Rock  *  Pop  *  Folk  *  Country  *  Jazz  *  Blues  *  Bluegrass  *  Metal  *  Vážná hudba

Filtry

nástroje

Kytara (1)

Marty Friedman


MARTY FRIEDMAN - INFERNO (OFFICIAL MUSIC VIDEO)

Marty Friedman (Wikipedie)
 

Marty Friedman (* 8. prosince, 1962, Washington, D.C., USA) je americký kytarista. Proslavil se hlavně jako člen metalové skupiny Megadeth, jejíž součastí byl skoro 10 let. V současnosti žije v Japonsku, kde moderoval relace jako Rock Fujiyama nebo Jukebox English v japonské televizi.

 

Kariéra před Megadeth

 

Před nástupem do Megadeth byl Marty členem několika dalších metalových kapel - Deuce, Hawaii, Vixen a Cacophony. V kapele Cacophony se potkal s dalším fenomenálním kytarovým virtuózem, tehdy sedemnáctiletým Jasonem Beckerem. Produkty jejich spolupráce jsou alba Speed Metal Symphony a Go Off!. Alba, nesoucí se ve stylu zvaném neoklasický metal, byla inovativní v mnohých směrech, hlavně co se týče skloubení dvou virtuózních kytar do jednoho celku.


Megadeth

 

Po rozpadu Cacophony v roce 1989 dostal Marty nabídku od Megadeth, kterou v únoru 1990 přijal. První album, na kterém se podílel, bylo Rust in Peace, které je dodnes zařazované mezi milníky thrash metalu. Marty na něm uplatnil způsob hry charakteristický pro celou jeho kariéru a také se v některých sólech inspiroval exotickou hudbou. V červenci 1992 vyšlo album Countdown to Extinction, oproti předešlému zaměřené na širší publikum, což se odrazilo i na prodeji, takže album získalo dvě platiny. Marty hrál i na dalších albech Megadeth - Youthanasia (1994), Cryptic Writings (1997) a Risk (1999). V prosinci 1999 však Marty oznámil, že z kapely odchází a svůj poslední koncert s kapelou odehrál 14. ledna 2000. Později v jednom rozhovoru uvedl, že už ho unavuje hrát metalovou hudbu, a potřebuje se vyvíjet dál jako muzikant. Během období, ve kterém byl Marty součastí skupiny, prodali Megadeth víc než 10 miliónů alb po celém světě.


Život v Japonsku

 

Marty, momentálně žijící v Tokyu, se aktivně zúčastňuje na kulturním životě Japonska. Jako host se objevuje na albech mnoha umělců známých hlavně v Japonsku, a díky schopnosti plynule hovořit japonsky se objevuje i v bedně a přispívá do japonských hudebních časopisů.

 

Nejvýznamnější televizní programy, ve kterých se Marty pravidelně zúčastňoval, byly Mr. Heavy Metal, Rock Fujiyama a Jukebox, kde překládal anglické texty písní do japonštiny. Krom toho se na konci roku 2005 zúčastnil turné s japonskou zpěváčkou Ami Suzuki.


Současná tvorba

 

I oproti pracovně nabitému programu, který doprovází jeho život v Japonsku, zůstáva Marty věrný své sólové tvorbe. Řada alb, započatých v roce 1988 albem Dragon's Kiss, rozšířil naposledy albem Future Addict (2008). Album obsahuje přearanžované starší písně, ale obsahuje i 3 nové skladby. Future Addict, stejně jako i studiové album Loudspeaker (2006) a koncertní nahrávka Exhibit A - Live In Europe (2007), vyšlo nejprve v Japonsku, až potom byl vydané a distribuované i v dalších zemích.


Diskografia


Hawaii

 

One Nation Underground (1983)
Loud, Wild And Heavy EP (1984)
Natives Are Restless (1985)

 

Cacophony

 

Speed Metal Symphony (1987)
Go Off! (1988)

 

Megadeth

 

Rust in Peace (1990)
Countdown To Extinction (1992)
Youthanasia (1994)
Hidden Treasures EP (1995)
Cryptic Writings (1997)
Risk (1999)

 

Sólová alba

 

Dragon’s Kiss (1988)
Scenes (1995)
Introduction (1998)
True Obsessions (1996)
Music For Speeding (2003)
Loudspeaker (2006)
Exhibit A – Live In Europe (2007)
Future Addict (2008)
Tokyo Jukebox (2009)

 

Marty Friedman - noty, akordy, texty písní, taby

noty na klavír, noty na zpěv, akordy na kytaru, akordy na ukulele, noty na ukulele, noty na akordeon, noty tahací harmoniku, noty na altsaxofon, noty na banjo, noty na baskytaru, noty na Bb nástroje, noty na C nástroje, noty na Eb nástroje, noty na bicí nástroje, noty na cello, noty na čtyřruční klavír, noty na foukací harmoniku, noty na harfu, noty na harmoniku, noty na housle, noty na keyboard, noty na klarinet, noty na kytaru, noty na lesní roh, noty na pozoun, noty na trombón, noty na příčnou flétnu, noty na saxofon, noty na tenorsaxofon, noty na trubku, noty na varhany, noty na violu, noty na zobcovou flétnu, taby na banjo, taby na baskytaru, taby na kytaru, texty písní, noty na dobro, noty havajskou kytaru, noty na steel kytaru, noty na mandolínu, noty na kontrabas, taby na dobro, taby havajskou kytaru, taby na steel kytaru, taby na mandolínu, škola hry na kytaru, škola hry na klavír, škola hry na zobcovou flétnu, škola hry na příčnou flétnu, škola hry na fagot, škola hry na mandolínu, škola hry na banjo, škola hry na baskytaru, škola hry na saxofon, škola hry na ukulele, škola hry na pozoun, škola hry na bicí nástroje, noty na dudy, škola hry na dudy, škola hry na kontrabas, škola hry na varhany, noty na nástroje basového klíče