Rock  *  Pop  *  Folk  *  Country  *  Jazz  *  Blues  *  Bluegrass  *  Metal  *  Vážná hudba

Luboš Andršt (Z Wikipedie, otevřené encyklopedie)
 

Luboš Andršt (* 26. července 1948 Praha) je přední český bluesový, jazzový, jazz-rockový a art-rockový kytarista, skladatel a pedagog.
 

Biografie


60. léta

 

Na kytaru začal hrát jako autodidakt již ve 14 letech. Rock začal hrát amatérsky v roce 1966 v kapele Roosters a v roce 1969 založil vlastní profesionální skupinu Blues Company, kde s Andrštem ještě hráli Michal Bláha (bass) a Tolja Kohout (drums) a krátce si zahrál v legendární skupině George & Beatovens. V roce 1970 se stal členem skupiny Framus Five, která se ještě v listopadu téhož roku rozpadla. Nahrávání alba měla však skupina přislíbeno, a tak v prosinci 1970 a v lednu 1971 vznikla významná LP Město ER, která představuje první Andrštovy studiové snímky. Se skupinou Framus Five také Luboš Andršt v roce 1970 poprvé účinkoval i v televizi, v pořadu "Léto v Supraphonu."


70. léta

 

Na začátku 70. let působil v jazz-rockovém souboru Jazz Q Martina Kratochvíla. Na přelomu let 1972 a 1973 spolu s Vladimírem Padrůňkem z Jazz Q odešli a oba doplnili dvojicí hráčů z bývalé skupiny Flamengo, Ivana Khunta a Jaroslava Šedivého, aby vytvořili blues-rockový soubor Energit. Koncem roku 1973 však Khunt a Šedivý skupinu, která trpěla mnoha zákazy vystupování, opustili. Andršt poté do Energitu přivedl jiné muzikanty s bluesovými kořeny, mj. Vladimíra Mišíka, ale po příchodu Emila Viklického v roce 1974 se skupina definitivně přeorientovala na jazz-rockový styl. Do Jazz Q se Andršt vrátil v roce 1977, ale již po roce z něho opět odešel. V závěru 70. let hrál v akustickém duu společně s jazzovým pianistou Emilem Viklickým a počátkem 80. let Luboš Andršt také vystupoval v kytarovém duu se Zdeňkem Hráškem. Rok 1980 je významným mezníkem v Andrštově hudební dráze. Natočil první sólové album, Capricornus, rozpustil Energit a založil novou vlastní kapelu Blues Band Luboše Andršta. V ní měl významnou úlohu také slovenský zpěvák Peter Lipa.


80. léta

 

V květnu 1981 Andršt vystoupil v Bratislavě s Mariánem Vargou a krátce na to nahrával s Vargovou skupinou Collegium Musicum dvojalbum Divergencie. S Blues Bandem koncertoval pravidelně až do odchodu Petera Lipy v roce 1987. Poté rozštěpil svoje aktivity do mnoha směrů. Znovu se přidal k Framus Five Michala Prokopa, se kterým nahrál album Snad nám naše děti.... Souběžně koncertoval s Prokopem a Janem Hrubým v akustickém Nu-Triu, v duu s německým kytaristou Toto Blankem nebo s českým baskytaristou Alešem Charvátem. Se skupinou Krátké spojení natočil své druhé sólové album Plus-Minus Blues.


90. léta a současnost

 

Po pádu totalitního režimu roku 1989 v Československu a změnách, které se dotkly také kulturního života, přijímá nabídku do té doby z politických důvodů perzekuované zpěvačky Marty Kubišové na sestavení její doprovodné skupiny. Výsledkem této spolupráce bylo CD Někdy si zpívám. V roce 1992 Luboš Andršt naplno obnovil svůj Blues Band.

 

V současnosti vystupuje se svými kapelami Luboš Andršt Group, Blues Band Luboše Andršta, Framus Five a trio Prokop, Andršt, Hrubý.

 

Během svého života si zahrál s mnoha předními muzikanty z oblasti jazzu, rocku a blues, mimo jiné též s Paulem Jonesem, Danou Gillespie, Katie Webster a především 28.4. 1998 Luboš Andršt společně vystoupil v pražském kongresovém centru s B. B. Kingem. A podruhé Luboš Andršt hrál s B.B. Kingem 9.7. 2000 ve Zlíně, v klubu Golem. Luboš Andršt je také autorem vzdělávacího pořadu České televize "Kytarová klinika" (1999).


Diskografie


Sólová alba

 

* Capricornus (Panton, 1981)
* Plus-Minus Blues (Panton, 1988), sólové album, nahrané se skupinou Krátké spojení
* Imprints (Arta records, 1992)
* Výběr z alb Capricornus a Plus-Minus Blues (Panton, 1995)
* Luboš Andršt s přáteli, LIVE 25 let s Blues (Český rozhlas, 1996)
* Luboš Andršt Acoustic Set (Arta records, 1996)
* Luboš Andršt Man With a Guitar (Studio Fontana, 1999)
* Luboš Andršt Blues Grooves, pure electric blues (Studio Fontana, 2004)
* Luboš Andršt Group Moment In Time (Arta records, 2008)

 

se skupinou Energit

 

* Energit (Supraphon, 1975)
* Piknik (Panton, 1978)
* 2 CD Československý jazzrock Energit / Piknik (Indies Happy, Supraphon 2008)

 

se skupinou Blues Band Luboše Andršta

 

* Blues z lipového dřeva (Supraphon, 1984, 2003)
* Škrtni, co se nehodí (Supraphon, 1987)
* Blues Office (Supraphon/Artia, 1988)
* Luboš Andršt Blues Band&Ignatz Netzer&Tonya Graves (Gallup music, 1996)
* Blues Time Luboš Andršt Blues Band&Ramblin Rex (Best I.A., 1998)
* Everything Ive Done Luboš Andršt Blues Band&Reesie Davis (Best I.A., 2007)

 

se skupinou Framus Five

 

* Město ER (Supraphon, 1972, 1990, 1999)
* Snad nám naše děti... (Panton, 1989, 2000)
* Odněkud někam (Sony Music, 2000)
* Poprvé naposledy (Sony Music, 2006)
* Framus Five&Hosté, LIVE 60, Lucerna (Sony BMG, 2007)
* Pořád to platí 1968 - 1989, 6 CD Box (Supraphon 2008)

 

se skupinou Jazz Q

 

* Pozorovatelna (Panton, 1973)
* Zvěsti (Supraphon, 1978)

 

s Michalem Prokopem a Janem Hrubým

 

* Unplugged – Live (Indies Records, 2005)
* Blues ze Staré Pekárny č.3 (skladba Dobrú noc má milá Indies Records, 2006)

 

Luboš Andršt: Jazz, rock, blues

Luboš Andršt - noty, akordy, texty písní, taby

noty na klavír, noty na zpěv, akordy na kytaru, akordy na ukulele, noty na ukulele, noty na akordeon, noty tahací harmoniku, noty na altsaxofon, noty na banjo, noty na baskytaru, noty na Bb nástroje, noty na C nástroje, noty na Eb nástroje, noty na bicí nástroje, noty na cello, noty na čtyřruční klavír, noty na foukací harmoniku, noty na harfu, noty na harmoniku, noty na housle, noty na keyboard, noty na klarinet, noty na kytaru, noty na lesní roh, noty na pozoun, noty na trombón, noty na příčnou flétnu, noty na saxofon, noty na tenorsaxofon, noty na trubku, noty na varhany, noty na violu, noty na zobcovou flétnu, taby na banjo, taby na baskytaru, taby na kytaru, texty písní, noty na dobro, noty havajskou kytaru, noty na steel kytaru, noty na mandolínu, noty na kontrabas, taby na dobro, taby havajskou kytaru, taby na steel kytaru, taby na mandolínu, škola hry na kytaru, škola hry na klavír, škola hry na zobcovou flétnu, škola hry na příčnou flétnu, škola hry na fagot, škola hry na mandolínu, škola hry na banjo, škola hry na baskytaru, škola hry na saxofon, škola hry na ukulele, škola hry na pozoun, škola hry na bicí nástroje, noty na dudy, škola hry na dudy, škola hry na kontrabas, škola hry na varhany, noty na nástroje basového klíče, škola hry na trubku