Rock  *  Pop  *  Folk  *  Country  *  Jazz  *  Blues  *  Bluegrass  *  Metal  *  Vážná hudba

Filtry

nástroje

Klavír/zpěv/kytara (1)

Sixto Rodriguez


Sixto Rodriguez - Wikipedie

Sixto Rodriguez (* 10. července 1942, Detroit, Michigan, USA), celým jménem Sixto Diaz Rodriguez, hudebně známý také jako Rodríguez, Rod Riguez, případně Jesús Rodríguez, je americký folkrockový hudebník mexického původu. Mezinárodně známým se stal díky strhujícímu dokumentárnímu filmu Searching for Sugar Man (Pátrání po Sugar Manovi) z roku 2012.


Hudební kariéra v letech 1967–1973 a 1979–1981

 

Jeho kariéra začala v ponurých hudebních klubech amerického Detroitu. První singl vydal u společnosti Impact Records už roku 1967. Posluchači o něj ale neprojevili větší zájem a nahrávací společnost proto o další písně už neměla zájem. O více než dva roky později se však o jeho sugestivních písních a zpěvu doslechli jiní hudební producenti, které svým projevem velice zaujal. V návaznosti na to pak roku 1970 u americké společnosti Sussex Records vydal album Cold Fact. Přestože se album dobře neprodávalo, vyšlo o rok později druhé album Coming from Reality. Rozpracované třetí album už zůstalo nedokončené, protože nahrávací společnost od smlouvy odstoupila kvůli komerčnímu neúspěchu dosavadních nahrávek.[1] Poté se vrátil ke klubovému hraní a na živobytí si vydělával převážně jako nekvalifikovaný stavební dělník. Současně si také doplňoval vzdělání. Roku 1981 získal bakalářský titul z filozofie na veřejné státní škole Wayne State University's Monteith College v Detroitu.[2] Celkově však žil způsobem života nižší třídy. Z vyprodukovaných nahrávek žádné platby nedostával. Mezitím se jeho nahrávky dostaly do Austrálie, Nového Zélandu, Jižní Afriky a několika dalších zemí. Vzhledem k tomu, že už na hudební vydavatelství nebyl nijak napojen a nahrávky navíc často kolovaly privátními cestami, neměl o dalších osudech svých nahrávek prakticky žádné informace. Na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let na krátký okamžik obnovil svou hudební kariéru poté, když dostal zprávu o popularitě svých písní v Austráli. Koncerty v Austráli byly však nakonec jen epizodní záležitostí.

 

Sugar Man

 

Dokumentární film Searching for Sugar Man z roku 2012 mapuje osud jeho nahrávek v Jižní Africe, kde v sedmdesátých a osmdesátých letech vládl režim apartheidu a země se ocitla v mezinárodní izolaci. Jeho nahrávky se mezi mladými Jihoafričany šířily živelným způsobem a současně s nimi kolovala i legenda, že tajemný hudebník spáchal sebevraždu. Rodriguezovy nahrávky ovlivnily celou generaci Jihoafričanů vzdorujících proti politice apartheidu. O samotném zpěvákovi ale prakticky nikdo nic nevěděl.[3] Až v devadesátých letech 20. století se dvěma fanouškům podařilo zjistit některé skutečnosti o jeho životě a spojit se s ním. Jeho následné megakoncerty v Jižní Africe zaznamenaly velký ohlas a odstartovaly jeho oživenou kariéru.[4][5] 

 

Sixto Rodriguez - noty, akordy, texty

Rodriguez Can't Get Away noty akordy tab text,
Rodriguez Cause noty akordy tab text,
Rodriguez Climb Up On My Music noty akordy tab text,
Rodriguez Crucify Your Mind noty akordy tab text,
Rodriguez I Think Of You noty akordy tab text,
Rodriguez I Wonder noty akordy tab text,
Rodriguez I'll Slip Away noty akordy tab text,
Rodriguez Inner City Blues noty akordy tab text,
Rodriguez Jane S. Piddy noty akordy tab text,
Rodriguez Like Janis noty akordy tab text,
Rodriguez Street Boy noty akordy tab text,
Rodriguez Sugar Man noty akordy tab text,
Rodriguez This Is Not A Song, It's An Outburst noty akordy tab text,