Rock  *  Pop  *  Folk  *  Country  *  Jazz  *  Blues  *  Bluegrass  *  Metal  *  Vážná hudba

Filtry

nástroje

Klavír/zpěv/kytara (1)

Travelling Wilburys


Traveling Wilburys - End Of The Line

Traveling Wilburys (Z Wikipedie, otevřené encyklopedie)
 

Traveling Wilburys byla hudební superskupina, kterou na konci 80. let vytvořila pětice věhlasných muzikantů.


Historie

 

Skupina Traveling Wilburys vznikla náhodou na jaře 1988 při nahrávání písně pro B-stranu singlu When We Was Fab, který vydával ke svému albu Cloud Nine z roku 1987 bývalý člen Beatles George Harrison. Jeff Lynne ze skupiny Electric Light Orchestra, který Georgeovo album produkoval, hovořil o natáčení při společné večeři s Royem Orbisonem. Harrison vzápětí zajistil nahrávací studio, které vlastnil Bob Dylan v Santa Monice v Kalifornii. Kytaru, na kterou chtěl nahrávat, měl však půjčenou Tom Petty (známý ze své skupiny The Heartbreakers), jemuž také Lynne ve stejné době pomáhal s produkcí alba (a oba mimoto pracovali na Orbisonově nové desce).

 

Těchto pět mužů skutečně nahrálo píseň Handle with Care, která však zaujala nahrávací společnost natolik, že nabídla náhodně se sešlé pětici muzikantů možnost nahrát celé album. Nebyl v tom výrazný problém, protože celou pětici společná práce na oné písni nesmírně zaujala. Přes časovou tíseň danou rozdílnými zájmy se podařilo všechny písně napsat a nahrát během několika málo dní. Muzikanti se pro tento projekt skryli za jména pěti fiktivních bratrů (synů Charlese Truscotta Wilburyho seniora) — Nelson (George Harrison), Otis (Jeff Lynne), Lefty (Roy Orbison), Charlie T. Jnr. (Tom Petty) a Lucky (Bob Dylan).

 

Slovem Wilbury nazývali Harrison a Lynne momenty, kdy při nahrávání sólového alba Harrisona selhala z nepochopitelných důvodů technika (kvůli šotkovi). Při nahrávání nového alba si na to vzpomněli, když se hledal název pro skupinu. Prvotní myšlenka ohledně názvu sice zněla Trembling Wilburys, ale na Dylanův návrh došlo ke změně na Traveling Wilburys. Album Traveling Wilburys Volume One vyšlo v říjnu 1988 a prosadilo se zvláště v USA, kde obsadilo 3. příčku albové hitparády Billboard 200.

 

Ještě v témže roce v prosinci zemřel Roy Orbison. Jako případná náhrada připadal v úvahu bývalý člen skupiny The Byrds Roger McGuinn nebo rock'n'rollový veterán Del Shannon. Nakonec zůstalo jen u plánů (Shannon v únoru 1990 spáchal sebevraždu) a Wilburys v dubnu 1990 pouze ve čtveřici natočili druhé album, jež vyšlo v říjnu 1990 s názvem Traveling Wilburys Volume Three. Muzikanti zde tentokrát vystupovali pod jmény — Spike (George Harrison), Clayton (Jeff Lynne), Muddy (Tom Petty) a Boo (Bob Dylan). George Harrison pro vydání těchto dvou alb vytvořil zvláštní nahrávací společnost Wilbury Records.

 

Natočení dalšího alba Traveling Wilburys se již neuskutečnilo, protože 29.11.2001 zemřel George Harrison.

 

Obě alba byla v roce 2007 vydána v remasteru s přidaným DVD a několika bonusovými nahrávkami (studiové outtakes), které k vydání připravil Georgeův syn Dhani Harrison (pod pseudonymem Ayrton Wilbury). Na albu je rovněž pod kompletním pseudonymem zveřejněn bubeník Jim Keltner (Buster Sidebury); hudebníci účinkující vedle Wilburys se jmenovali souhrnně The Sideburys. První týden po vydání reedice se komplet nazvaný Traveling Wilburys Collection vyšplhal na #1 v britské hitparádě!


Diskografie

 

* Traveling Wilburys Vol. 1 (1988)
* Traveling Wilburys Vol. 3 (1990)

 

Travelling Wilburys - noty, akordy, texty písní, taby

noty na klavír, noty na zpěv, akordy na kytaru, akordy na ukulele, noty na ukulele, noty na akordeon, noty tahací harmoniku, noty na altsaxofon, noty na banjo, noty na baskytaru, noty na Bb nástroje, noty na C nástroje, noty na Eb nástroje, noty na bicí nástroje, noty na cello, noty na čtyřruční klavír, noty na foukací harmoniku, noty na harfu, noty na harmoniku, noty na housle, noty na keyboard, noty na klarinet, noty na kytaru, noty na lesní roh, noty na pozoun, noty na trombón, noty na příčnou flétnu, noty na saxofon, noty na tenorsaxofon, noty na trubku, noty na varhany, noty na violu, noty na zobcovou flétnu, taby na banjo, taby na baskytaru, taby na kytaru, texty písní, noty na dobro, noty havajskou kytaru, noty na steel kytaru, noty na mandolínu, noty na kontrabas, taby na dobro, taby havajskou kytaru, taby na steel kytaru, taby na mandolínu, škola hry na kytaru, škola hry na klavír, škola hry na zobcovou flétnu, škola hry na příčnou flétnu, škola hry na fagot, škola hry na mandolínu, škola hry na banjo, škola hry na baskytaru, škola hry na saxofon, škola hry na ukulele, škola hry na pozoun, škola hry na bicí nástroje, noty na dudy, škola hry na dudy, škola hry na kontrabas, škola hry na varhany

song
Travelling Wilburys Congratulations akordy noty tab text,
Travelling Wilburys Cool Dry Place akordy noty tab text,
Travelling Wilburys Dirty World akordy noty tab text,
Travelling Wilburys End Of The Line akordy noty tab text,
Travelling Wilburys Handle With Care akordy noty tab text,
Travelling Wilburys Heading For The Light akordy noty tab text,
Travelling Wilburys If You Belonged To Me akordy noty tab text,
Travelling Wilburys Inside Out akordy noty tab text,
Travelling Wilburys Last Night akordy noty tab text,
Travelling Wilburys Like A Ship akordy noty tab text,
Travelling Wilburys Margarita akordy noty tab text,
Travelling Wilburys Maxine akordy noty tab text,
Travelling Wilburys New Blue Moon akordy noty tab text,
Travelling Wilburys Nobody's Child akordy noty tab text,
Travelling Wilburys Not Alone Any More akordy noty tab text,
Travelling Wilburys Poor House akordy noty tab text,
Travelling Wilburys Rattled akordy noty tab text,
Travelling Wilburys Runaway akordy noty tab text,
Travelling Wilburys Seven Deadly Sins akordy noty tab text,
Travelling Wilburys She's My Baby akordy noty tab text,
Travelling Wilburys The Devil's Been Busy akordy noty tab text,
Travelling Wilburys Tweeter And The Monkey Man akordy noty tab text,
Travelling Wilburys Where Were You Last Night? akordy noty tab text,
Travelling Wilburys Wilbury Twist akordy noty tab text,
Travelling Wilburys You Took My Breath Away akordy noty tab text,