Rock  *  Pop  *  Folk  *  Country  *  Jazz  *  Blues  *  Bluegrass  *  Metal  *  Vážná hudba

Filtry

nástroje

Kytara (1)

System Of A Down


System Of A Down - Chop Suey!

System of a Down (Z Wikipedie, otevřené encyklopedie)
 

System of a Down je metalová hudební skupina pocházející z Los Angeles v Kalifornii. Její název se někdy zkracuje na SOAD. Mimo jiné zpívá ve svých textech proti genocidě. Sami členové skupiny neradi označují svůj styl za nu-metal, jak to někteří dělají, říkají prostě že hrají svůj styl - styl System of a Down.
 

Vznik a vývoj skupiny

 

Ačkoli kapela byla založena v Kalifornii v USA ve městě Los Angeles, všichni členové jsou původem Arméni. Zpěvák Serj Tankian a bubeník John Dolmayan se narodili v Libanonu, kytarista Daron Malakian pochází z Hollywoodu v Kalifornii a baskytarista Shavo Odadjian se narodil v Arménii.

 

V roce 1993 se potkali Serj Tankian a Daron Malakian na stejné škole a založili kapelu jménem Soil ve složení: Serj Tankian - zpěv a klávesy, Daron Malakian - kytara, Dave Hagopyn - basa a Domingo Laranio - bicí. Po roce 1995 se kapela rozpadla a tak Serj a Daron založili novou skupinu s názvem System of a down (podle básně Victim of a down). Shavo jim dělal manažera, později hrál na basu a na bubny Andy Khachaturian. V roce 1997 byl bubeník nahrazen Johnem Dolmayanem a skupina získala své konečné složení.

 

Kapela své první album vydala v roce 1998. Album se jmenovalo jako kapela – tedy System of a Down. Před vydáním tohoto alba se několik písní vydalo jako singly. Album se v americkém žebříčku umístilo na 124. místě a bylo oceněno platinovou deskou.

 

Své druhé album kapela vydala až v roce 2001. Album dostalo jméno Toxicity. V Americe se vyhouplo na 1. místo žebříčku a v Británii se umístilo 13. Navíc bylo oceněno čtyřmi platinovými deskami. Následující deska Steal This Album!, která vyšla v roce 2002 na rozdíl od předcházející Toxicity propadla. To bylo způsobeno tím, že většina jejích písní unikla na veřejnost v demo verzích, protože byly tyto písně komponovány spolu s písněmi z alba Toxicity. Jako reakci na odcizení demo nahrávek ji kapela vydala pod názve "Steal this album" (v překladu "Ukradni tohle album") bez pořádného bookletu. Deska byla v Americe až 15. a v Británii dokonce 56., přesto je mnohými fanoušky hodnocena jako deska nejlepší. Písně na vydaném albu se od uniklých verzí podstatně liší. Byly přepracovány texty a mnohokrát dokonce i samotné melodie. Uniklé demo obsahuje navíc ještě dvě písně, který se na Steal this Album nedostaly, naopak STA obsahuje některé písně, které se nenacházely na uniklém demu.

 

Dlouhé čekání na nové album se pravděpodobně kapele vyplatilo, protože své čtvrté album, které se jmenuje Mezmerize, vyšlo až v roce 2005 a v umístění na žebříčcích prodejnosti porazilo album Toxicity. Mezmerize se v Americe umístilo na 1. místě a v Británii na místě druhém. Navíc napodobilo System of a Down a Toxicity a získalo platinovou desku. 22. listopadu 2005 kapela vydala „druhou část“ album Hypnotize.

 

Skupina se stala velkou součástí dokumentárního filmu Screamers, který měl premiéru v roce 2006.


Přestávka
 

V květnu 2006 skupina ohlásila přestávku, která by podle Darona měla trvat několik let, nicméně trvá na tom, že to není rozpad kapely. Důvod přestávky je ten, že členové chtějí rozjet své vlastní projekty. Daron založil kapelu Scars on Broadway, která vydala svůj debut v červenci 2008. V této kapele je i John. Shavo založil s RZA z Wu-Tang Clanu kapelu Achozen. Serj rozvíjí své vydavatelství Serjical Strike a 23.října 2007 vydal svoje první čistě sólové album Elect the Dead, ze kterého už v hitparádách bodovalo několik songů a hudebních klipů. John si otevřel online obchod s komiksy Torpedo Comics. Poslední koncert odehráli 13. srpna 2006 na Ozzfestu ve West Palm Beach. Ohledně návratu k SOAD zatím mluví pouze stylem: "Dveře jsou otevřené..." Dne 31.10.2009 uspořádaly párty s názvem "HALLOW9EEN A Night of SurpriZes" ve věhlasném klubu Roxy (kde se mimochodem odehrála vůbec první show SOAD).Na této párty byly 3/4 členů SOAD.John,Daron a Shavo zahrály společně píseň Suite-pee. Další akce 3/4 členů byla 20. 11. 2009, kdy se konal benefiční koncert pro basáka Deftones, Chi Chenga. Zahráli písně "Aerials" a "Toxicity".


Comeback 2011

 

29. listopadu 2010, po několika týdnech zvěstí na internetu, System of a Down oficiálně oznámili comeback turné čítající nad 20 zastávek. Turné proběhne v květnu v USA a v červnu po evropských festivalech. Mezi tyto festivaly patří například Download Festival ve Velké Británii, švýcarský Greenfield Festival, v Německu Rock am Ring / Rock im Park, švédský Metaltown, rakouský Nova Rock Festival a nebo finský Provinssirock. O dalších plánech a budoucnosti kapely zatím nebylo rozhodnuto.


Spory o žánr

 

Kapela System of a Down byla od svého vzniku několikrát označena jako nu-metalová. Tato nálepka bývá obvykle přičítána prvnímu albu, které bylo vydáno v době nu-metalového „boomu“. Ti, kteří nesouhlasí, obvykle argumentují tím, že hudba System of a Down nesplňuje mnoho z typických znaků nu-metalu:

 

* Kytarové riffy připomínají spíš thrash metal než nu-metal
* V některých písničkách na každém albu jsou kytarová sóla, basa nehraje tak důležitou roli jako v nu-metalu
* Odlišné tempo bicích
* Texty se zabývají politickými a společenskými problémy spíš než problémy osobními

 

Během jednoho koncertu v roce 2005 Daron řekl: „Dřív nás nazývali nu-metal, teď zase progressive rock. Myslím si, že nás nazývají čímkoli co je populární.“


Zároveň ale řekl: "Nenávidím označení nu-metal pro SOAD více, než cokoli jiného." Žánr skupiny se dá s jistotou označit pouze slovem crossover, tedy rychlé přeskakování mezi různými styly (jazz, hardcore…)


Členové

 

* Serj Tankian – zpěv, klávesy, doprovodná kytara
* Daron Malakian – kytara, zpěv
* Shavo Odadjian – baskytara
* John Dolmayan – bicí

 

 Bývalý člen

 

* Andy Khachaturian – bicí

 

Alba

 

* 1998 System of a Down
* 2001 Toxicity
* 2002 Steal This Album!
* 2005 Mezmerize
* 2005 Hypnotize

 

Videografie

 

* 1998: War?
* 1998: Sugar – Režisér: Nathan Cox
* 1999: Spiders – Režisér: Charlie Deaux
* 2001: Chop Suey – Režisér: Marcos Siega/Shavo Odadjian
* 2002: Toxicity – Režisér: Shavo Odadjian
* 2002: Aerials – Režisér: Shavo Odadjian
* 2003: Boom! – Režisér: Michael Moore
* 2005: B.Y.O.B. – Režisér: Jake Nava
* 2005: Question! – Režisér: Shavo Odadjian/Howard Greenhalgh
* 2005: Hypnotize – Režisér: Shavo Odadjian
* 2006: Lonely Day – Režisér: Josh Melnick/Xander Charity

 

Singly

 

* Sugar (1998)
* Spiders (1999)
* Chop Suey! (2001)
* Toxicity (2002)
* Aerials (2002)
* Boom! (2003)
* B.Y.O.B. (2005)
* Question! (2005)
* Hypnotize (2005)
* Lonely Day (2006)

 

Ocenění

 

* 1999: Kerrang - Best Live Band
* 2005: MTV Europe Music Award – Best Alternative
* 2006: Grammy – Best Hard Rock Performance (za B.Y.O.B.)
* 2006: Echo – Best Alternative International
* 2006: vyhráli MTV Good Woodie Award s pisní "Question!"

 

System Of A Down - noty, akordy, texty písní, taby

noty na klavír, noty na zpěv, akordy na kytaru, akordy na ukulele, noty na ukulele, noty na akordeon, noty tahací harmoniku, noty na altsaxofon, noty na banjo, noty na baskytaru, noty na Bb nástroje, noty na C nástroje, noty na Eb nástroje, noty na bicí nástroje, noty na cello, noty na čtyřruční klavír, noty na foukací harmoniku, noty na harfu, noty na harmoniku, noty na housle, noty na keyboard, noty na klarinet, noty na kytaru, noty na lesní roh, noty na pozoun, noty na trombón, noty na příčnou flétnu, noty na saxofon, noty na tenorsaxofon, noty na trubku, noty na varhany, noty na violu, noty na zobcovou flétnu, taby na banjo, taby na baskytaru, taby na kytaru, texty písní, noty na dobro, noty havajskou kytaru, noty na steel kytaru, noty na mandolínu, noty na kontrabas, taby na dobro, taby havajskou kytaru, taby na steel kytaru, taby na mandolínu, škola hry na kytaru, škola hry na klavír, škola hry na zobcovou flétnu, škola hry na příčnou flétnu, škola hry na fagot, škola hry na mandolínu, škola hry na banjo, škola hry na baskytaru, škola hry na saxofon, škola hry na ukulele, škola hry na pozoun, škola hry na bicí nástroje, noty na dudy, škola hry na dudy, škola hry na kontrabas, škola hry na varhany, noty na nástroje basového klíče

product_code
System Of A Down Aerials akordy noty tab text,
System Of A Down Attack akordy noty tab text,
System Of A Down Atwa akordy noty tab text,
System Of A Down B.Y.O.B. akordy noty tab text,
System Of A Down Boom! akordy noty tab text,
System Of A Down Bounce akordy noty tab text,
System Of A Down Cigaro akordy noty tab text,
System Of A Down Cubert akordy noty tab text,
System Of A Down Darts akordy noty tab text,
System Of A Down Ddevil akordy noty tab text,
System Of A Down Deer Dance akordy noty tab text,
System Of A Down Dreaming akordy noty tab text,
System Of A Down Forest akordy noty tab text,
System Of A Down Holy Mountains akordy noty tab text,
System Of A Down Hypnotize akordy noty tab text,
System Of A Down Chic 'N' Stew akordy noty tab text,
System Of A Down Chop Suey! akordy noty tab text,
System Of A Down Innervision akordy noty tab text,
System Of A Down Jet Pilot akordy noty tab text,
System Of A Down Kill Rock 'N Roll akordy noty tab text,
System Of A Down Know akordy noty tab text,
System Of A Down Lonely Day akordy noty tab text,
System Of A Down Lost In Hollywood akordy noty tab text,
System Of A Down Mind akordy noty tab text,
System Of A Down Needles akordy noty tab text,
System Of A Down Old School Hollywood akordy noty tab text,
System Of A Down P.L.U.C.K. akordy noty tab text,
System Of A Down Peephole akordy noty tab text,
System Of A Down Prison Song akordy noty tab text,
System Of A Down Psycho akordy noty tab text,
System Of A Down Question! akordy noty tab text,
System Of A Down Radio/Video akordy noty tab text,
System Of A Down Revenga akordy noty tab text,
System Of A Down Sad Statue akordy noty tab text,
System Of A Down Science akordy noty tab text,
System Of A Down She's Like Heroin akordy noty tab text,
System Of A Down Shimmy akordy noty tab text,
System Of A Down Soil akordy noty tab text,
System Of A Down Soldier Side akordy noty tab text,
System Of A Down Soldier Side - Intro akordy noty tab text,
System Of A Down Spiders akordy noty tab text,
System Of A Down Stealing Society akordy noty tab text,
System Of A Down Sugar akordy noty tab text,
System Of A Down Suggestions akordy noty tab text,
System Of A Down Suite-pee akordy noty tab text,
System Of A Down Tentative akordy noty tab text,
System Of A Down This Cocaine Makes Me Feel Like I'm On This Song akordy noty tab text,
System Of A Down Toxicity akordy noty tab text,
System Of A Down Toxity akordy noty tab text,
System Of A Down U-Fig akordy noty tab text,
System Of A Down Violent Pornography akordy noty tab text,
System Of A Down War? akordy noty tab text,
System Of A Down X akordy noty tab text,