Rock  *  Pop  *  Folk  *  Country  *  Jazz  *  Blues  *  Bluegrass  *  Metal  *  Vážná hudba

R.E.M.


R.E.M. - Losing My Religion

R.E.M. (Z Wikipedie, otevřené encyklopedie)
 

R.E.M. (vyslov."ár-í-em") je americká rocková skupina, kterou v roce 1980 ve městě Athens v Georgii založili bubeník Bill Berry, kytarista Peter Buck, baskytarista Mike Mills a zpěvák Michael Stipe. R.E.M. patří mezi první kapely hrající alternativní rock, které se dostaly do povědomí širokého spektra posluchačů. Svůj první singl, "Radio Free Europe" vydali v roce 1981 u labelu Hib-Tone. V roce 1982 následovalo vydání EP Chronic Town u I.R.S. Records a alba Murmur v roce 1983, které se dočkalo velice pozitvních reakcí ze strany hudebních kritiků. V následujících letech dosáhli R.E.M. díky dalším albům úspěchů na aleternativní scéně. V roce 1987 vstoupili do mainstreamu hitem "The One I Love" a o rok později podepsali smlouvu s Warner Bros Records.

 

Na začátku 90. let vydali R.E.M., v té době často označováni za průkopníky alternativního rocku, velice úspěšná alba Out of Time (1991) a Automatic for the People (1992), jejichž zvuk se však lišil od doposavadních alb kapely. S albem Monster (1994) se R.E.M. vrátili k více rockovému zvuku a po šestileté odmlce se vydali na turné, které však poznamenaly zdravotní potíže členů kapely. V roce 1997 prodloužili R.E.M. smlouvu s Warner Bros. za tehdy rekordních 80 milionů dolarů. Následujícího roku kapelu s osobních důvodů opustil bubeník Bill Berry a kapela je od té doby tříčlenná.

 

R.E.M. hráli a vydávali desky i v prvním desetiletí 21. století, avšak ty se setkaly se smíšenými reakcemi kritiků a fanoušků. Kapela se také aktivně angažuje v různých politických a společenských hnutích. V roce 2007 byli R.E.M. uvedeni do Rock and Roll Hall of Fame.
 

Historie


Seskupení: 1980-1981

 

V lednu 1980 se Michael Stipe a Peter Buck potkali v obchodě s nahrávkami ve kterém Buck pracoval. Oba zjistili že se jim líbí podobná hudba a to punk rock a protopunk reprezentované umělci jako Patti Smith, Television a The Velvet Underground. Stipe později řekl: "Zjistili jsme, že jsem kupoval desky, které si (Buck) odkládal pro sebe." Stipe a Buck později potkali na jedné párty studenty University of Georgia Mikea Millse a Billa Berryho kteří spolu hráli v kapele už od střední školy. Kvartet se dohodl, že spolu napíšou několik písniček. Stipe později poznamenal, že za tím nebyl žádný velký plán a pokus prorazit. Nepojmenovaná kapela několik měsíců cvičila, aby 5. dubna 1980 vystoupila na narozeninové party jejich kamaráda v episkopálním kostele. Po zvažování jmen jako "Twisted Kites", "Cans of Piss", nebo "Negro Wives" se kapela nakonec pojmenovala R.E.M. Tento název vznikl tak, že Stipe zabořil náhodně prst do slovníku právě na tuto zkratku.

 

Členové opustili školu, aby se mohli plně věnovat kapele. Jejich manažerem se stal Jefferson Holt, majitel obchodu s deskami, který byl kapelou a jejím vystoupením v jeho domovském městě Chapel Hill v Severní Karolíně tak nadšen, že se za ní přestěhoval do Athnes. Úspěch R.E.M. v Athens a okolí byl téměř okamžitý. Koncerty začalo navštěvovat čím dál více lidí, což ovšem vedlo k negativnímu postoji mnohých místních hudebníků. Během dalšího roku a půl již kapela koncertovala na jihu Spojených států. Tehdejší turné však bylo velmi skromné, kapela cestovala ve staré dodávce, kterou řídil Holt a členové kapely mohli za jídlo utratit jen dva dolary denně. Během léta 1981 nahráli R.E.M. svůj první singl, "Radio Free Europe" ve studiu Mitche Eastera ve Winston-Salem v Severní Karolíně. "Radio Free Europe" byl vydán místním nezávislým labelem Hib-Tone v nákladu 1000 kusů, který byl prakticky okamžitě vyprodán. Přestože se stal nedostatkovým zbožím, kritici na něj nešetřili chválou. New York Times ho zařadili mezi 10 nejlepších singlů roku a Village Choice ho označil za singl roku 1981.[1]


Léta u I.R.S. Records: 1982-1986

 

V říjnu 1981 nahráli R.E.M. spolu s Mitchem Easterem EP Chronic Town, které mlo být původně vydané u Hib-Tone. Demo nahrávky se však dostalo k I.R.S. Records, která s kapelou podepsala v květnu 1982 smlouvu, když ji R.E.M. upřednostnili před nabídkou mnohem větší společnosti RCA Records. Chronic Town bylo vydáno v srpnu téhož roku. Recenze v NME ocenila mystický nádech písní a tvrdila, že "R.E.M. zní opravdově a je skvělé slyšet něco tak nenuceného a chytrého jako toto."

 

I.R.S. přidělila R.E.M. producenta Stephena Haugea, aby s kapelou nahrál její první album. Jeho přílišný technický perfekcionalismus kapelu neoslovil a ta požádala I.R.S., aby mohla nahrát album s Easterem. Nahrávací společnost nechala R.E.M. na zkoušku nahrát píseň "Pilgrimage" s Easterem a jeho kolegou Donem Dixonem. Vedení I.R.S. po poslechu této nahrávky dovolilo kapele nahrát album s Easterem a Dixonem. R.E.M. odmítli do alba zakomponovat kytarová sóla a v té době populární syntetyzátory, aby album získalo nadčasový zvuk. Album Murmur vydané v roce 1983 se dočkalo pozitivníhoo přijetí kritikou, časopis Rolling Stone jej dokonce vyhlásil nahrávkou roku. Album se umístilo na 36. místě amerického žebříčku. Znovu nahraná píseň "Radio Free Europe" byla vybrána jako první singl a na žebříčku singlů se umístila na 78. pozici. I přes mnohá ocenění se alba Murmur prodalo jen 200000 kopií, což bylo méně, než I.R.S. očekávala.

 

R.E.M. poprvé vystoupili v celostátní televizi v říjnu 1983 v pořadu Late Night with David Letterman, kde zahráli píseň "Radio Free Europe" a novou, doposud nepojmenovanou píseň. Ta byla později pojmenována "So. Central Rain (I'm Sorry)" a stala se prvním singlem z následujícího alba Reckoning (1984), na kterém opět spolupracovali Easter a Dixon. Také toto album se dočkalo pozitivních recenzí, například časopis NME napsal, že Reckoning "potvrzuje, že R.E.M. jsou jednou z nejvíce vzrušujících kapel na světě." Na konci roku 1983 se kapela poprvé vydala na turné po Evropě. Reckoning dosáhlo na 27. místo na americkém žebříčku, což byl obrovský úspěch, protože kapela byla známa především na univerzitách. Naopak za oceánem se albu kvůli špatné distribuci a malému prostoru věnovanému mu v rádiích nedařilo a na britském žebříčku se dostalo jen na 91. místo.

 

Třetí album, Fables of the Reconstruction (1985), znamenalo obrat ve vývoji kapely. Místo Dixona a Eastera produkoval album Joe Boyd, který předtím v Anglii spolupracoval s Fairport Convention a Nickem Drakem. Pro členy kapely bylo nahrávání extrémně náročené, především kvůli chladnému zimnímu počasí a mizernému jídlu ve studiu a kapela se tak dostala na pokraj rozpadu. Pochmurná atmosféra při nahrávání se promítla i do alba samotného. Stipe psal texty vycházející z jižanské mytologie a v rozhovoru z roku 1985 prohlásil, že jej inspirovala "představa o starých lidech sedících okolo ohně předávajíce legendy a pohádky svým vnoučatům." Fables of the Reconstruction se stalo komerčně nejúspěšnějším albem I.R.S. Records v Americe. V Evropě se však albu nedařilo a ohlasy kritiky byly tentokrát smíšené a někteří kritici albu vytýkali, že bylo příliš pochmurné a špatně nahrané. Stejně jako v případě předchozího alba byly i singly z Fables of the Reconstruction prakticky zcela ignorovány mainstermovými rádii. Vedení I.R.S. Records tak začalo být frustováno neochotou kapely prorazit i do mainstreamu.

 

Producentem čtvrtého alba se stal Don Genham. Album Lifes Rich Pageant (1986) bylo přístupnější i pro posluchače mimo univerzitní rádia, neboť Stipeův mumlavý charakter zpěvu se změnil a album bylo celkově pozitivnější než Fables of Reconstruction. V roce 1986 prohlásil Peter Buck v rozhovoru pro Chicago Tribune, že "Michael se stále zlepšuje a je si stále jistější. Myslím si, že se to projevuje v charakteru jeho hlasu." Lifes Rich Pageant překonalo své předchůdce a umístilo se na 21. místě amerického žebříčku, prodalo se jej přes 500000 kopií a R.E.M. tak poprvé održeli zlatou desku. Singl "Fall on Me" byl hrán na některých komerčních rádiích, avšak šlo jen o ta méně významná a největší podporu mělo album stále na univerzitních rádiích. Díky úspěchu alba Lifes Rich Pageant se I.R.S. Records rozhodla vydat album Dead Letter Office, které obsahovalo především písně obsažené jako B-strany na doposud vydaných singlech. Krátce poté vydala I.R.S. Records všchny doposud nahrané videoklipy R.E.M. (kromě "Wolves, Lower") pod názvem Succumbs.


První velké úspěchy: 1987-1993

 

Don Genham neprodukoval páté album R.E.M. a kapele navrhl, aby si za producenta zvolila Scotta Litta, který s kapelou nakonec spolupracoval na dalších pěti albech. Album Document (1987) obsahovalo některé otevřeně politické písně, například "Welcome to the Occupation" a "Exhuming McCarthy", které reagovaly na konzervativní politické prostředí za vlády prezidenta Reagana. John Pareles z The New York Times napsal v recenzi, že "Document je jak sebevědomé, tak i vyzývavé album. Pokud se R.E.M. mají z kultovní kapely stát kapelou masově oblíbenou, toto album jim to umožní." Document bylo opravdu průlomové album a první singl "The One I Love" se dostal mezi dvacet nejúspěšnějších jak ve Spojených státech, tak i v Kanadě a Spojeném království. V lednu 1988 bylo prodáno milion kopií alba Document. V prosinci 1987 se R.E.M. objevili na titulní straně časopisu Rolling Stone, kde byli označeni za "nejlepší americkou rock & rollovou kapelu."

 

Nespokojení s malými úspěchy v zahraničí se R.E.M. rozhodli neprodloužit smlouvu s I.R.S. Records a místo toho podepsali s Warner Bros. Records. V roce 1988 vydala I.R.S. kompilaci Eponymous, která obsahovala singly a raritní nahrávky. Ve stejném roce vydali R.E.M. své první album u Warner Bros pojmenované Green. Toto album nahrané v Nashvillu v Tennessee se vyznačovalo experimentovnáním se zvukem. Nahrávky se různily od optimistického prvního singlu "Stand", který byl ve Spojených státech velkým hitem až po politické písně jako "Orange Crush" a "World Leader Pretend", které se věnovaly Vietnamské válce, respektive válce studené. Alba Green se prodaly po celém světě čtyři miliony kopií. Kapela také vyrazila na podporu alba na své doposud největší a po vizuální stránce i nejpropracovanější turné. Po jeho skončení se členové rozhodli dát si na rok pauzu, což byla jejich první velká přestávka.

 

V polovině roku 1990 se R.E.M. vrátili do studia, aby nahráli své sedmé album, Out of Time. Na rozdíl od předcházejících alb začali členové používat i jiné nástroje než elektryické kytary a to například mandolínu, varhany a akustické kytary. Album bylo vydáno v březnu 1991 a dostalo se jako první album kapely na první místo amerického i britského žebříčku. Ve Spojených státech se do roku 1996 prodaly 4,2 miliony kopií a celosvětově okolo 12 milionů. První singl, "Losing my Religion" se stal celosvětovým hitem jak v rádiích, tak i na MTV a dalších hudebních stanicích. Singl se dostal až na čtvrté místo amerického žebříčku, což z něj učinilo doposud nejúspěšnější singl R.E.M. Mike Mills později konstatoval, že "v naší kariéře bylo málo opravdu přelomových událostí, protože se kapela vyvíjela postupně. Jestli ale chcete mluvit o opravdovém zlomu, myslím, že to byla právě 'Losing My Religion'." Na druhém singlu, "Shiny Happy People", zpívala Kate Pierson z kapely B-52 pocházející stejně jako R.E.M. z města Athens. Tento singl se dostal na desáté místo amerického a na šesté místo britského žebříčku. I přes oblibu této písně na ni R.E.M. zanevřeli a na koncertech ji nikdy nehrají. R.E.M. získali díky Out of Time sedm nominací na ceny Grammy, což bylo mezi všemi umělci v roce 1992 nejvíce. Album bylo vyhlášeno nejlepším alternativním albem roku a píseň "Losing My Religion" byla oceněna za nejlepší videoklip a nejlepší popovou nahrávku nahranou duem, nebo kapelou. R.E.M. nekoncertovali na podporu alba a místo toho vytsoupili jen na několika jednorázových akcích včetně vystoupení na MTV v rámci série MTV Unplugged.

 

Po kráté přestávce začali R.E.M. v roce 1991 pracovat na novém albu. To bylo vydáno v roce 1992 pod názvem Automatic for the People. Ačkoliv mělo být album tvrdší než jeho předchůdce, podle časopisu Melody Maker se pochmurné Automatic for the People stalo ještě zoufalejším. Nosnými tématy alba byly ztráta a smutek, podle Bucka bylo ovlivněno "tím, jak člověku táhne na třicítku." Smyčové aranže v některých písních vytvořil bývalý baskytarista Led Zeppelin John Paul Jones. Mnozí kritici i Buck s Millsem považovali Automatic for the People za doposud nejlepší album R.E.M. To se dostalo na první místo americké i britské hitparády a singly "Drive", "Man on the Moon" a "Everybody Hurts" se ve spojených státech dostaly do Top 40. Alba se celosvětově prodalo přes deset milionů kopií. Stejně jako v případě předchozího alba Out of Time, ani v tomto případě kapela nevyjela na turné na podporu alba. Vysyktly se dokonce spekulace, že zpěvák Michael Stipe umírá, což kapela okamžitě popřela.


Monster a New Adventures in Hi-Fi: 1994-1996

 

Poté, co kapela vydala dvě pomalá alba, album Monster z roku 1994 byla dle slov Petera Bucka "rocková nahrávka, ale jen v uvozvkách." Zvuk alba se lišil od jeho předchůdců a mírně připomínal glam rock 70. let. Stejně jako Out of Time, také Monster se umístil na prvním místě jak britského, tak i amerického žebříčku a celosvětově se jej prodalo asi devět milionů kopií. Singly "What's the Frequency, Kenneth?" a "Bang a Blame" byly posledními písněmi kapely v americkém žebříčku Top 40. Naopak ve Spojeném království dosáhli R.E.M. většího úspěchu, když se oba singly a také singly "Crush With Eyeliner" a "Tongue" vydané jen v Británii umístily mezi třiceti nejúspěšnějšími.

 

V lednu 1995 vyjeli po šestli letech R.E.M. na turné. To dosáhlo obrovského komerčního úsěchu, ale bylo pro členy extrémně náročné. Během koncertu v Lausanne 1. března 1995 zkolaboval Bill Berry. Byla mu diagnostikována aneurysma mozku a okamžitě byl operován. Berry se rychle zotavil a za měsíc mohlo turné pokračovat. Turné však poznamenaly zdravotní potíže i dalších členů kapely. Mike Mills musel v červenci absolvovat břišní operaci a o měsíc později byla Michaelu Stipeovi operována kýla. Zdravotní potíže členů kapely se dotkly i českého koncertu, který musel být dvakrát odložen. Přese všechny potíže nahráli R.E.M. během turné polovinu nového alba a po jeho skončení album ve studiu dokončili.

 

V roce 1996 prodloužili R.E.M. smlouvu s Warner Bros., což jim přineslo údajně 80 milionů dolarů, což byla v té době rekordní částka. V témže roce vydali další album, New Adventures in Hi-Fi, které se umístilo na druhém místě amerického a na prvním místě britského žebříčku. Pět milionů prodaných kopií však znamenalo pokles v porovnání s předchozími alby. Dle Christophera Johna Farleyho z časopisu Time byla malá prodejnost způsobena nevýrazností alba a obecným poklesem zájmu o alternativní rock vůbec. V roce 1996 se také rozešli se svým manažerem Jeffersonem Holtem, údajně kvůli obviněním ze sexuálního harašení, které vůči němu vznesla jedna členka týmu okolo kapely. Pozici manažera místo něj zaujal právník Bertis Downs.


Berryho odchod a Up: 1997-2000

 

V dubnu 1997 se členové sešli v Buckově domě na Havaji, aby nahráli dema, ze kterých mělo vzejít nové album. Kapela chtěla změnit svůj zvuk a zamýšlela, že bude experimentovat s bicími a perkusemi. Když mělo nahrávání alba v řijnu začít, Bill Berry se po měsících úvah a debat s Millsem a Downsem rozhodl kapelu opustit. Řekl zbývajícím členům, že kapelu ovšem neopustí, pokud by to mělo znamenat její rozpad a Mills, Buck a Stipe se tak rozhodli pokračovat ve třech. Veřejně svůj odchod oznámil o tři týdny později. Berry tisku řekl: "Nejsem tímhle vším tak nadšen, jako jsem býval dříve. Mám nejlepší práci na světě. Ale jsem připraven ustoupit do pozadí, přemýšlet a možná už nechci být popovou hvězdou." Stipe přiznal, že se kapela bez Berryho změní. "Pro mě, Mikea a Petera vzniká otázka, zd jsme stále R.E.M. Myslím, že pes se třemi nohami je taky pes. Jen se musí naučit jinak běhat."

 

Kapela po Berryho odchdu zrušila plánované nahrávání nového alba. "Bez Billa je to jiné, matoucí", řekl později Mills. "Nevěděli jsme, co máme dělat. Bez bubeníka jsme nemohli zkoušet." Zbývající členové zahájili práci na albu v únoru 1998 v Toast Studios v San Franciscu. Kapela ukončila deset let tvrající spolupráci se Scottem Littem a za producenta si zvolila Pata McCarthyho. Jeho asistentem byl Nigel Godrich, který pro nahrávání najal bubeníky Barretta Martina, ex-člena Screaming Trees a Joeyho Waronkera, který dříve spolupracoval s kapelou Beck. Atmosféra při nahrávání byla vypjatá a kapela se málem rozpadla. Bertis Downs svolal mimořádné setkání, kde členové vyřešili všechny své problémy a v nahrávání se pokračovalo. Album Up se sice dostalo do první desítky jak amerického, tak i britského žebříčku, ale ve Spojených státech se jej do poloviny roku 1999 prodalo jen 900000 kopií a celosvětově asi 2 miliony kopií. Zatímco prodejnost alb ve Spojených státech klesala, ve Spojeném království rostla a singly se běžně dostávaly mezi dvacet nejúspěšnějších.

 

Rok po vydání alba Up se R.E.M. podíleli na soundtracku k filmu Miloše Formana Muž na Měsíci pojednávajícím o komikovi Andy Kaufmanovi. Film byl pojmenován po písni The Great Beyond ze soundtracku byla vydána jako singl a ačkoliv se ve Spojených státech umístila až na 56. místě, ve Spojeném království se stala vůbec nejúspěšnější písní R.E.M., když se dostala až na třetí místo žebříčku singlů.


Reveal a Around the Sun: 2001-2005

 

R.E.M. nahrávli většinu svého dvanáctého alba Reveal v Kanadě a Irsku mezi květnem a říjnem 2001. Reveal bylo laděno podobně posmutněle jako předcházející album Up. Na albu bubnoval Joey Waronker a podíleli se na něm i zakládající člen kapely The Minus 5 Scott McCaughey a zakladatel kapely Posies Ken Stringfellow. Celosvětově se prodaly asi čtyři miliony kopií alba, ale ve Spojených státech dosáhla prodejnost stejného výsledku jako u alba Up, přibližně 900000 kopií. Singl "Imitation of Life" se na britském žebříčku umístil na šestém místě. Al Friston popsal album slovy: "Naložené zlatou půvabností na každé otočce a zatáčce v porovnání s nepřesvědčivými alby New Adventures in Hi-Fi a Up." Rob Sheffield z časopisu Rolling Stone pochválil album za jeho "neustále udivující krásu".

 

V roce 2003 vydali Warner Bros. kompilaci In Time - The Best of R.E.M. 1988-2003, kde byly kromě starých písní zařazeny i novinky "Bad Day" a "Animal". Téhož roku vystoupil Berry při koncertě ve městě Raleigh v Severní Karolíně, kde zpíval doprovodné vokály u písně "Radio Free Europe" a bubnoval u písně "Permanent Vacation". Šlo o jeho první vystoupení s kapelou od jeho odchodu v roce 1997.

 

R.E.M. vydai další album, Around the Sun, v roce 2004. Krátce po vydání o něm Mills prohlásil: "Upřímně si myslím, že nakonec bylo co se týče rychlosti písní trochu pomalejší, než jsme původně zamýšleli." Reakce kritiky na album byly smíšené a album se umístilo na třináctém místě amerického žebříčku. První singl "Leaving New York" se ve Spojeném království umístil na pátém místě. Na nahrávání alba a také na nálsedném turné se podílel bubeník Bill Rieflin, bývalý člen kapely Ministry. Na konci roku 2004 R.E.M. spolu s Brucem Springsteenem, Pearl Jam a dalšími participovali na turné Vote for Change. V roce 2005 vyjeli R.E.M. na první velké celosvětové turné od alba Monster před deseti lety. Během turné navštívili R.E.M. také Českou republiku, konkrétně Sazka Arenu a zúčastnili se také charitativního koncertu Live 8 v Londýně.


Accelerate: 2006-současnost

 

EMI, která vlastní katalog písní I.R.S. Records vydala v září 2006 kompilaci písní, které na začátku své kariéry R.E.M. nahráli pod tímto labelem pod názevm And I Feel Fine... The Best of the I.R.S. Years 1982-1987. Současně bylo vydáno i DVD When The Light Is Mine – The Best Of the I.R.S. Years 1982–1987. Ve stejném měsíci byli R.E.M. uvedeni do Georgia Music Hall of Fame, přičemž při ceremoniálu vytsoupili v plné sestavě i s Billem Berrym. Při zkoušení před vystoupením nahráli cover verzi písně Johna Lennona "#9 Dream" pro album Instant Karma: The Amnesty International Campaign to Save Darfur, které mělo podpořit boj proti genocidě v Dárfúru. Píseň byla vydána i jako singl a šlo o první studiovou nahrávku Billa Berryho s kapelou po takřka deseti letech. V roce 2006 splnila kapela kritéria pro zařazení do Rock and Roll Hall of Fame a okamžitě do ní byla nominována. R.E.M. byli jednimi z pěti umělci uvedenými do této síně slávy v roce 2007. Při ceremoniálu, který se uskutečnil 12. března 2007 v hotelu Waldorf-Astoria v New Yorku byli do síně slávy uvedeni zpěvákem Pearl Jam Eddie Vaderem a zahráli spolu s Billem Berrym čtyři písně.

 

Na začátku roku 2007 se kapela soustředila také na nahrávání nového alba Accelerate, které produkoval Jacknife Lee. Album bylo nahráváno ve studiích ve Vancouveru a Dublinu, kde R.E.M. odehráli v Olympia Theater pět koncertů. V říjnu 2007 bylo vydali R.E.M. své první živé album R.E.M. Live, které obsahovalo nahrávky z koncertu v Dublinu v roce 2005. Album Accelerate vyšlo 31. duben 2008 a v květnu vyjeli R.E.M. na turné po Severní Americe a Evropě, během něhož navštívili i Českou republiku.

 

R.E.M. - noty, akordy, texty písní, taby

noty na klavír, noty na zpěv, akordy na kytaru, akordy na ukulele, noty na ukulele, noty na akordeon, noty tahací harmoniku, noty na altsaxofon, noty na banjo, noty na baskytaru, noty na Bb nástroje, noty na C nástroje, noty na Eb nástroje, noty na bicí nástroje, noty na cello, noty na čtyřruční klavír, noty na foukací harmoniku, noty na harfu, noty na harmoniku, noty na housle, noty na keyboard, noty na klarinet, noty na kytaru, noty na lesní roh, noty na pozoun, noty trombón, noty na příčnou flétnu, noty na saxofon, noty na tenorsaxofon, noty na trubku, noty na varhany, noty na violu, noty na zobcovou flétnu, taby na banjo, taby na baskytaru, taby na kytaru, texty písní, noty na dobro, noty havajskou kytaru, noty na steel kytaru, noty na mandolínu, noty na kontrabas, taby na dobro, taby havajskou kytaru, taby na steel kytaru, taby na mandolínu, škola hry na kytaru, škola hry na klavír, škola hry na zobcovou flétnu, škola hry na příčnou flétnu, škola hry na fagot, škola hry na mandolínu, škola hry na banjo, škola hry na baskytaru, škola hry na saxofon, škola hry na ukulele, škola hry na pozoun, škola hry na bicí nástroje, noty na dudy, škola hry na dudy

REM Accelerate akordy noty tab text,
REM Aftermath akordy noty tab text,
REM Airportman akordy noty tab text,
REM All The Right Friends akordy noty tab text,
REM All The Way To Reno (You're Gonna Be A Star) akordy noty tab text,
REM Animal akordy noty tab text,
REM Around The Sun akordy noty tab text,
REM At My Most Beautiful akordy noty tab text,
REM Bad Day akordy noty tab text,
REM Beachball akordy noty tab text,
REM Beat A Drum akordy noty tab text,
REM Boy In The Wall akordy noty tab text,
REM Daysleeper akordy noty tab text,
REM Diminished akordy noty tab text,
REM Disappear akordy noty tab text,
REM Drive akordy noty tab text,
REM E-bow The Letter akordy noty tab text,
REM Electrolite akordy noty tab text,
REM Electron Blue akordy noty tab text,
REM Everybody Hurts akordy noty tab text,
REM Falls To Climb akordy noty tab text,
REM Final Straw akordy noty tab text,
REM Find The River akordy noty tab text,
REM High Speed Train akordy noty tab text,
REM Hollow Man akordy noty tab text,
REM Hope akordy noty tab text,
REM Horse To Water akordy noty tab text,
REM Houston akordy noty tab text,
REM Chorus And The Ring akordy noty tab text,
REM I Wanted To Be Wrong akordy noty tab text,
REM Ignoreland akordy noty tab text,
REM Ill Take The Rain akordy noty tab text,
REM I'm Gonna DJ akordy noty tab text,
REM Im Not Over You akordy noty tab text,
REM Imitation Of Life akordy noty tab text,
REM Ive Been High akordy noty tab text,
REM Leaving New York akordy noty tab text,
REM Living Well Is The Best Revenge akordy noty tab text,
REM Losing My Religion akordy noty tab text,
REM Lotus akordy noty tab text,
REM Make It All Okay akordy noty tab text,
REM Man On The Moon akordy noty tab text,
REM Man-Sized Wreath akordy noty tab text,
REM Monty Got A Raw Deal akordy noty tab text,
REM Mr. Richards akordy noty tab text,
REM New Orleans Instrumental No. 1 akordy noty tab text,
REM Nightswimming akordy noty tab text,
REM Orange Crush akordy noty tab text,
REM Parakeet akordy noty tab text,
REM Radio Free Europe akordy noty tab text,
REM Sad Professor akordy noty tab text,
REM Saturn Return akordy noty tab text,
REM She Just Wants To Be akordy noty tab text,
REM Sing For The Submarine akordy noty tab text,
REM So. Central Rain akordy noty tab text,
REM Stand akordy noty tab text,
REM Star Me Kitten akordy noty tab text,
REM Summer Turns To High akordy noty tab text,
REM Supernatural Superserious akordy noty tab text,
REM Suspicion akordy noty tab text,
REM Sweetness Follows akordy noty tab text,
REM The Apologist akordy noty tab text,
REM The Ascent Of Man akordy noty tab text,
REM The Great Beyond akordy noty tab text,
REM The Lifting akordy noty tab text,
REM The One I Love akordy noty tab text,
REM The Outsiders akordy noty tab text,
REM The Sidewinder Sleeps Tonite akordy noty tab text,
REM The Worst Joke Ever akordy noty tab text,
REM Try Not To Breathe akordy noty tab text,
REM Until The Day Is Done akordy noty tab text,
REM Walk Unafraid akordy noty tab text,
REM Wanderlust akordy noty tab text,
REM What's The Frequency, Kenneth? akordy noty tab text,
REM Why Not Smile akordy noty tab text,
REM Your In The Air akordy noty tab text,
REM You've Got To Hide Your Love Away [Beatles, The] akordy noty tab text,