Rock  *  Pop  *  Folk  *  Country  *  Jazz  *  Blues  *  Bluegrass  *  Metal  *  Vážná hudba

Filtry

nástroje

Simpsonovi

 

Wikipedie

 

Simpsonovi (angl. The Simpsons) je americký animovaný seriál vytvořený režisérem Mattem Groeningem v produkci Jamese L. Brookse pro televizi FOX. Simpsonovi jsou nejdéle vysílaným animovaným seriálem v historii americké televize, k datu 25. března 2011 má 23 sérií a 515 epizod. Poprvé se Simpsonovi na televizních obrazovkách objevili 19. dubna roku 1987, ovšem ne jako dvaadvacetiminutový seriál, ale jako dvouminutový skeč v Show Tracey Ullmanové, kterou tehdy vysílala americká televizní stanice Fox. Kresby skečů byly neumělé a celkem během tří sezón vzniklo 48 skečů. Poté vznikl 17. prosince 1989 první díl řádných dvacetiminutových epizod s názvem Vánoce u Simpsonových (angl. Simpsons Roasting on an Open Fire), seriál měl obrovský úspěch a tak byl přesunut do hlavního vysílacího času.

Námět

 

Základní koncept Simpsonů vymyslel jejich tvůrce Matt Groening během patnácti minut, kdy seděl v čekárně u producenta Jamese L. Brookse, kterému měl dát námět na animovaný seriál. Groening původně uvažoval, aby byl seriál podle jeho komiksových stripů Life in Hell, pak ho napadl námět na Simpsonovy, jako na nefunkční rodinu.[2]


Rodina Simpsonových

 

Při volbě jmen mnoha postav seriálu se nechal Matt Groening inspirovat svým nejbližším okolím: Homer Simpson – Homer Groening (otec Matta Groeninga a jeden z jeho synů), Marge Simpsonová – Margaret Groeningová (jeho matka), i když simpsonovská Marge se jmenuje Marjorie, Líza Simpsonová – Lisa Groeningová (jeho sestra), Maggie Simpsonová – Maggie Groeningová (další z jeho sester), Bart Simpson – syn (anagram slova brat - spratek) – Bart patrně ztvárňuje Groeninga samotného. Základní rodinu Simpsonových tvoří rodiče Homer Simpson a Marge Simpsonová, děti Bart, Líza a Maggie, pes Spasitel a kočka Sněhulka II., která však nešťastně zemřela v díle Já, robot (15. série). Líza si našla novou kočku Sněhulku III., která se jí nešťastně utopila v akváriu, i čtvrtá Lízina kočka Coltrane zemřela, tentokrát vyskočila z otevřeného okna, až pátá kočka, kterou Líza pojmenovala opět Sněhulka II. - ta jí zůstala. Další příbuzenstvo jsou sestry Marge Patty a Selma Bouvierovy, Homerův otec Abe, Homerova matka Mona Simpsonová, která je na útěku před zákonem a později v 19. sérii zemře, jeho nevlastní bratr Herbert Powell a nevlastní sestra, poprvé spatřena v epizodě Obtěžoval jsem anglickou královnu (angl. The Regina Monologues), až po postavy, které se nikdy neobjevily, pouze se o nich mluvilo. Mezi takové patří Homerův bratranec Frank, z kterého se později stala Františka, pak se dal k nějaké okultní sektě, kde mu říkají „Matka Shabooboo“. Místa, ve kterých se seriál odehrává jsou různorodá, nejčastěji se děj odehrává ve fiktivním městě Springfield, bydlišti většiny hlavních postav. A jak říká sám Matt Groening: I když pocházím ze Springfieldu v Illinois, název Springfield jsem zvolil proto, že je to jedno z nejčastějších jmen měst a osad v USA.


Film

 

V roce 2006 se objevily zprávy, že Matt Groening souhlasí s celovečerní verzí seriálu. Film Simpsonovi ve filmu (The Simpsons Movie), uvedený 27. července roku 2007, má charakter dílu „protaženého“ do délky filmu. Příběh filmu se točí kolem Homera, který zaviní největší katastrofu světa. Celý film je tvořen pomocí 2D technologie, na rozdíl od mnoha 3D animovaných filmů (ale i ve filmu je několik 3D scén, evidentně renderovaných pomocí počítače). Většina kopií filmu má v ČR český dabing, stejný jako dabing seriálu. Za pozornost stojí i fakt, že česky dabovaná verze filmu unikla na peer-to-peer sítě dříve než verze anglická.[4]


Vysílání v ČR

 

V ČR měli Simpsonovi premiéru v roce 1992 a to na České televizi. Ta vysílala Simpsonovy takřka nepřetržitě, ovšem hlavně v poslední době velmi často měnila vysílací časy i kanál - Simpsonovi se stěhovali z brzkých odpoledních do večerních hodin a opačně a také z ČT 1 na ČT 2. Koncem roku 2009 zakoupila vysílací práva TV Prima, která Simpsonovy reprízuje na kanálu COOL od 1. série. S reprízou začala 1. ledna 2010 uvedením 10 dílů najednou.Aktuálně zakoupila i nejnovější 21. a 22. sérii.. Česká televize skončila s premiérovým vysíláním Simpsonových zhruba v březnu 2010, kdy dokončila 20. sérii a pokračuje jejím reprízováním.


Dabing

 

Homer Simpson - v původním znění Dan Castellaneta - česky Vlastimil Bedrna (1. - 12. série), Vlastimil Zavřel (od 13. série)
Marge Simpsonová - Julie Kavner - Jiří Lábus
Lisa Simpsonová - Yeardley Smith - Helena Štáchová
Bart Simpson - Nancy Cartwright - Martin Dejdar
Maggie Simpsonová - Nancy Cartwright - Helena Štáchová
Carl - John Black - Josef Toman
Šerif Clancy Wiggum - Hank Azaria - Bohdan Tůma
Režisérem českého znění Simpsonových je Zdeněk Štěpán, který v roce 2000 získal za režii dabingu seriálu cenu Františka Filipovského.
Slovenský dabing Simpsonových neexistuje, televizní stanice na Slovensku užívají českou jazykovou verzi.


Zajímavosti

 

Ocenění

 

Simpsonovi v průběhu své televizní existence získali řadu ocenění. Tak například Bart Simpson byl časopisem Time vedle Franka Sinatry či Stevena Spielberga umístěn do žebříčku padesáti nejvlivnějších osobností v zábavním průmyslu. Simpsonovi mají také svou vlastní hvězdu na hollywoodském chodníku slávy a také překonali dosavadní rekord seriálu Flinstoneovi v počtu epizod.

 

Vtipy, kterých si každý nevšimne


Pokud se zpomaleně krokují jednotlivé snímky animace, je možno nalézt nečekané vtípky od tvůrců The Simpsons. Obvykle jde o nápisy, tváře postav známých osobností, které se mihnou v pozadí, děj v pozadí je v rozporu s logikou příběhu a podobně. Za zmínku stojí i fakt, že čeští dabéři občas nestihnou přeložit některé nápisy v pozadí či na cedulích (např. protože probíhá dialog mezi zásadními postavami nebo není dostatečně zřetelný kontext), které jsou mnohdy velmi vtipné až sarkastické. Z mnohých epizod jsou patrné i osobní názory autorů na svět, politiku Spojených států, globální problémy atd.


Tabule


V úvodní znělce většiny dílů píše Bart na tabuli větu, kterou dostal za trest. Text věty je téměř pokaždé jiný (např.: „Už nikdy nebudu použ. zkr.“) až na malé výjimky, kdy se scéna s tabulí opakuje pouze asi ve 3 dílech (např. Písek není přísada do sendviče [Sandwich → Sand = písek], Nejsem roztomile drzý).


Gauč


Většina dílů obsahuje i drobný vtípek, kdy rodina usedá na gauč před televizi a během této činnosti se jí přihodí drobný problém. Tato scénka bývá pro každý díl jiná, jsou však i případy, kdy se opakuje vtípek z dříve vysílané epizody. (Např. gauč je pryč.) Zprvu nepříliš dlouhé a nápadité scény se v pozdějších sériích změnily do podoby delších krátkých epizod, které umožňují tvůrcům seriálu kompenzovat problémy s délkou každého dílu (je-li díl krátký, zvolí se delší couch gag). 

 

Speciální čarodějnické díly


V těchto dílech rozdělených většinou na 3 nezávislé příběhy se objevují parodie na nejrůznější horory (Noční můra v Elm street, Osvícení apod.), obvykle zemře několik postav a objevují se i nové postavy (např. mimozemšťané Kang a Kodos). Díly obvykle nemají s celkovým dějem nic společného (kvůli poměrně časté smrti hlavních postav). Ke speciálním čarodějnickým dílům většinou autoři přidávají také "hrůzyplné titulky" doplněné humorným českým dabingem např. "V českém znění hrůzu naháněli" apod.


Billboardy


Od poloviny 20. série je tu novinka: ve znělce se objeví billboard s vtipným textem. Ten byl doplněn v rámci inovace úvodu seriálu, který začal být díky neustálým inovacím animace již příliš odlišný od hlavního pořadu.


D‘oh!


V roce 2003 bylo Homerovo oblíbené „D‘Oh“, které je v české verzi většinou překládáno jako „sakra“, „kruci“ apod., zařazeno do oficiálního slovníku anglických slov.

 

Simpsonovi - noty, akordy, texty písní, taby

noty na klavír, noty na zpěv, akordy na kytaru, akordy na ukulele, noty na ukulele, noty na akordeon, noty tahací harmoniku, noty na altsaxofon, noty na banjo, noty na baskytaru, noty na Bb nástroje, noty na C nástroje, noty na Eb nástroje, noty na bicí nástroje, noty na cello, noty na čtyřruční klavír, noty na foukací harmoniku, noty na harfu, noty na harmoniku, noty na housle, noty na keyboard, noty na klarinet, noty na kytaru, noty na lesní roh, noty na pozoun, noty na trombón, noty na příčnou flétnu, noty na saxofon, noty na tenorsaxofon, noty na trubku, noty na varhany, noty na violu, noty na zobcovou flétnu, taby na banjo, taby na baskytaru, taby na kytaru, texty písní, noty na dobro, noty havajskou kytaru, noty na steel kytaru, noty na mandolínu, noty na kontrabas, taby na dobro, taby havajskou kytaru, taby na steel kytaru, taby na mandolínu, škola hry na kytaru, škola hry na klavír, škola hry na zobcovou flétnu, škola hry na příčnou flétnu, škola hry na fagot, škola hry na mandolínu, škola hry na banjo, škola hry na baskytaru, škola hry na saxofon, škola hry na ukulele, škola hry na pozoun, škola hry na bicí nástroje, noty na dudy, škola hry na dudy, škola hry na kontrabas, škola hry na varhany

song
Simpsonovi A Privileged Boy akordy noty tab text,
Simpsonovi Adequate akordy noty tab text,
Simpsonovi Always My Dad akordy noty tab text,
Simpsonovi Bart's Doodle akordy noty tab text,
Simpsonovi Clap For Alaska akordy noty tab text,
Simpsonovi Cultural Things Experience akordy noty tab text,
Simpsonovi Dancing Workers' Song akordy noty tab text,
Simpsonovi Doomsday Is Family Time akordy noty tab text,
Simpsonovi Everybody Hates Ned Flanders akordy noty tab text,
Simpsonovi Flanders Is His Name akordy noty tab text,
Simpsonovi His Big Fat Butt Could Shield Us All akordy noty tab text,
Simpsonovi Hullaba Lula akordy noty tab text,
Simpsonovi I Am Their Queen akordy noty tab text,
Simpsonovi I Love To Walk akordy noty tab text,
Simpsonovi I'm Talkin' Springfield akordy noty tab text,
Simpsonovi Indoors All Night akordy noty tab text,
Simpsonovi Longing For The Shack akordy noty tab text,
Simpsonovi Moonshine Drinkers akordy noty tab text,
Simpsonovi My Kitty Died akordy noty tab text,
Simpsonovi Not On My Clothes akordy noty tab text,
Simpsonovi Oh, How Do We? akordy noty tab text,
Simpsonovi Skinner's Evil Plan akordy noty tab text,
Simpsonovi Smart Girl Six Three akordy noty tab text,
Simpsonovi Song Of Shelbyville akordy noty tab text,
Simpsonovi Song Of The Wild Beasts akordy noty tab text,
Simpsonovi Spider Pig akordy noty tab text,
Simpsonovi Stretch Dude And Clobber Girl akordy noty tab text,
Simpsonovi Testify akordy noty tab text,
Simpsonovi Thank You Boob Lady akordy noty tab text,
Simpsonovi The Simpsons Theme akordy noty tab text,
Simpsonovi Theme From The Simpsons akordy noty tab text,
Simpsonovi Trapped Like Carrots akordy noty tab text,
Simpsonovi Vote For A Winner akordy noty tab text,
Simpsonovi We Are The Jockeys akordy noty tab text,
Simpsonovi What's An Epiphany? akordy noty tab text,
Shrek World's Fattest Fertilizer Salesman akordy noty tab text,
Shrek You Doomed Us All... Again akordy noty tab text,
Shrek You're A Bunch Of Stuff akordy noty tab text,