Rock  *  Pop  *  Folk  *  Country  *  Jazz  *  Blues  *  Bluegrass  *  Metal  *  Vážná hudba

www.rozhlas.cz

 

Pavel Bořkovec (1894 - 1972)
 

Jeden z čelných představitelů české meziválečné avantgardy studoval před první světovou válkou filosofii a estetiku na Karlově univerzitě, svá studia však nedokončil. Po skončení války se rozhodl pro dráhu hudebního skladatele a začal studovat kompozici soukromě u Josefa Bohuslava Foerstera a Jaroslava Křičky. V letech 1925 - 1927 byl žákem Josefa Suka v mistrovské třídě Pražské konzervatoře.

 

Vlivem učitelů se u něj nejprve projevila pozdně romantická stylová orientace, kterou reprezentují symfonická báseň Stmívání z roku 1920, Smyčcový kvartet č.1 (1924-25) a Symfonie č.1 (1927). Koncem 20. let však začal vstřebávat aktuální evropské trendy a vedle Aloise Háby byl vnímán jako jeden z nejosobitějších novátorů v české hudbě. Byl jedním ze členů Hudební skupiny Mánesa, která propagovala nejnovější hudební směry. Ve své hudební řeči čerpal především z neoklasicismu, nevyhýbal se však ani značné expresivitě a dramatičnosti. Silné vazby lze vysledovat na tvorbu Stravinského, Honnegera nebo Hindemitha. Osobitého jazyka dosáhl např. v baletu Krysař (1939), v Nonetu (1940), Concertu grossu (1941), opeře Paleček (1947) nebo Smyčcovém kvartetu č. 4 (1947). Z tvorby po 2. světové válce patří mezi jeho nejvýznamější díla Smyčcový kvartet č.5 (1961), Sinfonietta in uno movimento (1963-64), Silentium turbatum (1965) a další. V letech 1946 - 1964 působil jako profesor skladby na hudební fakultě AMU v Praze, kde vychoval několik významných skladatelů nastupující generace (Eben, Klusák, Blatný, Sluka, Sommer ad.).

 

Bořkovcova umělecky i lidsky vyrovnaná a vysoce noblesní osobnost se stala zárukou vysokých kvalit české moderní hudby. Jeho vytříbená a konstantní umělecká kritéria zůstala nedotčena pomíjivými a měnícími se dobovými hesly a módními vlnami.Jeho mnohostranné tvůrčí i pedagogické úsilí bylo proto právem oceněno cenami a vyznamenáními.

 

Pavel Bořkovec - noty, akordy, texty písní, taby

noty na klavír, noty na zpěv, akordy na kytaru, akordy na ukulele, noty na ukulele, noty na akordeon, noty tahací harmoniku, noty na altsaxofon, noty na banjo, noty na baskytaru, noty na Bb nástroje, noty na C nástroje, noty na Eb nástroje, noty na bicí nástroje, noty na cello, noty na čtyřruční klavír, noty na foukací harmoniku, noty na harfu, noty na harmoniku, noty na housle, noty na keyboard, noty na klarinet, noty na kytaru, noty na lesní roh, noty na pozoun, noty na trombón, noty na příčnou flétnu, noty na saxofon, noty na tenorsaxofon, noty na trubku, noty na varhany, noty na violu, noty na zobcovou flétnu, taby na banjo, taby na baskytaru, taby na kytaru, texty písní, noty na dobro, noty havajskou kytaru, noty na steel kytaru, noty na mandolínu, noty na kontrabas, taby na dobro, taby havajskou kytaru, taby na steel kytaru, taby na mandolínu, škola hry na kytaru, škola hry na klavír, škola hry na zobcovou flétnu, škola hry na příčnou flétnu, škola hry na fagot, škola hry na mandolínu, škola hry na banjo, škola hry na baskytaru, škola hry na saxofon, škola hry na ukulele, škola hry na pozoun, škola hry na bicí nástroje, noty na dudy, škola hry na dudy, škola hry na kontrabas, škola hry na varhany, noty na nástroje basového klíče, škola hry na trubku

Pavel Bořkovec: 3. symfonie noty akordy tab text,
Pavel Bořkovec: Sinfonietta in uno movimento noty akordy tab text,
Pavel Bořkovec: Sonáta pro housle a klavír noty akordy tab text,
Pavel Bořkovec: Intermezzo pro lesní roh (violoncello) a klavír noty akordy tab text,
Pavel Bořkovec: Partita per grande orchestra noty akordy tab text,
Pavel Bořkovec: Sinfonietta da camera (Komorní symfonieta) noty akordy tab text,
Pavel Bořkovec: I. koncert pro klavír a malý orchestr noty akordy tab text,
Pavel Bořkovec: Krysař (balet o dvou obrazech podle starosaské pověsti) noty akordy tab text,
Pavel Bořkovec: Smyčcový kvartet č. 4 noty akordy tab text,