Rock  *  Pop  *  Folk  *  Country  *  Jazz  *  Blues  *  Bluegrass  *  Metal  *  Vážná hudba

www.ceskyhudebnislovnik.cz

 

Žilka, Václav, flétnista, narozen 19. 9. 1924, Ostrava, zemřel 13. 4. 2007, Praha.

Synovec skladatele Josefa Schreibera. Po ukončení nižšího gymnasia v Kroměříži (1935–39) pokračoval ve studiích u Vladislava Brunnera v Ostravě a na brněnské konzervatoři ve třídě Hynka Kašlíka (absolvoval v roce 1946). V akademickém roce 1947/48 studoval na JAMU u Oldřicha Slavíčka a poté přešel na pražskou AMU (1948–53) k Josefu Bokovi. Zpěv studoval u Rudolfa Vaška v Ostravě, Hany Pírkové v Brně a Roberta Rosnera v Praze. Byl členem několika hudebních těles a souborů jako České lidové divadlo v Brně (1944–45), Symfonický orchestr Československého rozhlasu Brno (1946–52), Česká filharmonie a komorní soubor České noneto (1952–64), Symfonický orchestr Československého rozhlasu Praha (1964–87), Brněnské kvarteto s flétnou (původní název Brněnští komorní sólisté, 1946–50), Moravské dechové kvinteto (1950–52) a Pražské duo (1953–68). V letech 1962–68 byl uměleckým vedoucím Collegia di flauti v Plzni. S Českým nonetem často koncertoval v zahraničí, zejména pak v Teatro Colón v Buenos Aires. Mezi významné události v jeho kariéře patří 3. cena Světového festivalu mládeže v Praze (1947), 2.místo na Mezinárodní soutěži o cenu Antonína Rejchy v rámci Pražského jara (1953). S Leningradskou filharmonií provedl Koncert pro flétnu a orchestr "Krysař" skladatele Václava Kučery (1974), který jej Václavu Žilkovi věnoval.


Pedagogicky působil na brněnské konzervatoři (1945–48 jako výpomocný pedagog za Hynka Kašlíka) a na Konzervatoři v Plzni (1960–67). Mezi jeho žáky patří i jeho syn Štěpán Žilka a dále např. Radomír Pivoda, Arnošt Bourek, Petr Kotík a další.

 

Během své dlouhé kariéry uveřejňoval vlastní články v Lidové demokracii, vydal knihy Hudební zálety Cyrila Boudy (Supraphon 1976), Kamera v dur (Supraphon 1967) a Jak se dělá muzikant (Petrklíč 2004). V letech 1976–2003 pořádal celoroční abonentní cykly školy hrou pro děti a rodiče Dřevěná píšťalka a její pokračování v druhém abonentním cyklu Pražská píšťalka pod záštitou České hudební společnosti, kde se děti učily zábavné rehabilitaci dýchání, jak hrou na zobcovou flétnu vyfoukávat do nástroje své respirační potíže. Cykly končily v roce 2003 po 27 abonentních ročnících. Od roku 1983 pořádal každým rokem letní týdenní semináře Léčivá píšťalka v Říčkách v Orlických horách, v klášteře v Želivi a v Richterových boudách v Peci pod Sněžkou spolu s MUDr. Evou Čadkovou. Získal řád Zlatého srdce Svazu invalidních dětí (1968) a v roce 1980 se stal předsedou sekce Léčivá píšťalka při České hudební společnosti.

 

Václav Žilka - noty, akordy, texty písní, taby

noty na klavír, noty na zpěv, akordy na kytaru, akordy na ukulele, noty na ukulele, noty na akordeon, noty tahací harmoniku, noty na altsaxofon, noty na banjo, noty na baskytaru, noty na Bb nástroje, noty na C nástroje, noty na Eb nástroje, noty na bicí nástroje, noty na cello, noty na čtyřruční klavír, noty na foukací harmoniku, noty na harfu, noty na harmoniku, noty na housle, noty na keyboard, noty na klarinet, noty na kytaru, noty na lesní roh, noty na pozoun, noty na trombón, noty na příčnou flétnu, noty na saxofon, noty na tenorsaxofon, noty na trubku, noty na varhany, noty na violu, noty na zobcovou flétnu, taby na banjo, taby na baskytaru, taby na kytaru, texty písní, noty na dobro, noty havajskou kytaru, noty na steel kytaru, noty na mandolínu, noty na kontrabas, taby na dobro, taby havajskou kytaru, taby na steel kytaru, taby na mandolínu, škola hry na kytaru, škola hry na klavír, škola hry na zobcovou flétnu, škola hry na příčnou flétnu, škola hry na fagot, škola hry na mandolínu, škola hry na banjo, škola hry na baskytaru, škola hry na saxofon, škola hry na ukulele, škola hry na pozoun, škola hry na bicí nástroje, noty na dudy, škola hry na dudy, škola hry na kontrabas, škola hry na varhany, noty na nástroje basového klíče, škola hry na trubku