Rock  *  Pop  *  Folk  *  Country  *  Jazz  *  Blues  *  Bluegrass  *  Metal  *  Vážná hudba

Vlasta Redl (Z Wikipedie, otevřené encyklopedie)
 

Vlasta Redl (* 14. dubna 1959 Nový Jičín) je český zpěvák, textař, skladatel a multiinstrumentalista (hraje na kytaru, klávesy, piáno, mandolínu, tamburínu a další nástroje). Ve své tvorbě dokázal osobitě skloubit rock, bigbít, folk a lidovou hudbu. Píše také scénickou hudbu a produkuje, podílel se na téměř 60 albech. Žije na svém statku Tramtárie v Kobeřicích u Brna na úpatí Ždánického lesa.
 

Životopis

 

Narodil se v Novém Jičíně, dětství však prožil na Valašsku, v Beskydech - vyrůstal ve Valašském Meziříčí. Prázdniny trávil pravidelně v Horehroní pod Kráľovou hoľou, odkud pochází jeho maminka. Patrně právě již v dětství se utvářel jeho vztah k moravským a slovenským lidovým písním, jejichž motivy využívá ve své tvorbě. Ve třinácti letech se začal učit hrát na kytaru a od patnácti let koncertuje. Vystupoval s různými bigbítovými kapelami na tanečních zábavách ve Valašském Meziříčí a okolí.

 

Významným mezníkem v jeho hudební kariéře bylo, že se přestěhoval do Zlína. Zde začal v prosinci roku 1983 hrát a zpívat se skupinou AG Flek, která tehdy po takřka roční odmlce způsobené odchodem zpěvačky Blanky Táborské obnovila koncertní činnost. Jako autor písní se poprvé proslavil díky vizovické skupině Fleret, která do svého repertoáru zařadila jeho písně Holky z Utopie, Sbohem galánečko, Večer křupavých srdíček či Bečva. Na Portě 1986 hrála skupina Fleret další jeho písničku Letiště a Vlasta Redl se stal vítězem autorské soutěže. Ve stejné době Redl rovněž začal spolupracovat se Slávkem Janouškem a Jaroslavem Samsonem Lenkem, s nimiž postupně vydal tři společné desky (Zůstali jsme doma, Kde domov můj, Barvy domova).

 

Po pěti letech jeho působení v AG Fleku vyšla v roce 1989 deska Dohrála hudba. O rok později nahrál svou první sólovou desku Na výletě, na níž, jak sám řekl, se chtěl osvobodit od folku a písničkářské tvorby. Naproti tomu jeho další sólová deska Staré pecky obsahovala folkové skladby, které napsal v době spolupráce s Fleretem. Mezitím vyšla Tramtárie - další deska AG Fleku, v jehož sestavě se objevili Radek Pastrňák a Richard Kroczek ml.. S nimi Redl koupil v Kobeřicích u Brna dům pro novou zkušebnu, jelikož z té staré ve Vizovicích je vyhnalo zvýšení nájmu. Jejich cesty se však posléze rozešly, Pastrňák s Kroczkem se plně soustředili na vlastní skupinu Buty, a tak je Redl po čase vyplatil a na statek se nastěhoval se svou rodinou. V roce 1994 AG Flek ve značně obměněné sestavě (ze zakládajících členů zbýval již jen Josef Šobáň) vydal společné album s Hradišťanem Jiřího Pavlici, které bylo oceněno zlatou deskou a je považováno za vynikající propojení lidové muziky a bigbítové kapely. O rok později završil Redl tříletou spolupráci se slovenskou zpěvačkou lidových písní Zuzanou Homolovou vydáním alba Slovenské balady, kde nahrál všechny nástroje. V roce 1996 se do AG Fleku vrátili zakládající členové a Redl vytvořil se sestavou, jež se zformovala v roce 1994 při projektu s Hradišťanem, vlastní Skupinu, která se jmenuje každý den jinak (na každém koncertě skutečně vystupovali pod jiným názvem [1]). S touto skupinou vydal Redl dvě desky, na konci roku 2006 však ukončili koncertní činnost. A tak v roce 2007 koncertoval Redl buď v triu s Janouškem a Lenkem anebo sám.

 

Z Redlovy divadelní a filmové tvorby je nejznámější jeho účast na muzikálu Kubo pro bratislavskou Novou scénu (1999), složil hudbu pro představení "Rok na vsi" a Silnice v Mahenově divadle a jeho muzika byla ve filmu Comeback [2] (2006), kde si i zahrál v malé herecké roli.


Diskografie


Se skupinou AG Flek

 

* Dohrála hudba (1989, 1995).
* Tramtárie (1991, 1995).
* Vlasta Redl AG Flek + Jiří Pavlica Hradišťan (1994)

 

Sólová alba

 

* Na výletě (1990).
* Staré pecky (1992)
* Vlasta Redl o kolo zpět (1997)
* Pecky téměř všecky (2000) – výběrové 2CD

 

Se Skupinou, která se jmenuje Každý den jinak

 

* Každý den jinak (1998)
* Dopisy z květin (2004)

 

S Janouškem a Lenkem

 

* Zůstali jsme doma (1990)
* Kde domov můj (1995)
* Barvy domova (2006)

 

Spoluúčasti


Se skupinou Fleret

 

* Tož vitajte, ogaři! (1991) - písně Bečva, Umělci na šňůře, Hospoda U Davida
* Secondhand za hubičku (1993)

 

Ostatní

 

* Folk Team - Všechna ta smutná hudba (1991) - Písničkář
* Roman Horký a hosté (1993)
* Druhá tráva - Starodávný svět (1994) - Krvavá Marie
* Zuzana Homolová - Slovenské Balady (1995)
* Luboš Novotný - Radost zarmoucených (1995) - Smutkům
* Slávek Janoušek - Imaginární hospoda s těmito štamgasty: Vlasta Redl, Luboš Vondrák (1995) - Mumie, Klukovské války, Jasnovidecká, Byla to jízda, Nádherný letní den, Je to možný, tohleto?, Kdo to zavinil, Imaginární hospoda
* Michal Tučný - Kosmický vandr (1997)
* Luboš Novotný - Venku z trávy (2000)
* Slávek Klecandr - Protější břeh (2000)
* Laputa (2001)

 

Vlasta Redl - noty, akordy, texty písní, taby

noty na klavír, noty na zpěv, akordy na kytaru, akordy na ukulele, noty na ukulele, noty na akordeon, noty tahací harmoniku, noty na altsaxofon, noty na banjo, noty na baskytaru, noty na Bb nástroje, noty na C nástroje, noty na Eb nástroje, noty na bicí nástroje, noty na cello, noty na čtyřruční klavír, noty na foukací harmoniku, noty na harfu, noty na harmoniku, noty na housle, noty na keyboard, noty na klarinet, noty na kytaru, noty na lesní roh, noty na pozoun, noty na trombón, noty na příčnou flétnu, noty na saxofon, noty na tenorsaxofon, noty na trubku, noty na varhany, noty na violu, noty na zobcovou flétnu, taby na banjo, taby na baskytaru, taby na kytaru, texty písní, noty na dobro, noty havajskou kytaru, noty na steel kytaru, noty na mandolínu, noty na kontrabas, taby na dobro, taby havajskou kytaru, taby na steel kytaru, taby na mandolínu, škola hry na kytaru, škola hry na klavír, škola hry na zobcovou flétnu, škola hry na příčnou flétnu, škola hry na fagot, škola hry na mandolínu, škola hry na banjo, škola hry na baskytaru, škola hry na saxofon, škola hry na ukulele, škola hry na pozoun, škola hry na bicí nástroje, noty na dudy, škola hry na dudy, škola hry na kontrabas, škola hry na varhany, noty na nástroje basového klíče, škola hry na trubku