Rock  *  Pop  *  Folk  *  Country  *  Jazz  *  Blues  *  Bluegrass  *  Metal  *  Vážná hudba

Filtry

nástroje

Klavír/zpěv/kytara (2)

Janet Jackson


Janet Jackson - Black Cat

Janet Jackson

 

Wikipedie

 

Janet Damita Jo Jackson (*16. května 1966 v Gary, Indiana) je americká zpěvačka, skladatelka, producentka, tanečnice a herečka. Je nejmladším dítětem slavné Jacksonovy rodiny. Je sestrou popového krále Michaela Jacksona. Rozhodla se pro svou sólovou kariéru, jelikož byla vždy ve stínu svých sourozenců a udělala dobře, nedávno byla vyhlášena druhou nejlepší popovou zpěvačkou v historii popové hudby.

Dětství

 

Janet je nejmladší z devíti dětí, narodila se v Gary v Indianě rodičům Josephovi a Katherine Jacksonovým. Otec Joseph byl svědkem Jehovovým a pracoval jako jeřábní operátor v ocelárně. Její matka Katherine byla katolička a pracovala jako účetní. Před Janetiným narozením se otec rozhodl pracovat v hudebním průmyslu. Když byla batole, její bratři Jackie, Tito, Jermaine, Marlon a Michael začali vystupovat po nočních podnicích jako kapela nazvaná Jackson 5. V roce 1969 už vydali své první album a zaznamenali i výhru v prestižní americké hitparádě Billboard Hot 100. Po tomto úspěchu se celá rodina přestěhovala do honosnějšího domu v Kalifornii. Janet neměla v dětství zájem pracovat pro zábavný průmysl, věnovala se hlavně koním a jejím snem bylo stát se profesionální jezdkyní. Nicméně po pár letech začala sláva Jackson 5 upadat a tak se otec Joseph pro záchranu kapely rozhodl před světla reflektorů postavit zbytek svých dětí včetně Janet. V dubnu 1974 si Janet odbyla své debutové vystoupení na jevišti v Las Vegas, kde vystoupili téměř všichni členové Jacksonovy rodiny. Janet se rychle stala velmi oblíbenou hlavně tím, že uměla napodobovat hvězdy jako byly Cher nebo Marie Osmond.


1982-1985 Hudební začátky

 

Ačkoli vystupovala v televizi od svých devíti let, nikdy neaspirovala na post zpěvačky. Nicméně souhlasila s tím pomoci rodině při vystoupeních. Její první píseň byla duet s bratrem Randyma, vyšla v roce 1978 a jmenovala se Love Songs for Kids. Dále ji vyšly další „rodinné“ nahrávky se sestrou LaToyou a bratrem Michaelem. V roce 1981 se se svými dvěma staršími sestrami LaToyou a Rebbie rozhodly pro nahrávaní vlastní společné desky, ale neshody mezi oběma staršími sestrami vedly k zániku tohoto plánu. Její otec Joseph nechtěl Janet dovolit nahrávaní vlastní sólové desky, protože nebyla tak hlasově talentovaná jako bratr Michael nebo sestra Rebbie. Nicméně když jí bylo šestnáct (1982), vydala svou debutovou desku nazvanou jednoduše Janet Jackson. Album bylo úspěšné a v TOP 50 prodejnosti desek americké hitparády strávila čtyřicetpět týdnů. Z alba vydala tři singly nazvané Young Love, Say You Do a Come Give Your Love to Me. Celkem se alba prodalo více než 250 tisíc kusů. V roce 1984 pak vydala své druhé album nazvané Dream Street. Album je hodně odlišné od prvního, je děláno hodně ve stylu funky. Albu se v žebříčcích moc nevedlo, svůj „vrchol“ mělo na čísle devadesát. Kritici začali spekulovat, zda je Janet Jackson schopna stát se úspěšnou zpěvačkou. V tom samém čase se zamilovala a utekla s Jamesem DeBargem. Vzali se. Manželství bylo anulováno v březnu 1985, protože DeBarge začal brát drogy.


1986-1991 Nová Image a Popularita

 

Po skromných úspěších prvních dvou alb se rozhodli její hudební povolání znovu oživit, když jí bylo devatenáct. Nahrávání třetího alba tentokrát svolil i otec Joseph. Album Control vydala v roce 1986 a stalo se ihned obrovským hitem. Velmi úspěšnou písni se stala When I Think Of You, kde ji ve videoklipu pomohla s choreografií Paula Abdul. Koncem roku 1986 se album Control dostalo do vedení prodejnosti desek. Do konce roku se jej stihlo prodat více než 5 milionů kopií. Album bylo oceněno nominací na cenu Grammy. V témže roce se rozhodla Janet pro svou nezávislost a odešla od svého managera, otce Josepha Jacksona. V roce 1989 začala Janet nahrávat své čtvrté album nazvané Janet Jackson's Rhythm Nation 1814 (číslo 1814 má symbolizovat vznik americké hymny The Star Spangled Banner) vyšlo v září téže roku a hned v týdnu vydání se umístilo na čísle jedna v prodejnosti desek v USA. Alba se prodalo více než 6 milionů kopií. V roce 1990 dostala za album Janet Jackson's Rhythm Nation 1814 svou první Grammy cenu. Ve snaze změnit pohled lidi na sebe se rozhodla Janet natočit sexy video k písni Love Will Never Do (Without You), kterým dala najevo veřejnosti, že už není neviňátko ani plachá holčička. V roce 1991 se tajně vdala za dlouholetého přítele Reného Elizonda Juniora. Jejich manželství bylo tajemstvím téměř deset let.


1992-1995 Vývoj v Kariéře

 

Před vydáním alba Janet Jackson's Rhythm Nation 1814 se rozhodla opustit svou nahrávací společnost A&M Records a odešla k Virginia Records. Tento přechod byl velkou mediální událostí, jelikož její smlouva byla podepsána na 40 milionů dolarů. Album vydané u nové společnosti se rozhodla nazvat jednoduše janet., tím také chtěla dát najevo, aby jí neustále média nespojovala s kariérou Jacksonovy rodiny. V červenci 1993 měla svůj debut Janet i před televizní kamerou, kde pro jeden film natočila svou nejúspěšnější baladu Again. Za ní také obdržela nominaci na Zlatý Glóbus jako nejlepší píseň, která zazněla ve filmu. janet. opět debutovalo v prodejnosti desek na čísle jedna a to samé bylo i v další sedmnácti zemích mimo USA a stalo se nejprodávanější deskou roku 1994. V září 1993 se Janet objevila téměř nahá na titulní stránce časopisu Rolling Stones. Tato titulní strana se stala jedním z nejslavnějších snímků a byla zvolena v roce 2000 jako nejslavnější titulní strana všech dob. Na fotografii je Janet nahá do půl pasu a prsa jí zakrývají mužské ruce, později Janet řekla, že jsou to ruce jejího manžela. Po mnoha letech se Janet rozhodla pro spolupráci se svým bratrem Michaelem, v roce 1995 natočili společnou píseň nazvanou Scream. V říjnu 1995 vydala album svých největších hitů nazvané Design Decade 1986/1996.


1996-1999 Velká kritika a osobní neúspěchy

 

V roce 1996 znovu podepsala smlouvu s Virgin Records tentokrát na 80 milionů dolarů a tím se stala nejvíce vydělávajícím ženským interpretem všech dob. V témže roce se pustila do nahrávání dalšího alba. Na hudební scénu se vrátila s novou image s tetováním a s piercingem. Fanoušci byli zaraženi obsahem písní na novém albu The Velvet Rope. Zpěvaččiny texty se týkaly depresí, domácího zneužívání a nízké sebedůvěry. Žena, o které si všichni mysleli, že má všechno najednou, procházela těžkým životním obdobím. Média se začala zabývat jejím vztahem s Elizondem. Vztah se začal rozpadat. Do roku 1999 tajili své manželství, po rozvodu zpěvačka přiznala, že čím více bylo slávy, tím si byli vzdálenější a na jejich vztah to mělo záporný účinek.


2000-2003 Návrat do popředí

 

V roce 2000 se vrátila k filmu, zahrála si v pokračování filmu Zamilovaný profesor po boku Eddieho Murphyho. Krátce nato vydala své sedmé studiové album, kde byl i veleúspěšný singl All For You. Za toto album obdržela další cenu Grammy. V roce 2002 začal její vztah s hip hopovým producentem Jermainem Duprim.


2004-2005 Skandál na finále Super Bowlu a Damita Jo

 

Během poločasu finále Super Bowlu, které se odehrálo 1. února 2004, Justin Timberlake před více než 100 milionem lidí strhl Janet kus oděvu a tím odhalil její ňadro s piercingem ve tvaru slunce. Některé televizní stanice ihned přerušily vysílání z důvodu pohoršování mládeže, celý incident byl velmi medializován a vyšetřován. Zpočátku Janet Jackson tvrdila, že šlo o selhání šatů, ale později přiznala, že šlo o předem naplánovanou věc.[1] Následkem tohoto skandálu se musela Janet veřejně omluvit v přímém přenosu předávání Grammy Awards. Při této omluvě se přítel Janet Jackson Jermaine Dupri vzdal členství akademie Grammy. V témže roce vydala Janet své osmé album nazvané Damita Jo. V prvním týdnu prodeje se alba prodalo více než 400 tisíc kopií, čímž Janet zaručilo okamžité vedení prodejnosti desek v USA. Janet Jackson řekla, že toto album je všechno, co se honí v její hlavě. Třebaže album Damita Jo bylo považováno za zklamání oproti minulým albům, prodalo se jej na 3 miliony kopií a získala za něj ocenění Grammy. Televizní společnost CBS, která zápas i vystoupení vysílala, dostala v roce 2004 od Federální komise pro spoje (FCC) pokutu 550 000 dolarů.[1] Americký odvolací soud v pondělí 21. července 2008 zrušil udělenou pokutu.


2006 - současnost Rekapitulace dvaceti let

 

Janet natočila své deváté album, které vyšlo 26. září 2006. Sama Janet přiznala, že to je malá rekapitulace stylů za dvacet let její kariéry. Album dostalo název 20 Years Y.O. Discipline je desáté album (třinácté celkově) Janet Jackson, které od 22. února 2008 začalo publikovat hudební vydavatelství Island Records.

 

Janet Jackson - noty, akordy, texty písní, taby

noty na klavír, noty na zpěv, akordy na kytaru, akordy na ukulele, noty na ukulele, noty na akordeon, noty tahací harmoniku, noty na altsaxofon, noty na banjo, noty na baskytaru, noty na Bb nástroje, noty na C nástroje, noty na Eb nástroje, noty na bicí nástroje, noty na cello, noty na čtyřruční klavír, noty na foukací harmoniku, noty na harfu, noty na harmoniku, noty na housle, noty na keyboard, noty na klarinet, noty na kytaru, noty na lesní roh, noty na pozoun, noty na trombón, noty na příčnou flétnu, noty na saxofon, noty na tenorsaxofon, noty na trubku, noty na varhany, noty na violu, noty na zobcovou flétnu, taby na banjo, taby na baskytaru, taby na kytaru, texty písní, noty na dobro, noty havajskou kytaru, noty na steel kytaru, noty na mandolínu, noty na kontrabas, taby na dobro, taby havajskou kytaru, taby na steel kytaru, taby na mandolínu, škola hry na kytaru, škola hry na klavír, škola hry na zobcovou flétnu, škola hry na příčnou flétnu, škola hry na fagot, škola hry na mandolínu, škola hry na banjo, škola hry na baskytaru, škola hry na saxofon, škola hry na ukulele, škola hry na pozoun, škola hry na bicí nástroje, noty na dudy, škola hry na dudy, škola hry na kontrabas, škola hry na varhany, noty na nástroje basového klíče

song
Janet Jackson Again akordy noty tab text,
Janet Jackson All For You akordy noty tab text,
Janet Jackson Alright akordy noty tab text,
Janet Jackson Any Time, Any Place akordy noty tab text,
Janet Jackson Black Cat akordy noty tab text,
Janet Jackson Come Back To Me akordy noty tab text,
Janet Jackson Doesn't Really Matter akordy noty tab text,
Janet Jackson Escapade akordy noty tab text,
Janet Jackson I Get Lonely akordy noty tab text,
Janet Jackson If akordy noty tab text,
Janet Jackson Let's Wait Awhile akordy noty tab text,
Janet Jackson Love Will Never Do (Without You) akordy noty tab text,
Janet Jackson Miss You Much akordy noty tab text,
Janet Jackson Nasty akordy noty tab text,
Janet Jackson Rhythm Nation akordy noty tab text,
Janet Jackson Runaway akordy noty tab text,
Janet Jackson Someone To Call My Lover akordy noty tab text,
Janet Jackson That's The Way Love Goes akordy noty tab text,
Janet Jackson Together Again akordy noty tab text,
Janet Jackson When I Think Of You  akordy noty tab text,