver
Tu Guardián


La vida... es un ratico (2007)


No creo en el jamás
Clase de amor
Me enamora
Hoy me voy
La vida... es un ratico
Gotas de agua dulce
La mejor parte de mí
Minas piedras
Tú y yo
Báilala
Difícil
Tres
Bandera de manos


P.A.R.C.E. (2010)


Singly

 

Fijate Bien
Podemos Hacernos Daño
Nada#18
A Dios Le Pido#2
Es Por Ti#4
Mala Gente#12
Fotografia#1
La Paga#5
Un Día Normal#44
Nada Valgo Sin Tu Amor#1
Volverte A Ver#1
La Camisa Negra#1
Para Tu Amor#10
Lo Que Me Gusta A Mi#7

 

Juanes - noty, akordy, texty písní, taby

noty na klavír, noty na zpěv, akordy na kytaru, akordy na ukulele, noty na ukulele, noty na akordeon, noty tahací harmoniku, noty na altsaxofon, noty na banjo, noty na baskytaru, noty na Bb nástroje, noty na C nástroje, noty na Eb nástroje, noty na bicí nástroje, noty na cello, noty na čtyřruční klavír, noty na foukací harmoniku, noty na harfu, noty na harmoniku, noty na housle, noty na keyboard, noty na klarinet, noty na kytaru, noty na lesní roh, noty na pozoun, noty na trombón, noty na příčnou flétnu, noty na saxofon, noty na tenorsaxofon, noty na trubku, noty na varhany, noty na violu, noty na zobcovou flétnu, taby na banjo, taby na baskytaru, taby na kytaru, texty písní, noty na dobro, noty havajskou kytaru, noty na steel kytaru, noty na mandolínu, noty na kontrabas, taby na dobro, taby havajskou kytaru, taby na steel kytaru, taby na mandolínu, škola hry na kytaru, škola hry na klavír, škola hry na zobcovou flétnu, škola hry na příčnou flétnu, škola hry na fagot, škola hry na mandolínu, škola hry na banjo, škola hry na baskytaru, škola hry na saxofon, škola hry na ukulele, škola hry na pozoun, škola hry na bicí nástroje, noty na dudy, škola hry na dudy, škola hry na kontrabas, škola hry na varhany, noty na nástroje basového klíče

song
Juanes A Dios Le Pido akordy noty tab text,
Juanes Es Por Ti akordy noty tab text,
Juanes Fijate Bien akordy noty tab text,
Juanes Fotografia akordy noty tab text,
Juanes Gotas De Agua Dulce akordy noty tab text,
Juanes La Camisa Negra akordy noty tab text,
Juanes La Paga akordy noty tab text,
Juanes Lo Que Me Gusta A Mi akordy noty tab text,
Juanes Me Enamora akordy noty tab text,
Juanes Nada akordy noty tab text,
Juanes Nada Valgo Sin Tu Amor akordy noty tab text,
Juanes Te Busque akordy noty tab text,
Juanes Tres akordy noty tab text,
Juanes Volverte A Ver akordy noty tab text,