Rock  *  Pop  *  Folk  *  Country  *  Jazz  *  Blues  *  Bluegrass  *  Metal  *  Vážná hudba

Filtry

nástroje

Kytara (1)

Mark Tremonti


You Waste Your Time - Tremonti Official

Mark Tremonti

 

Wikipedie

 

Mark Thomas Tremonti (* 18. dubna 1974, Detroit, USA) je americký kytarista, hudebník a skladatel s italskými předky, nejvíce známý jako sólový kytarista, doprovodný zpěvák a spoluzakladatel rockových kapel Alter Bridge a Creed.


Hudební kariéra

 

Začátky


Vyrůstal spolu s bratry Michalem a Danem, díky kterým jako jedenáctiletý začal poslouchat jejich oblíbené kapely jako Kiss, Celtic Frost a Metallica, což jej přivedlo k rocku a metalu. Mark byl touto hudbou natolik okouzlen, že si koncem roku 1985 koupil svou první kytaru a začal docházet na hodiny. Po čtrnácti dnech však skončil, protože jak říká: „Učili mě „Mary Had A Little Lamb“, zatím co já se chtěl naučit „Master Of Puppets“.“ Tak začal hrát sám, nakoupil pár knih kytarových tabulátorů a trénoval svoje oblíbené songy tak dlouho, dokud je nezvládl. Poté, co se rodina přestěhovala do Orlanda na Floridě, Mark začal vyznávat styl gothic a poslouchat Megadeth, jejichž triko nosil pod školní košilí. Na škole se také potkavá se Scottem Stappem a hrál zde ve své první kapele jménem Wit´s End. Byli průměrnými hvězdami střední školy a hráli písničky Mötley Crüe a dalších kapel.

 

Creed: 1994 - 2004, 2009 - současnost


Po střední škole strávil Tremonti rok na univerzitě (během této doby dosáhla Markova hra na kytaru lepší úrovně) a po návratu na Floridu se znovu setkal se Stappem. Rozhodli se založit kapelu a po pár zkouškách a diskusích ve Scottově ložnici vyzkoušeli několik basáků a bubeníků. Vybrali Briana Marshalla a Scotta Phillipse a založili skupinu jménem Naked Toodler. Za nějakou dobu se přejmenovali na Creed a postupně vydali tři multiplatinová alba: „My Own Prison“ (1997), „Human Clay“ (1999) a „Weathered“ (2001). V tomto období byl Tremonti 3x vyhlášen nejlepším kytaristou roku. V červnu roku 2004 Creed oficiálně oznamuje svoje rozpuštění, v listopadu téhož roku vychází kompilace Greatest Hits. Po Stappově sólové kariéře a účinkování ostatních tří členů v kapele Alter Bridge (2004 - současnost), i přes několikeré vyjádření Tremontiho o nemožnosti smíření, dochází po měsících spekulací v roce 2009 k obnovení Creed a vydání čtvrtého alba „Full Circle“. Kapela také absolvovala světové tour k podpoře alba v letních měsících let 2009 a 2010.

 

Alter Bridge: 2004 - současnost


Skupinu dali dohromady v lednu 2004 Tremonti, Marshall a Phillips poté, co zanikl Creed. Jako zpěvák byl přizván Myles Kennedy (The Mayfield Four, Citizen Swing a aktuálně též zpěvák Slash Tour Band 2010/2011). Kapela vydala debutové album „One Day Remains“ v srpnu 2004, další desku „Blackbird“ v roce 2007, a třetí a zatím poslední album s názvem "AB III" vyšlo v říjnu 2010. V současné době skupina absolvuje tour k této desce. Tremonti, Marshall a Phillips, díky obnovení Creed, nyní plánují rozdělit své aktivity mezi Alter Bridge a Creed, zatímco Stapp s Kennedym se budou v mezidobích věnovat svým dalším projektům.

 

Sólová kariéra: 2000 - současnost


Během doby kdy se Creed ocitl na sklonku kariéry, měl Tremonti úmysl založit jako boční projekt speedmetalovou kapelu jménem Downshifter (se zpěvákem Haterbreed Jamey Jastou a bubeníkem Slipknot Joey Jordisonem), ale projekt se nikdy nerozjel. Nicméně nedávno hovořil o svém sólovém albu. „Skupiny jsou tak odlišné“ říká Tremonti o svých dvou současných kapelách, „ a já píšu hodně. Připravuji sólovou desku, protože jsou písně, které chci, aby spatřily světlo světa, přestože se nehodí ani pro Creed ani pro Alter Bridge“. Bude si své písně sám zpívat a hrát sólovou kytaru za přispění Erica Friedmana a Garreta Whitlocka (Submersed). V současné době probíhá nahrávání alba.

 

Další práce


Tremonti během let od počátků Creed spolupracoval s více umělci včetně Sevendust, Fozzy, Larry The Cable Guy, Michael Angelo Batio a Bury Your Dead. Pomáhal s produkcí několika písní na albu „In Due Time“ (2004) kapely Submersed. V r. 2009 Tremonti vydal instruktážní kytarové DVD s názvem „Mark Tremonti: The Sound And The Story“, ve kterém vyučuje všem svým sólům z alba Alter Bridge „Blackbird“. Učí též jak se rozcvičit, různá ladění, fingerpicking styl, legato techniky a další pokročilá cvičení. Jeho DVD zahrnuje i lekce „hostujících lektorů“ jako jsou Myles Kennedy, Michael Angio Batio, Rusty Cooley, Bill Peck a Troy Stetina. V části DVD nazvané „The Story“ pak Tremonti hovoří o svých kytarových začátcích včetně povídání o své první kytaře. Poté dává nahlédnout do veškerého vybavení včetně kytar, jež používá na tour a představuje postupně každou z nich i jejich příslušenství.

 

Diskografie

 

Alba s Creed


My Own Prison 1997
Human Clay 1999
Weathered 2001
Full Circle 2009


Alba s Alter Bridge


One Day Remains 2004
Blackbird 2007
DVD Live from Amsterdam 2009
AB III 2010

 

Osobní život

 

Tremonti žije v Orlandu na Floridě spolu s manželkou Victorií. Mají dva syny, Austena a Pearsona. Jeho bratr Michael spolupracuje pro Alter Bridge s tiskem a zajišťuje kontakty s fankluby a fanoušky. Druhý bratr Dan je prezidentem a kreativním ředitelem designu a marketingu firmy s názvem „Core 12“ a je autorem všech výtvarných prací na obalech alb Alter Bridge i Creed. 

 

Mark Tremonti - noty, akordy, texty písní, taby

noty na klavír, noty na zpěv, akordy na kytaru, akordy na ukulele, noty na ukulele, noty na akordeon, noty tahací harmoniku, noty na altsaxofon, noty na banjo, noty na baskytaru, noty na Bb nástroje, noty na C nástroje, noty na Eb nástroje, noty na bicí nástroje, noty na cello, noty na čtyřruční klavír, noty na foukací harmoniku, noty na harfu, noty na harmoniku, noty na housle, noty na keyboard, noty na klarinet, noty na kytaru, noty na lesní roh, noty na pozoun, noty trombón, noty na příčnou flétnu, noty na saxofon, noty na tenorsaxofon, noty na trubku, noty na varhany, noty na violu, noty na zobcovou flétnu, taby na banjo, taby na baskytaru, taby na kytaru, texty písní, noty na dobro, noty havajskou kytaru, noty na steel kytaru, noty na mandolínu, noty na kontrabas, taby na dobro, taby havajskou kytaru, taby na steel kytaru, taby na mandolínu, škola hry na kytaru, škola hry na klavír, škola hry na zobcovou flétnu, škola hry na příčnou flétnu, škola hry na fagot, škola hry na mandolínu, škola hry na banjo, škola hry na baskytaru, škola hry na saxofon, škola hry na ukulele, škola hry na pozoun, škola hry na bicí nástroje, noty na dudy, škola hry na dudy