Rock  *  Pop  *  Folk  *  Country  *  Jazz  *  Blues  *  Bluegrass  *  Metal  *  Vážná hudba

Steel kytara (Z Wikipedie, otevřené encyklopedie)
 

Pedálová steel kytara je zvláštní elektrofonický hudební nástroj používaný zejména v country hudbě. Jedná se o upravenou havajskou kytaru, která byla konstrukčně doplněna o sadu pedálů a kolenní páku (či soustavu pák). To umožňuje v průběhu hry plynule měnit ladění nástroje a měnit jeho jednotlivé tóny. Tato konstrukce pak v kombinaci s kovovým válečkem v hráčově ruce (tzv. železem) a „volume“ pedály dociluje klouzavě charakteristický zvuk tohoto hudebního nástroje, který je dosti podobný zvuku původní havajské kytary.

 

Historie v Československu

 

V Československu 60. let 20. století se vyskytlo několik nadšenců, kteří si začali steel kytary stavět doma sami amatérským způsobem podle obrázků z amerických hudebních časopisů (měla ji třeba i skupina Greenhorns). První originální americkou steel kytaru v bývalém Československu údajně vlastnil od roku 1975 pan Jaroslav Hanzlík, což byl člen Country Beatu Jiřího Brabce (je s dvoukrkou steel kytarou vyobrazen na papírovém obalu gramofonové desky : LP CB Jiřího Brabce & Naďa 3, vydal : Supraphon v roce 1975 - katalogové číslo : 1 13 1539 H).


Typy steel kytar


Klasická jednokrká konstrukce

 

Klasická steel kytara je jednokrká, je opatřena 10 strunami a je obvykle laděna do akordu "E9" (ladění jednotlivých strun : F#,Eb,G#,E,H,G#,F#,E,D,H), tato konstrukce má tři pedály a čtyři kolenní páky.


Dvoukrká konstrukce

 

Složitější dvoukrká konstrukce vychází z klasické steel kytary, která je doplněna o druhý krk (nachází se blíž ke hráčovi) laděný do "C6" a opatřený svojí vlastní soustavou pedálů a kolenních pák.


Speciální konstrukce

 

Liší se především počtem strun, kterých může být 8,12 či 14 a to i v jiném než základním ladění.


Výběr kapel používajících nástroj

 

* Kamarádi táborových ohňů - hraje : František Friedrich
* Greenhorns - hrával : Josef Dobeš, hrával : David Babka, hraje : Jiří Zima
* Contry Beat Jiřího Brabce - hrával : Jaroslav Hanzlík
* Tučnáci - hrával : Jiří Zima
* Přímá linka - hrával Jiří Zima, hraje Vojtěch Trykar
* Fešáci - hraje : Miloš Slezák

 

Dobro (nástroj) (Z Wikipedie, otevřené encyklopedie)
 

Dobro je specifický druh rezofonické kytary.

 

Tento hudební nástroj vymysleli bratři Dopierové či Dopyerové (Ján, Rudolf, Emil) v roce 1928 v Los Angeles, synové československého emigranta Jozefa Dopiery (psáno i Jozefa Dopyery) pocházejícího ze Slovenska, který emigroval do USA [1]. Název nástroje pak pochází z prvních slabik sousloví Dopiera Brothers [2]. Tento hudební nástroj se používá především v country hudbě a v bluegrassu (americká lidová hudba).

 

P. Klouda, J. Zima: Škola hry na steel-kytaru a dobro

Petr Klouda - noty, akordy, texty písní, taby

noty na klavír, noty na zpěv, akordy na kytaru, akordy na ukulele, noty na ukulele, noty na akordeon, noty tahací harmoniku, noty na altsaxofon, noty na banjo, noty na baskytaru, noty na Bb nástroje, noty na C nástroje, noty na Eb nástroje, noty na bicí nástroje, noty na cello, noty na čtyřruční klavír, noty na foukací harmoniku, noty na harfu, noty na harmoniku, noty na housle, noty na keyboard, noty na klarinet, noty na kytaru, noty na lesní roh, noty na pozoun, noty na trombón, noty na příčnou flétnu, noty na saxofon, noty na tenorsaxofon, noty na trubku, noty na varhany, noty na violu, noty na zobcovou flétnu, taby na banjo, taby na baskytaru, taby na kytaru, texty písní, noty na dobro, noty havajskou kytaru, noty na steel kytaru, noty na mandolínu, noty na kontrabas, taby na dobro, taby havajskou kytaru, taby na steel kytaru, taby na mandolínu, škola hry na kytaru, škola hry na klavír, škola hry na zobcovou flétnu, škola hry na příčnou flétnu, škola hry na fagot, škola hry na mandolínu, škola hry na banjo, škola hry na baskytaru, škola hry na saxofon, škola hry na ukulele, škola hry na pozoun, škola hry na bicí nástroje, noty na dudy, škola hry na dudy, škola hry na kontrabas, škola hry na varhany, noty na nástroje basového klíče, škola hry na trubku