Rock  *  Pop  *  Folk  *  Country  *  Jazz  *  Blues  *  Bluegrass  *  Metal  *  Vážná hudba

Filtry

nástroje

Klavír/zpěv/kytara (3)

Kytara (1)

Evanescence


Evanescence - My Immortal

Evanescence (Z Wikipedie, otevřené encyklopedie)

 

Evanescence je americká hudební skupina hrající spojení gothic rocku a alternative rocku. Název skupiny může být přeložen jako „pomíjivost“, „nestálost“, „zmizet jako pára“. Zakladatelka skupiny o své kapele řekla, že hrají především epicky dramatickou, temnou rockovou hudbu. Po textové stránce Evanescence zahrnuje témata od lásky přes zoufalství až po temnou beznaděj. Díky milionům prodaných desek také získali dvě sošky Grammy.[1]

 

Historie


Vznik skupiny

Rocková formace Evanescence vznikla v roce 1998 v arkansaském městě Little Rock. Založili ji zpěvačka Amy Lee a kytarista Ben Moody, kteří se seznámili v teenagerských letech na dětském táboře, kde Amy občas zpívala a hrála na klavír. Ben ji uslyšel, jak zpívá píseň I'll Do Anything For Love a později ji přesvědčil o společném založení skupiny.


Začátky a první EP
 

Evanescence o sobě nejprve dali vědět v Little Rocku na konci devadesátých let. Ale jak se dalo předpokládat, rocková kapela tohoto ražení to vzhledem k místním hudebním tradicím na americkém Středozápadě neměla nejjednodušší. "Mladí lidé zde většinou poslouchají death metal, starší generace zase podstatně měkčí hudbu," vysvětluje Lee. "Vlastně si nevzpomenu ani na jednu zdejší kapelu, která by měla v čele zpěvačku."

 

A tak začali, ovlivněni širokým spektrem umělců, vydávat svá první EP. Ačkoli nedisponovali reputací získanou živými vystoupeními, rychle si vybudovali velmi dobré renomé.

 

"Paradoxně jsme s Amy zůstávali skrytí, hodně v ústraní," vzpomíná Moody. "Když jsme napsali druhou skladbu - sedmiminutový gothic-rockový hymnus Understanding, začala ho z nám neznámého důvodu hodně často hrát jedna místní rádiová stanice. Najednou jsme byli ve městě populární, jenže nikdo nás vlastně neznal, nikdo netušil, kde by nás mohl najít. A to vše jen kvůli tomu, že jsme si nemohli dovolit odehrát koncert. Byl jsem jen já a Amy. Peníze na muzikanty, kteří by s námi mohli hrát naživo, jsme prostě tehdy neměli."

 

Evanescence vydali v roce 2000 vlastním nákladem své první plnohodnotné album Origin. To jim pomohlo k vytvoření hitu „My Immortal“ a posléze i k získání podpory pro oficiální vydání druhé desky Fallen.

 


Fallen


Vznik a vydání alba Fallen

 

Album Fallen bylo nahráváno mezi lety 2001 a 2003 a bylo vydáno 4. března 2003 u labelu Wind-up Records. Vznikalo v Los Angeles a kapele se na něm podařilo udržet rovnováhu mezi křehkou krásou a přirozenou rockovou tvrdostí. S druhou deskou se Evanescence proslavili i za oceánem, zejména písní Bring Me To Life, kterou na sebe upozornili hlavně v soundtracku k filmu Daredevil.

 

"Bring Me To Life je o objevování něčeho nového, co ve vás probudí dosud nepoznané pocity," říká Moody a pokračuje: "Objevíte svět, který je větší a zajímavější než bublina, ve které jste se dosud pohybovali. Stejně jako tento singl si zaslouží vyzdvihnout také další potenciální hity, melodicky chytlavé Tourniquet a Haunted. Ke druhé jmenované písničce Moody uvedl: "V téhle skladbě jsme to nejvíc 'my', tady jsme dosáhli přesně toho, jak si myslíme, že bychom měli znít."


Odchod Bena Moodyho

 

22. října 2003 skupinu opustil zakládající člen Ben Moody. Stalo se tak po hádce s ostatními členy, ve které šlo o rozdíly v tvorbě a názorech na jejich hudbu. Mnoho fanoušků bylo zmateno touto změnou, protože na desce Fallen se kromě Lee a Moodyho podílela také spousta jejich přátel. Mnozí příznivci skupiny se obávali, že Evanescence díky ztrátě jednoho ze svých zakladatelů zanikne; ovšem nestalo se tak.

 

Na Moodyho post ve skupině byl dosazen kytarista Terry Balsamo. Od té doby Evanescence tvořili zpěvačka a klavíristka Amy Lee, kytarista Terry Balsamo, druhý kytarista John LeCompt, baskytarista Will Boyd a bubeník Rocky Gray. Složení kapely fanoušci označili jako lepší než kdy předtím.


Anywhere But Home


Vydání koncertního DVD
 

22. listopadu 2004 přibylo na kontě Evanescence CD a DVD s názvem Anywhere But Home. Jedná se o audio a videozáznam z jejich koncertu v Paříži z 25. května 2004, kde rocková formace zahrála nejen téměř všechny písně z Fallen, ale představila i jiné, dosud oficiálně nevydané písně Missing, Breathe No More a Farther Away a také cover písně Thoughtless od KoRn.


Změna na pozici baskytaristy

 

14. června 2006 opustil kapelu baskytarista Will Boyd. Důvod? Údajně již nechtěl absolvovat další náročné turné po světě - kvůli tomu nebyl vůbec se svou rodinou, které by rád věnoval více času. Tuto změnu oznámila fanouškům sama Amy Lee na neoficiální webové diskusní stránce EvBoard.com.

 

V interview s MTV (10. srpna 2006) Amy Lee představila nového člena jménem Tim McCord, který opustil svou předchozí kapelu Revolution Smile a vyměnil kytaru za baskytaru.

 


The Open Door


Singly a koncertní turné

 

V roce 2006 navštívili Amy Lee a John LeCompt Evropu, a to města Londýn, Barcelonu a Paříž. Po tomto turné vydali další úspěšné album The Open Door, které bylo v Evropě vydáno 2. října 2006. Obsahuje 13 písní, přičemž oficiálními singly se v uvedeném pořadí staly Call Me When You're Sober, Lithium, Sweet Sacrifice a Good Enough. Jmenované písně mají i své videoklipy.

 

Další turné Evanescence začalo října 2006 v Torontu, pokračovalo přes Kanadu, Japonsko, Austrálii a skončilo opět v USA. Druhé turné k The Open Door se konalo v rámci Family Values Tour 2007 s KoRn a dalšími skupinami. V plánu byl původně také koncert v Praze, ale nakonec byl z neznámého důvodu zrušen.

 

Amy Lee napsala také píseň Together Again, která měla být původně použita pro soundtrack k filmu Letopisy Narnie - Lev, Čarodejnice a Skříň (2005). Producenti píseň nakonec nepřijali s vyjádřením, že je "příliš temná".[2]


Další změny v sestavě

 

V květnu 2007 ze skupiny odešli dva členové - bubeník Rocky Gray a kytarista John LeCompt. Vzhledem k tomu, že se oba věnovali i práci s jinými, poměrně tvrdšími kapelami, lze předpokládat, že došlo ke konfliktu ohledně hudebního stylu. Amy Lee krátce před svou svatbou na jaře 2007 najímá na dočasnou výpomoc dva nové hudebníky - Troye McLawhorna a Willa Hunta z kapely Dark New Day - a 6. května 2007 se vdává za svého přítele, terapeuta jménem Josh Hartzler. Dočasní členové doplňují sestavu Evanescence během dlouhého turné k albu The Open Door v roce 2007, po jeho skončení se oficiálně vracejí ke své původní kapele.


Together Again

 

Deska The Open Door vyšvihla Evanescence na výsluní ve stovkách hitparád. Píseň Together Again, která nakonec nebyla na album zařazena, vydávají Evanescence až o pět let později.[3] 22. ledna 2010 skupina oficiálně oznamuje, že vstupuje do partnerství s nadací United Nations Foundation a hodlají finančně podpořit jejich program pro výpomoc oblastem na Haiti, postiženým zemětřesením. Dosud nevydaný song byl tak zpřístupněn ke stažení každému, kdo zaslal dobrovolný příspěvek a podpořil tím United Nations’ Central Emergency Response Fund (CERF).[4]


Členové
 

Současní členové:

 

* Amy Lee (zpěv, klavír, klávesy)
* Terry Balsamo (kytara)
* Tim McCord (baskytara)
* Troy McLawhorn (kytara)
* Will Hunt (bicí)

 

Bývalí členové:

 

* William Boyd
* Ben Moody
* Dave Hodges
* John LeCompt
* Rocky Gray

 

Diskografie


Studiová alba

 

* Fallen (2003)
* Anywhere but Home (2004)
* The Open Door (2006)

 

EP

 

* Evanescence EP (1998)
* Sound Asleep/Whisper EP (1999)
* Mystery EP (2003)

 

Demo nahrávky

 

* Origin (2000)

 

Evanescence - noty, akordy, texty písní, taby

noty na klavír, noty na zpěv, akordy na kytaru, akordy na ukulele, akordy na ukulele, noty na akordeon, noty tahací harmoniku, noty na altsaxofon, noty na banjo, noty na baskytaru, noty na Bb nástroje, noty na C nástroje, noty na Eb nástroje, noty na bicí nástroje, noty na cello, noty na čtyřruční klavír, noty na foukací harmoniku, noty na harfu, noty na harmoniku, noty na housle, noty na keyboard, noty na klarinet, noty na kytaru, noty na lesní roh, noty na pozoun, noty trombón, noty na příčnou flétnu, noty na saxofon, noty na tenorsaxofon, noty na trubku, noty na varhany, noty na violu, noty na zobcovou flétnu, taby na banjo, taby na baskytaru, taby na kytaru, texty písní, noty na dobro, noty havajskou kytaru, noty na steel kytaru, noty na mandolínu, noty na kontrabas, taby na dobro, taby havajskou kytaru, taby na steel kytaru, taby na mandolínu, škola hry na kytaru, škola hry na klavír, škola hry na zobcovou flétnu, škola hry na příčnou flétnu, škola hry na fagot, škola hry na mandolínu, škola hry na banjo, škola hry na baskytaru, škola hry na saxofon, škola hry na ukulele, škola hry na pozoun, škola hry na bicí nástroje, noty na dudy, škola hry na dudy

product_code
Evanescence All That I'm Living For akordy noty tab text,
Evanescence Breathe No More akordy noty tab text,
Evanescence Bring Me To Life akordy noty tab text,
Evanescence Call Me When You're Sober akordy noty tab text,
Evanescence Cloud Nine [Evanescence] akordy noty tab text,
Evanescence Everybody's Fool akordy noty tab text,
Evanescence Going Under akordy noty tab text,
Evanescence Good Enough akordy noty tab text,
Evanescence Good Enough [Evanescence] akordy noty tab text,
Evanescence Haunted akordy noty tab text,
Evanescence Hello akordy noty tab text,
Evanescence Imaginary akordy noty tab text,
Evanescence Lacrymosa akordy noty tab text,
Evanescence Lacrymosa [Evanescence] akordy noty tab text,
Evanescence Like You akordy noty tab text,
Evanescence Lithium akordy noty tab text,
Evanescence Lithium [Evanescence] akordy noty tab text,
Evanescence Lose Control akordy noty tab text,
Evanescence Lose Control [Evanescence] akordy noty tab text,
Evanescence My Immortal akordy noty tab text,
Evanescence My Last Breath akordy noty tab text,
Evanescence Snow White Queen akordy noty tab text,
Evanescence Sweet Sacrifice akordy noty tab text,
Evanescence Taking Over Me akordy noty tab text,
Evanescence The Only One [Evanescence] akordy noty tab text,
Evanescence Tourniquet akordy noty tab text,
Evanescence Weight Of The World [Evanescence] akordy noty tab text,
Evanescence Whisper akordy noty tab text,
Evanescence Your Star akordy noty tab text,