Rock  *  Pop  *  Folk  *  Country  *  Jazz  *  Blues  *  Bluegrass  *  Metal  *  Vážná hudba

Filtry

nástroje

Kytara (4)

Slash


Slash - You're a Lie ft. Myles Kennedy, The Conspirators

Slash (Z Wikipedie, otevřené encyklopedie)
 

Saul Hudson (* 23. července 1965, Stoke-on-Trent, Anglie) známý pod pseudonymem Slash, je známý rockový kytarista. Stal se známým jako člen Guns N' Roses, po odchodu si založil vlastní kapelu Slash's Snakepit a nyní hraje v kapele Velvet Revolver. Charakteristickými rysy jsou jeho dlouhé černé kudrnaté vlasy a nošení cylindru. Má také unikátní držení kytary, které vymyslel sám - kytaru má hodně nízko pod pasem a ruku má hodně nataženou. Jinak býval pořád k vidění s cigaretou v ústech nebo s whisky Jack Daniel's.

 

Původně se nemohl rozhodnout mezi kytarou a basou, ale vybral si kytaru, protože měla více strun. Slash byl také považován za nejlepšího kytaristu na světě, ale odůvodnil to tím, že hrál v takové populární a slavné kapele jako jsou Guns N' Roses. Svou první kytaru dostal údajně od babičky Stevena Adlera, kamaráda a budoucího člena Guns N' Roses. Na začátku své kariéry hrál s Duffem ve zcela neznámé kapele Aids.

 

Momentálně žije v Beverly Hills se svou ženou Perlou, se kterou má dva syny: London Emilio a Cash Anthony. Na konci srpna 2010 Slash požádal o rozvod z důvodu „nepřekonatelných rozdílů“ mezi ním a jeho ženou, avšak 1. listopadu 2010 vzal žádost o rozvod zpět.


Účinkoval také ve známé videohře Guitar Hero 3 Legends of Rock.

 

Biografie

 

Narodil se anglickému Židovi a afro-americké matce, kteří spolu podnikali. Otec vlastnil nahrávací firmu a matka byla návrhářka oblečení.

 

V polovině 70. let se jeho rodiče rozvedli a on se přestěhoval k babičce. Žil ve Stoke-on-Trent až do jedenácti let, potom se matkou přestěhovali do Los Angeles. Otec zůstal v Anglii. Slash navštěvoval Beverly Hills High School spolu s dalšími budoucími hvězdami jako Lenny Kravitz nebo Nicolas Cage.

 

V patnácti dostal akustickou kytaru, na které se naučil hrát. Jeho hudební vzory byly Led Zeppelin, Rory Gallagher, Eric Clapton, Rolling Stones, Queen, Aerosmith, Jimi Hendrix, AC/DC a Jeff Beck. První píseň, kterou se naučil zahrát byla „Smoke on the Water“ od Deep Purple. Chodil na hodiny kytary, ale chtěl se naučit písně, které se mu líbily. Začal se věnovat 12 hodin denně hře na kytaru, což pochopitelně mělo dopad na studijní výsledky a Slash nakonec studia zanechal. Zúčastnil se konkurzu glam metalové skupiny Poison a stal se dokonce finalistou. Potom potkal bubeníka Stevena Adlera. Slash a Steven založili „skupinu“ Road Crew.


Guns N' Roses

 

Krátce na to potkali budoucího kytaristu Guns N' Roses Izzy Stradlina, a ten jim přehrál kazetu, na které zpíval Axl Rose. Poté, když se kytarista Tracii Guns a bubeník Rob Gardner Axlovy nové skupiny Hollywood Rose nemohli zúčastnit na prvních vystoupeních v Seattle, Slash a Steve se dobrovolně připojili jako noví členové. Krátce nato se skupina přejmenovala na Guns N' Roses. Po turné Use Your Illusion Tour se Slash stal americkým občanem.

 

Ještě během působení v Guns N' Roses, měl i společné vystoupení s takovými rozličnými umělci jako Lenny Kravitz, BLACKstreet, Michael Jackson a Queen. Slash je neslavně známý za svou řeč v roce 1989 na American Music Awards. Po obdržení první ceny :) pro Guns N' Roses, on a Duff se na pódium dovalili zjevně opilí, drželi alkoholické nápoje a kouřili cigarety. Slash ve své nejasné řeči stihl dvakrát zanadávat, než byl přerušen hudbou a kamera se zaměřila na oponu s logem AMA. Po vyslovení první nadávky se z davu ozvalo lapaní po dechu, nato si Slash zakryl ústa a se smíchem řekl „oops“. :).

 

V roce 1991 se Guns N' Roses vydali na 28-měsíční turné Use Your Illusion Tour, které se krylo s vydaním jejich nových alb Use Your Illusion I a Use Your Illusion II. Alba se od předešlých lišila, obsahovala víc estetických a dramatických písní jako „November Rain“ a „Estranged“. Tyto písně spolu s baladami jako „Don't Cry“ přispěly k napětí ve skupině což vedlo k odchodu členů o pár let později. Slash toto poté uvedl jako klíčovou složku jeho neschopnosti pracovat s Axlem.

 

Neblaze známé světové turné pokračovalo a Slash si vytvořil jméno mezi nejlepšími kytaristy současnosti. Skoro každé vystoupení obsahovalo jeho sólo, trvající 5 až 15 minut, při kterém dav ohromoval svým výjímečným nadaním.

 

Na konci turné, po vydaní alba The Spaghetti Incident?, které bylo poslední se Slashem, opustil kapelu a znova se do ní vrátil. V letech 1994 a 1995 začal s vlastním projektem, který nazval Slash's Snakepit. Členy byli bývalý kytarista GN'R Gilby Clarke a bubeník Matt Sorum a v roce 1995 vydali debutové album It's Five O'Clock Somewhere.

 

Kromě toho vystoupil spolu s Michaelem Jacksonem na MTV Video Music Awards v roku 1995. Slash hrál na kytaru v písni Black Or White, zahrnující 90-sekundové sólo, během kterého si Jackson vyměnil oblek pro další píseň Billie Jean. Slash vystoupil s Jacksonem znovu 10. září 2001 na oslavě Jacksonova 30. výročí vystoupení v Madison Square Garden, New York.


Odchod z Guns N' Roses

 

Oficiálně opustil GN'R v roce 1996 vyhlášením, že by dál nedokázal pracovat s Axlem. Údajně měl několik neshod s Axlem kvůli hudebnímu směru, jakým se skupina ubírá a také za způsob vedení skupiny. Byl rozzuřený, když Axl nahradil kytarovou pasáž Gilbyho Clarka v písni „Sympathy for the Devil“ za nahrávku Paula Tobiase. Poté se zaměřil na Slash's Snakepit, odehrál několik koncertů ještě předtím než se kapela toho roku rozpadla. Znovu vytvořil Snakepit v roce 1998, znova se rozpadli v červenci 2001 po vydaní druhého alba Ain't Life Grand.

 

V roce 2003 se zúčastnil na comebackové nahrávce „Birdland“ skupiny Yardbirds, která obsahovala nové nahrávky jejich najvětších hitů a na vystoupeních vystupuje i s bývalými členy (Jeff Beck, Joe Satriani, Steve Vai, Brian May, Steve Lukather, Jeff "Skunk" Baxter, Johnny Rzeznik, Martin Ditchum a Simon McCarty). Písně byly součástí alba Favored Nations. Slash se představil v písních „Over, Under, Sideways, Down“ jako hlavní kytarista.

 

Od poloviny 90. let až do začátku nového století hrával s mnohými kapelami, většinou jako host na albech a koncertech. Hrával rozličné hudební žánry a až do roku 2002 nebyl členem žádné kapely. V tomto roce se on, Duff McKagan a Matt Sorum znovu spojili, aby vystoupili na rozlučkovém koncertu bubeníka Randy Castilla. Pochopili, že to mezi nimi stále funguje, tak se rozhodli spolu založit novou skupinu.


Velvet Revolver
 

Velvet Revolver začínal pod názvem The Project. Slash, Duff a Matt zariskovali a pokoušeli se najít nového zpěváka. Druhým kytaristoum byl Izzy Stradlin, ale spolupráce nefungovala jak měla protože Izzy měl odpor k vyrážení na turné a také ke spolupráci s novým zpevákem. Nakonec se kytaristou stal Dave Kushner, který předtím vystupoval spolu s Duffem. Mnoho měsíců poslouchali demo nahrávky potenciálních zpěváků, monotónní proces, který byl zdokumentován stanicí VH1. Po několika mesících už byli připraveni se na to vykašlat. Avšak skupina Stone Temple Pilots se právě rozhodla dát si prodlouženou přestávku a zpěvák Scott Weiland si dodal odvahy a odhodlal si vyzkoušet „The Project“. Slash, Duff, a Matt s ním začali okamžitě pracovat a tak Velvet Revolver mohl vzniknout.

 

Skupina v roce 2004 odehrála několik koncertů a vydala svůj první singl „Set Me Free“, který se objevil na soundtracku k filmu Hulk. Ještě v červnu vydali své debutové album Contraband. Vydali se na 19-měsíční turné, zatímco album se stalo platinovým a Slash se připomenul masám, které na něj za ty roky zapomněli. Turné skončilo v lednu 2006 a kapela si dala zasloužený oddych před nahráváním svého druhého alba. Skupina v květnu 2006 nahrála novou píseň pro film Monster House.
Druhé album s názvem Libertad bylo vydáno 3. července 2007. Album dosáhlo 5. místa v americkém žebříčku Billboard 200. Singly ze staly písně "She Builds Quick Machines", The Last Fight " a "Get Out the Door". Kapela vyjela na turné, které však bylo začátkem konce účinkování Scotta Weilanda v kapele. Napětí se stupňovalo a 1. dubna 2008 kapela ohlásila, že Scott Weiland již není zpěvákem Velvet Revolver. Důvodem byla jeho nedochvilnost na zkoušky a problémy s drogami a alkoholem. O té doby je Velvet Revolver bez zpěváka a přes veškerou snahu se nedaří v konkurzech najít toho pravého. Nicméně kapela se nerozpadla a v roce 2011 plánuje vydat své třetí album. Sorum i Slash na konci roku 2010 uvádějí, že kapela je velmi blízko k oznámení nového zpěváka. Slash v únoru 2011 potvrzuje zprávy o tom, že jednají s Corey Taylorem (Slipknot, Stone Sour), avšak rozhodnutí zatím nebylo učiněno.


Sólová kariéra

 

V roce 2010 vydal sólové album s názvem "Slash". Spolupracovalo na něm mnoho interpretů z oblasti rockové hudby, jako např. Ozzy Osbourne, Kid Rock, Lemmy Kilmister, Chris Cornell nebo Andrew Stockdale z Wolfmother. Deska obsahuje také remix megahitu Guns N' Roses ,,Paradise City", v němž vystupuje popová zpěvačka Fergie a rapová formace Cypress Hill. Dalším bonbónkem pro rockové fanoušky je např. instrumentální skladba ,,Watch This", kterou spolu se Slashem nahráli Duff McKagan a bývalý člen kapely Nirvana (nyní frontman Foo Fighters) Dave Grohl.

 

Na podporu tohoto alba vyjel na světové turné, které začalo na jaře 2010 a bude pokračovat až do roku 2011. Slashovu kapelu na turné tvoří Todd Kerns (baskytara), Bobby Schneck (doprovodná kytara), Brent Fitz (bicí) a vokalistou se stal Myles Kennedy z kapely Alter Bridge, který otextoval a nazpíval na albu dvě písně (Starlight, Back From Cali). S Mylesem Kennedym plánuje Slash spolupracovat i v budoucnu. Připravuje své druhé sólové album, na kterém bude zpěvákem pouze Myles Kennedy. V rámci evropské části turné se Slash zastavil i v České republice a odehrál vynikající koncert 8. června v Tesla aréně v Praze.

 

Za toto album získal cenu Album of The Year 2010 v anketě Classic Rock Awards (UK).


Diskografie


S Guns N´Roses

 

* 1987 Appetite for Destruction
* 1988 G N' R Lies
* 1991 Use Your Illusion I
* 1991 Use Your Illusion II
* 1993 The Spaghetti Incident?

 

Se Slash's Snakepit

 

* 1995 It's Five O'Clock Somewhere
* 2000 Ain't Life Grand

 

S Velvet Revolver

 

* 2004 Contraband
* 2007 Libertad
* 2007 EP Melody and the Tyranny

 

Sólová alba

 

* 2010 Slash

 

Slash - noty, akordy, texty písní, taby

noty na klavír, noty na zpěv, akordy na kytaru, akordy na ukulele, noty na ukulele, noty na akordeon, noty tahací harmoniku, noty na altsaxofon, noty na banjo, noty na baskytaru, noty na Bb nástroje, noty na C nástroje, noty na Eb nástroje, noty na bicí nástroje, noty na cello, noty na čtyřruční klavír, noty na foukací harmoniku, noty na harfu, noty na harmoniku, noty na housle, noty na keyboard, noty na klarinet, noty na kytaru, noty na lesní roh, noty na pozoun, noty na trombón, noty na příčnou flétnu, noty na saxofon, noty na tenorsaxofon, noty na trubku, noty na varhany, noty na violu, noty na zobcovou flétnu, taby na banjo, taby na baskytaru, taby na kytaru, texty písní, noty na dobro, noty havajskou kytaru, noty na steel kytaru, noty na mandolínu, noty na kontrabas, taby na dobro, taby havajskou kytaru, taby na steel kytaru, taby na mandolínu, škola hry na kytaru, škola hry na klavír, škola hry na zobcovou flétnu, škola hry na příčnou flétnu, škola hry na fagot, škola hry na mandolínu, škola hry na banjo, škola hry na baskytaru, škola hry na saxofon, škola hry na ukulele, škola hry na pozoun, škola hry na bicí nástroje, noty na dudy, škola hry na dudy, škola hry na kontrabas, škola hry na varhany

song
Slash Beautiful Dangerous akordy noty tab text,
Slash By The Sword akordy noty tab text,
Slash Ghost akordy noty tab text,
Slash Nothing To Say akordy noty tab text,
Slash Watch This akordy noty tab text,